.: Rubriky
plus 1) Poezie a próza
plus 2) Hudba
plus 3) Galerie
mínus 4) Film
mínus 5) Divadlo
plus 6) Věda a technika
plus 7) Mozaika (ostatní)
plus 8) Projekty POSTŘEHU

 .: Chci...

 .: Free MP3 album!
Vinylová budoucnost 2008 Vinylová budoucnost 2007

 .: Články podle data
<<  Duben  >>
PoÚtStČtSoNe
 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30     

 .: Online
Stránku si právě čtou 2 lidé.
 .: Informace
magazín Postřeh
ISSN 1803-5639
Národní knihovna ČR:
001686222
TOP 15, Fotogalerie

 .: Login

Jméno (přezdívka)
Heslo


Registrace nového čtenáře

Devadesát minut filozofování

Karolína Maxová - Humoreska - 25. 06. 2008 - 2632 přečtení

pyramidy.jpgNahlédnutí do hodiny Filozofie a etika na liberecké univerzitě. Protože jsem stále studentkou, jména jsou smyšlená…


Předem upozorňuji, že k filozofii mám stejně blízko jako Merkur k Plutu a vztah je to stejně kladný jako těleso, které má nadbytek elektronů. A vyloženě nesnáším frázi „Co tím chtěl autor říci?“. Děsí mě představa, jak někdo za pár let stáhne mé postřehácké práce, předloží je před maturanta a optá se „…co tím Karolína Maxová myslela, když psala, že nemá ráda filozofii? Co tam zakódovala? Vy to nevidíte???“ Nechápu, proč jsou všichni češtináři přesvědčeni, že každý, kdo je jen trochu literárně činný, má potřebu svoji výpověď šifrovat.

Ovšem může být hůř. Čtrnáctidenní povinná praxe na místní vyhlášené základce, která mě za dva roky čeká, mě třeba přivede na chuť rozjímání nad podstatou světa a raději svůj život zasvětím do tajů hermeneutiky než abych obětovala své nejlepší roky drzým puberťákům. Navíc, pokud bude Džamila pokračovat ve svých reformách, mohu na kariéru Igory Hnízdové zapomenout.

Dnes sedím vzadu, odkud mám parádní výhled na celou třídu. O představu, že si budu číst, přicházím jak básníci o iluze. Snaha krčit se v poslední lavici s knížkou kamuflovanou filozofickými spisy je zbytečná. Zaplněnost učebny připomíná poslaneckou sněmovnou během interpelací, zapálenost vyučující ale nedovolí dnešní schůzi rozpustit.

„Kde my jsme to minule skončili? Zbývá nám poslední odstavec, že? Tak kdo se toho ujme? Třeba…“ Je těžké někoho vybrat bez znalosti jeho jména, na „kolego“ nikdo nereaguje a pokusy navázat oční kontakt vychází na prázdno. Každý hledí do papíru, jen aby se vyhnul filozofickému rozboru. „Třeba, třeba…“ „Hepčík!!!,“ zradí Jitku zdraví, zadribluje krční páteří a její pohled se přitom střetne s Dášenčiným. „Tak třeba Vy!,“ září docentka Dagmar Vejvodová jako měsíc v úplňku. „Ano,“ září Jitka Martincová jako měsíc v novu a pouští se do čtení: „Matematická přírodověda je obdivuhodná technika, pomocí níž lze realizovat indukce takové výkonnosti, pravděpodobnosti, přesnosti a vypočítatelnosti, jež nebylo možno dříve ani tušit. Její výkony jsou triumfem lidského ducha. Pokud jde však o racionalitu jejích metod a teorií, je zcela relativní. Předpokládá totiž hypotetický základ, ale tomu úplně chybí opravdová racionalita. Poněvadž se ve vědecké tematice zapomnělo na názorný svět našeho životního prostředí, na toto pouhé subjektivno, zapomnělo se i na pracující subjekt sám, takže vědec není učiněn tématem zkoumání. Posuzováno z tohoto hlediska je proto racionalita exaktních věd v jedné řadě s racionalitou egyptských pyramid…“

Všichni se tváří stejně nadšeně jako Vladimír Růžička během osmigólového debaklu slávistů v Karlových Varech. A všichni přemýšlí stejně usilovně jako kníže Schwarzenberg během prezidentské volby. První se probouzí Denisa. „No, já jsem to pochopila tak, že…,“ prolamuje Denča ledy obvyklou frází s pomlkou. Slovy paní docentce naznačujeme, že máme snahu odpovědět, následným tichem dáváme najevo, že konkrétní rozbor necháváme na ní.

„Musíme si uvědomit, z čeho Edmund Husserl vycházel,“ snaží se nám Dášenka pomoci. Podle mě si spíš musíme uvědomit, že z těch dvanácti lidí, co tu dnes sedí, nemá tucet filozofii v aprobaci. Hemží se to tu češtinou, dějepisem, němčinou, zeměpisem i tělocvik tu je zastoupen, a tak bude lepší, když kolega Husserl bude vycházet z nás, tedy z faktu, že o něm slyšíme prvně, a bude tak laskav a představí se nám sám. „Zkuste to rozebrat Vy, slečno,“ zneužije Dáša chvíli, kdy místo hypnotizování lavice zírám na její ofinu. „No…,“ zformuluju stručně a výstižně své momentální myšlenky. „Čeho jeho Husserl zakladatelem?,“ dožaduje se Dášenka aspoň jedné souvislé odpovědi. Prolítnu odstavec. Píše o matematice, přírodovědě, jakousi relativitu a indukci zmiňuje, takže asi o fyzice, no a ty egyptský pyramidy, jasnej děják. Že by tedy založil…než se naštěstí stačím vyjádřit, dovídáme se o dotyčném první věc – je to zakladatel moderní fenomenologie. „A z českých filozofů na něj navázal…,“ nevzdává se Dáša. „Na něj navázal…,“ nevzdávám se já. „Patočka na něj navázal.“ „Jasně! Patočka!,“ vykřiknu s nadšením, že se konečně chytám. „Charta a Literární noviny!“ Následně docentka mírní moji euforii s tím, že Patočka signatář a Patočka šéfredaktor je rozdíl, navíc máme filozofii, takže se budeme držet zmíněné fenomenologie.

„Fnemologie, fnemologie fnemologie …hm… feminýzmus, féna, fenómén, fétiš…nichts!,“ zuřivě listuje česko-německým slovníkem Marika, studentka evropských studií z Drážďan, které projekt Erasmus, pedagogická fakulta a hodina filozofie evidentně komplikují život. Chudinka, rozumí každý pátý slovo, takže zatímco my jsme u posledního odstavce, ona se snaží přeložit si nadpis. „Můžeš ty vysvětlit mi to co znamenat?,“ ptá se mě a výraz v jejích očích napovídá, že ve mně vidí poslední záchranu. Než stihnu odpovědět, tahá Dáša eso z rukávu: „Husserl pracoval s pojmem LEBENSWELT. Ví někdo, co to znamená?“ „Ja! Ja! Ja!,“ skanduje Marika. Je mi jasné, že se musí cítit jako Čech, který se po návratu z třítýdenní dovolené v Řecku zakousne do českého nesladkého a nebílého chleba. Vím, o čem mluvím. Doma je zkrátka doma. I docentka má radost, že se konečně mezi ignoranty našel myslitel, od „světa života“ se přehoupne k rozboru a my máme tu čest pochopit, co tím autor myslel.

To máte tak, na jednu stranu je hezké díky vědám propočítávat, co se stane v budoucnosti (pokud každý den sníme dvojnásobek jídla než je doporučováno, za deset let zemřeme kvůli obezitě), ale má to smysl, vycházíme-li z hypotéz (když nás zítra přejede auto, obezity se nedožijeme)? A na stranu druhou je hezké stavět složité pyramidy s komplikovanými a spletitými chodbami (dá to velký problém je vykrást), ale má to smysl, vycházíme-li z faktu, že pyramidy byly nakonec vykradeny (když člověka pohřbíte do země, ušetříte si práci a vyhnete se vyloupené pyramidě)? Zkrátka racionalitu exaktních věd můžeme přirovnat k racionalitě egyptských pyramid… pane Husserl, mám pocit, že můj vztah k filozofii přesídlil z Pluta na Neptun.


Pro ohodnocení článku musíte být registrovaným čtenářem  [Akt. známka: 0 / Počet hlasů: 0]

 
Informační e-mail Upozornit emailem     Vytisknout článek Vytisknout článek

Komentáře na Facebooku:

Komentáře na Postřehu:
Komentář ze dne: 17.06.2008 17:21:54     Reagovat    Nový komentář
Autor: neregistrovaný - Harr (Harr@atlas.cz)
Titulek:
Už jsem se bála, že se zasekneš u "světa života" a jeho autora, ale opak je pravdou, zvládla jsi to velmi dobře. Našla sis opravdu "šmrncovní" formu a pohybuješ se v ní jako ryba ve vodě. Sice jsem trochu váhala mezi vtipnou povídkou a fejetonem, ale vzhledem k délce se přikláním k Tebou označené humoresce. Osvěžující, pěkné čtení s nadhledem a znalostí popisovaného prostředí. Velmi se mi líbí a určitě bude mít dobrý ohlas.

Komentář ze dne: 25.06.2008 09:09:51     Reagovat    Nový komentář
Autor: neregistrovaný - Jarda (jarda@poetickej.net)
Titulek: Re:
je to dobrá nešifrovaná výpověď

Komentář ze dne: 26.06.2008 21:53:24     Reagovat    Nový komentář
Autor: neregistrovaný - jehlaspichlas (jankennethlister@seznam.cz)
Titulek: Devadesát minut filozofování
Docela povedený autentický zážitek.

Jednou jsme takhle na střední psali písemku z naučné literatury
a jednou z otázek byla: Kdo byl Baruch Spignoza?
A kamarád vehementně napsal: Barbucha je malé strašidlo
pro děti. Co myslíš, že z toho dostanu?
-Když přimhouří obě oči pět až pět.

Komentář ze dne: 30.06.2008 08:05:16     Reagovat    Nový komentář
Autor: [Kozííí] - Pavel Kotrba (poezie@postreh.com)
Titulek:
a na Venuši se ti nechtělo Karolínko :) ale raději k Slunci blíž než jít dál.
No zasmál jsem se od srdce, více jsem se tedy bavil u tvých vlastních narážek na filozofii, než vtipným obratům, které jsou zaužívané
upřímně "co tím chtěl autor říct" nesnáším stejně jako ty, protože tím podle mě student ztrácí motivaci k vlastnímu myšlení.


  
Komentář ze dne: 30.06.2008 10:22:13     Reagovat    Nový komentář
Autor: neregistrovaný - Jarda (jarda@poetickej.net)
Titulek: Re:
upřímně "co tím chtěl autor říct" nesnáším stejně jako ty, protože tím podle mě student ztrácí motivaci k vlastnímu myšlení
no, s tím tvrzením bych až tak nesouhlasil, je samozřejmý že každej psanej text má několik různých výkladů, jenže když se pozdějc dopátráme skutečných motivů autora, proč konkrétní text vznikl, může to trošilinku otřást naší schopností naplno pochopit použití neoprejskanejch obratů bohatosti jazyka
(před pár týdny sem zrovna tady, na postřehu, čet vyjádření autora knázoru na svůj text, který znělo nějak takhle: ani sem si neuvědomil že právě to a to je v mý básni i když sem o tom nepsal ....
co k tomu, že jo, podle mýho byl ten text buď špatně napsanej, nebo čtenář několikanásobně převýšil autorovu fantasii, protože když to do textu nenapsal, nebylo to tam, to mi připomíná "perzistenci paměti od Dalího" fantaskní obraz s tisíci výklady do kterejch vnáší jasnou jednoduchost Dalího vyjádření proč vzniknul, tlačí tě čas, a ty se potýkáš se smaženým sýrem; a jeho rozplizlý hodinky sou na světě a ty se jen skloníš genialitě vyjádření)
a myslím že zastavit se nad způsobem vyjádření je to o co jde, proto mě zajímá co tím chtěl autor říct, autor, né moje mysl, té nebrání nic
a jít do hloubky textu asi neznamená ho rozpitvat jak žábu při školních praktikách, ale najít souvislosti

    
Komentář ze dne: 30.06.2008 15:50:34     Reagovat    Nový komentář
Autor: [Kozííí] - Pavel Kotrba (poezie@postreh.com)
Titulek: Re: Re:
v hledání pravdy i v tom najít v textu to své nacházím dobrodružství, ovšem ten první případ pro mě není tolik důležitý, pokud chci striktní pravdu přečtu si noviny nebo encyklopedii, ovšem ne poezii, či povídku
ale honit se zase za strašákem fantazie mi taky moc nedává - všeho s mírou

k tomu výroku: myslím že čtenář mnohdy ač nechtěně objeví v textech to co sám autor ani nezamýšlel, prostě autor a čtenář jsou dva sobě prospěšné organizmy :) kteří se vzájemně doplňují a nerad bych čtenářům bral tu možnost alespoň trochu se podílet na díle

Komentář ze dne: 30.06.2008 16:45:57     Reagovat    Nový komentář
Autor: neregistrovaný - autorka Karolína Maxová (karolina@postreh.com)
Titulek:
Já abych svůj výrok uvedla na pravou míru :-) čistě za sebe "co tím chtěla autor říci?" nesnáším od dob gymplu, kdy tuto frázi používala naše češtinářka, a přitom nešlo o to, "co chtěl Mácha Májem říct", ale "co si češtinářka myslí, že chtěl Mácha Májem říct". Pro představu, jste v septimě, baví vás španělština, před chvílí vám skončila biologie, za hodinu máte občanku a teď tu sedíte ve třídě, kde má třicet lidí před sebou okopírovanej Máj, všichni jsou myšlenkama jinde a učitelka se z nich snaží vytáhnout rozluštění II.intermezza, ovšem přípustná je pouze a jenom její verze, vše ostatní není povážováno za "jiný úhel pohledu", nýbrž za avangardu vhodnou na zápis do třídnice za objevování prasáren v klenotu české poezie :-)...zkrátka nesnáším, když někde zazní "co tím chtěl autor říci" a skupina netečných studentů nad tím MUSÍ přemýšlet JEN PROTO, že je prostě ve školních osnovách rozebrat Máj... poezie má být o tom, že když mám chuť, sednu si před půlnocí do křesla, rozsvítím lampu, naleju si deci vína a budu si procházet Máj...a ne v 10:00-10:45 7.A český jazyk, třídnice: rozbor Máje...

  
Komentář ze dne: 30.06.2008 18:37:30     Reagovat    Nový komentář
Autor: [Epona] - Martina Králová (Rianon.D@seznam.cz)
Titulek: Re:
" 10:00-10:45 7.A český jazyk, třídnice: rozbor Máje..."
ha, přesně z tohohle důvodu mě čeština na střední nebrala a poezie už tuplem ne ... naprosto chápu ... jinej přístup a je to fajn, taky hnedle bylo, když sme dostali novou pančelku ...

  
Komentář ze dne: 30.06.2008 18:41:38     Reagovat    Nový komentář
Autor: [Kozííí] - Pavel Kotrba (poezie@postreh.com)
Titulek: Re:
jo stejný případ se mi stal na základce s Baladou o nenarozeném dítěti od J. Wolkera, popřel jsem do pozadí motiv proletariátu a vysunul napovrch básníkovu nemoc a dostal jsem kulu jako Brno

    
Komentář ze dne: 30.06.2008 19:40:26     Reagovat    Nový komentář
Autor: neregistrovaný - Harr (@)
Titulek: Re: Re:
Film "Cesta do hloubi študákovy duše " báseň J.Wolkera:

"Stanu se menším a ještě menším,
až budu nejmenším na celém světě."

Co tím chtěl básník říci ?
Básník chtěl říci, že se stane trpaslíkem.

  
Komentář ze dne: 04.07.2008 14:15:58     Reagovat    Nový komentář
Autor: neregistrovaný - Foton (@)
Titulek: Re:
Velmi výstižně řečeno, hlavně závěr.

Při hodinách češtiny jsem taky občas dostával podobné otázky ("zamysli se, zhodnoť, co chtěl autor vyjádřit")... Někdy to bylo zajímavé, a skutečně mě to nějakému zamyšlení přivedlo (ve vlastních názorech jsme moc omezováni nebyli :-)), ale když dílo moc nechápu a neznám, pak to je těžký...
Obecně NUTIT někoho přemýšlet, když se mu nechce, je podle mě velký omezovač intelektu.

Jinak článek - sranda. Citát Husserla byl dle mě vybrán dobře, docela vystihuje základní myšlenky jeho zajímavé filosofie.

Komentář ze dne: 03.07.2008 07:43:05     Reagovat    Nový komentář
Autor: neregistrovaný - Manik (bikemanbartik@seznam.cz)
Titulek: re
Hustý... Fakt perfektně napsáno :) Bavil jsem se.

K větě: "Co tím chtěl autor říci?" : Taky ji nemám rád. A v poezii mne irituje snad ještě víc. Kolik básníků ví co vlastně chtělo básní chtělo říci? Myslím, že pokud to jako autor víte stoprocentně, je někde chyba...

  
Komentář ze dne: 05.07.2008 23:01:01     Reagovat    Nový komentář
Autor: neregistrovaný - ivo-hary (@fofr)
Titulek: Re: re
Před nedávnem jsem četl zde diskusi, kde hodně lidí vyjadřovalo zásadní nechuť k okřídlené větě: "Co tím chtěl ...". To mi moc nesedělo. Jistě, odmítám školometský, necitelně slovíčkařící pitvající výklad, často předem nasměrovaný převládající ideologií, ale napsání básně (platí i pro jiné formy) je jen polovina díla, druhou je její vnímání "spotřebitelem". A je třeba se ptát (toho kdo má o takovou otázku zájem) ne: "Co tím chtěl říci všeobecně světu?" - ale "Co tím básník řekl právě Tobě, Ty jeden konkrétní čtenáři?" Jinak přece žádná báseň ani jiné dílo nema smysl bytí.



 .: Služby & akce PT




 

 

(c) Postřeh team 2001 - 2009        postaveno na českém opensource redakčním systému phpRS

 

şehirler arası nakliyat şehirler arasi nakliyat ücretleri

fotografie

|

grafika

|

hudba

|

literatura

|

umění

|

galerie

|

poezie

|

gramodeska

|

ars polyri

|

věda

|

elektro

|

technika

|

radio

|

bastlení

|

konstrukce

|

schémata

optimalizace PageRank.cz