.: Rubriky
plus 1) Poezie a próza
plus 2) Hudba
plus 3) Galerie
mínus 4) Film
mínus 5) Divadlo
plus 6) Věda a technika
plus 7) Mozaika (ostatní)
plus 8) Projekty POSTŘEHU

 .: Chci...

 .: Free MP3 album!
Vinylová budoucnost 2008 Vinylová budoucnost 2007

 .: Články podle data
<<  Červen  >>
PoÚtStČtSoNe
     1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

 .: Online
Stránku si právě čte 11 lidí.
 .: Informace
magazín Postřeh
ISSN 1803-5639
Národní knihovna ČR:
001686222
TOP 15, Fotogalerie

 .: Login

Jméno (přezdívka)
Heslo


Registrace nového čtenáře

ČESKÉ DRÁHY - lepší, než jste čekali

Karolína Maxová - Názory - 17. 08. 2008 - 2502 přečtení

studenka.JPG Divím se, že Ti za to Český dráhy ještě neplatí, že jim děláš takovou reklamu... píše v mém profilu na Spolužácích.cz kamarádka Tereza a má namysli mou nekonečnou lásku k železnici. Jenže její slova jsou rok stará. Nyní bych nejspíš nestála za komentář, nýbrž za diagnózu…

Po připojení na icq v pátek 8.8.2008 po deváté večer mi naskočilo několik zpráv od známých. Všechny by se daly shrnout do jediné: Co na to říkáš??? Znechucena katastrofickými zprávami z médií – těch komerčních zvlášť – dávám volný průchod snad nejtypičtějšímu rysu své osobnosti. Neumím se přetvařovat, povrchně přikyvovat hlavou a mluvit o „vlaku hrůzy“ a „tragédii roku“. Ačkoli svou upřímností často zvednu ze židle pár lidí, za svými názory si stojím. A tak se podle hesla Nikdy není tak hrozně, aby nemohlo být ještě hůř směle pouštím do odpovědí:

Super.
Co??? Víš, na co se vůbec ptám?
Jo. Je super, že za to nemůžou České dráhy. Je super, že si strojvedoucí v rychlosti 135km/h a při vzdálenosti 500m všiml, že se bortí most, a místo aby zíral jako blázen Jé, on padá most, použil rychlobrzdu a pádil se schovat. Je super, že to přežil. Je super, že ve třech vagónech, které jsou totálně na odpis a často plné k prasknutí, zemřelo jen sedm lidí. Je super, že někdo z toho vyvázl bez zranění. Je super, že záchranná služba zvládla tak rozsáhlou nehodu. Je super, že lidi běželi dát krev. Je super, že se k tomu vedení drah postavilo s přehledem. Je super, že budou odškodňovat a je super, že tak brzy. Ještě nějaký dotaz?

Cynismus nevyznávám, jen mám zkrátka radost, že ve státě, kde za vše může pravicová ODS, Cikrt a České dráhy (dle internetových diskuzí pozn.autorky), jsou konečně v něčem lidé od železnice nevinně. A stejně jako se píše, že za neštěstím stojí osudové zpoždění deseti minut, proč se někde neobjeví, že kdyby vlak projel oním místem o deset vteřin později, most zmasakruje celý vagón? Že stačilo, aby se strojvedoucí zadíval do rozpisu o pár sekund déle a mohlo se mluvit o desítkách mrtvých? Že stáhnout rychlost o 40km/h v takovéto situaci je na státní vyznamenání? Že sedm obětí máme na silnicích za dva dny? A že místo stálých dárců, kteří si do nemocnic chodí jak se jim zachce, se zvedla vlna solidarity?

Ano, asi bych mluvila jinak, kdyby tam zemřel někdo z mých blízkých. A asi bych … ale to už rovnou můžu napsat Co by, kdyby ten most nikdy nespadl… nicméně stalo se a život jde dál. Dnes se ve zprávách dovíme, že koruna posiluje, zabil se jeden motorkář a v zoo se narodilo mládě žirafy. Zítra uslyšíme, že koruna oslabuje, zabil se osmnáctiletý řidič a Novákům z Horní Dolní se narodilo deset štěňátek. Pozítří přinese nestabilní korunu, dalšího mrtvého motoristu a další nové mláďátko…

Je hloupost po jedenáctém září nesednout do letadla, po tsunami nejet k moři a po páteční nehodě zanevřít na přední vagóny vlaků. Třeba se tam někdy potkáme. Ráda totiž sedávám co nejblíže lokomotivě, protože „kdyby se něco stalo“ , přijde mi nefér nechat v tom strojvedoucího samotného. Říká se, že vlaky jsou drahé, špinavé a věčně zpožděné. Auta jsou možná levnější, čistší a rychlejší, navíc člověk se stane řidičem mnohem snadněji než strojvůdcem, ovšem výsledek? Stačí počet mrtvých na silnicích versus počet mrtvých cestujících ve vlaku… Věřte – České dráhy jsou lepší, než jste čekali.

cd.JPG


Pro ohodnocení článku musíte být registrovaným čtenářem  [Akt. známka: 0 / Počet hlasů: 0]

 
Informační e-mail Upozornit emailem     Vytisknout článek Vytisknout článek

Komentáře na Facebooku:

Komentáře na Postřehu:
Komentář ze dne: 16.08.2008 13:32:57     Reagovat    Nový komentář
Autor: neregistrovaný - Histes [admin] (@)
Titulek:
Tady se někdo kouká na zprávy televize NOVA :). Tolik zvířátek na České televizi určitě není. Musím říct, že mám na věc naprosto stejný pohled. Líbí se mi, že zatím co se handrkují Ostravské dopravní stavby s firmou co budovala most, kdo za to může, ČD okamžitě bez přehazování horkého bramboru začaly s vyplácením. Česká televize přinesla nejzajímavější rozhovory a soukromá idiotizační média místo pozitivního pohledu, jak ČD a zdravotnicví zareagovaly, přinášely Černou kroniku s novými listy a jak jinak, než s pravopisnými chybami. Po několika měsících se mi totiž podařilo shlédnout kousek zpráv NOVY a měl pocit, že její reportéři na místě neštěstí.. tedy v závětří od něj, mluví, jak kdyby jim někdo znemožnil jít na velkou stranu a ono už to bylo velmi akutní. Nagelovaní debílkové mezi sutinami vlaku.. no, promiňte, ale to raději nevyspanou, rozcuchanou reportérku Sylvii Klekovou ostravského studia ČT.

A je mi jedno, na co si pořád někdo u ČD stěžuje. Mě štve spíše modernizace jejího vozového parku... Místo prostorných rychlovlaků Škody Plzeň (dříve Vagonka Studénka, později ČKD Vagonka) kupujeme italské šroty Pendolino nesplňující české normy (musely se upravit)... Staré motoráky převařují na jednokastli Regionova - má to stejný motor, ale když chybí ty přepážky, tak je uvnitř rachot jak ve starém motoráku ještě od Tatry. Taky tam narvali více sedaček, takže už neplatí, jedna čtyřka má své okno.. ale třeba sloupek, půl okna... No a Vagónku studénku, vyrábějící ty typické české vagóny a motoráčky, zlikvidoval americký investor. Takže hurá, vagóny kupujeme použité z Německa... a sedíme jak v autobuse. Dýchla na nás moderna 80. let západního Německa. No nevím, raději bych zase český vagón s regulací topení a vlastním vypínačem světla, krajní opěrkou sedadla a místem na nohy.

  
Komentář ze dne: 16.08.2008 15:12:42     Reagovat    Nový komentář
Autor: neregistrovaný - autorka Karolína Maxová (karolina@postreh.com)
Titulek: Re:
Děkuju za komentář .-) Já koukám na všechny zprávy, jen ta TV NOVA je tak profláklá těma negativníma zprávama a zvířatama nakonec, a mně to sem víc zapadalo - že se stala "katastrofa" ale zítra udělají katastrofu z něčeho jinýho, na tohle se zapomene a pozítří už to zase bude něco...jestli mě něčím vyloženě vytočili tak to byla zpráva nazvaná "Videa vlakové havárie ze Studénky přinesla serveru tn.cz dvojnásobnou návštěvnost"...jinak s pendolinem máš pravdu. Nejhorší je spoj z Holešovic na Vídeň, protože se jím přesouvají Japonci s těma ohromnejma plastovejma kuframa na který není pendolino dělaný ani náhodou, není to kam strčit, všude se to plete; když proti tobě někdo jde, nemáš v podstatě šanci se mu vyhnout no a tato nehoda dokládá i to jak je bez trolejí pendolino namydlený. A to nezmiňuju nehodu v Moravanech, kde to byly právě ty úpravy na zabezpečovacím zařízení, které způsobily vjezd lokomotivy na obsazenou kolej. Pískování je jen vysvětlení pro veřejnost. Na závěr už jen dodám, že ačkoli je pár věcí super, mrzí mě ty amputované končetiny...to je síla. Ale že může být i hůř-viz Wikipedie nebo Youtube s heslem "Eschede"...

Komentář ze dne: 17.08.2008 09:02:29     Reagovat    Nový komentář
Autor: neregistrovaný - Wwhiteshadow (@)
Titulek:
Milá Karolíno,
je mi sympatické, když se lidé nebojí vyjádřit názor, který většina nechce slyšet. S tvým názorem se ztotožňuju, i když fanouškem kdysi elegantních ČD zrovna nejsem a jsem docela rád, že Student Agency se chystá dobýt i vlakovou dopravu.
Lidé mají často tendenci dávat zodpovědnosti za své životní neúspěchy a zklamání konkrétní tvář v podobě obrovských institucí, s kterými v tomto světě musí přijít do styku. Vláda, ČD, apod. Ne každý se ovšem zamyslí nad tím jaké jsou další možnosti.., ne každý si uvědomí co je to skutečná mezilidská zodpovědnost ( pokud mluvíme např. o vládě nebo ČD, tak je to nutnost jít k volbám a nutnost umět slušně a upřímně vyjádřit názor, který většina lidí nechce slyšet).
TV noviny na Nově jsou bohužel jen odpovědí na dnešní poptávku. Neznám více populisticky laděné zpravodajství. Sebemenší problém nafukují a nafukují, aby se vždy a často bez potřebného kontextu, postavili na stranu občana, spotřebitele, rodiče, apod...a masy obyvatelstva, co si neumí utvořit vlastní názor se s tím ztotožňují. Někdy nemůžu uvěřit vlastním očím, když slyším redaktora TV Nova vést rozhovor s rodičem znásilněného a zavražděného dítěte. Za ty otázky, co padají, bych se styděl až bych se propadl.
No a zvířátka na Nově, či občas nějáká ta kuriozita, třeba i na ČT, proč ne? Nova něco takového k zakončení svých zpráv vyloženě potřebuje a pokud je spektrum zpráv objektivní k tomu, co se děje, jen málokdy divák může odejít se spokojeným pocitem, takže nějaká ta odlehčující zajímavost určitě nebude na škodu.
Já se nejradši dívám na CNN, protože tam World News skutečně dostojí svému názvu a mám pak mnohem větší pocit, že jsem v obraze. A když se u nás děje něco opravdu zajímavého, uvidím to tam. Nejradši se dívám každou sobotu v 18:00 na Inside Africa, což je v našem středoevropském zpravodajství zcela nepokrytá oblastm, protože je pro diváky neatraktivní.

Komentář ze dne: 17.08.2008 09:28:39     Reagovat    Nový komentář
Autor: neregistrovaný - Harr (Harr@atlas.cz)
Titulek:
Je to superčlánek. Jelikož oba pánové reagovali rychleji, mohu souhlasit s názory obou o zprávách na NOVĚ, potažmo o zprávách celkově. Vyzdvihuji vysokou aktuálnost Karolinina článku, děkuji jí za něj, protože je opravdu dobře napsán a názory dalších čtenářů na sebe určitě nenechají čekat dlouho.

Komentář ze dne: 17.08.2008 11:40:30     Reagovat    Nový komentář
Autor: neregistrovaný - jehlaspichlas (jankennethlister@seznam.cz)
Titulek: ČESKÉ DRÁHY - lepší, než jste čekali
Když si srovnáte statistiku, kolik příjde o nehodách lidí o život, suverénně vedou lidé pohybující se na silnici. Nedá se to srovnávat s žádným jiným dopravním prostředkem, kde dochází k tragickým haváriím jednou za čas, na silnici je to dennodenně (asi proto jsem si neudělal řidičák - znám se. Ale ani to mne neuchrání před dopravní nehodou. Nikdy nevíte, jakého hazardního debila potkáte za volantem - potom jde o život.).

Komentář ze dne: 17.08.2008 11:52:39     Reagovat    Nový komentář
Autor: neregistrovaný - jehlaspichlas (jankennethlister@seznam.cz)
Titulek: ČESKÉ DRÁHY - lepší, než jste čekali
Lidé milujou cizí neštěstí, o tom by mohly mluvit komerční televize, které se tím "živí". Za chvíli nebudou stačit ani televizní zprávy na Nově a bude se točit naživo štvanice na člověka, který začne bojovat o holý život tzv. kingovský Running man anebo Donnerův Dóm hromu - čtyři lidi vejdou, jeden výjde; natočit placený masakr naživo bez speciálních efektů - stačí se podívat na mučení zajatých vojáků v Iráku a jiných věznicích na světě např: v Thajsku a kdekoliv jinde.
U nás ne, v ČR mají vězni leháro. Novodobé Neronovské hry - místo gladiátorů vejdou na pódium normální lidi.
Říkáte zvrhlé? Ale lidičky, vy nevytvoříte okruh, když se dvě rozpálené hlavy spolu rvou?
No, dá se o tom zeširoka polemizovat, vždyť všechno se vším souvisí, stačí se podívat na některé lékařské či kriminální pořady, oba hledají klíč k pravdě, ale to jsem se zase dostal do jiných vod.

Ach ta moje ukecaná hudba, snad ti nebude vadit?

No, tak zatím.

PS Mne zas najdeš na Literu cz.

Komentář ze dne: 17.08.2008 12:00:45     Reagovat    Nový komentář
Autor: neregistrovaný - jehlaspichlas (jankennethlister@seznam.cz)
Titulek: ČESKÉ DRÁHY - lepší, než jste čekali
Stíne, já dávám raději přednost BBC, jsou tam zajímavější věci o nás, o světě. Další možnost, jak získat další informace o našem já, globálním ekosystému zvaném Země apod. Samozřejmě, že k tomu patří i zprávy. Kdysi vysílali pořad Studio reportérů, který se mi nesmírně líbil a stál za to.
Doposud se mu nevyrovnal z žádných současných pořadů, snad jen Objektiv a Toulavá kamera.

Komentář ze dne: 17.08.2008 12:25:27     Reagovat    Nový komentář
Autor: neregistrovaný - autorka Karolína Maxová (karolina@postreh.com)
Titulek:
Děkuju za další příspěvky. K Stínovi - jen doufám, že Student agency přispěje k rozvoji, ale zároveň neohrozí bezpečnost zahlcením kolejí. U ČD se propouští, aby byly prachy, jenže pak chyběj lidi, kteří už teď nevědí, kam dřív skočit. Zrušila se kontrola kolejí a výhybek, prý k čemu, pak na to u Dolních Počernic doplatilo vykolejiním pendolino, opět na té nejfrekventovanější trase...tak uvidíme. Jinak díky za tip o Africe.
Harr mě moc potěšila :-) a k Jehle - já si řidičák dělat nebudu a ani se autem nenechávám vozit. I kdybych byla nejlepší řidička na světě, tak člověk nikdy neví, kdy se proti vám vyřítí dvacetiletej debil, co si dokazuje, že je králem silnic a ve výsledku se škrábne do ruky zatímco vy skončíte nejlíp na vozíku. Navíc způsob jakým se řidičáky získávají - Českou Třebovou a Ústí spojuje dlouhá rovná silnice, na kterou při závěrečkách vyjedete a na konec získáte řidičák. A takovej člověk se pak vypraví s klidem na čtyřproudý silnice, do měst, kde jsou trolejbusy a tramvaje...no škoda slov. U dráhy za vás zodpovídá výpravčí, strojvedoucí a vlaková četa a na statistice mrtvých to je znát ;-)

Komentář ze dne: 17.08.2008 20:36:12     Reagovat    Nový komentář
Autor: neregistrovaný - Branwen (@)
Titulek:
Čtu předchozí komentáře, ve kterých je podrobně rozebráno zpravodajství televizních stanic, Pendolino,které na naše dráhy (České) zabloudilo nejspíš omylem a statistika nehodovosti,ale nikde nenacházím zhodnocení tvého článku. Jestli dovolíš, pokusím se o to. Stručně - dobré, dobré a znovu dobré.Nemluvím samozřejmě o tvé lásce k železnici, ani o vyjádření tvého názoru na neštěstí ve Studénce (souhlasím s obojím). Líbí se mi vtipná, precizní a novinářsky poutavá forma, jakou píšeš.Je to přesně ten styl, který patří na Postřeh. Těším se na další.

Komentář ze dne: 19.08.2008 10:44:27     Reagovat    Nový komentář
Autor: [Kozííí] - Pavel Kotrba (poezie@postreh.com)
Titulek:
přicházím pozdě ale přeci,
shodou okolností, když se stala nehoda u Studénky, byl jsem ve vlaku, cestoval napříč republikou a týden před tím jsem jel opačným směrem a pochvaloval si cestu vlakem jako obvykle... kupéčko a tam 5 známých lidi a já kterého viděli poprvé, pinkání nafukovacího balonku,.....pohoda, to se v autobusu stát nemůže, odlepili jsme se od Ústí nad Labem a šinuli si to krajinou směrem na Cheb, vždycky se rád dívám na nádraží, to brněnské má pro mě kouzlo největší hodně se na něm mluví, a zastávky promíhám jen tak, malé rozpadlé baráčky,.... nádraží Karlovy Vary, město festivalu, lázeňské město, multikulturní,... takový jsem měl na něj náhled ale nádraží mi jej zkazilo, prohnilá střecha, zrezlá kostrukce, která byla kdysi chloubou uměleckého kovářství, omítka opadaná až na cihly, zabolelo mě srdce - možná tak jak mě v posledních dnech bolí - ČD kapitola sama pro sebe, ale taky města by se měla starat víc o místa kde se shlukuje mnoho lidí.... a co se týká Studenky, mám stejný názor jako ty, nemyslel jsem na to čí vina... ale at to přežije co nejvíc lidi....

k názoru:
velmi reflektivní dílo, líbilo se mi jeho zapálení a spád, ostatně jako u většiny tvých prozaických počinů, velmi rád bych tě poznal i osobně....

Komentář ze dne: 19.08.2008 19:37:24     Reagovat    Nový komentář
Autor: neregistrovaný - autorka Karolína Maxová (karolina@postreh.com)
Titulek:
Já snad kvůli vám zpychnu :-)
děkuju Branwen i Pavlovi; původně jsem měla obavu, jak to tu na Postřehu přijmete, protože na jednu stranu jsem možná aktuální - ale ta událost je natolik čerstvá, že jsem se bála, abych se nedotkala někoho, kdo třeba tím vlakem jel. A za názorem si sice stojím, ale musím to doplnit: ačkoli je super, že už nikdo neumřel a nemocnice opouští dost lidí, ovšem když si přečtu o holčičce, která v tom vlaku přišla o maminku, sama leží na JIPce a má prý šílený noční můry...zkrátka přes veškerý optimismus na tohle zapomenout nemůžu a ani snad nechci.
A víš co ještě, Pavle? Ten den jsem odjížděla domů, do Třebový, z Olomouce v 10h. Nechtělo se mi čekat na EC v 11h a jak jsem se pak v poledne ve zprávách dověděla - nedočkala bych se. Byl by to ten Comenius. A v ČT jsem se měla na nádraží "nahlásit" u táty v práci jako že jsem se v pořádku vrátila. A mně se tam tak nechtělo, protože "nejedu autem, co by se mi asi tak mohlo stát."...a ono houby.

Tak ještě jednou děkuju a doufám, že se někdy všichni uvidíme ;-)
PS. Nechodím do kina, jezdím koukat z vlaku, to je ten nejlepší film :-)

Komentář ze dne: 20.08.2008 08:40:52     Reagovat    Nový komentář
Autor: neregistrovaný - Epona (@)
Titulek:
Moc dobrý článek Karolíno. Jsem ráda, že znám dalšího člověka, který si umí stát za svým názorem a ještě lépe, umí si ho obhájit. Nejsem si úplně jistá, jestli by tě být novinářka veřejnost nezlinšovala jako Farnou a Gypsi.CZ, když tehdy zpívali "tramvaje se srážejí", aniž by to mělo jakoukoliv souvislost s onou tragédií. Když se člověk snaží lidem otevřít oči, aby jako stádo nežrali všechno, co jim média podstrčí, většinou se ocitá v pozici necity, tlučhuby, chytráka apod. Nehoda u Studénky mě zastihla paradoxně ve vlaku. Vyděšený telefonát brášky ... "Seš v pohodě? Nic se ti nestalo?" mě trochu překvapil, ale potěšil. Škoda, že lidská solidárnost a obava o bližního se neprojevuje i v méně akutních případech. .: Služby & akce PT
 

 

(c) Postřeh team 2001 - 2009        postaveno na českém opensource redakčním systému phpRS

 

şehirler arası nakliyat şehirler arasi nakliyat ücretleri

fotografie

|

grafika

|

hudba

|

literatura

|

umění

|

galerie

|

poezie

|

gramodeska

|

ars polyri

|

věda

|

elektro

|

technika

|

radio

|

bastlení

|

konstrukce

|

schémata

optimalizace PageRank.cz