.: Rubriky
plus 1) Poezie a próza
plus 2) Hudba
plus 3) Galerie
mínus 4) Film
mínus 5) Divadlo
plus 6) Věda a technika
plus 7) Mozaika (ostatní)
plus 8) Projekty POSTŘEHU

 .: Chci...

 .: Free MP3 album!
Vinylová budoucnost 2008 Vinylová budoucnost 2007

 .: Články podle data
<<  Prosinec  >>
PoÚtStČtSoNe
   1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  

 .: Online
Stránku si právě čtou 3 lidé.
 .: Informace
magazín Postřeh
ISSN 1803-5639
Národní knihovna ČR:
001686222
TOP 15, Fotogalerie

 .: Login

Jméno (přezdívka)
Heslo


Registrace nového čtenáře

 

Komentáře
ke článku: Neklidné roky [12] Dívka s mlékem
(ze dne 31.03.2013, autor článku: Jakub Raida)

Komentář ze dne: 07.04.2013 09:54:21     Reagovat    Nový komentář
Autor: neregistrovaný - Autor (@)
Titulek: fight
A tady to prozatím asi končí. Měl jsem napsaných těchto dvanáct kapitol a půl třinácté, když jsem to sem posílal. Začal jsem to vlastně psát zhruba před rokem, kdy vznikly najednou kapitoly 1-10. Vrátil jsem se k tomu připsáním dalších dvou v září. Zvažoval jsem, že bych to ještě dotáhl konce, ale myslím, že se tak už nestane.

  
Komentář ze dne: 15.04.2013 00:05:08     Reagovat    Nový komentář
Autor: neregistrovaný - Harr (Harr@atlas.cz)
Titulek: Re: fight
Ahoj Kubo,
je to obrovská škoda, že už toto dílo nedopíšeš. Já vím, říkal jsi mi to včas, ale já pořád v duchu doufala, že přeci jen....ale chápu to - také mám rozepsanou jednu věc už dlouho a siceobčas mám chuť ji dokončit, ale zatím jsem připsala jeden a půl odstavce a tři smazala. takže nejlépe bude to smazat celé a začít něco zcela jiného, pokud se nějaká inspirace rozhodne mě posednout.
Ale zpět k Tvému dílu: je velmi dobře propracované, graduje tam, kde má, popsané dějové situace jsou tak dokonalé, že si je dovedu představit, taktéž popis osob je velmi dobrý. Líbí se mi postava Rorýse, která spojuje všechna "neklidná léta" a drží svým způsobem dějovou linii. Je to opět ukázka Tvého vypravěčství, Tvé znalosti češtiny a Tvé lásky k rodnému jazyku a k historii. Za to všechno moc děkuji. Tvé dílo má jen jednu vadu - nikdy nebudeme znát konec. Přesto si přečtu určitě ještě dvakrát či třikrát všech 12 částí, protože je to opravdu PARÁDA.

    
Komentář ze dne: 25.04.2013 10:00:12     Reagovat    Nový komentář
Autor: neregistrovaný - Kuba (@)
Titulek:
Děkuji za pozitivní hodnocení. Já to nedopíšu nejen proto, že vlastně poslední dobou tak nějak vůbec nepíšu, ale hlavně, protože s tím nejsem spokojen. Je to totiž zase akční fantasy, jaká jsem psal v šestnácti, jenom blbnutí. Chtěl bych napsat něco vážnějšího. Přesněji řečeno, už asi půl roku nosím v hlavě touhu napsat větší dílo o Adlétě Arpádovně (která se tedy mihnula i v těchto Neklidných rocích). Několikrát jsem už i začal, ale nikdy to nebylo ono. Teď mám nicméně jeden impulz, který by mě ke psaní třeba mohl vrátit, ale kdo ví... Času je tak či tak málo.

Komentář ze dne: 04.05.2013 21:06:05     Reagovat    Nový komentář
Autor: neregistrovaný - Richard (@)
Titulek: admin
A je dokonáno. Ani slepice neušla své smrti :-).

Zakončení to je více než dobré. KONEČNĚ! se dostavil kontrast klidu, prosluněné přírody a bezstarostných dětí.

Dívka s mlékem jako symbol čistoty a porozumnění.

A přicházející naděje, že i válečník dojde jednoho dne svého klidu.

Schéma Bitva, Bitva, Kurva, Bitva, Bitva, Neschopnost lásky k ženě, Bitva, Bitva - mi dalo zabrat.

Většina románu byla prohnána testosteronem, ženský element chyběl, pokud se objevil, zase ve formy neschopnosti muže najít k ženě bližšího porozumnění.

A že těch bitev muselo být, než jsme odklidili do pozadí věčně bodrého Rorýse.. Věčnější už je snad jen Jára Cimrman.

Jasné dělení na epizody u posledních dílů celému celku velmi pomohlo. Ucelené díly byly kvalitativně úplně jinde, než velmi nevyrovnaný a chaotický úvod.

Bylo by fajn, kdyby ses už vzdal násilí a začal si všíman jemnějších nuancí kolem nás - nebo je alespoň zpracovávat. Tady asi bude platit, že až sám najdeš empatičtější (méně podezřívavou-nejistou) cestu k druhým, dojdeš i k věrněji zachyceným postavám. A dostaneš se do jejich niterného uvažování.

Na takovou povídku se od tebe už dlouho těším.
A našel jsem v zakončení této ságy i jeden předpoklad:
" promluvil pevným hlasem, jakým se mluví na neposlušného psa. "

Výborné přirovnání s smysl pro detail. Mne by napsat něco takového nikdy nenapadlo. Více rozvahy a méně bitev ti přeje
El Ricardo :-).

  
Komentář ze dne: 05.05.2013 10:30:33     Reagovat    Nový komentář
Autor: neregistrovaný - Jakub (@)
Titulek:
Jít bitvu od bitvy byl původní koncept, neboť při mnohých se staly zajímavé věci (škoda, že jsem se nedostal už k obléhání Milána za Vladislava II., to je nejspíš nezajímavější). Proto to násilí a taky proto, že akční fantasy rád čtu i píšu. Díky za všechny ty komentáře.

Komentář ze dne: 05.05.2013 10:47:16     Reagovat    Nový komentář
Autor: neregistrovaný - Kuba (@)
Titulek:
Abych k tomu ještě něco sám napsal.

Vždy mě zajímaly bitvy z českého středověku. Některé jsem chtěl zkusit zpracovat. Původní text, který jsem rozepsal, se jmenoval Italské tažení, hrdinou byl zde se vyskytující Andrej, a mělo to opisovat zajímavé události při obléhání Milána roku 1158 Fridrichem Barbarossou. Podkladů tam bylo nepřeberně: Češi drancující už v Německu, Češi vrhající se sebevražedně do Addy, dvojí heroická intervence v bitvách u bran, pověsti mezi milánskými o Češích a jejich podpoření opékáním lidských figurín z těsta atd. Andrej, vypořádávající se s minulostí, se měl stát strojem na zabíjení, padnout na úplné dno. Příběh měl být v tomto bez katarze, i když jsem i zvažoval, že by si tam našel nějaké fajn italské děvče. :)

Nakonec jsem se rozhodl použít jako spojení právě postavu Rorýse a napsat o více bitvách. Jak naznačil Richard, od začátku byla spousta problémů a dvojjakostí. Na jedné straně jsem chtěl psát historický text, na druhé straně mi pod rukou zas vznikala jakási další conanovka a já se přitom tetelil radostí a vzpomínal na dobu, kdy jsem psal Conana prokletého. Na jedné straně jsem byl v klasické romantické poloze glorifikace násilí, na druhé straně jsem nechtěl zastřít jeho hrůznost: což jsem realizoval dvěma způsoby, za prvé krvavostí popisu, za druhé tím, že v kapitole o Břetislavovi to byli, jaksi proti myšlence knihy, Češi, kdo byli za ty zrůdy a za špatné. To samé je v tom rozporu pojetí válečníka jako prostě násilníka a jako někoho vznešeného. Ostatně tenhle přerod měl chtít na sobě a svých mužích udělat Soběslav, jak o tom také mluví s Vítem. Proto v prvním momentu tu byl Soběslav krutý násilník, kterého se žena tak trochu bála a byl jí cizí, v druhém momemtě proměněný Soběslav, v němž zvítězilo to dobré a poklekl před poraženým Lotharem. Ten, po jehož smrti se, jak píše Palacký, utrápila Adléta hořem. :)

  
Komentář ze dne: 05.05.2013 11:00:59     Reagovat    Nový komentář
Autor: neregistrovaný - Kuba (@)
Titulek: druhá část
Jak už bylo naznačeno výš, základním vzorem byly conanovky. Přečetl jsem jich jako malý asi nepočitatelně, sám jsem podobných věcí spoustu napsal a tímto jsem se k ním vlastně nostalgicky vrátil. Přesto mě místy samotného zamrzelo, že tím na druhou stranu shazuji potenciál na vážně braný historický text. Asi nejvíc to ujelo v kapitole, ve které Břetislav unášel Jitku z kláštera a musel bojovat s asasínskými ninja jeptiškami. Jak vidno, tato kapitola to do finální verze nedopracovala.

Když jsem se k tomu po čase vrátil, chtěl jsem experimentálně změnit styl a hlavně pak tempo vyprávění. Na několika kapitolách se měl odehrát příběh v příběhu, tj. příběh Andreje. Narážek bylo v samém textu hodně, každopádně jsem chtěl záměrně narážet na Körnera a to zejména na Písečnou kosu a Údolí včel, jedny z mých nejoblíbenějších knih vůbec (to jsou však vlastně knihy psychologické, já oproti tomu tady tu psychologizaci nestihl byť naznačit).

Dá-li mi Ódin čas a sílu, další pokus, zas z téhož soudku, ale jinak, by měl mít podobu knihy o Adlétě Arpádovně. Nechci prozrazovat moc o jejím konceptu, každopádně bitva tam tentokrát bude jen jedna a to sice ta u Chlumce roku 1126.

Nevím, jaký mám vztah k lidem a jak to ovlivňuje mou inklinaci k nějaké odnoži fantastiky. Je fakt, že fantasy má jiný diskurz (omlouvám se za to slovo) a, stejně jak v období romantismu, je pro něj idealizace násilí prostě příznačná. Když chci napsat něco vážného, píšu sci-fi (takže si udělám reklamu: čtěte XB-1 :)).


 .: Služby & akce PT
 

 

(c) Postřeh team 2001 - 2009        postaveno na českém opensource redakčním systému phpRS

 

şehirler arası nakliyat şehirler arasi nakliyat ücretleri

fotografie

|

grafika

|

hudba

|

literatura

|

umění

|

galerie

|

poezie

|

gramodeska

|

ars polyri

|

věda

|

elektro

|

technika

|

radio

|

bastlení

|

konstrukce

|

schémata

optimalizace PageRank.cz