.: Rubriky
plus 1) Poezie a próza
plus 2) Hudba
plus 3) Galerie
mínus 4) Film
mínus 5) Divadlo
plus 6) Věda a technika
plus 7) Mozaika (ostatní)
plus 8) Projekty POSTŘEHU

 .: Chci...
... se stát autorem
... znát lidi kolem Postřehu
... sponzorovat Postřeh
... vložit/upravit článek
Boží Dar
 .: Free MP3 album!
Vinylová budoucnost 2008 Vinylová budoucnost 2007

 .: Články podle data
<<  Září  >>
PoÚtStČtSoNe
       1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30       

 .: Online
Stránku si právě čtou 3 lidé.
 .: Informace
magazín Postřeh
ISSN 1803-5639
Národní knihovna ČR:
001686222
TOP 15, Fotogalerie
Chata v České KanaděChataUbytování velkých skupinPenzion v Jižních ČecháchPenzion v KunžakuRybařeníJižní ČechyPenzion StrmilovKomorníkChata u rybníka KomorníkaUbytování Česká KanadaKomorníkUbytování v Jižních Čechách
 .: Login

Jméno (přezdívka)
Heslo


Registrace nového čtenáře

Metro (2): záblesky

Foton - Povídky - 28. 10. 2008 - 1659 přečtení

Blýská se, ocitáme se kdesi v jiných prostorech.

(...) Žádný náznak změny. Začínal jsem se bát...

Dlouho se ta neměnnost táhla a mé nervy a smysly se sice uklidnily (zvykly si), ale pořád mě drtily mučivé myšlenky, co že z toho vlastně vzejde. Potom najednou záblesk světla. Skoro jsem se vylekal, načež se parta mladíků a děvčat sedících opodál hurónsky rozchechtala. Z jejich hlasu a způsobu chování se dalo dobře odhadnout, kolik toho vypili a vyhulili. Jako bychom projížděli bez zastavení stanicí. I přes obrovskou rychlost jsem její obraz stačil zachytit, bylo to běžné nástupiště. Ale co ty japonské nebo čínské znaky (nedovedu je rozlišit) tvořící název stanice? Kéž bych někomu z lidí tam viděl do obličeje a shledal, je-li šikmooký. Jsme přece v České republice, v Praze, nebo ne? Tak ten pocit nebyl jen tak nazdařbůh, opravdu se asi dějí divné věci. Teď jsem už nelenil a zeptal se jednoho důvěrně vyhlížejícího staršího pána. Anglicky mi odpověděl, že nerozumí a ať neotravuji, byl značně nevrlý - zjistil jsem, že domluva mezi námi je nemožná, i když jsem i já mluvil plynulou angličtinou. Poté jsem shledal, že všichni v mém blízkém okolí a vlastně v celém vagóně mluví anglicky. Což o to, to je možné jak v Praze, tak v asijském velkoměstě, tak i kdekoli jinde na Zemi. Zkusil jsem se zeptat jiných lidí (ta mládežnická parta ještě pořád držela svůj "výtlem", jakmile mě zahlédla), ale taktéž mi nerozuměli. Je to vůbec možné? Mluvím na lidi přesně v jazyce, kterým mluví oni sami, a přitom mi nerozumějí... Dovedu si představit, že by platily jiné fyzikální zákony, mohl bych se třeba vznášet u stropu nebo tak něco, ale jiné zákony logiky?! Když A je A, tak A není A? Jaká to ironie, že jsem právě mířil na přednášku z matematické logiky, dnes konkrétně o paradoxech. Nebudu se divit, zjistím-li, že tento vlak řídí sám Ďábel. A ještě k tomu pravděpodobně matematicky nadaný, takže ztělesňuje "podsvětí matematiky" - ony logické paradoxy. "Ukončete zástup" - domyšleno, zní to hodně děsivě...
Někdy je rozumné příliš nepřemýšlet, a tak jsem také teď učinil. Vzápětí mě osvítil nápad. Jestli se objeví další záblesk, vyfotím ho. Sedl jsem si a přímo jsem nastražil foťák proti oknu. Náhoda mi přála - blik - a cvak. A fotka se skutečně zachytila, takže to nemůže být klam! Zase stanice, nástupiště a nápis označující jeho jméno. Tentokrát však písmo nebylo ani asijské, ale vůbec nějaké divné... moment, to je přece latinka, jenže zrcadlově obrácenná.


Pro ohodnocení článku musíte být registrovaným čtenářem  [Akt. známka: 0 / Počet hlasů: 0]

 
Informační e-mail Upozornit emailem     Vytisknout článek Vytisknout článek

Komentáře na Facebooku:

Komentáře na Postřehu:
Komentář ze dne: 28.10.2008 00:19:21     Reagovat    Nový komentář
Autor: neregistrovaný - Harr (Harr@atlas.cz)
Titulek: Re:
Tak jsme se dočkali pokračování, dnes je to takové poklidné, až na souvětí - mohl bys je trochu drobit. Jinak čekám, co bude dál.

Komentář ze dne: 28.10.2008 20:23:04     Reagovat    Nový komentář
Autor: neregistrovaný - Branwen (@)
Titulek: trochu pomalé
Žádný náznak změny a přece se začínáš bát... Povídce by prospělo, kdyby hrdina přestal siutaci komentovat"Opravdu se asi dějí divné věci" a začal ji konečně trochu víc prožívat.Proč nepoužít přímou řeč, oslovuje-li staršího pána? Kontrast angličtiny a angličtiny,kdy si oba nerozumí, by vyzněl líp jako dialog(pro čtenáře Postřehu jistě netřeba překladu).A třebaže se hrdina zabývá matematikou, skutečně by se vůbec nedivil, kdyby zjistil ,kdo ten vlak doopravdy řídí?
Jako úvod se to už trochu táhne, chtělo by to akci.

  
Komentář ze dne: 29.10.2008 23:49:43     Reagovat    Nový komentář
Autor: neregistrovaný - Foton (@)
Titulek: Re: trochu pomalé
Tak jo. :)

Komentář ze dne: 31.10.2008 20:53:27     Reagovat    Nový komentář
Autor: neregistrovaný - WhiteShadow (@)
Titulek:
No, tak se pomalinku už začíná něco dít , ale pořád je to jako z nějakého špatně čitelného komiksu, velmi neosobní a tak nějak vzdálené. Žádná přímá řeč, atmosféra, život, kontext, stále jenom ty nezodpovězené otázky a jedoucí metro.
Nápad s tím podivně se chovajícím metrem je dobrý a nejspíš víš kam směřuješ, ale samotný nápad nestačí.
Hodnotím 4 (3.8) .: Služby & akce PT
 

 

(c) Postřeh team 2001 - 2009        postaveno na českém opensource redakčním systému phpRS

 

fotografie

|

grafika

|

hudba

|

literatura

|

umění

|

galerie

|

poezie

|

gramodeska

|

ars polyri

|

věda

|

elektro

|

technika

|

radio

|

bastlení

|

konstrukce

|

schémata

optimalizace PageRank.cz