.: Rubriky
plus 1) Poezie a próza
plus 2) Hudba
plus 3) Galerie
mínus 4) Film
mínus 5) Divadlo
plus 6) Věda a technika
plus 7) Mozaika (ostatní)
plus 8) Projekty POSTŘEHU

 .: Chci...

 .: Free MP3 album!
Vinylová budoucnost 2008 Vinylová budoucnost 2007

 .: Články podle data
<<  Červenec  >>
PoÚtStČtSoNe
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31     

 .: Online
Stránku si právě čte 58 lidí.
 .: Informace
magazín Postřeh
ISSN 1803-5639
Národní knihovna ČR:
001686222
TOP 15, Fotogalerie

 .: Login

Jméno (přezdívka)
Heslo


Registrace nového čtenáře

Námět na literární scénář celovečerního filmu

Histes - 4) Film - 07. 10. 2011 - 7435 přečtení

Jednou chci natočit film. Napsal jsem námět a spočítal si, kolik by to v ideálním případě mohlo stát. Daleko lepší by byly ne dvě, ale tři kamery na place, ale tím i vyšší spotřeba materiálu a vyšší celkové náklady...



Film začíná rozprašováním popela (partnerky a mamky 12 leté dcery, nevysvětleno o koho jde). Začátek filmu důvody ani příběh umírání ženy nevysvětlí, útržky se k divákovi dostanou až formou vzpomínek, jakožto sekundární příběh během linky aktuální.

Hlavní postava (otec) byla vyhozena z pozice hudebního dramaturga v Českém rozhlase, protože se jeho práce neslučovala se zájmy hudebních vydavatelství. Je odsunut na bezpečnější místo – zahraničního zpravodaje.

Během svých cest zachytí soutěž orchestrů, odlesk divadla i pokusy o natočení studentského filmu. Podvědomě s ním stále cestuje jeho žena, kterou si nese ve vzpomínkách.

Často je upoután ke svému notebooku, aby připravil nová stanoviště a novou práci. Pro zpestření se stává i učitelem povinného letního kurzu na jedné univerzitě, kde pozoruje zatvrdlost některých učitelů a alespoň částečně svou otevřeností přináší nové pohledy a názory mezi své žáky.

Z místa na místo s ním putuje jeho 12 letá dcera, gramofon a staré desky.
Pokud může, zahraje si na klavír, čímž otevírá nové světy, nebo paralelní příběh (a přináší prostor pro filmařský experiment). V těchto fázích filmů by se mělo propojovat živé i mrtvé, což hlavní postavu fascinuje a svou fantazií dává prostor všemu, co by jen člověka mohlo napadnout. Častým symbolem je  utíkající dítě-kluk v dešti hledající bezpečný úkryt, nebo svou lásku… do těchto pasáží svým hraním na klavír hlavní hrdina promítá svá přání, ale i svůj strach a smutek.

Stále pochybuje nad svou myslí a snaží se ji uzemnit a zbavit ji neustálých návratů do minulosti. Myšlenkové proudy, děsy a běsy, ke konci filmu symbolicky „vyslyší“ i jeho zesnulá žena a objeví se u klavíru, aniž by si toho všiml… uklidní jej, aniž by to tušil… v tu chvíli přichází i dcera a zopakuje totéž, co řekla mamka (ale nikdo ji pochopitelně neslyšel). Možná už je čas vrátit se domů…

Každý z nás má  v sobě kousek někoho druhého, kterého měl rád… tento závěr by to měl symbolicky dokládat…

I když hlavní hrdina nikdy nezíská zpět to, co měl rád, stále bojuje se svými psychickými stavy. Zároveň se snaží vykonávat svobodně svou práci, působit sympaticky a sebejistě, ačkoli je křehký jako krabička zápalek. Nakonec si však uvědomí, že putováním z místa na místo svým vzpomínkám neuteče a schizoidní (citlivý a zmatený) zůstane napořád. Musí se však držet alespoň jednoho pevného bodu, co mu v životě zůstal – své dcery – a vyhovět jejímu přání -  vrátit se domů.

Hodiny tikají, nic se neděje. Zprávy, noviny, čaj a kafe.
Rodina od rodiny a nikde se nic neděje. Všichni sedí na stejném místě, jen svět se hýbe.
Vítejte zpět, v České republice.

Sedí a přemýšlí… a sedá zase za klavír.
Zase běží kluk v dešti, ale tentokrát narazí na jednu promoklou holku vracející se z kina…

Zvonek, odejde od klavíru a otevře dveře – a tam stojí ten kluk, který stále někam utíkal a jeho promočená dcera.


Technické poznámky:
Současnost a minulost budou jednoduše odděleny barevným tónem. Přítomnost ve studených barvách (do modra), minulost v teplých barvách a více do sépie. Představy při hraní na klavír černobíle, pronikání postav z minulosti do současnosti kombinací barvy a ČB (proložení barvy a ČB, černobílá část – postavy točené vysoce kontrastně s bílým pozadím ve stejném úhlu a vzdálenosti, jako původní barevný záznam. Poté jednoduché překrytí dvou filmů a tím vložení černobílé postavy do barevného filmu…

Předpokládaná délka filmu: 80 minut
Hrubá délka pro telecine přepis ve 2k (Barrandov): 180 minut --> 30 000 korun
Natočeného materiálu: 200 minut = 2,2km --> 34 000 korun.
Vyvolání materiálu (Barrandov) 200 minut: 19 000 korun.
Předpokládaná doba natáčení – jeden měsíc

Filmový materiál:
16mm film
ČB: Fomapan R100 nebo Orwo UN54, volání jako negativ, 12Kč/metr
Barva: Kodak Vision, negativ, 17Kč/metr

Filmová technika
2x 16mm kamera Arriflex za max. 60 000 korun
2x anamorfické předsádky max. 10 000 korun
Světla, baterie: 20 000
Benzín + generálka Barkase 40 000 korun
Editační stůl 20 000 korun
Jídlo, ubytování 50 000 korun

Mikrofony a zařízení pro záznam zvuku máme.

Mobilní štáb (bez herců)
Režie 1x
Kamera 2x
Expozice + klapka 1x
Osvětlovač 1x
Zvuk 1x

Herci neherci a štáb by musel pracovat zdarma a pro radost, jinak to natočit nejde…
Celkový rozpočet: 283 000,-, včetně polštáře 300 000 korun.


Pro ohodnocení článku musíte být registrovaným čtenářem  [Akt. známka: 0 / Počet hlasů: 0]

 
Informační e-mail Upozornit emailem     Vytisknout článek Vytisknout článek

Komentáře na Facebooku:

Komentáře na Postřehu:
Komentář ze dne: 07.10.2011 08:16:10     Reagovat    Nový komentář
Autor: neregistrovaný - Harr (Harr@atlas.cz)
Titulek: Námět na literární scénář celovečerního filmu
Přečetla jsem raději několikrát, protože mnoho věcí, které zmiňuješ, jsou pro mne neznámé. Co se námětu týče, nevím do jakého žánru jej zařadit, psychologické drama či česká komedie, kde není nic k smíchu. Prosím pochop, nesměji se ani Tobě ani Tvému dílu. Jelikož jsi člověk mnoha talentů, dovedu si představit, že bys byl schopen film natočit, sehnat herce, co jsou ochotni hrát zadara a ještě za film převzít hlavní cenu na nějakém festivalu. Technickým parametrům nerozumím, tak to beru jak to stojí a leží. Jsem schopna si představit, co by běželo na plátně a v jakých "barvách", ale trhák by to nebyl. V televizi by to běželo na dvojce ve filmovém klubu pro ty diváky, kteří ho dokáží ocenit. A já bych si u toho říkala s hrdostí:" To natočil můj kamarád, muzikant, skladatel, literát, technik a taky můj nadřízený v Postřehu. Strašně moc mu držím palce, protože on je ten, co to dotáhne ještě dál."

Komentář ze dne: 07.10.2011 14:25:34     Reagovat    Nový komentář
Autor: [Hill] - Jaroslav Ferst (@)
Titulek: Hill
Také se mnou cvičí smíšené pocity: o technickém provedení i grafickém vyjáření místa i času máš už teď docela dobrou představu, dějová linka tak, jak jsem ji z textu vyčetl, je jasná, zbývá maličkost - natočit to tak, aby vyprávění rozuměl i divák, který předem scénář nečetl.
Na druhou stranu: do čeho Ty se pustíš, to Ti kvete pod rukama. Přesto se obávám, že to bude film "jen tak, pro potěšení filmových fandů" (ostatně Renča to napsala jen jinými slovy) a nejen komerční úspěch, ale i prostá návratnost vložených prostředků za sebou vlečou velký otazník.
Tím Tě samozřejmě nechci nabádat k natočení něčeho jiného, vždyť divácky úspěšného šmejdu o ničem, zato s masivní reklamou, denně běží v televizi dost a programů přibývá.
Proto bych ti doporučil nespěchat a nechat to ještě chvíli uzrát, než se do toho pustíš naostro.

  
Komentář ze dne: 07.10.2011 15:11:16     Reagovat    Nový komentář
Autor: neregistrovaný - Richard (@)
Titulek: Re: Hill
Ahoj Jardo,
potřeboval jsem napsat hrubý námět. Alespoň trochu si sesumírovat, o čem by to mohlo být.

Tím barevným zpracováním si ještě nejsem moc jistý - jestli raději neudělat minulost černobíle, to by asi divák pochopil lépe. Jenže ČB film je daleko náročnější na svícení, z hlediska natáčení je jednodušší barevný negativ.

Tři dějové linky - přítomnost, minulost a představy při hraní. To je pořádný oříšek, hlavně v plynulosti přechodů mezi linkami. Původně byla jen přítomnost a minulost, ale pak jsem přemýšlel nad tím, že bych mohl udělat pro film i hudbu takového druhu, že vtáhne do vlastních pocitů... (slangově pocitová hudba).

Přítomnost bude nenáročná roadmovie alá Sofia Coppola. Musí se využít maximálně vlastních zdrojů, takže budou jezdit Barkasem (který zároveň převáží miništáb :-).

Původní plán natáčení v zahraničí jsem asi opustil, to by bylo moc náročné. Hlavní linka se dá udělat i v Česku a nebude to hold zahraniční zpravodaj, ale kulurní reportér v terénu.

Co se týče zálib hlavní postavy, bude je mít stejné jako já, abych měl o čem psát a bylo to pro diváka zajímavé. Pokud to nebudou zájmy přímo jeho, tak se promítnou do jiných postav.

Příběh z minulosti začne tím, jak se poznal se svou partnerkou - v kině. Komediální prvky se dají uplatnit velmi jednoduše. Zatímco v kině se začíná možná nový vztah, v promítací kabině se vše bortí pod rukama sprostému opilému promítači. Po tom, co vyjdou ven z kina, bude scénář podle povídky Škoda 14T, upraven tak, aby to dávalo smysl s filmem, ale větší část dialogů bude zachována.

Komediální prvky se dají uplatnit i v přítomnosti. Ne náhodou je tam soutěž orchestrů. Opět prostor pro zparodování, kdy bude reportér sledovat jeden den v životě orchestru před soutěží... (zachycena přátelskost, přehnaná sebedůvěra a hecování, přehnané dobývání alkoholického kopce, vedoucí orchestru, který neví, kde vůbec jednotliví členové jeho orchestru jsou a nedomluvil ještě žádnou společnou zkoušku).

Komentář ze dne: 09.10.2011 14:47:56     Reagovat    Nový komentář
Autor: neregistrovaný - Jakub F. (jakub.fiser@softech.cz)
Titulek:
Moc zajímavé. Držim palce.
A hlásim se jako neherec. :)J.



 .: Služby & akce PT




 

 

(c) Postřeh team 2001 - 2009        postaveno na českém opensource redakčním systému phpRS

 

şehirler arası nakliyat şehirler arasi nakliyat ücretleri

fotografie

|

grafika

|

hudba

|

literatura

|

umění

|

galerie

|

poezie

|

gramodeska

|

ars polyri

|

věda

|

elektro

|

technika

|

radio

|

bastlení

|

konstrukce

|

schémata

optimalizace PageRank.cz