|
Celočíselné množinyFoton - Matematika - 12. 07. 2009 - 3899 přečteníČlánek o podivuhodnosti nekonečna a nekonečných množin. Toto je jeden ze základních a dle mě velmi hezkých důkazů v teorii množin, se kterým poprvé přišel, myslím, geniální matematik Georg Cantor. V článku se pokusím spíše o popularizační a intuitivně pochopitelný výklad. Zvídavý čtenář si téma asi snadno promyslí pečlivěji a podrobněji, příp. si to někde něco dohledá. Jde tu o to, jaký je počet všech racionálních čísel. Řeknete si, jistě nekonečný... ale jak? Pro běžného člověka asi stupidní otázka, ovšem podíváme-li se blíže...
Nejprve k nekonečnu samotnému. Uvažujme množinu všech
přirozených čísel, tj. N = (1, 2, 3,
4, ... atd. ). Nazvěme počet všech prvků této množiny nekonečnem prvního řádu.
Obě množiny k sobě takto přiřaďme: A vidíme, že v obou množinách je stejně mnoho čísel. Dokázali jsme každému prvku jedné množiny jednoznačně přiřadit prvek druhé množiny, takže jich prostě musí být stejný počet. Tady je každému n přiřazeno n - 1 . Takto se v matematice teorii množin právě obecně postupuje při porovnávání počtů prvků nekonečných množin.
Symbolicky* zapišme:
∞ + 1 = ∞ (1)
Indukcí lze dokázat, že obecně pro každé přirozené k je: ∞ + k = ∞
Teď kolik je třeba všech sudých čísel? Vyznačíme-li si je: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, ... očividně si asi řekneme, že jich je polovina z počtu všech přirozených čísel. No, tak to právě není. Je jich zase stejně. Nevěříte?
Rozepišme si to jinak. Podobně jako výše přiřaďme
k sobě: A teď je také očividně vidět, že jich je stejně. Zapsáno obecně, každému přirozenému n jsme přiřadili 2n. Klidně mu můžeme přiřadit i 3n, 4n, obecně vlastně jakékoli kn **, kde k je přirozené. Takže je stejně jako všech přirozených čísel jakýchkoli jejich přirozených násobků. Symbolicky zapsáno jako výše: k. ∞ = ∞ (2) Pro nekonečno jaksi platí „jiné zákony" a proto je tak fascinující. Pro úplnost, podle tohoto principu je navíc stejně záporných celých čísel (která jsou „zrcadlovým obrazem" čísel přirozených, počínaje -1) a dle (2) je stejně i obou dohromady. Přidáme-li k nim nulu, dle (1) to počet nezmění a máme tam tak všechna celá čísla.
Nyní racionální čísla. Co to je?
Racionální číslo je definované jako podíl dvou celých čísel
(označme p a q). Zapisujeme: a = p/q.
To znamená, že každé racionální číslo můžeme zapsat jako uspořádanou dvojici [p, q].
A zase, kolik jich všech je? Očíslování nejlépe provedeme v následující tabulce, kde pořadí sloupce udává p a pořadí řádku q.
a tak dále... Kdybychom to číslovali po jednotlivých řádcích či sloupcích, asi bychom se nedopočítali. Zkusme to ale takto:
a tak dále... Číslujeme vlastně "obvody" stále větších čtverců. Nakonec to zaplní celý nekonečný čtverec všech nezáporných racionálních čísel, takže jsme je skutečně všechny očíslovali jen přirozenými čísly. Hezké, ne?
Kladná racionální čísla se nacházejí v jednom ze čtyř stejně početných kvadrantů, takže dle (2), kde k = 4, je potvrzen tento počet pro všechna racionální čísla.
Symbolicky ještě zapišme: ∞ .∞ = ∞
Stejný princip můžeme induktivně aplikovat i na důkaz, že
stejně mnoho je všech uspořádaných trojic, čtyřtic... až k-tic, kde k
zase možno neomezeně zvětšovat.
Krom toho, opomněli jsme, že více některých uspořádaných
dvojic [p, q] vyjadřuje stejné racionální číslo. To je známé rozšíření zlomků - čitatel p i jmenovatel q je vynásoben stejným koeficientem (číslem), takže je jejich podíl
stejný. Proto z výčtu všech našich uspořádaných dvojic je nutno všechny
tyto rozšířené zlomky vyřadit a nechat tam de facto jen zlomky v základním
tvaru, tj. podíl čísel nemajících společné dělitele.
Když jsme toto vše konečně dokázali, svádí to k doměnce, že stejně bude i všech reálných čísel (ta se dají zobrazit třeba jako všechny body na spojité přímce). Tady už je to omyl, těch je více. Je to nekonečno vyššího řádu.
*pozn. pro pedanty: Tento (1)
zápis je jen zjednodušeně symbolický. Ve skutečnosti symbol ∞ neoznačuje nějaké
konkrétní číslo, ale spíše vlastnost, že počet prvků množiny, kterou uvažujeme,
není omezený - můžeme říct nekonečný. Potom i když k této množině přidáme
libovolný počet prvků, zůstane „stejně neomezená" - bude pro ni platit stejná
vlastnost vyjadřovaná symbolem ∞ .
**Teoreticky mu můžeme přiřadit jakoukoli hodnotu f (n), kde f (n) je libovolná funkce na množině přirozených čísel, dávající zase přirozené číslo. Musí to být prostá funkce, tj. taková, která nemá žádné dvě funkční hodnoty stejné, aby přiřazení bylo vzájemně jednoznačné. Dosazením všech možných takových funkcí sem můžeme definovat spoustu dalších rozličných číselných množin, které s jistotou budou mít stejný počet prvků (a které mohou vypadat tak zvláštně, že bychom to o nich třeba ani ve snu netušili). Pro ohodnocení článku musíte být registrovaným čtenářem [Akt. známka: 0 / Počet hlasů: 0] Komentáře na Facebooku: Komentáře na Postřehu:
|
|
|
|
(c) Postřeh team 2001 - 2009 postaveno na českém opensource redakčním systému phpRS |
|