.: Rubriky
plus 1) Poezie a próza
plus 2) Hudba
plus 3) Galerie
mínus 4) Film
mínus 5) Divadlo
plus 6) Věda a technika
plus 7) Mozaika (ostatní)
plus 8) Projekty POSTŘEHU

 .: Chci...
... se stát autorem
... znát lidi kolem Postřehu
... sponzorovat Postřeh
... vložit/upravit článek
Boží Dar
 .: Free MP3 album!
Vinylová budoucnost 2008 Vinylová budoucnost 2007

 .: Články podle data
<<  Červen  >>
PoÚtStČtSoNe
  1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30    

 .: Online
Stránku si právě čtou 4 lidé.
 .: Informace
magazín Postřeh
ISSN 1803-5639
Národní knihovna ČR:
001686222
TOP 15, Fotogalerie
Chata v České KanaděChataUbytování velkých skupinPenzion v Jižních ČecháchPenzion v KunžakuRybařeníJižní ČechyPenzion StrmilovKomorníkChata u rybníka KomorníkaUbytování Česká KanadaKomorníkUbytování v Jižních Čechách
 .: Login

Jméno (přezdívka)
Heslo


Registrace nového čtenáře

John Steinbeck

Jakub Raida - Osobnosti - 25. 10. 2007 - 2958 přečtení

SteinbeckBard klasické tváře USA.

SteinbeckKdyž pohlédnete Johnu Steinbeckovi do tváře, spatříte v těchto přísných linkách tvrdého, a neústupého muže - zrovna jako by byl jedním z těch, o nichž sám s umem vyprávěl.

John se narodil roku 1902 v Kalifornii, kde také vyrůstal a budoval si své umělecké jméno. Zhruba ve stejné době, kdy Texasan R. E. Howard prohlásil, že nikdo nedokáže psát s takovou láskou o Texasu, jako on, došel pravděpodobně John Steinbeck ke stejnému poznání ohledně právě Kalifornie a blízkých pouštních států jako je Nevada, Utah či Arizona. Narozdíl od výše zmíněného pulpového autora však použil při své tvorbě realismu, čímž se zasloužil nejen o celosvětový věhlas a časté označování za nejlepšího amerického autora, ale také mimo jiné o Nobelovu cenu za literaturu.

Pro dějiště svých románů i novel zvolil si Steinbeck místně svůj kraj a časově období americké krize, kterým si i sám procházel. Jeho hrdiny se stali prostí lidé, donuceni okolnostmi (změna zemědělného systému a s tím přicházející nedostatek práce, na nějž logicky navázalo vykořisťování podnikateli, jehož zákonitosti Steinbeck několikrát během svého díla rozebírá). Ovšem byli tito lidé opravdu jen "prostí zemědělci", nebo na nich chtěl Steinbeck ukázat i něco víc. A byla to právě vnitřní mravní síla, pospolitost, naděje a psychická odolnost, jak by řekl Hrabal - perličky na dně.

Do širšího povědomí se tento autor poprvé zapsal novelou O myších a lidech (1937) vyprávějící příběh o slabomyslném kovboji, který putuje světem s bratrem, jež se o něj stará (ano, odsud má inspirace). Slyšel jsem kdysi, že tato kniha je dobrá a skutečně jsem nebyl zklamán. Přestože je úplně tenoučká (100 stran velkým písmem), tak se v ní jak odehraje spousta děje, ale také je poukázáno na spoustu sociálních i jiných témat k pořešení, to vše velmi živě a zajímavě. Během nesmírně krátkého příběhu, koncipovaného téměř jako divadelní hra (sice to není drama, ale každá kapitola je uvozena popisem, následují dialogy, málo scén atd.) poznáváme propracované charaktery mnoha postav, přinejmenším s některými z nich se sesympatizujete a nakonec z toho přetrvá takový zvláštní pocit, v dobrém slova smyslu. Celá kniha je psána poměrně bezstarostně, ale vyplývá z ní klasické poselství kritického realismu: „Něco je špatně v této společnosti, protože jinak by se nestalo, co se v této knize stalo.“ Kniha je psána jednoduchým stylem, takže i prvňák se z ní může učit číst, na druhou stranu není vůbec jednoznačná ani plytká. A na tomto malém prostoru navíc Steinbeck používá velké množství epických figur, což přispívá k estetičnosti celého příběhu.

Jak už jsem řekl, tato kniha je koncipována téměř jako drama, což není ani náhodou, ani z nějakého autorova rozmaru, ale skutečně současně s novelou vznikal scénář dramatu, podle nějž se později skutečně vystupovalo.

Skutečně nesmrtelným se však Steinbeck stal až spolu s veledílem Hrozny hněvu (1939, o rok později získávají Pulitzerovu cenu). Toto dílo vypráví příběh jedné rodiny, která přijde o veškeré nemovitosti, načež je nucena putovat daleko na západ, za vytouženou prací. Jenže neštěstí se váže na další neštěstí a nejen, že polovina rodiny zemře nebo rodinu opustí, ale ani pořádnou práci nakonec nenajdou a jedna z hrdinek na závěr porodí mrtvé dítě. Přesto je však závěr poměrně optimistický, ukazuje nám nezdolnost prostých lidí a sílu jejich víry v lidskost a naděje - kniha končí tím, že žena, která potratila, zachrání mateřským mlékem starého muže a na tváři se jí rozhostí tajemný úsměv. Zajímavá je rovněž kompoziční stránka celého díla, kdy se kapitoly silně epické střídají s kapitolami výhradně popisnými, které nevyprávěji o ústředních hrdinech, ale naopak silně atmosféricky popisují celkový stav země a styl života v ní, zaměřujíc se přitom an neurčité lidi, kteří se však dostávají do podobných životních situací jako ústřední rodina.

Další velký úspěch sklidila lehce humoristická kniha Pláň Tortilla (1942), která kritizuje maloměšťácký styl života a celkově americký sen. Z dalších známých děl jmenuji například Na východ od ráje (1952), která se později, ostatně jako téměř všechny Steinbeckovy knihy, dočkala filmového zpracování s hvězdným obsazením - zde například vynikl idol tehdejší doby James Dean (v Hroznech hněvu si zase zahrál Henry Fonda, starý král westernů a ve filmu O myších a lidech John Malkovich).

Steinbeck zemřel roku 1968 v New Yorku. Jeho dílo je až dodneška díky vysoké živosti a čtivosti stylu stále aktuální, když už ne po stránce kritické, alespoň tedy po stránce estetické.


Pro ohodnocení článku musíte být registrovaným čtenářem  [Akt. známka: 0 / Počet hlasů: 0]

 
Informační e-mail Upozornit emailem     Vytisknout článek Vytisknout článek

Komentáře na Facebooku:

Komentáře na Postřehu:
Komentář ze dne: 25.10.2007 06:31:50     Reagovat    Nový komentář
Autor: [Kozííí] - Pavel Kotrba (koziii@seznam.cz)
Titulek:
ohledně právě Kalifornie - no slovosled se trochu popletl
jinak velmi dobře zpracováno, opět se tu objevuje i tvůj kritický náhled
když jsme probírali Steinbecka na SŠ nepřišla mi jeho kniha taková jak říkáš, ale to bude asi tím, že nám ji párkrát předčítala naše češtinářka a to přece jen jinak zní, než individuální četba

taky si vždy rád přečtu profil "tvých" spisovatelů, možná s tím rozdílem, že mě žádný nenechává chladným :o))

  
Komentář ze dne: 25.10.2007 10:45:58     Reagovat    Nový komentář
Autor: neregistrovaný - V. Hasalík (vojtiiik@gmail.com)
Titulek: Re:
slovosled mi přijde zcela v pořádku.

od steinbecka jsem četl east of eden (tedy na východ od ráje). velmi na mě tato kniha zapůsobila, krásné vylíčení všech pohnutek postav, jejich vlastností... smutné veledílo. chystám se na hrozny hněvu.

Komentář ze dne: 25.10.2007 20:43:49     Reagovat    Nový komentář
Autor: neregistrovaný - GreenEyes (@)
Titulek:
Toz precetla jsem se zajmem. Dozvedela jsem se leccos, co jsem nevedela. Az je mi lito toho, ze jsem od Steinbecka cetla jen "Zimu uzkosti"...
S tim slovosledem ma Pavlik pravdu. A jeste mi nesedi slovicko "sesympatizuje".

Komentář ze dne: 26.10.2007 01:10:27     Reagovat    Nový komentář
Autor: neregistrovaný - Harr (Harr@atlas.cz)
Titulek:
Nebudu opakovat to, co již psali "komentátoři" přede mnou, pouze mohu Steinbecka doporučit všem, co ho nečetli. Mám ráda jeho "Toulavý autobus" a samozřejmě i další díla, která zmiňuješ. Je to jeden z mých nejoblíbenějších autorů. .: Služby & akce PT
 

 

(c) Postřeh team 2001 - 2009        postaveno na českém opensource redakčním systému phpRS

 

şehirler arası nakliyat şehirler arasi nakliyat ücretleri

fotografie

|

grafika

|

hudba

|

literatura

|

umění

|

galerie

|

poezie

|

gramodeska

|

ars polyri

|

věda

|

elektro

|

technika

|

radio

|

bastlení

|

konstrukce

|

schémata

optimalizace PageRank.cz