Tom & Jerry se dočkali cenzury

Autor: Autor: v anotaci <(at)>, Téma: Zajímavosti, Vydáno dne: 27. 09. 2006

tomajerry.jpgProtikuřácké hnutí, které se stává celosvětovou záležitostí, si našlo další viníky široce rozšířeného kouření mezi dětmi a mládeží. Petr Šmerkl, www.sveter.wz.cz

Animované seriály jako jsou Tom a Jerry, The Flinstones, nebo Scooby-Doo. Cenozoři tedy budou z těchto seriálů vystřihovat scény, kde hlavní postavy kouří, nebo kouření předstírají.

Silně pochybuji, že cenzurování animovaných seriálů ochrání děti před kouřením a navíc si myslím, že vliv médií na rozhodnutí začít kouřit je zanedbatelný. Alespoň tak soudím podle sebe, v televizi jsem jako dítě sledoval pořady, ve kterých hlavní postavy kouřily a nikdy mě nenapadlo si zapálit, protože jsem to viděl v televizi. Bránit dětem kouřit by neměl být úkol cenzorů, ale rodičů, kteří své děti vychovávají. To, že většina rodičů raději posadí své dítě před televizi a poté odsuzují televizní stanice za to, jak jejich děti vychovaly, je jiná věc. Stejně tak je naprosto absurdní, že kouření, které se v animovaných seriálech objevuje sporadicky, je kategoricky odsuzováno, ale násilí, kterého jsou seriály pro děti plné nikomu nevadí. Tím je jasně naznačováno, že je nenormální si zapálit cigaretu, ale už je zcela v pořádku praštit někoho baseballovou pálkou.

tomajerryvelky.jpg


Tentokrát se obětí protikuřácké hysterie staly animované seriály. Pokud to takhle půjde dále, asi se brzy nekuřácké verze dočká i legendární Casablanca, nebo se možná budou cenzoři snažit vyretušovat doutníky z fotografií Winstona Churchilla, protože by mohly mít na děti špatný vliv.