.: Rubriky
plus 1) Poezie a próza
plus 2) Hudba
plus 3) Galerie
mínus 4) Film
mínus 5) Divadlo
plus 6) Věda a technika
plus 7) Mozaika (ostatní)
plus 8) Projekty POSTŘEHU

 .: Chci...
... se stát autorem
... znát lidi kolem Postřehu
... sponzorovat Postřeh
... vložit/upravit článek
Boží Dar
 .: Free MP3 album!
Vinylová budoucnost 2008 Vinylová budoucnost 2007

 .: Články podle data
<<  Únor  >>
PoÚtStČtSoNe
    1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28    

 .: Online
Stránku si právě čte 34 lidí.
 .: Informace
magazín Postřeh
ISSN 1803-5639
Národní knihovna ČR:
001686222
TOP 15, Fotogalerie
Chata v České KanaděChataUbytování velkých skupinPenzion v Jižních ČecháchPenzion v KunžakuRybařeníJižní ČechyPenzion StrmilovKomorníkChata u rybníka KomorníkaUbytování Česká KanadaKomorníkUbytování v Jižních Čechách
 .: Login

Jméno (přezdívka)
Heslo


Registrace nového čtenáře

Přiveď mi pionýrku

Histes - Zamyšlení - 27. 07. 2008 - 2076 přečtení

Říkám si, jak fajn je v 19 mít touhy. Zkusil jsem si je tedy ponechat a vžít se do těla asi 75 letého dědy. Taky jsem se rozhodl zamyslet se selským rozumem nad vírou v Boha.

Daš si okurky?
Jasně. - Znojmia, dobry. Žádna Čína.
Ještě že dělaj pořád okurky ve skle, ty jo. Představ si, že by byly v petce. To mi přijde jako humus.
Možná bylo taky zpočátku humus chlastat Ondrášovku z petky. Teď mi to ani nepřijde.
No, na Ondrášovku nikdo nemá, vole. Jedině ty okurky.
Ale nikdy by mě nenapadlo, že na zájezd do Olomouce s prodejem ňakych kastrolu pojede krom duchodcu docela hodně mladych lidi.
Alespoň je nas vic, co si z těch berlochodek možeme robit prdel.
Tak na dobrou partyju.
Ať žije!

Ty seš fakt magor. Proč s sebou táhneš azbestovou rukavici?
Předpokládám, že budou opět zkoušet, jak dlouho udržíš ruku na jejich super kastrolu, co se zahřeje do pěti sekund.
To asi budou brát jako nekalou soutěž.
Jestli mi ten kastrol nedají, když to vydržím víc jak 15 sekund, tak je tak seřvu, že se i všichni lidi kolem probudí z jejich kastrolové hypnózy.

Vážení cestující. Vítáme Vás na palubě Karosy C737. Právě projíždíme městem Odry. I zde jsou naši spokojení zákazníci. Například paní Konopásková, když se dozvěděla, že další autobus pojede na představení naší revoluční kuchyně přes její město, hned by se přidala. Musí však ohlídat hospodářství, a tak Vám napsala velmi pěkný dopis.

„Lidi, buďte štastni za to, že jedete na taku pěknu přednašku. Já bych si už bez těch kotliků ani neuměla navařit. Bez nich bych to už prostě nedokazála. Věřte tomu, že nic lepši na vařeni není. A to jsem se herdek něco navařila. Ten muj chlopek, ten teho zji jak tři mladi synci. A to jak přijede vnučka, vnuci a dcera, ti to teprve oceni. Navařim gulaše, až z teho praskaji galaty, jak jim z tych hrncu chutna. Kdyby nebylo zažite jest z taleřu, zjim to všecko rovnou z kastrola. Věřte mi, tahle kuchyň, dobra kuchyň - a ať mě jebne přes palici, esli řikam hlupoty."

To si zaslouží potlesk!
/TLESKY TLESKY TLESK/
Výborně, jste skvělí, tomu říkám kolektiv, jak za časů ROH Holubice!

Tý, Frančíš? Co řikalá?
Že jsme partyja jak na ROH.
Ja? To ešče je? Na rekreaci ROH zme sa prvně lubali.
Ja. A ty ses vešla do te flanelove košile.
Nesmol, nebo ti už nenavařim, esli mi ty kotliky nekupiš.
Si blazen? Dyť sa jedem enem zadarmo nažrať. Vzpamatuj sa. Z teho duchodu si možeš kupit leda novy lavor. Na ty tvoje křečove žily.
Tato, nech už teho. Zrob si se mnum aspoň eščě raz za život nějaky taky ten romanticky večer. Jako že mňa chceš. Že ťa přitahuju. Lubim sa Ti. Tož tato, ukaž, že je v tobě eščě kus chlapa.
Hele. Ja su smiřeny i s tym, že špatně chčiju. Esli chcipněš dřiv, tak ti zrobim romanticky pohřeb. To už ťa neuvidim a konečně se mi spiš vybaviš za mlada.
Ale jaks byl rad, že sme se dali dohromady. Pamataš na Nenku? Tu kravu, co si splašil přede mnum?
Ni.
Ale dyť viš, keru. Meškala tam na rohu, v tym malym domku na Podolu. Od staré Alžběty dcera si vzala Dlouhého od splavu a jeho švagr Petr se oženil s Hedou. Viš ktera? No tak Nenka, to je jeji sestřenica.
Ja ty mysliš Lenku. No ja. To byla šikovna děvucha. Taka pro všecko. Nestyděla se ničeho. Škoda že ju lude odsudili enem proto, že sa spustila s farařem.
Zneužit faraře, to je proti Bohu. Može si za to sama.
Tož nevim mamo, nechcu rypať. Ale spiš sa divim, že farař s harantem byl ešče 20 rokuv farař. Dyť to on potom vubec není svaty, ni?
Vy chlopi ste všeci stejni.
Potem maju faraři velike problemy. Ale, kdovi co dělaju s jeptiškama. To mi řekni, že tolik bab v jednym zamknutym baraku sa udrži.
Tato, to neřeš. To bysme zas došli k tomu, že papež není o nic vic než ty, bo jeho hovna smrdi stejně. A pak chceš moralizovať, že ta dnešni mladež je sprosta. Stejni su jak my. Enem sme jim k smichu. To je jediny rozdil.
Sa divim, že po 56 letech se mnum máš eščě chuť sa jit pomodlit do kostela.
Robim to i za tebe. Bo stejně peru za tebe, vařim za tebe. Tož co bych se i nepomodlila za tebe. Tak při jednom. O to míň roboty až chcipněm. Nebudu museč uplaceč teho nahoře, až ťa pošle do pekla.
Stejnak uplaciš. Jen co se modliš, tak uplaciš. To jen vede k podbizeni. Odpusť mňa, zhřešila sem, stala sem se tvojim otrokem, máš mňa ve svych božich rukou. Pomoz mňa. Che. To je jako když nezaplatim pujčku a budu prosiť teho hajzla lichvaře, esli mi to odpusti. Hovno je mu po mych starostech. Jak sa raz hajzlovi ukloniš, klaniš se pak už cely život. Proto na nějake katoliky i kotliky seru. A vubec, mam hlad, dufam, že to budě stat za to. Každy ma mit svoju viru. Ja mam třeba viru, že pěkna děvucha přinaši dobru naladu. Jak nebudě pěkna děvucha, nebudě tu k bytí. A s tym si vystačim. Podivam sa na prdelku, na břuško, ty mlade su také odvažne... Ale když chodi tak vyzyvavě, to už asi nebudu hlupe. To budu břitvy. Kurňa, to bude jina liga. Ty, robo, po dluhe době vim, co chcu na narozeniny. Přiveď nějaku pionyrku a řekni ji, že su předseda ÚVKSČ. Mám chuť sa polubat s životem.


Pro ohodnocení článku musíte být registrovaným čtenářem  [Akt. známka: 0 / Počet hlasů: 0]

 
Informační e-mail Upozornit emailem     Vytisknout článek Vytisknout článek

Komentáře na Facebooku:

Komentáře na Postřehu:
Komentář ze dne: 27.07.2008 09:22:04     Reagovat    Nový komentář
Autor: neregistrovaný - Harr (Harr@atlas.cz)
Titulek:
S chutí jsem si přečetla už v "přípravně", líbí se mi optimizmus, nálada , jazyk, který dokonale přibližuje region, je vidět, že pro podobné věci máš cit, dovedeš je podat aniž by kohokoli napadlo, pokud Tě nezná, že nejsi osoba středního věku, ale začínající vysokoškolák. Tvůj článek je osvěžením v okurkové sezóně.

Komentář ze dne: 27.07.2008 10:56:50     Reagovat    Nový komentář
Autor: neregistrovaný - jarda (@)
Titulek:
byl li záměr pobavit, povedlo se

Komentář ze dne: 27.07.2008 12:50:57     Reagovat    Nový komentář
Autor: neregistrovaný - Histes [admin] (@)
Titulek:
Ano, chtěl jsem zase po delší době zkusit něco k pobavení. Teď jsem ještě trochu poupravil to nářečí, ale nejsem si všude jistý... kdy místo T dát Č nebo Ť. Ale to je celkem jedno, hlavně když to vyznívá přirozeně.

Původně jsem chtěl popisovat průběh takové reklamní akce, ale nakonec jsem se zadrhl u rozhovoru dědka s babkou... a nápad s tou dnešní mládeží a zkombinovat to s pionýrkou a ROH se mi tak líbil, že jsem se rozhodl tomu nechat největší důležitost a příběh ukončil.

Komentář ze dne: 27.07.2008 20:47:15     Reagovat    Nový komentář
Autor: neregistrovaný - psychopatka (@)
Titulek:
He... teprve teď jsem zavřela pusu. Ještě se k tomu vrátím, teď nemůžu hodnotit.
P.S. Ale dám to přečíst tatínkovi, toho to odrovná.

  
Komentář ze dne: 02.08.2008 01:12:03     Reagovat    Nový komentář
Autor: neregistrovaný - samuraj (davidek.bator@seznam.cz)
Titulek: Re: Nad nářečím klobouk dolů
Nad nářečím klobouk dolů, ale jinak nic. Kravina na kvadrát jak by řekl pan Petr Čepek. Divím se, že máš odvahu něco takového vůbec publikovat! Takových keců bylo je a bude ještě mnoho. Ale nazývat to zrovna zamyšlením? No nevím. Na postřehu ti zřejmě pšenka pokvete, protože je to tvůj výtvor. Co třeba to poslat někde jinde? Někam jinam kde nejsou typické vlezdoprdelky a vlezdoprdelníci, ale lidé kritičtí a znalí literárního kumštu. S úsměvem David Bátor.

    
Komentář ze dne: 02.08.2008 03:17:59     Reagovat    Nový komentář
Autor: neregistrovaný - Histes [admin] (@)
Titulek: Re: Re: Nad nářečím klobouk dolů
Pane Davide, já zde nepublikuji co si umanu. Moje díla procházejí selekcí stejně jako jiných. Baví-li tě kritizovat selektory (šéfredaktory), tak si posluž.

Na Postřehu jsem doma. Moje texty jsou pro pobavení či zamyšlení zdejších autorů, protože považuji za správné jít s kůží na trh, když jsem tedy Postřeh založil.. a nebýt pouze nějaký ukrytý správce programující nové funkce.

Nebuduji si nějaké své bezchybné ego, jsem Richard, z Hradce nad Moravicí. Nic víc a nic míň. S blbostmi, vážností i depkami. Mám si hrát na něco víc?

Mám se vychloubat s kým se stýkám, s kým si píšu, spolupracovat s lidmi, se kterými je to výhodné? Stát se uznávaným? O jej.

Je mi jedno, co by na to řekli lidé podle tebe fundovaní, protože je k životu nepotřebuji. Literaturu nestuduji. Studovat nechci. Když jsem přišel na výuku klavíru, rozhodla se paní Pešková u mě upustit od klavírní drezury, abych si zachoval svůj svět a svůj styl... Proč si neponechat svůj svět, vidění, vyjadřování i v literatuře...

Je mě 19... a má literární tvorba nestojí za to ji někam dál posílat. Kvůli tomu nepíšu. Píšu a psal jsem, protože jsem věděl, že něco musí jít ven.. Teď už tolik netvořím literární útvary..., přelilo se to víc do hudby...

Mám spoustu jiných aktivit. Literatura není to jediné, co mě baví. Tak mě ani nic nenutí snažit se něčeho dosáhnout "alespoň" v literatuře. I kdybych měl jít kopat kanál, budu ho kopat se vší spokojeností a stejně upřímnou hubou. A nebude spíš toto důvod tohoto komentáře? Žárlíme, Davide? Na co, proboha?

      
Komentář ze dne: 02.08.2008 15:30:15     Reagovat    Nový komentář
Autor: neregistrovaný - ivo-hary (@fofr)
Titulek: Re: Re: Re: Nad nářečím klobouk dolů
Tak podruhé dnes reaguji na ty, jež jsou slovně ve při. Nejradši bych Vás oba smáznul teď hned, jak jsem oba navazující komentáře - zpovědi - výzvy - splachovače atd. přelétl. (Mám na to nejen chuť, ale i oprávnění, o než jsem nežádal a byl jím přiznám se zaskočen.) Ale neudělám to.
Protože jde o víc, než o handrkování, kdo že to v dřžungli víc zařve a zježí hřívu.
Rozhodli jste si vyjasnit vzájemné vztahy a kompetence. Nuže - "Show must go on!"

        
Komentář ze dne: 02.08.2008 15:36:42     Reagovat    Nový komentář
Autor: neregistrovaný - Histes [admin] (@)
Titulek: Re: Re: Re: Re: Nad nářečím klobouk dolů
Jsem rád, že měříš všem stejným metrem, Ivo. Tedy i mne.

Komentář ze dne: 27.07.2008 20:51:46     Reagovat    Nový komentář
Autor: neregistrovaný - prostějanek (prostejanek@centrum.cz)
Titulek:
Tak pionýrky by se ti zachtělo?? To opravdu nevím, jestli se ti podaří v dnešní době sehnat ;)... ale myslím, že to byla docela povedená sonda do duše tohoto typu důchodců... takže mám další důvod, proč nechci zestárnout :)

  
Komentář ze dne: 28.07.2008 00:35:30     Reagovat    Nový komentář
Autor: neregistrovaný - Histes [admin] (@)
Titulek: Re:
Nezachtělo se mi pionýrky :)... jen jsem potřeboval nějaký reálný způsob, okolnosti, které by vedly k tomu, aby mladá holka polubala starce... Pak se mi vybavila dvojka Brežněv Husák (pamatuji-li se správně), no a bylo mi jasné, za jakých okolností by to šlo :).

Komentář ze dne: 27.07.2008 23:49:50     Reagovat    Nový komentář
Autor: neregistrovaný - epona (@)
Titulek:
za nářečí klobouk dolů .....

Komentář ze dne: 02.08.2008 15:47:41     Reagovat    Nový komentář
Autor: neregistrovaný - Harr (Harr@atlas.cz)
Titulek:
Nemám ráda, když se tu bojuje slovy, ale chápu, že kdo je napaden se hájí, nic jiného než slova nemá.
Jako odpověď na kritiku Davida Bátora, básníka...jak uvedl výše.....vážím si básníků, kteří jdou se svou kůží na trh, kteří v životě něco dokázali a neustále dokazují, ale vážím si jich i za to, že se i k obyčejnému člověku chovají s úctou a se skromností a nedokazují všude své velikášství.
A mají ještě jeden dar - radost z úspěchu druhých. Sami znají, co je to za řeholi a proto nesrážejí snahu a nepomlouvají díla svých kolegů. Jak by řekl jeden můj přítel...toto gentleman nedělá.
Richard napsal článek, který má hlavu a patu, má nosnou myšlenku a dokonalý jazyk. Mám právo článek pustit, takže sem jej využila. A nenechám si do této pravomoci mluvit. Nedělám rozdíly a rektální alpinismus mi byl a nadále je, cizí.
A co se Postřehu týče, je to Richardovo dílo a Vy tu máte možnost publikovat jako my ostatní. Pro mne jste tu v sekci próza řadový člen, chovejte se tedy podle toho. .: Služby & akce PT
 

 

(c) Postřeh team 2001 - 2009        postaveno na českém opensource redakčním systému phpRS

 

fotografie

|

grafika

|

hudba

|

literatura

|

umění

|

galerie

|

poezie

|

gramodeska

|

ars polyri

|

věda

|

elektro

|

technika

|

radio

|

bastlení

|

konstrukce

|

schémata

optimalizace PageRank.cz