.: Rubriky
plus 1) Poezie a próza
plus 2) Hudba
plus 3) Galerie
mínus 4) Film
mínus 5) Divadlo
plus 6) Věda a technika
plus 7) Mozaika (ostatní)
plus 8) Projekty POSTŘEHU

 .: Chci...

 .: Free MP3 album!
Vinylová budoucnost 2008 Vinylová budoucnost 2007

 .: Články podle data
<<  Květen  >>
PoÚtStČtSoNe
  1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31   

 .: Online
Stránku si právě čte 26 lidí.
 .: Informace
magazín Postřeh
ISSN 1803-5639
Národní knihovna ČR:
001686222
TOP 15, Fotogalerie

 .: Login

Jméno (přezdívka)
Heslo


Registrace nového čtenáře

Demokracie slušné lidi omezuje a neslušným dává možnost svobodně projevit svou neurvalost

Dominik Janků - Zamyšlení - 30. 05. 2009 - 3094 přečtení

Aneb moje písemná maturitní práce...


V poslední době jsme si mohli povšimnout množících se zpráv, které upozorňují na rostoucí extrémismus v naší společnosti. Tu a tam se sjedou zástupci krajní levice, pravice, anarchisté, či jiné společensky nespokojené skupiny, jež „trpí" nutkáním veřejně prezentovat své názory a to všemi dostupnými prostředky. Nabízí se otázka, je-li situace skutečně tak vážná, aby vyžadovala explicitní intervenci státních orgánů, nebo je stávající situace zvládnutelná se součastnými nástroji. A vůbec, kde nastává ta pomyslná hranice mezi hrozbou a bezprostředním nebezpečím? To jsou otázky, které se nám musí nutně vybavit, když diskutujeme na toto téma. Abychom se nad nimi mohli zamyslet, je třeba se hlouběji podívat na to, jak fungují společenské mechanismy a jak je lze narušit.

Míra svobody a demokracie je přímo úměrná prosperitě a blahobytu. Tato přímá úměra je, dle mého názoru, rozhodující. Dnešní společnost prožívá, nepopíratelně, největší míru bohatství, ve své historii, která tvoří pevnou hráz všemu ohrožení společenské svobody. Je zřejmé, že někteří lidé toho budou zneužívat, druzí využívat a ostatní budou rádi, že jsou rádi.

První skupinu lidí, zneužívající demokracii, bych přirovnal k psovi, kterému je dovoleno štěkat. „Štěkot" je legitimním způsobem, kterak vyjádřit svůj názor. Ovšem, když pes kousne, je třeba jednat. Zde se nachází rozhodující moment.

Je-li demokracie efetivní, to jest disponuje schopnými a obratnými politiky, kteří ctí její principy a jsou pro ně ochotní bojovat, pak se není čeho obávat. Takový kousanec se přežije a zapomene. Horší to je, když se demokracie stane nástrojem osobních mocenských ambicí vůdců, kteří ji mají rádi jen do té doby, než jim umožní chopit se plně moci. Tuto možnost jim však dává společnost sama, byť nevědomky.

Osobně zásadně odmítám „škatulkování" lidí, podle rasy, náboženství či sexuální orientace. Velké nebezpečí vidím ve všeobecném odporu společnosti vůči Romům. Otázku oprávněnosti teď ponechme stranou, v každé skupině lidí je jistý poměr mezi slušnými a neslušnými lidmi, kteří nám vytváří zkreslený obraz. Mluvím spíš o nebezpečí všeobecné podpory obyvatelstva k lidem, kteří v této věci přichází s nedemokratickým, přímočarým, řešením „romské otázky".

Nemůžeme se znepokojovat nad neonacisty, pokud podporujeme jejich zásah vůči Romům. Proč nás znepokojuje heilování, ale fyzické, bezprecedentní násilí nikoliv? Není to pokrytecké? Zcela určitě ano. Je to pokrytecké a krátkozraké, neboť je jen otázkou času, než se jejich násilí a přímočará řešení obrátí proti nám. Kdo nás pak ochrání? My sami jim propůjčujeme instrumenty proti minoritě, ale co když se tou minoritou staneme sami? Kvalita demokratické společnosti se pozná podle toho, jakou ochranu a toleranci požívá minorita od majority. Proto je třeba zcela zarantně odsoudit jakékoliv činy, jež extrémismus páchá, bez ohledu na naše sympatie. Když tak neučiníme, poskytneme skrytou podporu, kterou si tito pseudolidé budou interpretovat po svém. Nemůže to mít jiný výsledek, než bujení extrémistických nálad ve společnosti. Uvedl jsem jedinou, zato však výmluvnou ukázku, jak lze do demokracie „kousnout".

Společenská podpora však ještě neznamená ohrožení svobod. Je zde zapotřebí ještě jedné okolnosti, aby prostor humanismu utrpěl zásadní - smrtelnou - ránu. Je to ekonomický propad. Lidé si víceméně nestěžují, když mají za co pít, jíst a můžou sedět pohodlně u televize. Když však ztratí práci a ekonomiku postihne recese, přichází ke slovu centrální přerozdělování (značně posílené). Takovéto intervence musí být zpravidla posvěceny národními parlamenty, pod záminkou boje s krizí. Toto posílení moci se již dá obrátit proti demokracii a spolehlivě ji usmrtit. Lidem to zprvu vadit nebude, hlavně když budou zaměstnání, ale za čas...Vzpomeňme nástupu moci nacistů v Německu, které bylo založené na nenávisti vůči Židům a světové ekonomické krizi. Stéblo s tonoucím se nakonec stejně utrhlo...

Jediným našim úkolem je brát extrémní názory s rezervou. Nechme pejsky štěkat, ale nebojme se je přetáhnout řemenem, když budou kousat.

Vzájemná tolerance, respekt k člověku a práce tvoří jedinou možnou cestu. Alternativy, líbivá hesla, primitivní řešení - to jsou cesty do pekel, které vždy vedou k utrpení lidí, nedejme jim proto prostor. Naši společnost tvoříme my všichni, budeme-li zkažení my, bude zkažená i ona...

 


Pro ohodnocení článku musíte být registrovaným čtenářem  [Akt. známka: 0 / Počet hlasů: 0]

 
Informační e-mail Upozornit emailem     Vytisknout článek Vytisknout článek

Komentáře na Facebooku:

Komentáře na Postřehu:
Komentář ze dne: 27.05.2009 19:56:35     Reagovat    Nový komentář
Autor: neregistrovaný - Harr (Harr@atlas.cz)
Titulek: Demokracie slušné lidi omezuje a neslušným dává možnost svobodně projevit svou n
Neřekla bych, že slušné lidi omezuje demokracie, spíše je omezují lidé, kteří o demokracii nemají páru. Ale je to Tvá maturitní práce, kterou tu nehodlám hodnotit, pouze dávám možnost ostatním se s ní seznámit a na její obsah reagovat.

  
Komentář ze dne: 28.05.2009 15:07:42     Reagovat    Nový komentář
Autor: [djanku] - Dominik Janků (djanku@email.cz)
Titulek: Re: Demokracie slušné lidi omezuje a neslušným dává možnost svobodně projevit sv
Tak znělo zadání... :)

    
Komentář ze dne: 30.05.2009 08:42:36     Reagovat    Nový komentář
Autor: neregistrovaný - Harr (Harr@atlas.cz)
Titulek: Re: Re: Demokracie slušné lidi omezuje a neslušným dává možnost svobodně projevi
Ano, napadlo mě to, ještě pořád si pamatuji své maturitní téma. Stále mám větší pocit, že to mé bylo - lepší, ale třeba to je jen mýlka. Já měla citát:" Co když se umění úplně přežilo."(Ilja Erenburg)

    
Komentář ze dne: 30.05.2009 16:01:02     Reagovat    Nový komentář
Autor: neregistrovaný - onder (@)
Titulek: Re: Re: Demokracie slušné lidi omezuje a neslušným dává možnost svobodně projevi
Ahoj. Nějak jsem nepochopil co z toho plyne. Je to plné obecností a hezkých nečeských slov, Je nesmírně nesmyslné věnovat se tak obsáhlému tématu tímto způsobem a navíc se mi zdá, že rétorika je zde velmi chatrná.
Největší váhu má 5 odstavec, který vypovídá. Ano. sice vypovídá, ale opět je to velmi snadno napadnutelná konstrukce. Demokracie sice není kastovní systím, ale škatulky zde samozřejmě existují - přímo v hlavách prostého lidu. škatulky jsou potřeba.
Musím shrnout, že je to je článek velmi naivní a idealistický.

Idealistický - velké +
Prázdný - velké -

a naivita? Ta je roztomilá u dětí a některých dívek

Komentář ze dne: 30.05.2009 11:04:13     Reagovat    Nový komentář
Autor: [Hill] - Hill
Titulek:
Jestli to také není v tom, že demokracie znamená omezit svá práva tam, kde začínají práva někoho jiného. A přimět ty, kdo svá práva dobrovolně neomezí, aby tak učinili, a umravnit ty, kdo omezují práva druhých.
Tento mechanismus sice nefunguje zcela bezchybně ani v tradičně demokratických zemích, ale u nás je až příliš často zadřený. Ideální podmínky pro vznik extrémismu, protože výkonná moc problémy neřeší. Až následky, ale to už je pozdě.
Písemku také nehodnotím, to bych zasahoval do práv někoho jiného...

  
Komentář ze dne: 30.05.2009 15:13:39     Reagovat    Nový komentář
Autor: neregistrovaný - Harr (Harr@atlas.cz)
Titulek: Re: Demokracie slušné lidi omezuje a neslušným dává možnost svobodně projevit sv
Naprosto souhlasím...

Komentář ze dne: 30.05.2009 20:34:32     Reagovat    Nový komentář
Autor: neregistrovaný - epona (@)
Titulek:
Na první přečtení na mě tahle úvaha působí dost šroubovaná jazykově i myšlenkově. Když jsem četla "explicitní intervence státních orgánů; minorita X majorita" trochu mě to vyděsilo, obzvlášť ve spojení se štěkajícím psem, či jinou hovorovou češtinou. Upřímně doufám, že tě tahle nabubřelá právnická mluva přejde. Stačí, že se zákony píší pro studované právníky a ne pro obyčejné lidi tak, aby i oni byli schopni jim porozumět. Jak pak může člověk existovat ve svobodném demokratickém státě, když ani nerozumí, jak se v takovém státě může, nebo nemůže chovat? Myslím, že to je hlavní problém s demokracií. Kdyby byly zákony srozumitelné, nebylo by potřeba vykládat vlastní smysl právních norem a tudíž by bylo jasné, kde je hranice mezi zákonem uznaným a neuznaným chováním.

Komentář ze dne: 01.06.2009 07:30:51     Reagovat    Nový komentář
Autor: neregistrovaný - pavel.kotrba (@)
Titulek:
Dominiku, myslím, že toto je přesně to, co zadání slohové práce k maturitě splňuje. a těžko bychom v tom při zadané formě chtěli hledat něco jiného, než obecnosti a hezké nečeské výrazy (naštěstí jsem jim všem rozumněl)
osobně z této úvahy žádný nový názor nemám, nepomohla mi se ani zamyslet, což je velká škoda

Komentář ze dne: 01.06.2009 09:38:51     Reagovat    Nový komentář
Autor: neregistrovaný - Manik (bikemanbartik@seznam.cz)
Titulek: re
No s titulkem souhlasím. Ono to ale není demokracie jako taková, ale spíš demence vlád...

Jako příkald uveďme snahy o omezení zbraní mezi běžnými občany, ke kterým dochází v mnoha zemích Evropy. .: Služby & akce PT
 

 

(c) Postřeh team 2001 - 2009        postaveno na českém opensource redakčním systému phpRS

 

şehirler arası nakliyat şehirler arasi nakliyat ücretleri

fotografie

|

grafika

|

hudba

|

literatura

|

umění

|

galerie

|

poezie

|

gramodeska

|

ars polyri

|

věda

|

elektro

|

technika

|

radio

|

bastlení

|

konstrukce

|

schémata

optimalizace PageRank.cz