.: Rubriky
plus 1) Poezie a próza
plus 2) Hudba
plus 3) Galerie
mínus 4) Film
mínus 5) Divadlo
plus 6) Věda a technika
plus 7) Mozaika (ostatní)
plus 8) Projekty POSTŘEHU

 .: Chci...

 .: Free MP3 album!
Vinylová budoucnost 2008 Vinylová budoucnost 2007

 .: Články podle data
<<  Září  >>
PoÚtStČtSoNe
       1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30       

 .: Online
Stránku si právě čtou 2 lidé.
 .: Informace
magazín Postřeh
ISSN 1803-5639
Národní knihovna ČR:
001686222
TOP 15, Fotogalerie

 .: Login

Jméno (přezdívka)
Heslo


Registrace nového čtenáře

 

Komentáře
ke článku: Amatérská výroba plošného spoje ( DPS ) pro symetrický zdroj stejnosměrného stabilizovaného napětí
(ze dne 28.12.2006, autor článku: Histes)

Komentář ze dne: 30.09.2007 20:49:39
Autor: Štefan (vetrikstonline.sk@)
Titulek:

Je možné, že by to mohlo byť aj tým práškom. Aj keď donedávna som dosku čistil jemným brúsnym papierom
a už aj vtedy mi to podleptávalo. Skúsim to umyť len acetónom a uvidíme.

Aj tak ďakujem.
 

Reakce na komentář
""

Jméno (přezdívka): 
E-mail: 
Titulek: 
Čarodějnice létá na: 
(Ochrana proti spamu
doplňte slovo do pole)
 


zbývá znaků:   zapsáno znaků:

    

V rámci komentářů nelze používat HTML tagy.

Pro vložení tučného textu, hyperlinku nebo e-mailové adresy využijte následující značky:
[b]tučné[/b], [odkaz]www.domeny.cz[/odkaz], [email]jmeno@domena.cz[/email]

S vložením komentáře souhlasíte s našimi podmínkami

************** * **************

Amatérská výroba plošného spoje ( DPS ) pro symetrický zdroj stejnosměrného stabilizovaného napětí
zdroj_04maly.jpgJe čas taky otevřít okno do světa techniky, neboť jako umělecko-technicko-zpravodajský zdroj měl Postřeh fungovat. Pokusím přinést užitečné informace, fakta, žádné básničky a srandičky. Bude řeč o symetrickém zdroji stejnosměrného stabilizovaného napětí 2x15V, amatérské výrobě plošného spoje (DPS či PCB) s bohatou fotografickou přílohou.

Symetrický zdroj sestává ze dvou větví - kladné a záporné. S voltmetrem naměříme na jedné +15V a na druhé -15V oproti zemi (GND). Možná si nedovedete představit, proč záporné, jaktože může být napětí záporné - vysvětlení je jednoduché. Je jen na nás, proti čemu napětí měříme - zvolili jsme si jako neměnnou hodnotu GND, pohybujeme se proti ní, stejně jako je to u nadmořské výšky, která je mnohokráte podmořská. Kdybychom si stanovili za GND vývod -15V, naměřili bychom na původním GND napětí 15V.

 

Na sym. zdroji realizovaném pomocí transformátoru, filtračních a stabilizačních členů možná budete s pochopením tápat. Přeneseme se proto k obyčejným bateriím. Vezmeme si dvě tužkové baterie. Zapojíme do série - ve vašich walkmanech, ovladačích jsou většinou dvě baterie spojené do série pro výsledné napětí 3V, počet napětí, které můžeme vyvést souvisí právě s počtem baterií. Který z vývodů označíme jako zem (GND, nesprávně také označováno jako mínus), je už jen na nás. Pokud velikost napětí jde od země směrem dolů, je záporná, pokud nahoru, směrem do "plusu", je kladná.

Na měřicím přístroji taky vždy měříme napětí na zařízeních - v tom případě si definujeme jako zem jeden z jejich vývodů, prohodíme-li měřicí hroty, jen se změní znaménko na voltmetru.

Baterie byly obdobou sekundárních vinutí transformátoru (sekundární vinutí - výstupní vinutí). Když máme transformátor o dvou sek. vinutích a spojíme je do série, máme symetrický zdroj střídavý - po usměrnění a vyhlazení už jsme u našeho zdroje sym. stejnosměrného stabilizovaného napětí. Ideálně stabilizovaný zdroj je takový, kde nenalezneme žádné síťově rušení. Toho však nejsme schopni nikdy dosáhnout, jen se přiblížit čistotě stejn. napětí z baterie.

Myslím, že přiblížení zařízení, pro které budeme vyrábět plošný spoj, bylo dostačující. Pojďme se tedy vrhnout na jeho realizaci.

Amatérská výroba plošného spoje kresbou
Bez plánu ani ránu. Jako předloha nám poslouží obrazec plošného spoje ze strany plošného spoje (či bottom anglicky). Jelikož se součástky tohoto zařízení pájí přímo na spoj, abych si nemusel hrát s vrtáním, není obrazec s pohledem na součástky nijak otočen. 

Spoj jsem navrhoval na počítači v SW EAGLE a pak vytisknul na papír, můžete klidně nakreslit ručně, nebo použít jiný obrazec, který potřebujete vyhotovit.

Podle velikosti obrazce uřízneme například pilkou na železo kus cuprextitu (měděná fólie na kvalitní desce) či cuprexcart (měděná fólie na lisovaném papíru). Očistíme od mastnoty acetonem nebo lihem. Obrazec přilepíme třeba lepicí páskou na spoj ze strany mědi (je-li obrazec taky ze strany spojů). Já neměl po ruce lepicí pásku, lepil jsem slinami. Pokud jde o povrchovou montáž, tak jen důlčíkem naklepněte plochy pro připájení součástek. Pokud součástky normálně zasunujete drátovými vývody z druhé strany, tak můžete spoj rovnou předvrtat, z pozdějšího podleptání kolem zdířek nemusíte mít strach.

Po vyvrtání či naklepnutí už nebude tvoření obrazce tak děsivou skládačkou. Máme se o co opřít. Pro jistotu naposledy očistíme a od teď si dme pozor, abychom měď nezamastili. Teď budete muset prokázat jistou dávku uměleckého talentu. Následuje ruční překreslení motivu. K němu se dříve používala speciální pera s růžovým lakem, který se používal proti korozi na tesláckých konektorech. Až do Vás bude někde v elektro kroužku konzervativní učitel rýt zásady, že ničím jiným to tak pěkně nejde, zůstaňte u svého rozumu a kupte si za 6 korun obyčejný lihový fix od Centropenu 2846 PERNAMENT. Nenechejte se zlákat na speciální fixy na plošné spoje, které stojí přes 40 korun a pracuje se s nimi daleko hůř. Vím o čem mluvím, ve firmě při realizaci prvního zkušebního modulu jsem si vyfasoval fixy k tomu určené a skončil u českého "liháče", který používáme na popisování igelitových sáčků.

Před kresbou je dobré si namalovat pár čmáranců na obyčejný papír, aby se fix zajel a koneček pořádně nasákl. I během kresby je dobré to udělat, cítíte-li, že vrstva už obsahuje mikrotrhliny. Jinou alternativou je střídat dva fixy. Pochopitelně s uzavíráním vršky. Kreslíme pro lepší estetický dojem podle pravítka, v místech většího nahuštění spojů už to ani jinak nelze. Dráha fixu musí být vedena kousek od pravítka, aby se barva nepodlila pod pravítko. Pokud už se podlije, nebo nám ruka ujede a spojí se cesty, tragédie nenastává. Pomocí jehly, špendlíku nebo nože vyškrábeme barvu z míst kde ji nechceme. Já nejraději používám jehlu na jednohubky.

Po dokončení obrazu, nejnáročnější části, nás čeká odpočinek ve společnosti dráždivé chemické látky FeCl3 - chloridu železitého rozpuštěného ve vodě. Dá se zakoupit i v krystalické podobě a v si uděláte roztok silný dle libosti. Doporučuji však již namíchaný chlorid, 250ml balení pro desky do 1dm2 bude stačit. Roztok je na několik použití - a pokud necháte odleptanou měď usadit a pak přelijete obsah zpět do nádoby přes silonku, máte opět pročištěnou chemikálii připravenou na mnoho dalších použití. Vystačil jsem si s jedním roztokem 6 let do dnešního dne. Najdeme si vhodnou vaničku a do ní roztok nalijeme.

Najdeme tvrdý drát, třeba z telefonních kabelů a i s bužírkou jej ovineme kolem spoje tak, aby se leptací roztok dostal na celý povrh cuprexu.

Díky hustotě roztoku se destička dá položit na hladinu a odleptaná měď, která je těžší, se potopí na dno. Proces leptání lze urychlit "koupáním" spoje, nebo zahřáním roztoku.

Občas se hodí zkontrolovat stav leptání, nevznikla-li pod destičkou bublina, která mohla izolovat přístup roztoku. Pokud bychom to zjistili pozdě, byl by celý spoj vyleptán až na jedno místo. Mohli bychom nechat ještě jednou tolik času spoj ve vaničce, ale s narůstajícím časem roste riziko vyleptání i pokreslených ploch. Vodiče slouží pro uchopení DPS, aniž bychom se zašpinili od chloridu. (je to žíravina, vysuší kůži asi jako ředidlo, a z oblečení už nikdy nejde vyprat. Při zásahu očí pořádně štípe, okamžitě pod vodu. Pokud se rozlije a vy místo nevysušíte a hadru nevyhodíte mimo domov, veškeré kovové předměty v místnosti začnou reznout, proces rozkladu oxidací je mnohokráte urychlen. Namočení lžičky do roztoku pro zamíchání je její jistá smrt :) ). Proto při zpětnému nalití do lahve dejte pozor, abyste vršek dotáhli.

Zde jsem si bubliny všiml včas, i tak je znatelný opožděný efekt na místě vlevo nahoře, kde jsou zbytky mědi.

Takto vypadá nepodleptaný spoj, bez odpadnutého barviva fixy. Musíme ho nyní zbavit. Jak jinak na lihový fix, než lihem.

Spoj po očištění

Je třeba se bránit proti oxidaci, pomůže ochranný lak na plošné spoje pájitelný. Budeme-li desku ihned osazovat, stačí spoj přejet roztokem rozpuštěné kalafuny v lihu a po osazení lakem na osazené plošné spoje.

A toto je zdroj připravený do komba pro Tomášovu baskytaru, kde bude napájet předzesilovací stupeň s operačními zesilovači, které vyžadují symetrické napájení.

Když jsem začínal s elektronikou, věděl jsem, že s drátomuchlanci se daleko nedostanu. Informací o výrobě byla spousta, ale nikdy jsem to všechno dobře nechápal. Snad je pro Vás tento návod srozumitelný. Není-li něco jasné, rád odpovím v komentářích, vaše dotazy, připomínky mi automaticky dojdou na emailovou adresu.

Fix zakoupíte v jakémkoli papírnictví. Cuprextit, chlorid, laky seženete ve firmách TIPA, GM, GES.
www.tipa.eu , richard.vacula(zavinac)tipa(tecka)eu



 .: Služby & akce PT




 

 

(c) Postřeh team 2001 - 2009        postaveno na českém opensource redakčním systému phpRS

 

şehirler arası nakliyat şehirler arasi nakliyat ücretleri

fotografie

|

grafika

|

hudba

|

literatura

|

umění

|

galerie

|

poezie

|

gramodeska

|

ars polyri

|

věda

|

elektro

|

technika

|

radio

|

bastlení

|

konstrukce

|

schémata

optimalizace PageRank.cz