.: Rubriky
plus 1) Poezie a próza
plus 2) Hudba
plus 3) Galerie
mínus 4) Film
mínus 5) Divadlo
plus 6) Věda a technika
plus 7) Mozaika (ostatní)
plus 8) Projekty POSTŘEHU

 .: Chci...

 .: Free MP3 album!
Vinylová budoucnost 2008 Vinylová budoucnost 2007

 .: Články podle data
<<  Červen  >>
PoÚtStČtSoNe
   1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30   

 .: Online
Stránku si právě čte 1 člověk.
 .: Informace
magazín Postřeh
ISSN 1803-5639
Národní knihovna ČR:
001686222
TOP 15, Fotogalerie

 .: Login

Jméno (přezdívka)
Heslo


Registrace nového čtenáře

Jsem vážně rasistka?

Harr - Zamyšlení - 31. 08. 2014 - 2027 přečtení

Dnes a denně vzpomínám na slova bývalého ministra pana Michala Kocába, když tvrdil o našich tmavších sousedech, že se s nimi dá žít, že jsou jen trochu hlučnější. Mnohokrát mě napadlo mu poslat soukromý dopis s pozvánkou, aby na dva dny přijel. Klidně na mé náklady. Proč na dva dny? Protože za jeden den by nepostihl všechno. Od božího rána rámus. Mlácení dveřmi, kopání do výtahu, věčný řev, protože tito spoluobčané se pravděpodobně rodí s nedostatečně vyvinutým sluchovým orgánem. Jakmile se do panelového domu nastěhuje jedna rodina, do půl roka tu žijí rodiče obou přistěhovavších se manželů, jejich dalších několik dětí i s rodinami a jejich ostatní příbuzní. To není výmysl, ale realita. 

Koupila jsem si tu byt před 3 lety, protože jsem tu měla práci. Pečovala jsem o bývalou starší kolegyni. V té samé době do bytu v prvním patře přibyla rodina tmavší pleti, která čítala matku, otce a tři 15ti – 18ti leté dcery. Ty si našly partnery a mají už i své děti. Do roka přibyla sestra otce původní rodiny s druhem a čtyřmi dětmi.( Jejich nejstarší dcera už má také své 2 děti.) a matka matky, tedy babička, s postiženým synem. Po čase přišli i obojí prarodiče.

Protože tito spoluobčané nezapomínají na své kořeny, jakmile vysvitne slunce posedají si na schody, jako kdyby bydleli v maringotce. Vedle sebe mají nezbytný hrneček kafe a samozřejmě cigarety popř. krabičku s tabákem a baličkou. Někdy nechybí ani pivo. Opravdu jim to nezávidím, pouze konstatuji. Jejich děti běhají od ničeho k ničemu a protože hračky je nebaví, ničí to, co mají v dosahu – větve keřů, nádoby na odpad, trávníky, záhony, květiny. Nikdo z rodiny je nenapomene. Papíry pohazují všude kolem, aniž by jim někdo řekl, že do těch nádob, které jim sloužily jako klouzačka, se dává tříděný odpad. Ten samozřejmě také netřídí.

Do jekotu malých i větších dětí hrají z okna na nejvyšší míru puštěné hudební přehrávače s jejich oblíbenými melodiemi, které občas doplňují i vlastním zpěvem. Aby toho nebylo málo, tak ti dospělí, kteří se už na schody nevešli, jsou na balkonech a hulákají na ty, co jsou venku.Pokud je počasí k posezení nevhodné, znějí oblíbené melodie z oken i tak. Přece nemohou ostatní obyvatele vyjmout z řad posluchačů. Děti mohou ven za každého počasí, takže řev z balkónů neustane, je jen trochu větší, protože vzhledem k počtu dětí je nutno je překřičet. Opravdu idyla. Ovšem večery a noci jsou pro některé dospělé jedince rájemí. Uzamčené dveře sklepních kójí jsou několikrát v týdnu vykopané, rozsekané,vylámané. Obsah všech beden, kufrů, pytlů a já nevím jakých ještě obalů, jsou vysypány do přístupových chodbiček, a vše, co se dá zpeněžit, je odcizené. Od ledna tohoto roku jsem měla vykradený sklep pětkrát. Jsem opravdu ta nepříjemná bílá utlačující většina? Jsem rasistka, pokud chci žít spořádaně a v klidu a souhlasím s tím, co jsem sdílela na facebooku?


Pro ohodnocení článku musíte být registrovaným čtenářem  [Akt. známka: 0 / Počet hlasů: 0]

 
Informační e-mail Upozornit emailem     Vytisknout článek Vytisknout článek

Komentáře na Facebooku:

Komentáře na Postřehu:
Komentář ze dne: 02.09.2014 16:02:48     Reagovat    Nový komentář
Autor: neregistrovaný - Hill (@)
Titulek: ano
K tomu by bylo hodně co dodat nebo taky vůbec nic. Máte znehodnocený celý dům, což sousedy samozřejmě nezajímá. A v případě prodeje dostanou za vybydlený byt víc, než Ty za udržovaný, protože Ty máš za sousedy Tmavočechy, kdežto oni ne. Jejich byt má proto větší cenu. Vůbec Ti to nezávidím.
Proto podporuji Tvůj návrh, poskytnout v domě ubytování M.Kocábovi, jestli tam ne dva tři dny, ale dva tři měsíce vydrží, pak ať sbírá hlasy do volebního boje.
Zatím na tom nejsme tak zle, alespoň u nás: máme na sídlišti také několik rodin, hrdě se hlásících k tomu, že nejsou Romové, ale vždycky a jen Cikáni. Zdravíme se a s některými si tykám. Ale ti všichni do důchodu někde dělali nebo dělají, další jezdí přes léto se střelnicí a lunaparkem a přes zimu vyrábějí třeba růže na špejlích, a jsou to normálně přizpůsobené a vážené rodiny, které si snad ani na sociálku nezajdou, natož aby měly dluhy. Ale mají děti a ty děti mají děti a ty přijíždí na prázdniny. Zatím to ještě jde, babičky a dědové si je dokážou srovnat. Snad to stihnou z nich udělat slušné lidi, jako jsou oni sami. Jestli ne, nevím, v jaké atmosféře budou žít naše děti a vnoučata: nějak jsme se přestali množit, abychom zůstali většinou. My se třemi dětmi a zatím dvěma vnoučaty jsme spíše výjimkou, obvyklé maximum jsou děti dvě. Oni si s počtem dětí hlavy nelámou, a když to dál bez dluhů nepůjde, oni už se Kocábové postarají.
Také přidám něco, co nemám ze své hlavy:
Do rozhlasu volá chlapeček: "Myslím, že jsem rasista, podle čeho se to pozná určitě?"
Moderátor odpoví: "Jestli jsi Japonec, jsi pravý vlastenec. Jsi-li Arab, pak jsi pravý mudžahedín. Jsi-li Žid, pak jsi ortodoxní. Jsi-li černoch, Indián nebo Cikán, pak jsi nevinná oběť bílého teroru. Ale, jsi-li běloch, pak jsi fašisticko-rasistická bestie!"
Takže tak. Východisko neznám, ale na ten "samostatný stát Romania Nuova" bych přispěl, i když ty mé sousedy bych zatím nechal, ať se sami rozhodn

  
Komentář ze dne: 02.09.2014 23:54:12     Reagovat    Nový komentář
Autor: neregistrovaný - Harr (Harr@atlas.cz)
Titulek: Re: ano
Jaroušku, moc Ti děkuji za komentář. Já vím, že by se k mému psaní dalo mnohé dodat a nebo také nic, jak jsi správně podotkl. Kdybych měla vypsat vše, vydalo by to na román na pokračování. Oni jsou tak "tvořiví" až zůstává rozum stát. A ještě něco - my si je tu držíme, protože oni sice ničí okolí, ale na rozdíl od bílých - oni pravidelně platí. Mají z čeho. Vědí naprosto přesně, jak z tohoto státu vymámit peníze - a s velkým úspěchem se jim to daří, Zkus si jako obyčejný bílý občan zajít na sociálku s nějakým požadavkem - upaloval bys tam odsud, protože by Tě sepsuli za to, že vůbec něco požaduješ. Tmavočeši jsou tam pečení vaření a vždycky se vracejí s výhrou. To jen tak na okraj. Máme prostě špatnou barvu, tak se těmto úřadům raději vyhýbáme.
Jo a ještě malý dodatek: v bývalém bydlišti jsem měla mezi touto menšinou kamarády a kamarádky. Nijak se od nás neodlišovali a byli moc fajn. Holt jiný kousek země - jiný brav ( i mrav samozřejmě).

Komentář ze dne: 07.09.2014 14:01:59     Reagovat    Nový komentář
Autor: neregistrovaný - Jakub (@)
Titulek:
Říkám si, zda toto odpovídá žánrovým nárokům na "článek". Asi ano, přeci jen, je to vlastně zamyšlení. Ale svou délkou, dojmovostí a založením především na osobní zkušenosti mi to spíš přijde jako blogový či facebookový záznam. Závěr vlastně na svou facebookovou podstatu explicitně poukazuje a já se ptám, zda je laťka na Postřehu nyní taková, že zde budeme recyklovat statusy z Facebooku, dokonce i včetně charakteristického textu ve formě obrázku (ještě i s tagem z Pobavime.cz).

Ten článek navíc nabízí pouze jeden pohled, nepředkládá žádné varianty, ani argumentaci. Obdobný text mi nabídne asi řada hostů libovolné nálevny. Zde mě ovšem mrzí, že jej čtu na (mimo jiné) literárním webu a z pera autorky a redaktorky, které si vážím.

Odpověď na nadpis: ano, ten článek opravdu vyznívá rasisticky. A je o to zjevnější, jakmile něco takového začíná předběžnou omluvou (známe přece výroky začínající "nejsem sice rasista, ale...", popř. končící "ale já nejsem rasista, mám přece mezi 'nimi' několik kamarádů" atd.).

Plus, některé formulace jsou naprosto bez debat rasistické: např. spojení "tito spoluobčané", popř. "bílá utlačující většina" a "tito spoluobčané se rodí s nedostatečně vyvinutým sluchovým orgánem".

Na závěr: "Romové" a "Facebook" se píší s velkým písmenem.

  
Komentář ze dne: 19.09.2014 11:13:58     Reagovat    Nový komentář
Autor: neregistrovaný - Harr (Harr@atlas.cz)
Titulek: Re: Jsem vážně....
Nechci samozřejmě zlehčovat úlohu Postřehu, protože si to nezaslouží a já si vážím toho, že se mohu počítat mezi jeho autory. Pokud to, co jsem napsala, působí jako facebookově laděné čtení, omlouvám se. Nebylo to mým úmyslem. Zamýšlela jsem se spíš nad sebou a svým postojem, protože opravdu mám mezi menšinou, o které jsem psala kamarády. Nemíním všechny Romy či Cikány (píši oba názvy, protože bych nerada urazila jedny nebo druhé) házet do jednoho pytle, ale tady, kde bydlím, jsem se už přesvědčila, že na vykrádání sklepů se podíleli i ti, jimž jsem se snažila věřit. Bohužel. Pořád hledám ve všech lidech to lepší. Nemám ráda odsuzování jen na základě toho, že jde o Cikány(Romy). Chápu, že život v této době není lehký a že živit hromadu dětí ze sociálních dávek na klidu nepřidá, ale kdo pomáhá těm, co jsou na tom ještě hůř ? Všechno, co jsem popisovala, je skutečné. Žiji v tom. A přes to všechno se snažím i nadále se všemi vycházet. Nehádám se, nikomu nenadávám, vždycky hledám, kde jsem udělala chybu já. Nesnažím se soudit, pokud nemám jistotu. Určitě by mi mohl každý říci, že, pokud se mi tu nelíbí, mohu se odstěhovat jinam. I to jsem zvažovala. Ale proč bych měla jít já? Nikomu neškodím a samozřejmě nechci, aby kdokoli škodil mně. Je to prostě začarovaný kruh, který se sám od sebe neodčaruje. Vrátím se k počáteční otázce a odpovím si na ni - jo, jsem rasistka, protože chci žít v klidu se všemi a, jelikož je nechci urážet, občas se jejich pojmenování vyhnu - a tím se rasisticky vyjadřuji. No, co se dá dělat. Jiná už asi nebudu. .: Služby & akce PT
 

 

(c) Postřeh team 2001 - 2009        postaveno na českém opensource redakčním systému phpRS

 

şehirler arası nakliyat şehirler arasi nakliyat ücretleri

fotografie

|

grafika

|

hudba

|

literatura

|

umění

|

galerie

|

poezie

|

gramodeska

|

ars polyri

|

věda

|

elektro

|

technika

|

radio

|

bastlení

|

konstrukce

|

schémata

optimalizace PageRank.cz