.: Rubriky
plus 1) Poezie a próza
plus 2) Hudba
plus 3) Galerie
mínus 4) Film
mínus 5) Divadlo
plus 6) Věda a technika
plus 7) Mozaika (ostatní)
plus 8) Projekty POSTŘEHU

 .: Chci...

 .: Free MP3 album!
Vinylová budoucnost 2008 Vinylová budoucnost 2007

 .: Články podle data
<<  Prosinec  >>
PoÚtStČtSoNe
    1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

 .: Online
Stránku si právě čte 31 lidí.
 .: Informace
magazín Postřeh
ISSN 1803-5639
Národní knihovna ČR:
001686222
TOP 15, Fotogalerie

 .: Login

Jméno (přezdívka)
Heslo


Registrace nového čtenáře

Japonské toulky 3. část - Peacemaker Kurogane

Epona - Zajímavosti - 29. 04. 2008 - 5082 přečtení

PMK.jpg "a pokud neumřeli, žijí dodnes"

Říkalo se jim Vlci z Mibu, podle oblasti, kde sídlili (Mibu - předměstí Kyota). Když v polovině 19. století dosáhla politická roztříštěnost země svého vrcholu a nejradikálnější zastánci různých ideologií přistoupili k cestě meče a pokoutních vražd, zformoval šógunát Tokugawa skupinu 234 samurajů, zvaných Roshigumi, jejichž hlavním cílem bylo ochránit čtrnáctého šóguna Tokugawa Lemichi při návštěvě Kyota (centrum císařství). Pro neshody uvnitř nově vytvořené skupiny došlo k vyčlenění 13 mužů, kteří zůstali v Kyotu a stali se zakladateli nové organizace, Shinsengumi. Zatímco ostatní se vrátili do Eda (hlavní město šogunátu, dnešní Tokyo), po likvidaci vedlejších dvou frakcí, stanul ve vedení Shinsengumi Kondo Isami.

Kondo_Isami_statue.jpg

 

Jen malé procento anime reflektuje skutečnou historii Japonska. Ani Peacemaker není tak úplně výjimkou. Děj je sice zasazen do reálného prostředí a v ulicích Kyota hlídkují ozbrojené složky Shinsengumi, loajální a bojující proti stoupencům císařství. Můžeme se pokochat originálním ztvárněním velitele Kondo Isami, prvního kapitána Okita Soji, či zakládajícího člena Hijikata Toshizo, kteří ve své době výrazně ovlivnili dění kolem sebe, a mnoha dalších postav z tohoto historického celku. Avšak právě sem vstupuje autor Nanae Chrono lehkým krokem šelmy spolu s mladičkým Tetsunosuke Ichimura a jeho štěněčím vzezřením. Rudovlasý ďábel, který svému pacifistickému bratru Tatsunoske Ichimura působí peklo na zemi.

458px-HijikataToshizo6119a.jpg

 

Příběh, vystavěný na prvcích historie, fantasy a komedie, hojně využívá grafických emocí, jako vodopád slz, trojúhelníčkové očí, slzičky nepochopení apod., avšak se stejným důrazem přechází do akční podoby děje propracovanou animací, nebo detailními záběry brutálního vraždění v hospodě Ikedaya.

Hlavním hrdinou je výškou nedorostlý Tetsunoske, který touží pomstít smrt svých rodičů a využije k tomu právě Shinsengumi. Snaží se narukovat jako jeho bratr, ovšem kvůli nepříliš vlídnému postoji Hijikata Toshizo, neuspěje. Vše se obrací, když na scénu vstupuje podivné dlouhovlasé stvoření v bílé yukata (letní oděv) s výrazem tak medovým, že by i včely ztratily původní směr. Spolu s drobným prasátkem, Saizo, které se v obrovské rychlosti řítí za hozenou kostí, prolomí ledy a aby toho nebylo málo, ukáže se, že tenhle chlapec, skoro dívka, je první kapitán Shinsengumi, Okita Soji. Vlídný, vždy veselý, milující bonbóny víc než život. Chladnokrevný zabiják, jehož proměny jsou jedny z nejvýraznějších.

Po malé emoční injekci Soji přesvědčí Toshizo, aby Tetsunoske přijal jako osobního sluhu. Tento stav sebou přináší velkou zodpovědnost a výzvu, nemluvě o tom, že je zdrojem mnoha komických příhod, počínaje rozlitým čajem a konče démonickým výbuchem Toshizo, když zjistí, že mu někdo ukradl knihu vlastnoručně psaných Haiku (druh japonské poezie).

Veselé momenty střídají tragické, charakter postav se prohlubuje, až skrze sérii vtipných epizod rozešle autor avízo, že se blížíme k závěrečnému grand finále.

Ikedaya incident se nesmazatelně zapsal do dějin Japonska. Střed radikálů, kteří se chystali vypálit Kyoto a speciální policie Shinsengumi je vykreslen se vší dravostí a jemné detaily, tak nenásilně podané v předchozích episodách, střet špehů obou skupin, smrt kuchařky, či mučení zajatce, jen umocňují atmosféru. Při této příležitosti se prý poprvé projevila tuberkolóza Okita Soji, na niž později zemřel. Historické pozadí prolíná příběh čerstvě uniformovaného Tetsunoske, který překonává strach a v cestě za pomstou dostupuje hořkého vrcholu.

PMK.jpg

 

V příštím díle: Twelve kingdom (Yuuni Kokki)

Seriál vychází každé úterý.Pro ohodnocení článku musíte být registrovaným čtenářem  [Akt. známka: 0 / Počet hlasů: 0]

 
Informační e-mail Upozornit emailem     Vytisknout článek Vytisknout článek | Zdroj: Wikipedia, Animecubed, internet, vlastní

Komentáře na Facebooku:

Komentáře na Postřehu:
Komentář ze dne: 28.04.2008 13:59:45     Reagovat    Nový komentář
Autor: neregistrovaný - Harr (Harr@atlas.cz)
Titulek:
Pokračuješ velmi zdařile ve své "procházce" historií anime i Japonska, vybrala jsi si dobrou formu vyprávění, která je velmi dobře doplněna obrazovou dokumentací. Nevnucuješ, nepoučuješ, ale vlastně učíš....

Komentář ze dne: 30.04.2008 09:13:29     Reagovat    Nový komentář
Autor: [Kozííí] - Pavel Kotrba (koziii@seznam.cz)
Titulek:
dobrý článek, cízí slova vysvětlena, poučen decentní forou bez návalu zbytečných informací, děkuji:o) .: Služby & akce PT
 

 

(c) Postřeh team 2001 - 2009        postaveno na českém opensource redakčním systému phpRS

 

şehirler arası nakliyat şehirler arasi nakliyat ücretleri

fotografie

|

grafika

|

hudba

|

literatura

|

umění

|

galerie

|

poezie

|

gramodeska

|

ars polyri

|

věda

|

elektro

|

technika

|

radio

|

bastlení

|

konstrukce

|

schémata

optimalizace PageRank.cz