.: Rubriky
plus 1) Poezie a próza
plus 2) Hudba
plus 3) Galerie
mínus 4) Film
mínus 5) Divadlo
plus 6) Věda a technika
plus 7) Mozaika (ostatní)
plus 8) Projekty POSTŘEHU

 .: Chci...

 .: Free MP3 album!
Vinylová budoucnost 2008 Vinylová budoucnost 2007

 .: Články podle data
<<  Duben  >>
PoÚtStČtSoNe
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30      

 .: Online
Stránku si právě čte 1 člověk.
 .: Informace
magazín Postřeh
ISSN 1803-5639
Národní knihovna ČR:
001686222
TOP 15, Fotogalerie

 .: Login

Jméno (přezdívka)
Heslo


Registrace nového čtenáře

Zamyšlení

Risik - Názory - 24. 01. 2008 - 2180 přečtení

Jsou to pouze mé názory, které nechci nikomu vnucovat. Jen mě současnost nutí k podobnému zamyšlení

Nejsem z těch, kdo by chtěli něco zadarmo. Kdo by čekal, až mu spadne do klína – cokoliv. Finanční jistota, kariéra – na všem se musí tvrdě pracovat a za všechno se musí platit. Jenomže poslední dobou mám dojem, že jenom platím a nic za to nedostávám. Nechci teď hovořit o nově zavedených platbách u lékaře, protože ty jsou tolikrát propírané kolem mě dost a dost. Chci se pohybovat v obecné rovině.

My kteří jsme žili a pracovali i do roku 90, máme v živé paměti jak to tu vypadalo. Nikdo – a myslím si skutečně nikdo netouží po návratu stavu věcí. Nesmělo se mluvit, nesmělo se zpívat a režim nám chtěl diktovat jakou hudbu poslouchat a jaké knihy číst. Ano, jeden velký trestný tábor, kde byl občan nástrojem moci a musel vykazovat poslušnost. Takže přerod byl něco obrovského, něco gigantického, tak velkolepého, že jsme byli oslněni vlastní euforií a nevšimli si, že se nám to posunulo maličko jinam, než byl původní úmysl. Takže abych shrnul současnost, je fajn, že můžu číst, poslouchat a zpívat co chci, ale jenom z písní národ nevyžije. Co mi vlastně dneska nejvíc vadí? V čem že je to jádro pudla?

Vadí mi hlavně to, jak se naše politická špička okleštila a izolovala. V tom spatřuji nejenom problém, ale i nebezpečí. Žijí si odtrženě, ve svém světě a když po nich chce někdo kousek zodpovědnosti, vyjádření, smetou to arogancí a tvrzením v duchu „Nebudu se o tom s vámi bavit!“ Jistě. Proč by se měli. Jsou to přece naše prostředky, které spravují! Špatná rozhodnutí, omyly, to tu máme na denním pořádku. Ale pamatujete si, že by za ně i padaly hlavy, tak jak je to zvykem v ostatních civilizovaných zemích? Jestli chodíte do práce, víte, že za špatné pracovní rozhodnutí si následky nesete. Nikdo není neomylný, ale když něco udělám špatně, musím vyrovnat náklady. Ovšem pouze do určité úrovně. Naši zákonodárci, kteří by měli být vzorem, ti kteří by na prvním místě měli dodržovat vše, co v potu tváře tvoří, jsou nad to povzneseni. Zodpovědnost není to, co se v Parlamentu či senátu zrovna nosí. Léta jsme slyšeli výmluvy na dědictví komunismu, dneska už je zase v kurzu zaříkávadlo „To ne my, to oni!“ Je mi špatně, když si poslechu hodinovou debatu s politikem a na konci zjistím, že jsem se nic nedozvěděl. Je mi špatně z výrazu „To či ono“.  Všechno je totiž v jejich podání pouze „To či ono“. Nic nemá konkrétní název, rozměr, všechno je jakési modelové „Jako“ Přitom my si své představitele nejenom volíme, ale i platíme! Takže známé Churchilovo tvrzení, že „demokracie začíná a končí vhozením volebního lístku“ tu jaksi dostává trhlinu. Politici žijí z našich peněz, hospodaří s nimi a ještě se k nám chovají drze? Ještě nejsou schopni dokladovat zač je utrácí a kam tak bezedně mizí? Vždyť do našeho státu teče poslední dobou tolik, že je skutečně s podivem, pokud už to nepřetéká. Když si vzpomenu, co všechno bylo ze státního (tedy chápu to tak že každého z nás) majetku rozprodáno? Ptal se vás na to někdo? Konzultoval to? Jistě že ne a resumé z toho jednou bude „tak jsme se spletli! No a co!“ Jistě. Proč se rozčilovat, když národ to zaplatí. Nařídíme tady platbu, tu platbu, za tohle se ještě neplatí, honem nějaké peníze a je to. A když to nebude stačit, zasekneme dluh, protože až to jednou spadne, zhroutí se, budeme žít někde jinde, kde se nás to nedotkne. "My, na rozdíl od vás na to peněz budeme mít dost". Možná proto nemáme stále fungující důchodovou reformu. Možná proto, když se tak kolem sebe rozhlédnete, budeme asi široko daleko jediným státem, který se o své důchodce nedokáže postarat. Kdekoliv si lidé aktivně svého odpočinku užívají. Jezdí na hory, lyžují, chodí do „Fit center“, lázní, studují, cestují, dělají prostě to, nač neměli v té části života, kdy pracovali poctivě za blaho národa, čas. U nás budou mít velkou honičku alespoň vyjít.

Musím si položit otázku. Je tohle ten stav který jsem chtěl a po kterém jsem toužil? Opravdu jsem toužil po tom, aby na mě parazitovala malá skupina lidí, okleštěná od morální a trestní zodpovědnosti a synonymem úspěchu se stalo mezi ně patřit? Ne, dělat dobře a z nasazením svou práci. Žádné „Uč se a vzdělávej, makej na sobě ať něco umíš, potom něčeho dosáhneš“. Spíš „snaž se ať tě zvolí!“ Jenže to nevydrží věčně. My, běžní občané jsme ti, kteří na takový stav věci doplácí. My jsme ti, kteří to odnesou, ať zprostředkovaně nebo přímo a i když je to velmi nefér, je to prostě tak. Jsem přesvědčen, že čekat, až se toho chopí sami politici je hloupost. Pokud nebudou cítit tlak – od nás - pokud na ně nebudeme tlačit a nebudeme chtít změnu pravidel, pokud nebudeme trvat na tom, že si za své špatné rozhodnutí ponesou následky jako kdokoliv jiný a pokud oni nad sebou strašáka zodpovědnosti neucítí, nezmění se nic. Měli bychom přestat nadávat po hospodách či doma a měli se spojit a chtít změnu. Dožadovat se jí a trvat na ní. Současná situace není o politických stranách a jejich programech. Nakecat před volbami voličům cokoli je ta nejjednodušší věc. Současná situace je o upírech, kteří vysávají státní kasu a budou to dělat tak dlouho, dokud je nepřinutíme přestat. Každá kapka krve dobrá. Žijeme v tom, co si sami připravíme! Ostatní si k nám dovolí jenom tolik, kolik jim umožníme, kam je pustíme. Netolerujme už dál takový stav věci, jestli to myslíme s národem poctivě, jestli tu chceme žít a vidět tady budoucnost svou i svých dětí. Nedovolme trhat stát politickou elitou na kusy. Roztrhají si nás mezi sebou jako šelmy mršinu. Budou sytí, spokojení a zůstane jenom kostra, kterou není možné znovu masem obalit a oživit. Budeme li neteční, vymstí se nám to. Nezůstane nám nic než dluhy těch, kteří to jednou smetou vyjádřením „Měli jste si nás líp hlídat“


Pro ohodnocení článku musíte být registrovaným čtenářem  [Akt. známka: 0 / Počet hlasů: 0]

 
Informační e-mail Upozornit emailem     Vytisknout článek Vytisknout článek | Zdroj: vlastní tvorba

Komentáře na Facebooku:

Komentáře na Postřehu:
Komentář ze dne: 21.01.2008 00:44:20     Reagovat    Nový komentář
Autor: neregistrovaný - Harr (Harr@atlas.cz)
Titulek:
Naprosto přesné, dokonale zformulované, škoda jen, že si to naši zákonodárci nepřečtou. I když, asi by se tím stejně nezaobírali. Problém je i v tom, že některým lidem tato situace dokonale vyhovuje, tím myslím rozdíly mezi lidmi (finanční), které jsou obrovské.
Nás tento stát peskuje za všechno, nic nám nedá jen tak. A každá vláda, bez ohledu na to, jakého je "vyznání" nás všechny jen okrádá..a my jak vidno, jí volbou dáváme svolení.
Kdysi se říjkalo, že jsme jako ty ovce....nic se nezměnilo jsme jimi opět.

Komentář ze dne: 24.01.2008 14:20:56     Reagovat    Nový komentář
Autor: neregistrovaný - buchtičky s banánovým šodó (@)
Titulek:
Tak v tomto je obrovský kus pravdy. Myslím si něco dost podobného.

Komentář ze dne: 24.01.2008 17:54:58     Reagovat    Nový komentář
Autor: neregistrovaný - Histes [admin] (@)
Titulek:
Mě stačí se ohlédnout zpět a vidím jen rozpad toho, na co bych byl možná dneska pyšný. Zkrachoval elektrotechnický průmysl až na malé vyjímky, domy dětí zavírají turistické základny, rozprodávají své pobočky, aby udržely alespoň hlavní sídlo. A pokud teda ještě něco provozují, tak se stejnými sedačkami, obklady, záchody i kuchyní (ty hliníkové příbory se po každém jídle rychle schovají, kdyby náhodou přišla hygiena).

V 97 to vypadalo, že budeme otroky němců a naše firmy do poslední zkrachují. Světe div se, naštěstí se tomu tak nestalo. I když už se Karosa jmenuje Irishbus (značka od Iveco).

A možná i to nalívání peněz do Vítkovic nebylo až tak zbytečné. Za největší krizi ovšem považuji vykradení českých bank. většina těch, kteří najednou zbohatli, pouze prokopali tunýlek... a ten pak stát musel zaházet snad stovkami miliard.

Zatímco řadový Čech jásal nad sametovou revolucí, Havel mírumilovně zastavil vývoz zbraní (naše trhy zabrali ještě mírumilovnější američané) a řekl, že s Ruskem obchodovat nebudeme (největší odbytiště našich produktů), ti, kteří stáli nohama na zemi věděli, že vyvážet není kam, firmy se dlouho neudrží, nebo to bude moc pracné, tak raději přistoupili na plán B - dokud jsou ještě peníze, bereme je, sbalíme si kufry a hurá za svým bysnisem.

Ale jak se zdá, prázdných kufrů je ještě stále dost.

  
Komentář ze dne: 24.01.2008 18:13:29     Reagovat    Nový komentář
Autor: [Zbynek] - Zbyněk Janoška (zbynek.janoska@centrum.cz)
Titulek: Re:
náš průmysl nebyl konkurenceschopný. nemohli jsme se rovnat ničím zahraničním značkám. kdyby vláda uměle zadržovala trh, byli bysme na tom ještě hůř než jsme. takto přežili ti, kteří se dokázali vyrovnat zahraničním firmám, ti, kteří na to neměli, zkrachovali. Tady není chyba na straně vlády. S bankami je to ovšem něco jiného. A do turisťáku jsem nikdy nechodil

    
Komentář ze dne: 24.01.2008 18:29:18     Reagovat    Nový komentář
Autor: neregistrovaný - Histes [admin] (@)
Titulek: Re: Re:
S tím turisťákem je to možná škoda. Například zemědělství nám záviděl i západ... Byli jsme zaostalí kvůli spoustě překážek, které stály v cestě vývoji... embargo apod.. ale to je jen o investicích. Zázemí lidí, kteří své práci rozumí, možná díky spoustě úskalí víc, než lidé na západě, tady byli. Pokud mohl přijít favorit po takové plečce, jako je stodvacítka, nevidím nereálnou modernizaci jinde. Navíc, u nás je podnik jménem Branecké železárny. Vyrábí součásti pro Škoda Auto na strojích starých i přes 50 let. Ještě donedávna se v rožnově vyrábělo na linkách z konce osmdesátých let pro Motorolu. A například do výroby se měla roku 1989 zavést první česká digitální kamera. Ale to vše se zménou trhu zbrzdilo, či rozpadem výzkumných středisek zcela zastavilo. Zase tak zaostali a nekonkurenčněschopní, jak píšeš, jsme zdaleka nebyli. Ale mnohaleté dotování Ruska (a jeho diktát) nás stálo své... Škoda roku 68 - to jsme ještě zdatně konkurovat mohli.

      
Komentář ze dne: 24.01.2008 19:02:36     Reagovat    Nový komentář
Autor: [Zbynek] - Zbyněk Janoška (zbynek.janoska@centrum.cz)
Titulek: Re: Re: Re:
myslím, že o tesle jsme se už kdysi bavili. neříkám, že výrobky byly špatné a výroba zaostalá. Vyráběli jsme stejně dobré věci (mnohdy) jako jiní, ale efektivita práce byla mizivá. U nás se pracovalo u linek jako za starého dobrého Henryho Forda a zahraniční firmy už měly dávno zavedené kaizeny. Naše výrobky byly moc drahé, proto spousta firem nedokázala konkurovat. Navíc v druhé polovině byla v ČR jako v jediné středoevropské zemi ekonomická recese, takže ten rozdíl se ještě zvětšil. Se zemědelstvím máš pravdu. To bylo na výši, ale například cukrovary zkoupily zahraniční firmy a zlikvidovali je, aby si usnadnili přístup na náš trh.
Takže víceméně s tebou souhlasím

        
Komentář ze dne: 24.01.2008 20:25:43     Reagovat    Nový komentář
Autor: neregistrovaný - Histes [admin] (@)
Titulek: Re: Re: Re: Re:
Ano, produktivita práce, ač v každé socialistické učebnici vychvalovaná až do nebe, byla mizerná. Aneb třetina podniku na procházce po areálu vagónky studénky s cigárem v puse oné produktivitě už vůbec nepřispěla.

        
Komentář ze dne: 25.01.2008 13:36:26     Reagovat    Nový komentář
Autor: neregistrovaný - tiny (@)
Titulek: Re: Re: Re: Re:
Text tohoto komentáře byl vymazán, jelikož porušoval publikační pravidla našeho časopisu! Redakce

Komentář ze dne: 25.01.2008 13:41:40     Reagovat    Nový komentář
Autor: neregistrovaný - tiny (@)
Titulek:
Milý zlatý, polemizoval bych tvrzením, že se všude o své důchodce postará stát a že se mají jako prasata v žitě. To je velký omyl. Pokud už se nějací důchodci někde tak mají, museli si na to celej život tvrdě šetřit. Takže důchodová reforma je nevyhnutelná. Jinak mám v hrubých rysech někdy podobné pocity...

Komentář ze dne: 27.01.2008 10:09:36     Reagovat    Nový komentář
Autor: [Kozííí] - Pavel Kotrba (koziii@seznam.cz)
Titulek:
zamyšlení přesně udeřené na hlavičku problému
ovšem toto je často spekulovaný problém a Češi nadávají pořád ať je nám jakkoli, takže mi nic moc nového nepřineslo, záměrně říkám nového, protože to je to jediné co mi to nedalo, ale dalo mi nahlédnout do útrob běžného občana, který píše své úvahy
kdybych si nemyslel něco o hrachu a zdi tak bych ti poradil at tam připíšeš datum a jméno Richard Schlötz a pošli to PČr .: Služby & akce PT
 

 

(c) Postřeh team 2001 - 2009        postaveno na českém opensource redakčním systému phpRS

 

şehirler arası nakliyat şehirler arasi nakliyat ücretleri

fotografie

|

grafika

|

hudba

|

literatura

|

umění

|

galerie

|

poezie

|

gramodeska

|

ars polyri

|

věda

|

elektro

|

technika

|

radio

|

bastlení

|

konstrukce

|

schémata

optimalizace PageRank.cz