.: Rubriky
plus 1) Poezie a próza
plus 2) Hudba
plus 3) Galerie
mínus 4) Film
mínus 5) Divadlo
plus 6) Věda a technika
plus 7) Mozaika (ostatní)
plus 8) Projekty POSTŘEHU

 .: Chci...

 .: Free MP3 album!
Vinylová budoucnost 2008 Vinylová budoucnost 2007

 .: Články podle data
<<  Prosinec  >>
PoÚtStČtSoNe
       1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31      

 .: Online
Stránku si právě čtou 4 lidé.
 .: Informace
magazín Postřeh
ISSN 1803-5639
Národní knihovna ČR:
001686222
TOP 15, Fotogalerie

 .: Login

Jméno (přezdívka)
Heslo


Registrace nového čtenáře

 

Komentáře
ke článku: Moderní zbraně (2. díl) - Colt M16
(ze dne 09.08.2006, autor článku: Paulie)

Komentář ze dne: 29.05.2007 13:49:21
Autor: Pavel (pavel.rakus@seznam.cz)
Titulek: Re: Re: Re: Re: Colt M16

Napsal si to fakt pěkně, výstižně, velmi rád jsem si to přečetl. E-mail adresu jsem napsal, ta Afrika by mě fakt zajímala (sice jsem válku zblízka neviděl, ale nejsem žádný peacemaker :D ). Taky bych do cizinecké legie asi nešel, o armádě obecně bych začal uvažovat až ve chvíli, kdy by mi chyběly peníze (armádou tady myslím zahraniční misi). Zajímalo by mě taky co děláš teď v civilu a jak bys hodnotil zbraně, se kterými ses ve službě setkal. Dík moc za předchozí 2 komentáře i za případnou odpověď. Paulie
 

Reakce na komentář
"Re: Re: Re: Re: Colt M16"

Jméno (přezdívka): 
E-mail: 
Titulek: 
Čarodějnice létá na: 
(Ochrana proti spamu
doplňte slovo do pole)
 


zbývá znaků:   zapsáno znaků:

    

V rámci komentářů nelze používat HTML tagy.

Pro vložení tučného textu, hyperlinku nebo e-mailové adresy využijte následující značky:
[b]tučné[/b], [odkaz]www.domeny.cz[/odkaz], [email]jmeno@domena.cz[/email]

S vložením komentáře souhlasíte s našimi podmínkami

************** * **************

Moderní zbraně (2. díl) - Colt M16
m4-01.jpgPo delší pauze přichází pokračování série o moderních vojenských zbraních - tentokráte se budu věnovat velmi známé americké útočné pušceColt M16a jejím verzím. V dalším dílu bych se pak chtěl zaměřit na sovětskou legendu AK - 47...

Stručný popis a historie vzniku zbraně
Útočná puška Colt M16 (AR-15) je americká legenda, kterou používá americká armáda již dlouhá desetiletí. Základem této zbraně se stala puška z dílny Eugena Stonera Armalite AR-10, používající ráži 7,62 mm. V 50. letech, kdy nová puška vznikala již stoupaly tendence M16.jpgpoužívat u pušek spíše menší ráži. Důvod byl prostý - puška s menší ráží (slabším nábojem) je lépe ovladatelná při střelbě dávkou a voják s sebou může nést více střeliva. Nevýhodou je ovšem menší energie náboje v cíli a také menší dostřel. 
Licenci na výrobu pušky AR-15 koupila v roce 1959 americká zbrojovka Colt. V roce 1961 pušku nakoupilo americké letectvo a poté i pozemní vojsko, do výzbroje byla přijata pod názvem M16. První tvrdou zkouškou nové pušky byl vietnamský konflikt. Tam ale nová zbraň příliš neobstála, byla velmi náchylná k zasekávání a ačkoliv byla výrobcem nazvána tzv. "samočistící zbraní", bylo nutno se o ni pečlivě starat. Armáda ji dokonce na čas stáhla a nahradila starší puškou M14.
V roce 1967 došlo k modernizaci a nová verze nesla označení M16 A1. Počátkem 80. let došlo k další, tentokráte výrazné úpravě a vznikla tak verze M16 A2, kterou dodnes používá většina amerických ozbojených složek. Verze M16 A3 a A4 (na obrázku nahoře) zaznamenaly již jen kosmetické úpravy a přidání moderních bojových prvků (optické zaměřovače atd.).

Celá řada variant
Puška M16 se proslavila také jako zbraň, která existuje v mnoha variantách, a se kterou je možno použít bohaté příslušenství. M4.jpgAsi nejznámější odnoží klasické M16 je karabina M4 (na obrázku vpravo). Tato karabina je v současné době velmi oblíbena u mnoha zásahových jednotek a to především díky své nízké váze, malé délce a zachování všech pozitivních vlastnostní náboje ráže 5,56 mm. M16 A1 je varianta, která vznikla ještě v průběhu roku  1967 a oproti původní verzi obsahovala navíc jeden zvláštní a velmi důležitý ovládací prvek - páčku pro manuální doraz závěru. Tzn. v případě, že se závěr v nějakém místě zasekl, bylo ho možno pomocí této páčky manuálně vrátit do přední polohy, a tím byla zbraň opět použitelná. msixteenlgcol.gifModel M16 A2 přinesl řadu změn - mezi nejdůležitější patřila změna tvaru předpažbí a také nový režim střelby - se zbraní již nebylo možno střílet dlouhými dávkami ale pouze salvami po 3 nábojích (a samozřej- mě také jednotlivými ranami). Verze M16 A3 přinesla nové moderní prvky, optické zaměřo- vače atd. Na obrázku vlevo je možné vidět rozdíly mezi různými variantami pušky: zcela nahoře je model M16 A1, v levém sloupci pod ním pak původní puška AR - 10, pod ním prvotní model M16 a zcela dole pak současná verze M16 A2. V pravém sloupci jsou pak vidět další varianty: Colt Commando, karabina M4, M16 jako lehký kulomet s dvojnožkou a těžkou hlavní a verze opatřená tlumičem hluku výstřelu a optickým zaměřovačem. 

Technické parametry
Jak již bylo zmíněno, puška používá standartní puškový náboj NATO ráže 5,56 x 45 mm. V USA se náboj označuje .223 Remington. Energie tohoto náboje se pohybuje v rozmezí 1700 - 1900 J, úsťová rychlost je pak přibližně 900 m/s. Střela je konstruována tak, aby způsobila co možná největší poškození tkáně (do těla prorazí malým otvorem a díky vysoké rychlosti je MG42andM16_005_sized.jpgschopna projít naskrz) a tím také k usmrcení cíle. Zbraň pracuje ve všech verzích na pripcipu odběru prachových plynů z hlavně, standartní schránkový zásobník má kapacitu 30 nábojů. Délka hlavně se standartně pohybuje v rozmezí 350 - 500 mm (samozřejmě podle verze).
Kadence zbraně je v rozmezí hodnot 600 - 850 ran/min. Model M16 A2 umožňuje salvovou střelbu po 3 ranách, předchozí modely jsou plně automatické. Střelba s touto zbraní je možná na vzdálenost max. 400 metrů, pak náboj prudce ztrácí rychlost a tím i energii. Na snímku vlevo jsou vidět hlavní ovládací prvky: spoušť, klika závěru, seřiditelná mířidla, páčka pro doraz závěru, výhozné okénko a pojistka zásobníku. Na opačné straně se pak nachází volič režimu střelby v kombinaci s pojistkou spouště. Model zobrazený na této fotografii je určen pro praváka.

Myslím, že k této zbrani již není víc co dodávat. Funguje zde samozřejmě forma dotazu pomocí komentářů, takže pokud bude mít někdo nějaký dotaz, jsem samozřejmě jako vždy plně k dispozici našim čtenářům.

Paulie



 .: Služby & akce PT




 

 

(c) Postřeh team 2001 - 2009        postaveno na českém opensource redakčním systému phpRS

 

şehirler arası nakliyat şehirler arasi nakliyat ücretleri

fotografie

|

grafika

|

hudba

|

literatura

|

umění

|

galerie

|

poezie

|

gramodeska

|

ars polyri

|

věda

|

elektro

|

technika

|

radio

|

bastlení

|

konstrukce

|

schémata

optimalizace PageRank.cz