Majáles VŠB-TU Ostrava

Autor: Krtica <krtica(at)postreh.com>, Téma: Reportáže, Zdroj: vlastní tvorba, Vydáno dne: 09. 05. 2006

majales 029.jpgDíky nadšenému pozvání dcery, jsem mohla osobně shlédnout část průběhu oslav jara, "Majálesu VŠB Ostrava", konanému 3.5.2006.Stavovská unie studentů, pořádá každoročně tuto akci, pro obveselení a pobavení studentů, učitelů a všech jejich hostů. Sice jsem přišla o zahajovací část s průvodem masek od kruhového objezdu na Hlavní třídě v Porubě a neviděla kočár tažený koňmi, vezoucí odstupujícího krále, nového krále a rektora VŠB-TU Ostrava prof. Ing. Tomáše Čermáka, CSc. Dokonce se tam prý blýskly v plné parádě dvě formace mažoretek, udržovány ve svižném pochodovém rytmu tóny dechové kapely.
V areálu kolejí VŠB, kam průvod dorazil kolem poledne, se odstupující král, prorektor pro rozvoj doc. Ing. Jaromír Gottvald CSc. vzdal vlády a na celý příští rok převzal vládu nad stavem studentským nově zvolený král, Ing. Ivo Vondrák, CSc.- předseda představenstva a generální ředitel Třineckých železáren, (pro zajímavost, je to jediná strojírenská firma, která zůstala v českých rukou).

majales 019.jpg

Skutečná oslava však vypukla až odpoledním programem, který zahájila kapela T.U.T, následovaná Arénou a skupinou Šajtar.

majales 012.jpg

V průběhu odpoledne se tu pak vystřídaly hudební formace i skupiny různých hudebních stylů."Kuličky štěstí" (se svou funky), The Backwards Beatles revival,( vítězové mezinárodního Beatlefestu 2003 v New York City),Úspěch, (se svými značně zlehčenými texty vyvolávající salvy smíchu),Gaia Mesiah,(s rockovým nářezem). Celý den byl provázen neobyčejně příznivým počasím a časový prostor mezi výměnou skupin zaplňovaly různé soutěže. (Například "Pivní štafeta" a "Pivní běh")
Sešlo se a zřejmě nejen díky pěknému počasí, několik tisíc lidí. Dopravovali se sem různě, jak můžete vidět.

majales 047.jpg

Pro tu spoustu lidí bylo zajištěno občerstvení...

majales 025.jpg
A to nejen v této lákavé úpravě...

majales 034.jpg
Pilo se vše co teče...

majales 053.jpg
Vzájemně fotilo. Dokonce i pod bdělým dozorem ochranky, jejíhož člena jsem tady zachytila na okraji střechy.

majales 051.jpg
Bylo tu možno potkat exotické studenty...

majales 026.jpg
...i vyložené exoty!

majales 052.jpg
Sedělo se kde se dalo...

majales 024.jpg
...tedy prakticky všude...

majales 017.jpg
V tom obrovském davu, člověk občas narazil i na členy průvodu masek...

majales 050.jpg
A kdo by tedy odolal , nezmáčknout spoušť fotoaparátu....

To už se ale schylovalo k večeru...

majales 027.jpg
Tlačenice před pódiem začala houstnout...
A po vystoupení souboru "Polemik" v už počínajícím značném šeru, jako hlavní hvězda večera nastoupila pod světla reflektorů skupina "Ready Kirken".  Roztančená masa lidí, si pobrukovala do rytmu a hlasitý potlesk a nadšené ovace bylo slyšet do širého okolí. Celou akci ukončovala skupina Wohnout, nadšeně aplaudovaná svými fanoušky.

Líbila se mi celková atmosféra a spontánní projevy. Je dobré občas nahlédnout, jak se baví budoucí inteligence národa a přiznávám, moc ráda bych si léta dospívání zopakovala i v dnešní době.  :-)