.: Rubriky
plus 1) Poezie a próza
plus 2) Hudba
plus 3) Galerie
mínus 4) Film
mínus 5) Divadlo
plus 6) Věda a technika
plus 7) Mozaika (ostatní)
plus 8) Projekty POSTŘEHU

 .: Chci...

 .: Free MP3 album!
Vinylová budoucnost 2008 Vinylová budoucnost 2007

 .: Články podle data
<<  Prosinec  >>
PoÚtStČtSoNe
   1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  

 .: Online
Stránku si právě čtou 4 lidé.
 .: Informace
magazín Postřeh
ISSN 1803-5639
Národní knihovna ČR:
001686222
TOP 15, Fotogalerie

 .: Login

Jméno (přezdívka)
Heslo


Registrace nového čtenáře

Proč Ubuntu?

Dominik Janků - Software - 19. 07. 2009 - 5664 přečtení

Ještě před měsícem jsem měl na svém noťasu (jedná se o HP 550) distribuci Gentoo - 64 bitovou. Od té doby používám Ubuntu, proč to?

Ještě před měsícem jsem měl na svém noťasu (jedná se o HP 550) distribuci Gentoo - 64 bitovou. Od té doby používám Ubuntu, proč to?

gentoo-logo.pngGentoo jsem měl rád odjakživa, fascinovala mě možnost přizpůsobit si systém přesně na míru dle svých požadavků - a to nejen z hlediska softwarového, tak i z hlediska hardwarového. 99% software jsem zkompiloval "na míru" svého stroje a bylo to fajn. Čas však plynul a mě poněkud monotóní a dlouho trvající kompilace přestávaly bavit, tím spíš, že jsem se musel soustředit na práci, nikoliv na chod systému. Na svém Dual Core jsem stejně nezaznamenal zvýšení výkonu, které by kompenzovalo dlouhé procesorové časy kompilací. Když se po čase ukázalo, že rozumné verze software jsou stále v unstable větvi, počaly ve mě pochybnosti. Padající Xka už byla takřka na dením pořádku a tak to nemohlo zůstat.

Začal jsem se tedy porozhlížet po ostatních distribucích. Mé požadavky byly jasné: co nejméně starostí s během, rychlost, použitelnost a rozumná škálovatelnost. Všechny požadavky perfektně zastalo Ubuntu. Musím se přiznat, že jsem měl k této distribuci jistý odstup, vzhledem k její masové rozšířenosti, ale ten je již v propadlišti dějin. Příjemně mě překvapil fakt, že systém byl funkční po půl hodině s veškerým potřebným software. Nainstaloval jsem ještě pár serverových aplikací (jako např. apache, mysql, postgresql, ftp atp) a počal pracovat. Ubuntu se ukázalo jako perfektní systém a já pochopil, proč je tak oblíbené. Uživateli, jež zrovna nestuduje IT technologie příjde ovládání systému velice intuitivní a přehledné, odborník si jednoduše otevře terminál a projevuje svůj umělecký um zde. Tak jako tak, průsečík možných uživatelů je neomezený, každý si zde najde to své.

Je velice rozšířenou fámou, že Ubuntu je pro lamy či BFU, chcete-li. Taková to označení mají zcela chybnou logiku. Ubuntu je propracovaný kus software a právě proto v něm nacházejí zálibu uživatelé, kteří k běžné práci nepotřebují znát velkou množinu unixových příkazů. Tzv. "guru distribuce" ještě nedělají "guru uživatele". Zaznívají také názory, že Ubuntu s sebou tahá zbytečný software, s tím lze z části souhlasit. Říkám z části, neboť není problém konkrétní software odinstalovat. Tak jako tak se nejedná o víc než 100 MB prostoru na disku a to je v dnešní době již poněkud pasé. Dle mého názoru je to přijatelná cena za to, že vše v systému funguje na 100% a vy se tak můžete plně soustředit na svou práci.

Osobně přeji Ubuntu mnoho štěstí, ať chceme nebo ne, je to tahoun linuxového desktopu. Můžu jej, jako systém, doporučit do kanceláří, domácností ale i pro programátory, správce sítí a vlastně všechny lidi, kteří od svého systému vyžadují funkčnost, rychlost a přímočarost. Důrazně ale varuji před nesmyslným fanatismem "guru" uživatelů, kteří pomlouvají Ubuntu kam se jen hnou - linuxovému světu to nikterak neprospívá, konec konců, všichni kopeme za stejný tým.

Ať člověk používá přesně to, co mu vyhovuje, je jedno jak se to jmenuje, nebo odkud to pochází, používá-li se to v souladu s právem, je to věc každého člověka a jeho vkusu :)

 

ubuntu.jpg

 Pro ohodnocení článku musíte být registrovaným čtenářem  [Akt. známka: 0 / Počet hlasů: 0]

 
Informační e-mail Upozornit emailem     Vytisknout článek Vytisknout článek

Komentáře na Facebooku:

Komentáře na Postřehu:
Komentář ze dne: 16.07.2009 16:31:23     Reagovat    Nový komentář
Autor: neregistrovaný - Harr (Harr@atlas.cz)
Titulek: Proč Ubuntu?
Ubuntu jsem poprvé použila před 2 lety, bohužel jsem měla mizerný počítač a zase takový znalec nejsem, abych si dokázala některé věci upravit podle potřeby, takže jsem měla nainstalovány jak windowsy tak ubuntu a počítač obojí nezvládal. Dneska, kdy mám dostatečně silný počítač jsem opět nainstalovala ubuntu, protože mi :
a/ nepadá
b/ pracuje rychle, nečekám dlouhé minuty na to až se mi přepne okno jinam
c/ kancelářský balík je součástí
d/ funkci ICQ přebral pidgin naprosto v pohodě
e/ je nenáročný na instalaci
f/ líbí se mi, je zadarmo - bez problémů se dá stáhnout z netu
Vím, že má ještě další přednosti, jak říkám - nejsem znalec, jen běžný uživatel, děkuji Dominiikovi za článek - přišel včas a vhod. .: Služby & akce PT
 

 

(c) Postřeh team 2001 - 2009        postaveno na českém opensource redakčním systému phpRS

 

şehirler arası nakliyat şehirler arasi nakliyat ücretleri

fotografie

|

grafika

|

hudba

|

literatura

|

umění

|

galerie

|

poezie

|

gramodeska

|

ars polyri

|

věda

|

elektro

|

technika

|

radio

|

bastlení

|

konstrukce

|

schémata

optimalizace PageRank.cz