.: Rubriky
plus 1) Poezie a próza
plus 2) Hudba
plus 3) Galerie
mínus 4) Film
mínus 5) Divadlo
plus 6) Věda a technika
plus 7) Mozaika (ostatní)
plus 8) Projekty POSTŘEHU

 .: Chci...
... se stát autorem
... znát lidi kolem Postřehu
... sponzorovat Postřeh
... vložit/upravit článek
Boží Dar
 .: Free MP3 album!
Vinylová budoucnost 2008 Vinylová budoucnost 2007

 .: Články podle data
<<  Září  >>
PoÚtStČtSoNe
       1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30       

 .: Online
Stránku si právě čtou 3 lidé.
 .: Informace
magazín Postřeh
ISSN 1803-5639
Národní knihovna ČR:
001686222
TOP 15, Fotogalerie
Chata v České KanaděChataUbytování velkých skupinPenzion v Jižních ČecháchPenzion v KunžakuRybařeníJižní ČechyPenzion StrmilovKomorníkChata u rybníka KomorníkaUbytování Česká KanadaKomorníkUbytování v Jižních Čechách
 .: Login

Jméno (přezdívka)
Heslo


Registrace nového čtenáře

Vážná povídka o vážných věcech

Mors - Ze života - 13. 11. 2008 - 1941 přečtení

Jednoho letního podvečera...


  Kdysi kdesi kdosi se zřejmě příšerně zpil a popletl mnoho věcí. Že není láska kýč a že jeho žena je hrozná baba, co ho strašně SEkýRujE. Tak! Vskutku divné opití to bylo a ten kdosi se velmi divil, co kdo mu asi strčil do jídla či pití. Ale ne moc dlouho, po chvíli bylo všechno jedno. Tak hloupě chodil a hloupě se všemu smál, jak byl opitý. Neustále žmoural po lidech očima, na ně ukazoval si, zašeptal si pro sebe cosi a pak vždycky šel dál, řehtaje se do oněmění. Hlavně japonští turisté na Václavském náměstí z něho měli ohromnou radost a on měl ohromnou radost z nich a jim se smál podezřele chytře. Neturisté ho radši obcházeli obloukem, protože jim do chytrého smíchu vůbec nebylo.

  Je načase popsat dědka, nebo dědečka, či snad dědulu, prostě toho chlapa. Má dlouhý hnědý kabát - je krásný letní den - ten kabát mu sahá až po holé vyhublé kotníky. Pajdá v pantoflích, které jsou starší než já nebo Ty. Sema tama dlouhý kabát odhalí modré trenýrky, do nich zastrčené bílé tílko a nakonec hubeného dědečka. To ale není až tak důležité. Důležitá je ta holá sympatická hlava, která tomu všemu vévodí místo koruny. Ta je plná úsměvu, i když bezzubého, a lišáctví v očích, odstálých uších, vlastně ve všem. To vše výmluvně dokreslují mnohočetné vrásky.

  Václavské náměstí nechal za sebou a vydal se na Petřín. Cestou potkával různé lidi, buď ty, kterým do smíchu nebylo a nebo japonské turisty a ty, kterým do smíchu bylo. To už byla pozdní odpolední hodina, když došel na Petřín a lehl si do trávy. Na chvíli se ponořil do ticha. Jen zašumění větru ve stromech se občas ozvalo, či nějaký ten zpěvavý pták si chtěl procvičit pěveckou techniku, a buď zakrákal, nebo opravdu zazpíval a dědkovi se to tak líbilo, jak tam tak ležel s rukama za hlavou na měkké trávě a všechno to poslouchal. Občas se jen tak zasmál, kdo ví čemu, třeba nějaké vzpomínce a nebo ho pořád tak bavili už vzácní kolemjdoucí.

 

  Chvíli jsem ho pozoroval. Jak tam tak leží a směje se a docela jsem i dostal chuť si do tý trávy taky lehnout, jenom si prostě lehnout a vychutnávat si to všechno, ten klídek a západ slunce. Ani nevím proč, nějak to ze mě vypadlo, ale řekl jsem:

  ,,Dědek bláznivá…“

  A pak jsem se ulekl, když se dědek v blesku posadil a vytřeštil na mě oči. Chvíli jsme na sebe zírali, než se z toho dostal a řekl mi:

  ,,Tho víš, chlapše, tho še jednou thakle probudíš a nesthačíš še divit!“

  Hned jak to dořekl, začal se smát a zase si lehl. Já šel domů a nějak jsem nad tím nepřemýšlel, ale

  občas se vám takhle probudím a schválně čekám, co to se mnou udělá…


Pro ohodnocení článku musíte být registrovaným čtenářem  [Akt. známka: 0 / Počet hlasů: 0]

 
Informační e-mail Upozornit emailem     Vytisknout článek Vytisknout článek

Komentáře na Facebooku:

Komentáře na Postřehu:
Komentář ze dne: 12.11.2008 22:52:33     Reagovat    Nový komentář
Autor: neregistrovaný - Harr (Harr@atlas.cz)
Titulek:
Beru toto dílko jako takovou momentku ze života. Nic v podstatě neřeší jen ukazuje...alespoň pro mne. Je pravda, ne každá povídka musí něco řešit, někdy jen popisuje zcela nezávazně pocit nebo náladu. Někdy jen ukazuje, čeho bychom si v životě ani nevšimli. Není to tak úplně běžné, ale dávám jí prostor, protože věřím, že si své čtenáře najde.

Komentář ze dne: 13.11.2008 18:15:28     Reagovat    Nový komentář
Autor: neregistrovaný - WhiteShadow (@)
Titulek:
Tož dobré to máš Morsi. Je to tak krásně a čtivě o ničem až to začíná být o něčem. K tvému slohu nemám, co přihodit na stůl bo tě považuju za velmi nadaného vypravěče. A ta pointa, je dnes také o něco volnější, tož ji pitvat nebudu, bo se mi to líbí jak to je.
Stále rád vzpomínám na dílo Vlci ve stínech II, jen škoda, že se nedostalo do sborníku.
Hodnotím 2
S pozdravem Stín

Komentář ze dne: 26.11.2008 22:55:28     Reagovat    Nový komentář
Autor: neregistrovaný - Mors (@)
Titulek: hoja!
Moc děkuju, že jste to sem dali... Nechtěl jsem tomu dávat moc silnou poentu, chtěl jsem hlavně to, aby to šířilo dobrou náladu. Poenta je taková prťavá, skoro žádná, přitom mně samému to něco říká a já nevim co, jenom mám potom takovou hravější náladu, to je zatím vše... I tak se divím, že je to tu. Trochu se i bojím, aby to jiní nebrali za kravinu, protože jsem to psal na koleni za chvilku a opravdu je to občas trochu více upovídané, jenže po druhém skouknutí nevim, co bych tomu ubral a nebo přidal, abych to nepokazil..:o/

Vlci ve stínech 2 se tak líbili? Škoda že jsem se za ten rok posunul ve psaní někam do reálna a spíš mě baví pomyšlení, že napíšu o hubenejch dědcích než o takovém tom tajemnu..:o) Teď mě ale zaujal docela nový batman a především postava Jokera, která je o to zajímavější, že ten herec, který Jokera hrál, v tomhto filmu podal svůj životní výkon(teda podle mě) a záhy zemřel, už nevím jak, byla to násilná smrt snad sebevražda... toho herce jsem měl vždycky rád, fakt mě to mrzí a tý postavě dodal něco hodně prvotřídního a vůbec ten film je skvělej, vřele doporučuji. .: Služby & akce PT
 

 

(c) Postřeh team 2001 - 2009        postaveno na českém opensource redakčním systému phpRS

 

fotografie

|

grafika

|

hudba

|

literatura

|

umění

|

galerie

|

poezie

|

gramodeska

|

ars polyri

|

věda

|

elektro

|

technika

|

radio

|

bastlení

|

konstrukce

|

schémata

optimalizace PageRank.cz