.: Rubriky
plus 1) Poezie a próza
plus 2) Hudba
plus 3) Galerie
mínus 4) Film
mínus 5) Divadlo
plus 6) Věda a technika
plus 7) Mozaika (ostatní)
plus 8) Projekty POSTŘEHU

 .: Chci...

 .: Free MP3 album!
Vinylová budoucnost 2008 Vinylová budoucnost 2007

 .: Články podle data
<<  Listopad  >>
PoÚtStČtSoNe
  1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30    

 .: Online
Stránku si právě čte 10 lidí.
 .: Informace
magazín Postřeh
ISSN 1803-5639
Národní knihovna ČR:
001686222
TOP 15, Fotogalerie

 .: Login

Jméno (přezdívka)
Heslo


Registrace nového čtenáře

 

Komentáře
ke článku: Recenze vinylu Gramodeska 2007 na Electronica.cz
(ze dne 20.11.2007, autor článku: Autor: v anotaci)

Jméno (přezdívka): 
E-mail: 
Titulek: 
Čarodějnice létá na: 
(Ochrana proti spamu
doplňte slovo do pole)
 


zbývá znaků:   zapsáno znaků:

    

V rámci komentářů nelze používat HTML tagy.

Pro vložení tučného textu, hyperlinku nebo e-mailové adresy využijte následující značky:
[b]tučné[/b], [odkaz]www.domeny.cz[/odkaz], [email]jmeno@domena.cz[/email]

S vložením komentáře souhlasíte s našimi podmínkami

************** * **************

Recenze vinylu Gramodeska 2007 na Electronica.cz
Je nám ctí přinést čtenářům recenzi projektu Gramodeska 2007. - Miroslav Holec, hudební server www.electronica.cz

Základní údaje o desce

Z hlediska žánrového spektra si přijdou na své především milovníci popu, jazzu ale
i samotných hudebních nástrojů, jako je například klavír. Na dvou stranách vinylu je rozloženo 15 skladeb o délkách kolem dvou minut až po čtyřapůlminutovku. Nejvyšší důraz byl kladen na originalitu. Skladby na desce působí celkem střízlivě a kompaktně. Nejkontrastnější jsou zřejmě vokály, které u některých skladeb vytváří výbornou atmosféru, ale naopak u jiných se stávají jakýmsi mezníkem kvality.

Strana 1

1. Lyosphere - The First Step (4:22)

Příjemná jemně posmutnělá skladba, ve které je kladen důraz na atmosféru. Z hudebních nástrojů vystupují kytary a baskytara pod vedením Lukáše Kadavy. Na jedné straně strohé a jednoduché bicí, na straně druhé příjemně naladěná akustická kytara s mnoha příjemnými akordy.

2. Alaf - V pláči (4:35)

Začátek tracku slibuje skvělý poslech. Opět bych rád pochválil invenci, která nemá v komerčních sférách obdoby. Zpěv Michala Pavelky (stejně jako v The First Step) do příběhu příliš nezapadá a v prvních chvílích je mu i hůře rozumět. Celková zvuková kvalita prvních dvou skladeb je lehce nadprůměrná. Stejně, jako v první The First Step, snově poslouchatelná kytara a potemnělá atmosféra.

3. Milan Bátor - Noční proud (1:52)

Noční proud mě osobně o kvalitách Milana Bátora příliš nepřesvědčil. Dobrý hudební podklad je podrážen hlasovým přednesem Davida Bátora, který napsal ke skladbě i slova. Spolu s délkou skladby a kompozicí vystupuje vokál příliš do popředí a chová se jako stěžjení část celé skladby. Nápad dobrý, bohužel ne příliš dotažený do konce.

4. Milan Bátor - Pohádka (1:53)

O poznání lepší výsledek vyprodukovaly vokály Milana s Davidem společně. Rozumně sestavený příběh za jehož pozadím hraje akustická kytara mi přijde vyvážený a relaxační. Originalita skladeb Milana a Davida Bátora se mi zdá do určité míry omezená. Mezníkem nalevo je kompozice, jenž působí nemastně neslaně, napravo zase stojí sloup zvukový. Možná s větší délkou skladeb by se dala vtěsnat i výraznější kulminace skladeb. Najít nyní v Pohádce časové místo, označitelné jako vyvrcholení skladby, je nemožné.

5. Yummy, Tereza Pachtová - Dialog vloček (4:08)

V elektronické hudbě se snaží mnoho producentů zaujmout posluchače živými nástroji jako jsou klavír, flétny, kytary aj. Zpěv Terezy Pachtové skvěle morfuje s flétnou na pozadí. A právě flétna sladěná s akustickou kytarou (mimochodem skvělá kombinace) je dominantním nástrojem Dialogu vloček. I zvukově je znát skok v kvalitě oproti skladbám 1-4. Kompozičně je skladba přehledná, poslouchatelná i zapamatovatelná.

6. The roads, Šimon Jelínek - She´s my cure (3:15)

I track č. 6 má svá specifika. Velkou hvězdičku si zaslouží v tomto ohledu Šimon Jelínek a jeho čistá hra na klavír. Místy monotónnější bez výraznější dynamiky, naopak místy nepopsatelně živě vyjádřené pocity autora. Koš originality naplňuje i Davidova hra na housle a do příběhu zapadá i vokál Ray Gibsona. Svým způsobem romantičtější / baladický pop táhnoucí k jednodušší world music. Z první strany zřejmě nejlépe zvládnutá práce.

 

Strana 2

7. Helena Víchová - Když slunce zapadá ráno (1:54)

Druhou stranu desky otevírá klavír Heleny Víchové, bez které by kompletní Gramodeska 2007 ztratila velký kus originality a poslechovosti. Velké plus přikládám nejen k profesionální dynamice a nejen k originální melodii ale i ke zvukové malbě, která dotváří komplexní atmosféru. Minoritský klášter vdechl skladbě "druhý život".

8. Tomáš Janoška - Stars (2:29)

Zatímco Helena Víchová nabídla příjemný poslech milovníkům klavíru, Tomáš Janoška s Milanem Bátorem obšťastňují příznivce kytary. Oceňme tedy skvělý nápad, procítěný přednes a pochvalme i mystický dozvuk.

9. Aleš Vítek - Veselá vzpomínka (1:14)

Pomalu je cítit, že skladby s ponurou atmosférou odeznívají a nahrazují je veselejší a rytmičtější pokusy. Přesně to se dá říci i o výstižné Veselé vzpomínce. Klavír má opět své kouzlo... a... svým způsobem beru Veselou vzpomínkou trochu jako retro... nicméně vlnu nostalgie velmi rychle přeruší "délka" skladby.

10. Aleš Vítek - 2 minuty jazzu (2:11)

Už na dvou skladbách 9+10 lze poznat osobitost tvorby Aleše Vítka. Opět je zde cítit ta jistá impulzivnost, kterou vydávají rychlé zvuky klavíru. Konečně i délka skladby je rozumě zvolená a dovolme si v závěru pochválit originalitu. Bohužel si nemyslím, že jazzový nadšenci budou ve většině případech nadšeni.

11. Dominik Mendrek - Perelka (3:19)

Nerad kritizuji ale Perelka je řekněme taková malá černá ovečka. Nevím proč, ale celkově mi hudba Dominika Mendreka s přednesem Agaty Olszar nejde dohromady. Druhým zklamáním je opětovný návrat k smooth stylu celé desky. Už už už se zdálo, že se posunujeme k radostnému cíli, ale zpětně nás Dominik Mendrek vrací do vln smutku. Avšak skladba jako taková by byla bez Agaty zajímavá nejen kompozičně, ale i svou živostí. Shrnuto: nebyl to zas tak dobrý nápad vložit přednes před klavír.

12. Vojta Hasalík - Listopad (1:37)

Listopadu nelze příliš mnoho vytýkat. Je jednou z mnoha skladeb kompilace určené pro posluchače klasické hudby - především opět klavíru. Mínus však dejme závěru skladby: negativně dynamickému a násilnému... nezapadajícího do celkově krátkého příběhu.

13. Richard Vacula - Svět (2:21)

Na Světě se podílelo mnoho autorů od tvůrce Richarda Vaculy až po zpěvačku Zuzanu Pastyřikovou. Opět si kladu otázku, proč ten přednes Davida Bátora. Možná je to jen můj subjektivní vkus, ale vážně se to sem nehodí. Na pozadí klavír a basová kytara utváří velice jednoduchý poklad. Vokální duet Bátora a Pastyřikové je vyvážený a dodává Světu osobitost.

14. Richard Vacula, Milan Bátor - Přelet plachetnice (2:09)

Nazvěme to poslouchatelným hudebním rozhovorem klavíru a elektrické kytary. Především elektrická kytara (Milana Bátora) dává v závěru skladby celému počinu Oldfieldovskou tvář a autorům zajistí, že poslouchači u jednoho přehrání nezůstanou.

15. Richard Vacula, Milan Bátor - Plavba sněhovou tmou (3:53)

Od Plavby jsem očekával mnoho. Z ukázek hudby autorů jako R.Vacula, M.Bátor v kombinaci se zpěvem Z.Pastyřikové se dalo přece čekat, že by jim mohl patřit i závěr výběru. Výborný zvuk, skvělá souhra kytary, klavíru a basy... decentní vokál. Konec Gramodesky 2007 je již cítit ve vzduchu a děkujme, že závěr je právě takový jaký je.

Pro koho je Gramodeska 2007 určena

Nejvíce si na novém výběru smlsnou konzumenti klasické hudby, relaxačních žánrů, milovníci akustické a elektrické kytary, klavíru a možná i několko jazzmanů a popíků. Celá kompilace působí uceleně i když často s poněkud pochmurnou atmosférou. Na druhou stranu, to co se nelíbí jednomu, může druhému připadat špičkové, a tak i známkové hodnocení přenechám na vkusu každého posluchače.

Čeho je škoda

Mnoho skladeb je určitým způsobem handicapováno. Na některé zapůsobil syndrom odfláknutějšího zvuku, jiným neprospěla délka (respektive krátkost), některé počiny působily nevýrazně a jiné byly pokažené a podražené vokálními přednesy, především Davida Bátora a Agaty Olszar. .: Služby & akce PT
 

 

(c) Postřeh team 2001 - 2009        postaveno na českém opensource redakčním systému phpRS

 

şehirler arası nakliyat şehirler arasi nakliyat ücretleri

fotografie

|

grafika

|

hudba

|

literatura

|

umění

|

galerie

|

poezie

|

gramodeska

|

ars polyri

|

věda

|

elektro

|

technika

|

radio

|

bastlení

|

konstrukce

|

schémata

optimalizace PageRank.cz