Je to i trochu můj problém, protože jsem byl už spoustou vystoupení unavený, znechucený a neměl náladu se půl roku Zuzce ozvat, protože jsem cítil, že ani ji už to zrovna dvakrát netěší. (Ať už lítaly židle v Plzni, nebo pro změnu kotlíkáři sobě, aneb konkurs Zahrady.)  Distancoval jsem se od všeho vystupování a několik měsíců v kuse nahrával. Teď jsem s tím skončil a přišel čas, abych se ozval starým bardům. Je div, že mě nevyhodili oknem :-). Dohodli jsme se na několika věcech. Studiově budeme i nadále pokračovat tím, že Zuzka a Tomáš semtam donahrají svůj zpěv a baskytaru. Naše koncerty budou spíše vzácností, která se uskuteční jednou, možná dvakrát do roka. Jasně, vše by mohlo být jinak, ale to bychom museli být popovější, modernější, já možná manažersky schopnější, abychom z vystupování měli i slušný honorář a tím by bylo možné dále motivovat spoluhráče k aktivnějšímu přístupu. V této situaci nemá smysl se někam honit, já se rozhodl jít cestou studiového muzikanta a autora, což umožňuje daleko pestřejší možnosti aranží, daleko více hostů na svých nahrávkách - a nutno dodat, že tak můžu spolupracovat i s výbornými muzikanty z ČR a SR, protože lze posílat rozpracované skladby mezi sebou a každý když má čas, tak z tepla svého domova nahraje svou stopu.

K mému rozhodnutí přispěla asi nejvíc konverzace s Dášou Voňkovou, která rozebrala klady a zápory tohoto dua a povzbuzovala mě v tom směru, abych se nebál jít vlastní cestou a vystupovat klidně sám. Nakonec to ovšem dopadlo tak, že nemám nějakou převratnou chuť vystupovat vůbec a místo do koncertů jsem svůj čas věnoval právě do zmíněného nahrávání. Navíc, dnes musím řešit zcela jiné věci než zajišťování vystoupení. Mám spoustu práce na VUT, uvědomil jsem si, že práce pro firmu TIPA má úspěch a uznání, ovšem, dokud bude náš kulturní aparát ČR natolik prohnilý, jako je teď, nemá smysl svou energii upínat plnou silou do hudby. Bude lepší vystoupit jednou za čas, vybírat si jen ty nejlepší nabídky a více se věnovat samotnému nahrávání skladeb. V tomto směru se se Zuzkou i Tomášem (ale mnoha dalšími) na mých hudebních projektech v budoucnu setkáte. Já jim tímto děkuji, že jsou ochotni ve svém volném čase a zdarma sem tam vypomoci - poprvé se tak sejdeme za rok - 17.9.2010 v Minoritském klášteře Opava. Bude zde oprášena skladba Za řekou dnů. Asi vůbec první věc, kterou jsme před 2 lety dali dohromady.

Petr Hapka se taky netrápí tím, že nekoncertuje s kapelou, přesto vydává výborná alba. Rozhodl jsem se jít podobnou cestou. Nakolik budu úspěšný, uvidíme, každopádně se nechci nikdy porovnávat s jeho skladatelským umem. I když zrovna jej ke mě často posluchači připodobňují. Samozřejmě mě to těší, ale přeci jen jsme dva odlišné světy.