.: Rubriky
plus 1) Poezie a próza
plus 2) Hudba
plus 3) Galerie
mínus 4) Film
mínus 5) Divadlo
plus 6) Věda a technika
plus 7) Mozaika (ostatní)
plus 8) Projekty POSTŘEHU

 .: Chci...

 .: Free MP3 album!
Vinylová budoucnost 2008 Vinylová budoucnost 2007

 .: Články podle data
<<  Červenec  >>
PoÚtStČtSoNe
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31     

 .: Online
Stránku si právě čte 59 lidí.
 .: Informace
magazín Postřeh
ISSN 1803-5639
Národní knihovna ČR:
001686222
TOP 15, Fotogalerie

 .: Login

Jméno (přezdívka)
Heslo


Registrace nového čtenáře

David Bátor: O poezii nemá nikdo zájem

Ondra Hložek - Rozhovory - 15. 12. 2007 - 4314 přečtení

Tento rozhovor jsem našel na internetu. Třeba by bylo dobré ho tu mít...


O poezii už nemá nikdo zájem, říká David Bátor

Herec, básník a umělecký štukatér – to vše je jednatřicetiletý David Bátor z Opavy. Přestože on sám poezii miluje, přiznává, že současní lidé o básně nejeví zájem. Verše publikuje v denním tisku i časopisech, účastní se literárních soutěží a autorských čtení. Doposud mu byly vydány dvě básnické sbírky – Kukly slov a Světlonoš. Příští rok se chystá v opavském nakladatelství Perplex vydat svou třetí sbírku.

Kdy jste začal s psaním básniček?

Píšu už od základní školy, většinou to byly básničky pro pobavení spolužáků. Byl jsem lump, takže jsem skládal i na učitele. A samozřejmě i holkám, do kterých jsem byl zamilovaný. Měl jsem docela těžké dětství, hodně času jsem trávil v nemocnicích, cítil jsem se opuštěný a to je také důvod, proč jsem začal psát.

 

Jak reagovali spolužáci na Vaši zálibu? A jaké jsou reakce lidí dnes?

Kamarádi to pokládali za mimořádnou vlastnost, takže jsem v kolektivu mohl zazářit. Dnes se s tím nechlubím, ani o tom moc nemluvím. Už jsem zažil i negativní reakce lidí.

 

Kde hledáte inspiraci?

Úplně všude. Hodně mě ovlivňuje architektura Ostravy ale i lidé. Ale pokud se mi něco zdá zajímavé, píšu o tom. Dnes jsem viděl opuštěnou černou dámskou botu na víku od kanálu. Ten obraz mě tolik fascinoval, že vím, že o tom určitě napíšu básničku. Moje první sbírka Kukly slov byla inspirovaná slezskou krajinou, ale lidé zde mohou najít i provokativní básně.

 

Říká se, že umělcům se nejlépe tvoří,když mají špatnou náladu. Je to pravda?

Myslím, že ano. Člověk se tak zbaví deprese a uleví si. Někdo se opije, jiný se zdroguje a básník se vypíše. Několikrát jsem zkoušel psát s pomocí alkoholu, ale když jsem se na to potom střízlivý podíval, zhrozil jsem se. Musel jsem všechno předělávat, protože ty verše neměly žádnou formu.

 

Jaké jsou kritiky na Vaše díla?

Kritika většinou závisí na nakladatelství. Já osobně raději zadávám kritiky studentům. Několikrát se mi stalo, že jsem svou sbírku odeslal do časopisu a oni se mi ani neozvali. Proto si myslím, že je zbytečné, aby jim tam někde ležela. Názory na mou poslední sbírku Světlonoš jsou rozdílné. Přiznávám, že je to sbírka trochu zběsilá a některým lidem se může zdát šokující, jiným se hodně líbí. Ale právě za tuto protichůdnost názorů jsem velmi rád.

 

Je možné se v dnešní době jako básník uživit?

Ne, neznám nikoho, kdo se v České republice živí poezií. Jinde ve světě by se možná někdo takový našel, ale u nás ne. Básníci nejsou doceňováni, lidé mají zájem hlavně o komerci, dívají se na reality show a knihy se už skoro vůbec neprodávají. Sbírky básní si dnes kupují většinou pouze známí a kolegové. Vznikají tak uzavřené skupiny lidí a to se mi moc nelíbí.

 

Čtete díla svých kolegů? Co bychom našli ve Vaší knihovně?

Ano, čtu básně současné i starší. Už ve škole jsem měl moc rád Františka Halase – jeho verš je zvláštní, místy „skřípe“ - a Josefa Horu. Ze zahraničních autorů by to byl Jacques Prévert nebo Edgar Allan Poe. V knihovně mám hlavě poezii ale i prózu, například Bohumila Hrabala nebo Fjodora Michajloviče Dostojevského. Nemám rád díla Charlese Dickense, jsou příliš rozvláčná.

 

Jaké jsou Vaše plány do budoucnosti?

Než vydám další sbírku, chci si dát na 2 až 3 roky přestávku. Dávám dohromady básně z období let 1995-2005, které zatím nikde nevyšly. Možná je později vydám, nechávám tomu volný průběh. Tvořit budu dál. Také mám velmi blízko k divadlu, kterým bych se chtěl v budoucnu živit. Hraju v ochotnickém souboru v Hradci nad Moravicí a v loutkohereckém souboru v Opavě. Chtěl bych dostudovat obor herectví na Lidové konzervatoři v Ostravě. Ale ze všeho nejvíc chci pomáhat mladým nadějným talentům!

 


Pro ohodnocení článku musíte být registrovaným čtenářem  [Akt. známka: 0 / Počet hlasů: 0]

 
Informační e-mail Upozornit emailem     Vytisknout článek Vytisknout článek

Komentáře na Facebooku:

Komentáře na Postřehu:
Komentář ze dne: 15.12.2007 20:58:48     Reagovat    Nový komentář
Autor: neregistrovaný - Harr (Harr@atlas.cz)
Titulek: Re: Re:
Děkuji, Ondro, za článek s Davidovými názory - i já si myslím, že by tu neměl chybět. Ve většině toho, co říká, má pravdu. Bohužel. Stali jsme se konzumenty nablýskaných sklíček, které však hodnotu drahokamů nenahradí.
Já jen dodám k tomu, co řekl - že se nečte poezie ve větší míře - to už trvá dlouho, nejde jen o poslední dobu. Jenže ono se nečte skoro vůbec nic. A to je špatné. Lidé si neuvědomují, že okrádají sami sebe - o krásu slova, o vlastní obohacení, protože to tak necítí. Nemají potřebu. Čtení je nudí. Dneska už neplatí: "Řekni mi, co čteš a já Ti povím, jaký jsi?"

  
Komentář ze dne: 25.12.2007 17:20:28     Reagovat    Nový komentář
Autor: neregistrovaný - Jakub Raida (ICQ je 213-261-633)
Titulek: Re: Re: Re:
Třeba můj problém je jednoduchý. Já bych četl a hodně, jenže nejsem poslední dobou schopný se ke čtení správně postavit - doslova. Deset minut hledám vhodnou polohu pro čtení na posteli, u stolu, v křesle... A nakonec znechucen a celý bolavý knihu odkládám a pouštím PC (ke kterému si paradoxně sednout umím). A proto třeba já osobně tak málo čtu (akorát občas stihnu nějakou tu tenkou knížečku ve škole pod lavicí, většinou ještě k tomu do půlky ;D).

Komentář ze dne: 16.12.2007 17:20:47     Reagovat    Nový komentář
Autor: [Hill] - Jaroslav Ferst
Titulek: vítám to
Ano, i já ten článek vítám. David to vystihl velmi dobře.
Že se málo čte, a poezie ještě méně, je asi celosvětová bolest. Přitom je, co číst. Ale čas si na to udělá málokdo. Pro texty typu má dáti-dal..., kdo s kým, kde a co z toho..., kdo komu kolik..., kdo nesplní povinnost podle zákona estadata, paragrafu mtata, tomu hrozí..., nevejde-li se to sem, napište to na zvláštní list,... atd., stačí velmi redukovaná slovní zásoba. Je to škoda a jsem proto rád, že David patří mezi tu skupinku lidí, kteří tvoří a publikují. Tak ať se to ví.
Díky, Ondro.

Komentář ze dne: 17.12.2007 08:18:32     Reagovat    Nový komentář
Autor: [Kozííí] - Pavel Kotrba (koziii@seznam.cz)
Titulek:
nebudu zapírat, že na mě David zapůsobil... ví toho mnoho a stará se o to, aby verše kvetly

nedávno jsem četl (jak příznačné pro tento článek a musím říct že čtu pořád a v budoucnu to měnit nebudu) pojednání o poezii, byly to přednášky z 60. let (naštěstí ne z Česka) původně byla jen poezie, tedy její složka - metafora, každě slovo bylo metaforou a postupnými obměnami vznikl jazyk, čili poezie je vlastně základem

a že se obecně nečte je pravda a když se čte tak braky z trafik a nebo dokáže děti vrátit ke čtení něco tak ulítlého jako Harry Potter

Děkuji Ondrovi za jeho článek

  
Komentář ze dne: 17.12.2007 09:32:42     Reagovat    Nový komentář
Autor: neregistrovaný - Epona (@)
Titulek: Re:
Já jsem ráda i jen za fakt, že je to vrací ke čtení "papírových" knih! a upřímně by mi bylo úplně fuk, jestli je to Harry Potter (který díky masové propagaci zkomerčněl a přitom knihy vlastně vůbec nejsou špatné, jen jsou odsuzovány právě proto, že je to HP - je to čtivé, má to nápad, vtip, i neskutečnou fantasii) nebo LOTR, který vyvolal podobnou mánii už daleko dřív než vůbec spatřil světla stříbrného plátna. Nedávno jsem dostala v angličtině otázku, na kterou jsme měli zavést debatu a to: "Myslíte si, že se přestanou posílat dopisy a zůstane jen elektronická pošta?" Upřímně poté, co jsem se nad tím zamyslela, mi došlo, že od toho vlastně nejsme tak daleko .... žijeme v kultuře internetu a od toho už je jen malý krůček k masové produkci elektronických knih a v tom případě je poezie nadobro odsouzena k zániku. Přitom není nad pocit začtení se do zajímavé poezie někde v klidu čajovny .... jen tak na ni narazit s lístejček "dej a vezmi si."

    
Komentář ze dne: 17.12.2007 10:23:37     Reagovat    Nový komentář
Autor: [Kozííí] - Pavel Kotrba (koziii@seznam.cz)
Titulek: Re: Re:
možná jsem vůči HP zaujatý...ale nemůžu mu odpřít že konečně těm malým parchantům, co v osmi letech paří hry s přístupem od osmnácti a ptají se mě jestli nemám nějaké péčko na CD, vrazil papírovou knihu do ruky, jenže série HP skončila (i když tomu moc nevěřím, peníze voní paní Rowlingové jistě více) a bude se zase čekat na nějakou další knihu, která děcka vrátí do papírové fantazie
pokud budu v budnoucnu otcem, budu jim číst, je jedno co ale budu, a byl bych rád kdyby si vytvořili stejný vztah ke knihám a poezii obzvláště jako já...

Komentář ze dne: 17.12.2007 17:16:55     Reagovat    Nový komentář
Autor: neregistrovaný - Zbynek (@)
Titulek:
je zajímavé, že si spousta z vás myslí, že čtení je v krizi, a přitom nikdy nečetlo tolik lidí jako dnes. nikdy nebylo tolik lidí gramotných a nikdy nebylo tolik knížek ke čtení. Dříve lidé četli, protože nemohli dělat nic jiného (kde tehdy byla TV, rozhlas, výtvarné umění) a také to pro ně byl prvotní zdroj informací. V současnosti se už nečte kvůli vědění, od toho jsou jiné (a lepší!) prostředky, jako internet, počítačové databáze. Knihy jako zdoj vědění jsou už poněkud zastaralé, zůstal z nich jen jazyk (jako kdyby jsme kopyto považovali za koně).

Dříve možná lidé strávili čtením více času, ale co četli? Vše. Teď čtou jen to, co jim líbí. Dříve takovou možnost neměli.

Člověk celkově nikdy neměl tolik možností, tolik svobody v rozhodování, co s volným časem. Knihy nejsou tak atraktivní, jako jiné zdroje zábavy, ale není chybou čtenářů, že nečtou.

  
Komentář ze dne: 17.12.2007 20:00:00     Reagovat    Nový komentář
Autor: [Hill] - Jaroslav Ferst
Titulek: Re:
Kdybychom vždy považovali kopyto za koně, šlo by to s naším jazykem s kopce rychleji.
Že si méně lidí udělá na čtení čas, je holá skutečnost. Ano, souhlasím, že knihy nejsou, jako zdroj zábavy, zdrojem z nejatraktivnějších. Nicméně například film zprostředkuje zážitek viděný očima a fantazií někoho jiného. Kniha dává prostor pro vlastní vidění popsané skutečnosti. Tím víc to platí o poezii.
Vychází spousta knih, to ano, ale vydavatelství raději sáhnou po osvědčených titulech ze zahraničí, často narychlo a chudou češtinou přeložených. Někdy to vypadá, že dílo korektor ani neviděl. Péče o kvalitní výsledek zkrátka stále častěji ustupuje ekonomickým zájmům. A to neposuzuji obsah sdělení v původní řeči.
Toto snížení nároků na literaturu bych ale nepřisuzoval vlivu počítačů a internetu. Svůj podíl má už několik generací i naše školství: většina škol (čest výjimkám) otravuje děti povinnou lingvistikou, místo toho, aby z nich vychovávala dobré uživatele rodného jazyka. No řekněte, po dvěstě padesátém třetím větném rozboru: potřebovali jste ho někdy po škole?
A podobné chyby se sčítají, hromadí a vrší. Jenomže to zrovna tady nevyřešíme.
Proto opakuji - dobře, že jsou takoví, jako David a naštěstí spousta dalších, kteří to nevzdávají a píšou, protože věří, že čtení ještě nezašlo na úbytě.

    
Komentář ze dne: 17.12.2007 20:23:18     Reagovat    Nový komentář
Autor: neregistrovaný - Zbynek (@)
Titulek: Re: Re:
se vším tímto souhlasím

    
Komentář ze dne: 17.12.2007 21:39:37     Reagovat    Nový komentář
Autor: neregistrovaný - grygarův ateliér (@)
Titulek: Re: Re:
a jak vychovat dobrého uživatele rodného jazyka bez těhle větných rozborů? není to protichůdné? jak naučit dítě správně používat jazyk bez toho, aby vědělo jak funguje česká věta? lingvistiku, prosím, nepodceňujte. není třeba do smrti znát na kterou stranu se do grafu zapisuje předmět, ale je třeba to pochopit alespoň v té páté třídě a dostat to pod kůži: zbytek života to (snad) budem používat automaticky správně - tedy ne onen graf, ale systém, kvůli kterému jsme se učili ho kreslit. předpokládám, že ti, kdo se k tomuto článku vyjadřují, mají pro jazyk přirozený cit a lingvistika jim potíže nedělá. jiným ano. a jiní třeba ani tolik nečtou, pak není kde se naučit správně užívat rodný jazyk. díky českému školství za pátou třídu.

Komentář ze dne: 17.12.2007 21:28:01     Reagovat    Nový komentář
Autor: neregistrovaný - GreenEyes (@)
Titulek:
Nezbyva nez souhlasit se Zbynkem a s Hillem.
Ja se domnivam, ze lide stale ctou. Kdyz jedu v Moskve metrem, cte kazdy (a rozhodne ne a la Blesk). Ve velke mire je to vec vychovy a rodicovskeho prikladu. Jak chcete naucit dite milovat cetbu, kdyz jeho rodice nevlastni ani nerikam knihovnu, ale alespon par slusnych knih.
Take je pravda, ze to, co se dnes vydava, mnohdy nestoji za precteni, a to nemluvim jen o cervene knihovne ci o jinych druzich paperbacku, ale o jazykove kvalite literatury (viz Hillova zminka o korektorech).
Ano, poezie je ctena malo. Asi je to tim, ze patri k narocnejsi literature (uznejte, ze spatnou poezii dnes nevyda zadne nakladatelstvi) ...
Nevim proc se odsuzuje zrovna Hary Potter - z hlediska vychovneho je to dobra kniha. Je sice pravda, ze prvni tri dila jsem precetla jednim dechem, zbytek jiz ponekud nudi, ale na tom, ze se jedna o zajimavy namet, nepochybuji ...

Na zaver jen mala prosba: kdyby David mel nejaky kousek k prodeji, rada bych ho koupila (telefon a mail je k mani). -)

Zdar vsem basnikum a diky za zverejneni zajimaveho rozhovoru. -)

  
Komentář ze dne: 17.12.2007 23:11:31     Reagovat    Nový komentář
Autor: neregistrovaný - Histes [admin] (@)
Titulek: Re:
Špatná poezie se vydává - existují nakladatelství které si naúčtují peníze za publikaci básně a vznikají neucelené almanachy.

Nedávno byl dotisk Davidovy sbírky Kukly slov, v Librexu se dá koupit (alespoň v Opavě) sbírka Světlonoš a více prozrazovat nebudu. Jen si nejsem jistý, jestli si David bude číst komentáře. Já mám obě sbírky s věnováním (tu druhou čerstvě na mé narozeniny) a jsem na to patřičně hrdý :)).

Komentář ze dne: 19.12.2007 11:39:07     Reagovat    Nový komentář
Autor: neregistrovaný - Dan Jedlička (info@perplex.cz)
Titulek:
Když už to David v rozhovoru prozradil, tak aspoň řeknu, že se máte na co těšit; jeho třetí knížka bude moc pěkné čtení.

Dan Jedlička, nakladatelství PERPLEX
www.perplex.cz

  
Komentář ze dne: 19.12.2007 12:09:06     Reagovat    Nový komentář
Autor: neregistrovaný - Ondřej Hložek (@)
Titulek: Re:
David to v rozhovoru neprozradil, David to prozradil v pátek na čtení na Hradci...

Komentář ze dne: 19.12.2007 12:11:07     Reagovat    Nový komentář
Autor: neregistrovaný - Dan Jedlička (info@perplex.cz)
Titulek:
A jaké bylo čtení?

  
Komentář ze dne: 19.12.2007 12:53:42     Reagovat    Nový komentář
Autor: neregistrovaný - Ondřej Hložek (@)
Titulek: Re:
Já se velice dobře pobavil. spousta lidí (až jsem zíral...)

    
Komentář ze dne: 19.12.2007 13:32:30     Reagovat    Nový komentář
Autor: [Kozííí] - Pavel Kotrba (koziii@seznam.cz)
Titulek: Re: Re:
pobavil? to je skoro jako kdyby to bylo k smíchu :o)))))))

      
Komentář ze dne: 19.12.2007 15:24:12     Reagovat    Nový komentář
Autor: neregistrovaný - Ondřej Hložek (@)
Titulek: Re: Re: Re:to Kozíííí
ale moc dobře víš jak jsem to myslel;) bylo to moc fajn, takhle velkou akci mimo Opavu jsem zažil snad poprvé... Taková fůra lidí, ani se věřit nechtělo... byl jsem nervozní, ale snad to není slyšet;)

Komentář ze dne: 09.01.2008 18:46:48     Reagovat    Nový komentář
Autor: [Eriu] - Michaela Schwarzová (erion@centrum.cz)
Titulek:
Myslím, že pokud bychom dokázali děti raději v té páté třídě nadchnout pro čtení, větná stavba by jim přešla do krve mnohem samozřejměji. Není třeba si pravidla pamatovat - spousta lidí, kteří hodně čtou, používá většinu pravidel intuitivně správně. Možná bychom měli děti spíše přivést ke čtení, nechat je zamilovat se do literatury. Velký vliv má, myslím, i výchova v útlém dětství. Maminka mi hodně četla až do doby, kdy jsem to uměla sama, a dodnes velice ráda čtu (i když tehdejšího průměru 25 knih za měsíc už nikdy nedosáhnu). Myslím, že se v člověku musí vyvinout cit pro jazyk a pochopení psaného textu, které ani dnes není samozřejmostí, a musí se tak stát brzy.

Komentář ze dne: 10.01.2008 15:48:40     Reagovat    Nový komentář
Autor: neregistrovaný - markéta laryšová (@)
Titulek:
Ahojte!
Hary mě řekl o tom novoročním projevu tadyhlenc výše, tak jsem tu zavítala. Projev pominu. Ten rozhovor, no překonám svou nechut k diskusím tohoto typu.
Není to na poezii náhodou ta sranda, že se děje ve víceméně uzavřených komunitách? Nebyla by už pak tou komercí? Já myslím, že je to dobře, tak jak to je.
Básník dnes znamená hovno...., nebo jak to řekl ten jeden pán. A co. Tak znamená. Poezie je hovno. Ale naše.
Mějte se

  
Komentář ze dne: 13.01.2008 02:25:41     Reagovat    Nový komentář
Autor: neregistrovaný - bajik (@)
Titulek: Re:
:oD Tak tohle mě hodně pobavilo.

Jde-li o článek, všichni máte trošku pravdu, čte se více než ve středověku, ale méně než třeba před půl stoletím, alespoň tak to vidím já. A jestli je to vina autorů, o tom trošku pochybuji, když někdo opravdu chce číst, to svoje si najde. Není možné, aby při tolika různých dílech nenašel nějaké, které by mu sedělo.

Davide, klobouk dolů za Tvou skromnost při tvých úspěších.



 .: Služby & akce PT




 

 

(c) Postřeh team 2001 - 2009        postaveno na českém opensource redakčním systému phpRS

 

şehirler arası nakliyat şehirler arasi nakliyat ücretleri

fotografie

|

grafika

|

hudba

|

literatura

|

umění

|

galerie

|

poezie

|

gramodeska

|

ars polyri

|

věda

|

elektro

|

technika

|

radio

|

bastlení

|

konstrukce

|

schémata

optimalizace PageRank.cz