.: Rubriky
plus 1) Poezie a próza
plus 2) Hudba
plus 3) Galerie
mínus 4) Film
mínus 5) Divadlo
plus 6) Věda a technika
plus 7) Mozaika (ostatní)
plus 8) Projekty POSTŘEHU

 .: Chci...

 .: Free MP3 album!
Vinylová budoucnost 2008 Vinylová budoucnost 2007

 .: Články podle data
<<  Listopad  >>
PoÚtStČtSoNe
  1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30    

 .: Online
Stránku si právě čte 6 lidí.
 .: Informace
magazín Postřeh
ISSN 1803-5639
Národní knihovna ČR:
001686222
TOP 15, Fotogalerie

 .: Login

Jméno (přezdívka)
Heslo


Registrace nového čtenáře

55. Bezručova Opava: SVĚTLA RAMP - Charlie Chaplin

Histes - 4) Film - 30. 07. 2012 - 5076 přečtení

A máme tady další projekci v rámci festivalu Bezručova Opava. Dne 17. září v kině Mír Opava se odpromítá původní 35mm kopie filmu Světla ramp Charlieho Chaplina. Více o filmu a projekci uvnitř článku.

svetlaramp.jpgAčkoli si Charlie Chaplin zahrál ještě hlavní roli ve filmu Král v New Yorku, je role stárnoucího komika Calvera jeho hereckým nekrologem. Ve Světle ramp pohasíná stará hvězda, kterou už nikdo nechce, vyšla z módy a odmítá přijít do nové doby s novým stylem. Calvero chce zůstat svůj a stále, byť už podlomeně, věří, že ještě jednou lidi rozesměje a bude poctěn dlouhým potleskem.

Nic naplat, éra němého filmu je dávno tatam a groteskní výstupy, u kterých se lidé dříve dusili smíchy, prolíná ticho a rozhořčené publikum.

Jak už je pro Chaplina typické, nebyl by to jeho film, aby v něm nesehrála roli krásná marodná dívka, pro jejíž blaho je hlavní představitel ochoten obětovat své pohodlí, zaběhané pořádky i veškeré své peníze. Zase je zde touha poznávat různá prostředí (Chaplinovo tuláctví), pomoci těm, kteří jsou v nouzi a nechat se nabíjet novými krásami i za cenu riskování osudu svého vlastního života. A odmítat jakoukoli odplatu a pomoc z druhé strany, přestože by všichni u promítacího plátna tak chtěli, aby už Chaplin akceptoval lásku a naplnil, co je naplnit třeba. Tím napíná a doslova i upne dnešního diváka.

Tak jako se stane Monsieur Verdoux podvodníkem, jen aby uživil své děti a ženu na vozíku, tak i ve Světle ramp zachraňuje mladičkou tanečnici od sebevraždy, aby se jej jednou snažila zachránit ona.

Filmem se Chaplin také vyrovnává s předsudky společnosti a předsudky vlastními. Může stárnoucí komik a možná i alkoholik žít s krásnou a mladou baletkou? Zaslouží si to ještě vůbec? A neměl by tu dívku opustit, aby si našla někoho věkem k sobě rovného?

Kombinací zvukového filmu a grotesky, kontrastem dvou filmových ér mohou Světla ramp připomenout letošní filmový trhák – The Artist. Ovšem The Artist jedna zásadní věc chybí – Charlie Chaplin. Renesanční člověk, který si sám napsal scénář, hudbu, film zprodukoval, zaplatil a ještě si v něm zahrál hlavní roli o tom, že každá sláva jednoho dne opadne a přijde čas zapomnění. Jako se to stalo i Chaplinovi, jehož po filmu Monsieur Verdoux už nepustili zpět do USA pro podezření, že je komunistický agent. S Amerikou si to Chaplin vypořádal svým posledním filmem, ve kterém ještě hrál hlavní roli – Král v New-Yorku.

Průvodní text: Richard Vacula

 

Teď už snad jen pár zajímavostí a ohlasů z ČSFD:

- Jako svého partnera si Chaplin nevybral žádného pouhého nahrávače, ale svého největšího souputníka z němé éry – Bustera Keatona.

-         Tento film musí vidět každý Chaplinův milovník. Co na jevišti předváděl ještě jako bělovlasý pán je neuvěřitelné!

-         Děti, které vidíme v první scéně filmu jsou Chaplinovy vlastní.

-         Scéna z blešího cirkusu se objevila poprvé v Chaplinovu filmu Profesor z roku 1919.

 

Filmová kopie

Bude se promítat původní 35mm barrandovská kopie z 50 let v originálním znění s českými titulky. Tedy v maximálním možném rozlišení, kterému se žádná digitální projekce z Blu-ray či DVD nevyrovná, kopie byla vyrobena ještě analogově a kontaktně z původního negativu s doleptáváním titulků ve filmových laboratořích Barrandov.


Pro ohodnocení článku musíte být registrovaným čtenářem  [Akt. známka: 0 / Počet hlasů: 0]

 
Informační e-mail Upozornit emailem     Vytisknout článek Vytisknout článek

Komentáře na Facebooku:

Komentáře na Postřehu:
Komentář ze dne: 30.07.2012 19:11:56     Reagovat    Nový komentář
Autor: neregistrovaný - Harr (Harr@atlas.cz)
Titulek: 55. Bezručova Opava: SVĚTLA RAMP - Charlie Chaplin
Vše, co jsi o filmu a Charlie Chaplinovi napsal je v pořádku. Zapomněl jsi na hudbu tohoto filmu - ta je dokonalá. Přeji všem, co přijdou krásné počasí a bezva pokoukání.

  
Komentář ze dne: 16.09.2012 21:47:19     Reagovat    Nový komentář
Autor: neregistrovaný - Ivo-Hary (nikdo@nikde.xx)
Titulek: Re: 55. Bezručova Opava: SVĚTLA RAMP - Charlie Chaplin
Harr, Richard se o hudbě zmínil, viz text: "... Charlie Chaplin. Renesanční člověk, který si sám napsal scénář, hudbu, film zprodukoval, zaplatil a ještě si v něm zahrál hlavní roli ..."
Mám k tomu zajímavost z Chaplinovy vlastní biografie: Jak známo, odmítal úplně zpočátku zvukový film, a litoval jeho příchodu, protože němý film se začal vyvíjet k svébytné umělecké dokonalosti - a zvuk, navíc zpočátku velmi nedokonalý - jej strhl zpět do úlohy laciné lidové zábavy.
Pak ale objevil jednu důležitou okolnost. Mohl své filmy, i když stále němé, ozvučit hudbou. Myslím, že první takový film s vlastní nahranou hudbou byla "Světla velkoměsta".
Zvláštní v pojetí zvuku je film "Zlaté opojení", který byl původně němý, ale po nějaké době k němu sám Chaplin namluvil komentář. Měl mimochodem, ač proslul jako "němý tulák", velice charismatický hlas! :-)

    
Komentář ze dne: 18.09.2012 22:25:46     Reagovat    Nový komentář
Autor: neregistrovaný - Harr (Harr@atlas.cz)
Titulek: Re: Re: 55. Bezručova Opava: SVĚTLA RAMP - Charlie Chaplin
Harry. díky za upozornění. Já jsem tu větu zaznamenala, ale nějak se mi to zdálo málo. Asi proto, že jakmile slyším název filmu, automaticky mi hudba "naskočí". Asi jsem čekala, že se Histes jako muzikant bude hudební stránkou filmu víc zabývat. Prostě jsem si vůbec neuvědomila, že píše o filmu, jako takovém, že neřeší hudbu, protože ta v tomto případě není primární záležitostí. Je součástí celého "projektu", který mě tolik okouzlil. .: Služby & akce PT
 

 

(c) Postřeh team 2001 - 2009        postaveno na českém opensource redakčním systému phpRS

 

şehirler arası nakliyat şehirler arasi nakliyat ücretleri

fotografie

|

grafika

|

hudba

|

literatura

|

umění

|

galerie

|

poezie

|

gramodeska

|

ars polyri

|

věda

|

elektro

|

technika

|

radio

|

bastlení

|

konstrukce

|

schémata

optimalizace PageRank.cz