.: Rubriky
plus 1) Poezie a próza
plus 2) Hudba
plus 3) Galerie
mínus 4) Film
mínus 5) Divadlo
plus 6) Věda a technika
plus 7) Mozaika (ostatní)
plus 8) Projekty POSTŘEHU

 .: Chci...

 .: Free MP3 album!
Vinylová budoucnost 2008 Vinylová budoucnost 2007

 .: Články podle data
<<  Červen  >>
PoÚtStČtSoNe
     1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

 .: Online
Stránku si právě čte 6 lidí.
 .: Informace
magazín Postřeh
ISSN 1803-5639
Národní knihovna ČR:
001686222
TOP 15, Fotogalerie

 .: Login

Jméno (přezdívka)
Heslo


Registrace nového čtenáře

Drobty mé moudrosti

Foton - Zamyšlení - 01. 09. 2008 - 2344 přečtení

O egoismu, logice a proměnlivosti lidské duše.

Je-li člověk egoistou, čili myslí jen na sebe a honí se jen za vlastním blahem, snadno tím může být lhostejný ke svému okolí, ba někdy přímo škodlivý a nepříjemný. Potom mu to obyčejně okolí vrátí, způsobí mu také jisté nepříjemnosti a za všechno si může původně on sám. Takže egoista vlastně není skutečným egoistou.

Dvojí pohled na „neúprosnou" logiku: pohled náladového a rozverného člověka, kterému vadí, že určitá věc musí být přesně takto a ne jinak, a je mu proti srsti určitá důslednost a disciplinovanost mysli, kterých je při logickém uvažování celkem zapotřebí. Druhý, pohled člověka, který je rád, že věc je přesně takto a ne onak, protože je to tím jednodušší a má hlavně naprostou jistotu. Může se o to pevně opřít a na tomto základě stavět dál. Navíc, v logice a matematice je návaznost, takže určením této jedné věcí je automaticky určeno tisíce dalších, aniž bychom je vlastně museli určovat. Dobré, ne? Máme i celkem velkou volnost, držíme-li se logických pravidel. Základní matematický „nástroj" můžeme aplikovat na cokoli a jakkoli, a to dle vlastní libovůle. Jako např. podobné vlastně činí každý člověk, když o něčem svobodně hovoří či píše, užívajíc matematický systém jménem jazyk. Nemyslel náhodou toto Georg Cantor ve svém výroku: „Podstatou matematiky je volnost."?

Matematika je sice věda jasná, přesná a bezesporná, leč samotná práce matematikova, stejně jako pohnutky jeho mysli směřované k vyřešení problému, mohou být pěkně chaotickým tápáním v temnotách.

Všechny psychické stavy jsou jen dočasné a pomíjivé. Lidská psychika je dle mě totiž od základů celkem vrtkavá, takže stálost se v ní moc nevyskytuje. Když se někdy náhodou cítíme dost špatně, nemusíme se bát, že tomu tak bude navždy nebo že někde došlo k fatální, těžko napravitelné chybě. Časem se to napraví a třeba i samo, stačí si leckdy jen odpočinout. Stejně tak když prožíváme ohromnou radost, euforii a svět je prostě jedním velkým rájem, i to se časem rozplyne. On by se z té samé radosti a rozjuchanosti člověk asi zbláznil.


Pro ohodnocení článku musíte být registrovaným čtenářem  [Akt. známka: 0 / Počet hlasů: 0]

 
Informační e-mail Upozornit emailem     Vytisknout článek Vytisknout článek

Komentáře na Facebooku:

Komentáře na Postřehu:
Komentář ze dne: 31.08.2008 20:11:35     Reagovat    Nový komentář
Autor: neregistrovaný - Harr (Harr@atlas.cz)
Titulek:
"Takže egoista vlastně není skutečným egoistou. " - zajímavá myšlenka.....čím tedy je, pokud není egoista egoistou ?
Logika je zajímavá věda, někdy logicky dojdeme i k nesmyslu...ale pokud má logiku....to nesnižuji Tvé zamyšlení, jen je to trošku suchopárné, tak se snažím malinko to zlidštit.
Ale nepolemizuji, jsem zvědavá, co na to ostatní...

  
Komentář ze dne: 01.09.2008 20:42:44     Reagovat    Nový komentář
Autor: neregistrovaný - psychopatka (@)
Titulek: Re:
Souhlasím v tom, že "logicky dojdeme i k nesmyslu". Zrovna ten bych viděla v myšlence, že egoista není egoista...
Ale rozhodně je to zajímavé zamyšlení, Fotone.

    
Komentář ze dne: 01.09.2008 23:36:42     Reagovat    Nový komentář
Autor: neregistrovaný - Foton (@)
Titulek: Re: Re:
Díky.

Komentář ze dne: 07.09.2008 19:03:05     Reagovat    Nový komentář
Autor: neregistrovaný - WhiteShadow (@)
Titulek:
Co bych si asi z tohoto zamyšlení odnesl já je to, že svět je prostoupený krásnou a spravedlivou matematikou. A nic není nutně černé a nebo bílé, protože matematika obojího se může vyrovnat pouhým mávnutím klacíku.A každý z nás většinou vidí jen část rovnice. Náš cit pro spravedlnost, pocity a prožitky, také jistě určitá touha po jistotě, bezpečí..či nazvěme to pudem sebezáchovy se snaží rovnici doplnit, vyřešit.., což nás může zbytečně frustrovat a vysilovat. Tou správnou cestou by asi mělo být, si tu "logiku sněhové vločky" kolem nás jen uvědomit a nechat se vést. Mohli bychom tak zároveň porozumět i pomíjivosti veškerého našeho prožívání a spousta smysl nedávajících bojů v našich duších by skončila.

Tvé dílko, milý Fotone, pro čtenáře není napsáno zrovna atraktivně. U takovýchto literárních počinů, je přitažlivost textu ještě důležitější než v beletrii, pokud tedy chceš aby čtenáři následovaly nitku za nitkou tvé myšlenky. A hodně důležité také je, své myšlenky nestavět jako skálu a svět, ale spíše je čtenářovi nabízet čistě hypoteticky. V tom je ta největší síla podobných textů, pokuď čtenářovi samo něco do sebe zaklapne a souhlasně pokývá hlavou. Tuto část čtenáři nikdy neber, může to být ta největší odměna autorova.

  
Komentář ze dne: 11.09.2008 20:15:46     Reagovat    Nový komentář
Autor: neregistrovaný - Foton (@)
Titulek: Re:
Chápu dobře, že to nemám podávat ve stylu "takhle to na světě chodí", ale spíše "co když to na světě chodí třeba takhle?" ?

Jinak jsi, milý Stíne, mé zamyšlení pochopil zajímavě a asi celkem moudře... co já bych si odnes z tvého názoru :) je to, že někdy je zbytečné příliš přemýšlet a usilovat o bezpochybně správné poznání...

Tou "logikou sněhové vločky" nemyslel jsi náhodou Kochovu vločku? Takový zajímavý fraktál složený z postupného přidávání menších trojúhelníků na základní trojúhelník, že to ve výsledku (teoreticky nekonečný počet kroků) vypadá jako sněhová vločka?

    
Komentář ze dne: 11.09.2008 21:09:48     Reagovat    Nový komentář
Autor: neregistrovaný - WhiteShadow (@)
Titulek: Re: Re:
Logiku sněhové vločky jsem si vycucal z prstu, pouze jako symbol k vyjádření výše popsaného.

Komentář ze dne: 14.01.2013 14:33:24     Reagovat    Nový komentář
Autor: neregistrovaný - Foton (@)
Titulek:
Když se teď na to tak dívám, možná ode mě byla drzost tohle označit za moudrost, takže se za to případně omlouvám. .: Služby & akce PT
 

 

(c) Postřeh team 2001 - 2009        postaveno na českém opensource redakčním systému phpRS

 

şehirler arası nakliyat şehirler arasi nakliyat ücretleri

fotografie

|

grafika

|

hudba

|

literatura

|

umění

|

galerie

|

poezie

|

gramodeska

|

ars polyri

|

věda

|

elektro

|

technika

|

radio

|

bastlení

|

konstrukce

|

schémata

optimalizace PageRank.cz