.: Rubriky
plus 1) Poezie a próza
plus 2) Hudba
plus 3) Galerie
mínus 4) Film
mínus 5) Divadlo
plus 6) Věda a technika
plus 7) Mozaika (ostatní)
plus 8) Projekty POSTŘEHU

 .: Chci...
... se stát autorem
... znát lidi kolem Postřehu
... sponzorovat Postřeh
... vložit/upravit článek
Boží Dar
 .: Free MP3 album!
Vinylová budoucnost 2008 Vinylová budoucnost 2007

 .: Články podle data
<<  Duben  >>
PoÚtStČtSoNe
   1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30   

 .: Online
Stránku si právě čtou 3 lidé.
 .: Informace
magazín Postřeh
ISSN 1803-5639
Národní knihovna ČR:
001686222
TOP 15, Fotogalerie
Chata v České KanaděChataUbytování velkých skupinPenzion v Jižních ČecháchPenzion v KunžakuRybařeníJižní ČechyPenzion StrmilovKomorníkChata u rybníka KomorníkaUbytování Česká KanadaKomorníkUbytování v Jižních Čechách
 .: Login

Jméno (přezdívka)
Heslo


Registrace nového čtenáře

Stezky minulosti I.

Jakub Raida - Historické - 21. 12. 2007 - 1345 přečtení

Kterak lid slovanský prvně byl sjednocen.


Ráno bylo mladé a nad stále ještě dřímající zemí se převaloval šedobílý opar husté mlhy. Zakuklený jezdec, vedoucí svého kapsami, postroji a vaky obloženého koně skrz bažiny, by musel náhodnému pozorovateli připadat proti světlající obloze jako přízrak či vztyčená jezdecká socha dávného hrdiny – tak vzpřímeně a hrdě jel, i zde, v nejhlubších močálech. Z pokroucené větve hnilobného stromu se odrazil leskle černý pták a proletěl mezi korunami na volný vzduch ve výšinách. Muž zvířeti věnoval sotva tolik pozornosti, jako prvním slunečním paprskům mezi kmeny a povislou zelení.

Když opouštěl kraj močálů a stoupal po svahu do mírných kopců, po dlouhých pláních vřesovišť se již rozvalovalo bledé světlo a za horami na horizontě vykukoval sluneční kotouč. Muž shodil ze svého čela lem kroužkové kapuce a sundal si vlhkou čepici. Vykroutil z ní trochu dešťové vody, prohrábl si rukou v pobité kožené rukavici slepené vlasy a přimhouřil oči směrem k několika malým balvanům vprostřed širých plání, které vrhaly dlouhé a chmurné stíny. Kůň jako by vycítil uvolnění napětí na straně svého pána a sám od sebe zastavil, ochutnal trpkou trávu a zlostně frknul. Sotva znatelným pohybem jej muž popohnal k chůzi dál. Zatímco se kopyta zvedala z měkké hlíny, jezdec se s rozvahou rozhlížel po okolí.

„Šerý kraj,“ zamumlala jeho ústa obrostlá hustým plnovousem.
Zřejmě si chtěl sám pro sebe poznamenat ještě nějaký další úsudek ohledně prostředí, zvíře však náhle trhlo hlavou, začenichalo a zastavilo. Muž, naučen naslouchat instinktům svým i svého oře, okamžitě celou svou pozornost upřel stejným směrem. Chvíli se mu zdálo, že to jen vítr si hvízdá v skalních rozsedlinách na západě, pak však zachytil ve větru tiché, téměř neslyšné lidské úpění, očividně zatížené strádáním a zoufalstvím. Zvažování zda radši ztratit čas, či pokračovat dál, netrvalo příliš dlouhou dobu.

„Tak jedem,“ zamručel a poslal skrz uzdu povel koni.
Pomalu projížděl mezi skalami a z nějakého zvláštního strachu či neznámé hrozby visící ve vzduchu, rozhlížel se tu na jednu a tu hned na druhou stranu. Skály se na něj tísnily, jako by jej chtěly obejmout a rozmačkat. Tam ten výčnělek připadal mu jak dračí lebka, ten zas jako vlčí chřtán. Teprve po okamžiku jízdy povšiml si vlysů do skalních zdí, opracovaných portálů do jeskyní a kamenů stesaných do tvarů lebek. A možná… …možná, že některé z nich nebyly kameny, ale skutečné… Zakroutil rezolutně hlavou, uklidnil koně zdráhajícího se pokračovat a jel dál po křivolakých stezkách.

Pohublá dívka s tváří zfialovělou zimou, rty strachem rozechvělými a očima zarudlýma od pláče, již jen unaveně, odevzdaně a bezmocně visela v těžkých železných okovech, nahými zády připoutána k chladnému kameni, který ji drsným povrchem rozdíral mladistvou kůži. Zmohla se už jen na suché kašlání, jako by někdo větvičky lámal, a sotva zachytitelný nářek nad svým osudem. Když jezdec dojel až k dívce, zcela ji zaclonil svým velkým stínem a ona na chvíli umlkla a pomalu, bázlivě pohlédla nahoru. Zpod opuchlých víček zírala na něj dvojice úzkých štěrbin hnědě zbarvených očí plných chladem vysychajících slz. Pozvedl paži s dlouhým mečem, který se zableskl v ranním slunci. Přivřela oči, přikrčila se a se zatajeným dechem, celá se třesoucí, čekala.

Ostří dopadlo. Pomalu je opět otevřela. Řetězy ležely vedle ní přeseknuté, sedlo koně bylo prázdné a stojící vysoký muž pomáhal jí se zvednout. Přijala nabídku mohutné dlaně a stanula naproti zamračenému muži. Rychle se jí začal vracet život do těla a lidskost do duše. Okamžitě si vzpomněla na stud a instinktivně se pokusila zakrývat své obnažené tělo. Jezdec si ze zad sundal plášť, tak mohutný, že se do něj mohla zabalit celá, jako do šatů.
„Co jsi zač?“ zeptal se potom stroze.
„Já… …já…“ začala, ale pak zmlkla, uchopila svou hlavu do dlaní a málem se zhroutila k zemi.
Když ji zachycoval do své náručí, všiml si při vrhnutí krátkého pohledu do soutěsky, jak se tam mihl jakýsi malý, snad shrbený, černý stín. Muž zlostně zavrčel.
„Co se to tu děje?“
Jako by ani nevnímala jeho přítomnost, jen zaklonila hlavu, přivřela oči a stále hysteričtějším tónem začala rychleji a rychleji šeptat: „Bubnují na ty svoje bubny! V jeskyni!“
„Cože?“ zatřásl s ní. „Kdo?“
Nepřítomně na něj pohlédla, jako by sledovala něco skrz něj a za ním.
„Přicházejí, chodí kolem… Dupou tady bosýma nohama… A v jeskyních… Ty bubny! Bubny se ozývají v noci!“

Kůň hlasitě zařehtal a muž se téměř postrašeně otočil. Opět pozvedl svůj meč. V těchto skalách je cosi zlého. Náhle měl pocit, že je pozorován… …pozorován desítkami očí. Zlověstných očí…
„Bubnují a tančí ve svém podzemí… A zpívají! Ta písnička, do zvuku bubnů, nedá se na ni zapomenout!“
„Myslíš…“ přerušil ji muž, „tuto?“
Oba zmlkli a uvědomili si, že kdesi hluboko pod jejich nohama, pod hlínou, skálou, kamením, vibruje cosi zemí, jakési dunění v hlubinách, vzdálené vřískání v dávno zapomenutých a nelidsky znějících jazycích. Ta zvrácená píseň zněla pořád stejně, dokola a dokola… …a dokola! Muži rychle proběhl před očima obraz vlků stahujících se kolem kořisti – tak monotónní hudba zněla. Pak bubny ustaly, muž pustil dívku, která se hned skrčila k zemi a sevřel jílec do obou pěstí. V očích mu divoce zajiskřilo, když přišli a on ostřím poprvé divoce mávl… Pokračování příště...

Související články:
Stezky minulosti III. (26.12.2007)
Stezky minulosti II. (23.12.2007)

Pro ohodnocení článku musíte být registrovaným čtenářem  [Akt. známka: 0 / Počet hlasů: 0]

 
Informační e-mail Upozornit emailem     Vytisknout článek Vytisknout článek

Komentáře na Facebooku:

Komentáře na Postřehu:
Komentář ze dne: 21.12.2007 06:52:37     Reagovat    Nový komentář
Autor: [Kozííí] - Pavel Kotrba (koziii@seznam.cz)
Titulek:
Ahoj Kubo, tak už ted můžu říct, že tuto sérii budu číst, zaujala mě, vždy mě lákaly příběhy z minulosti. Je to psáno energicky a napínavě, což je výhoda, člověk se naplácá tolik ve faktech a nemusí se soustředit na to cco? kdo? kde? a s kým? a v jakou dobu, časové úsekdy přibližuješ rozvíjením podstatných jmen, což je pro děj, ve kterém se to odehrává příznačné.
přesto bych měl dvě drobné připomínky:
kroužková kapuce - kapuce se mi do textu nehodí, přijde mi to jako slovo velmi moderní, kápě by byla možná lepší :o)
očividně - předím jsi psal, že zaslechl a pak najednou očividně, to už je spjato s pohledemm chtělo by to jinou formulaci

promin že vytýkám takové prkotiny, ale jsou to jediné chybky, kterých jsem si v textu všiml
měj se hezky
Pavel

Komentář ze dne: 21.12.2007 12:04:37     Reagovat    Nový komentář
Autor: neregistrovaný - Zbynek (@)
Titulek:
Začátek je na můj vkus příliš rozvláčný. I přívlastky přívlastků mají své přívlastky, místo toho, aby jsi řekl "Bylo ráno", napíšeš "Toho dne, s paprsky vykukujícími zpod ocelově šedých mraků, se zrodilo nezapomenutelné ráno."
Jak mi jednou napsal Risik, napsat "Bylo ráno" není ostuda.
Později už vyjadřování houstne a konec ve mně zanechal velmi příjemné očekávání dalších dílů.

  
Komentář ze dne: 21.12.2007 13:54:23     Reagovat    Nový komentář
Autor: [Kozííí] - Pavel Kotrba (koziii@seznam.cz)
Titulek: Re:
není to ostuda, jen žáleží na tom, v jakém textu to používáš

    
Komentář ze dne: 21.12.2007 15:50:30     Reagovat    Nový komentář
Autor: neregistrovaný - Zbynek (@)
Titulek: Re: Re:
jasne. tenhle zanr vylozene vybizi k pouzivani kvetnatych vet namisto suchych konstatovani, ale v prvnich odstavcich je toho mozna az prilis. druha polovina mi prijde vic prirozena, vety plynou samy

Komentář ze dne: 21.12.2007 16:06:10     Reagovat    Nový komentář
Autor: [Branwen] - Branwen (branwen@volny.cz)
Titulek: Přívlastky
Přívlastek je (podobně jako oheň) dobrý sluha a zlý pán. Na jedné straně navozuje atmosféru- viz první tři odstavce, na druhé straně brzdí děj a z některých vět vyrábí doslova jazykolamy - viz ...dvojice úzkých štěrbin hnědě zbarvených očí plných chladem vysychajících slz." Pozor na opakování přívlastků - pokud předtím popisuješ probouzející se ráno, pak je zbytečné poté psát, že slunce bylo ranní.
I tady platí , že méně je někdy více. Občas se taky vyplatí rozsekat příliš dlouhá souvětí do kratších ( a místy až holých) vět.
Jinak to není špatné- atmosféra nastíněna, zápletka je nahozena a čtenářova zvědavost se chytila na háček.Popisný úvod se postupně zjednodušil, následovat by měla akce. Jsem na ni zvědavá.

Komentář ze dne: 23.12.2007 21:40:13     Reagovat    Nový komentář
Autor: neregistrovaný - WhiteShadow (@)
Titulek:
- zakuklený
- dlouhá souvětí a nespočet přívlastků
- "Zřejmě si chtěl sám pro sebe poznamenat ještě nějaký další úsudek ohledně prostředí,.."

Výše uvedené nedostatky v kombinaci s přemírou popisu a nejasným až rozporuplným vyzněním jezdce, mi nedovolili se toliko zžít s textem, byť o náznaky atmosféry jsem zavadil.
Má-li se čtenář od samého začátku textu upnout k postavě beze jména, bez zjevného cíle.., musí každé jeho gesto, slovo..dávat smysl..dokud se nám děj nezačne odhalovat blíže.
Tato potřeba přímo navazuje na další, a to - pokud je čtenářovi prozatím utajeno v podstatě vše podstatné, musí být v textu obsaženo něco, co čtenáře nutí vytrvat a sledovat každý pohyb jezdce, snad i dusot kopyt..v očekávání odpovědí.
Hodnotím 2.8
P.S. - jdu číst dál. .: Služby & akce PT
 

 

(c) Postřeh team 2001 - 2009        postaveno na českém opensource redakčním systému phpRS

 

fotografie

|

grafika

|

hudba

|

literatura

|

umění

|

galerie

|

poezie

|

gramodeska

|

ars polyri

|

věda

|

elektro

|

technika

|

radio

|

bastlení

|

konstrukce

|

schémata

optimalizace PageRank.cz