.: Rubriky
plus 1) Poezie a próza
plus 2) Hudba
plus 3) Galerie
mínus 4) Film
mínus 5) Divadlo
plus 6) Věda a technika
plus 7) Mozaika (ostatní)
plus 8) Projekty POSTŘEHU

 .: Chci...

 .: Free MP3 album!
Vinylová budoucnost 2008 Vinylová budoucnost 2007

 .: Články podle data
<<  Červen  >>
PoÚtStČtSoNe
     1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

 .: Online
Stránku si právě čte 14 lidí.
 .: Informace
magazín Postřeh
ISSN 1803-5639
Národní knihovna ČR:
001686222
TOP 15, Fotogalerie

 .: Login

Jméno (přezdívka)
Heslo


Registrace nového čtenáře

Hvězdožurnál

Histes - Zamyšlení - 11. 05. 2008 - 2223 přečtení

Zamyšlení nad vývojem československé hudební scény za posledních 25 let...

Erika zapla lampu svého domovního stolu bez zásuvek. V pokoji bez oken, s postelí bez nohou, šatníkem s přehozenými novinami. Ve zkříženém postoji s čelem opřeným o horní futra si rozepla blůzu. Vytáhla jedno z ramínek a zaostřila na titulní stranu.

Marta Kubišová se odmlčela ve filmu mladého režiséra Fera Feniče.

Erika si zaháčila vlasy o uši a začala se prodírat poházenými kotouči. Navinula cívku a spustila magnetofon na nejnižší hlasitost. Několikrát slepovaná Tajga Blues. Strčila si kolena pod tričko, opřela se o zeď a v tříminutových intervalech přetáčela pásek zpět. Cítila se svobodně, ale hlavně potají.

Zuzka sledovala pár minut hodiny, než se rozhoupala k tomu, zda je ještě vhodná doba na koupel. Třicet sedm minut po půlnoci. Oddechla a zvedla se. Cestou se zastavila u obrazu dvou postav na podvečerním nádraží. Nakreslila jí ho Rút. Dnes by bylo naprosto nereálné, aby něco namalovala a ještě jí to věnovala. „Robert je můj nový život, co bylo předtím, to si nechci připomínat." Snad se jí to v palici někdy srovná, pomyslela si. Sundala si brýle, svlékla se a zaváhala, jestli nezkusit koupel se zhasnutým světlem. Usmála se a sáhla po vypínači. Okolní černota se prosvětlila a Zuzka začala napouštět vanu. Provířila vodu, ucpala si nos a ponořila celý obličej.

Vydali Mertu, něco se děje, problesklo jí, když se vynořila a rychle se nadechovala. Snad to není jen takový nádech, se kterým musíme vydržet dalších 20 let. Ale je to nádhera, že nad stejnými věcmi přemýšlí spousta jiných lidí. Jen poznat, kteří - ve spleti slídilů.

V ČST PRAHA skáče Vondráčková a na Hvězdě hrají Dva roky prázdnin.

>>> dnes
V ČT skáče Vondráčková a na Radiožurnálu hrají Hej pane disžokej.

 

Normalizační kultura stále prosperuje. Vždyť její odchovanci jsou a ještě dlouho budou majoritním posluchačem. Učitelka občanské výchovy v hodině kroutí hlavou při zjištění, že se nikdo nedíval na včerejší Televizní noviny. „Vy nesledujete televizi? Aktuální dění? Vás to nezajímá?"
Zuzčiny i Eričiny děti nekončí den v 19:00 Událostmi ČT a filmem ve 20:00. Televizní a rozhlasová debilizace se rozrostla do nevídaných rozměrů, proto ji nahrazuje Youtube, kolující kopie filmů a hudebních alb. Jsou zvyklé na samizdaty, jenže i dnes jsou trestné.

Písničkářům komunistický režim k popularitě spíše přispěl, jednou za čas jsme se dokonce mohli dočkat jejich alba, které se vyrábělo v desetitisícových nákladech. Supraphon stále žije z totalitních záznamů i tehdy proslavených umělců a lidé tleskají dokonce za to, že ještě žijí. Dlouho to tak přeci fungovat nemůže. Přijde nějaká změna? Zvednou občané ČR zadnici a půjdou se podívat na koncert nového uskupení? Jistě, ale až zemi zase zavládne totalita a žádná jiná alternativa zábavy nebude. A taky nepůjde tak o prachy a umělci budou za možnost odehrát koncert v kulturáku rádi. Pak možná bude vstupné zase 30 korun a studenti ho budou moci zaplatit.

Pro ohodnocení článku musíte být registrovaným čtenářem  [Akt. známka: 0 / Počet hlasů: 0]

 
Informační e-mail Upozornit emailem     Vytisknout článek Vytisknout článek

Komentáře na Facebooku:

Komentáře na Postřehu:
Komentář ze dne: 10.05.2008 17:51:02     Reagovat    Nový komentář
Autor: neregistrovaný - Harr (Harr@atlas.cz)
Titulek:
Tvé zamyšlení je postaveno na několika se prolínajících rovinách, myšlenka je jasná, použitá forma se mi líbí. Vidím v tom střetání našich rozhovorů a postřehů z doby současné i minulé...a zcela konkrétní je i Tvůj postoj.
Příjemné čtení.

Komentář ze dne: 11.05.2008 09:30:48     Reagovat    Nový komentář
Autor: [tulák] - Jarda (jarda@poetickej.net)
Titulek:
zaháčila je slovo co jsem fakt eště neslyšel
jinak
připomnělo mi to dobu dávno vzdálenou, hrál sem, teda já ne, kombo a ručně spáchaný dvojšasí, mluvil sem do toho, to jediný mi snad v životě šlo, mluvit do něčeho, hrál sem a lidi trsali, hezká doba i když už na ni dávno nemyslim, jen vzpomínku si vyvolal (po šílenejch koních od osmondů sem pouštěl pohodlnej život, uriáše no)

Komentář ze dne: 12.05.2008 21:55:32     Reagovat    Nový komentář
Autor: [Hill] - Hill
Titulek:
Tak nějak to je. Fakt je, že po období, kdy se dařilo bigbítu, kdy ani střední proud nebyl tak sterilní a šedivý, kvetly malé formy a film, najednou spadla klec, ale bylo nutné tu díru něčím zaplnit. Když už nebylo čím, tak se klec trochu přizvedla, aby prolezli aspoň někteří písničkáři.
Asi je to naše národní specifikum, že i přes všeobecný pokles úrovně a zbrždění vývoje se v tom dodnes najde něco pozitivního, přinejmenším tedy profesionální kvality interpretů (což nemusí vždy nutně znamenat i kvality lidské, ale dejme tomu...).
Dnes jde hlavně o kšeft a dramaturgie sází na osvědčená jména a sentiment diváků. Běžný jev kdekoli ve světě: "oprášíme, lidi se o to sice rvát zrovna nebudou, ale spolehlivě se to prodá, cílová skupina se rozrůstá a za tu cenu jim na to zbude i z důchodu, když, tak to vysypeme v obchoďáku do ohrádky u pokladen, tam se ve frontě nudí, tak můžou přehrabovat..." - koukněte za hranice na kteroukoli stranu, zřejmě to funguje. A to není ještě konec - zadejte si do vyhledávače například "kupují archív Supraphonu", kdopak to na vás jukne?

  
Komentář ze dne: 13.05.2008 09:32:10     Reagovat    Nový komentář
Autor: neregistrovaný - Histes (@)
Titulek: Re:
Eva a Vašek? Ti co vystupují v kulturním domě v Dolním Benešově? No mám dost.

Komentář ze dne: 13.05.2008 12:21:19     Reagovat    Nový komentář
Autor: [Kozííí] - Pavel Kotrba (koziii@seznam.cz)
Titulek:
jo, zvládnuté zamyšlení nad čardující Helčou a Kubišouvou (přičemž Kubušová je ta soudnější), dobrá forma

leč bych se koukal i na "zadní vrátka", copak o nás napíše druhá generace po nás, jaký názor budou mít oni na náš vkus, myslím že se nebude o mnoho lišit od našeho, jen se tam nebudou (doufám) vyskytovat slova jako totalita a normalizeční

  
Komentář ze dne: 13.05.2008 14:58:46     Reagovat    Nový komentář
Autor: neregistrovaný - Histes (@)
Titulek: Re:
Nezáleží na generacích. Antonín Dvořák jednou byl fenomenální skladatel a skrz příští generace takto vnímán bude. Za to Petr Kotvald (nevím jak se píše), Standa Hložek.. no nevím. Zájem lidí se upírá na zcela nepodstatné omyly české kultury, ovšem, jestli národ český není v mnoha případech jeden velký omyl.

Stejně tak se ani v budoucnosti neztratí Petr Hapka. A jak vidíš, nikdo ho nemůže zařadit ani do totalitní, ani do normalizační kultury. Protože to hudba nezná. A ta, která je tím napitá - no to se za hudbu ani považovat nedá.
 .: Služby & akce PT
 

 

(c) Postřeh team 2001 - 2009        postaveno na českém opensource redakčním systému phpRS

 

şehirler arası nakliyat şehirler arasi nakliyat ücretleri

fotografie

|

grafika

|

hudba

|

literatura

|

umění

|

galerie

|

poezie

|

gramodeska

|

ars polyri

|

věda

|

elektro

|

technika

|

radio

|

bastlení

|

konstrukce

|

schémata

optimalizace PageRank.cz