Vlasta Redl končí s kapelou

Autor: Milan Bátor <milan.bator(at)email.cz>, Téma: Recenze, Vydáno dne: 10. 10. 2006

redl.jpgVlasta Redl, moravský písničkář a vedoucí kapely Každý den jinak se rozcházejí. Tady je několik informací o jejich společných úspěších i neúspěších a také o tom co bude dál...

Legendární písničkář, bard, multiinstrumentalista a zvukový kouzelník Vlasta Redl se po více než desetileté spolupráci s kapelou Každý den jinak dohodli, že od nového roku se jejich společná cesta rozejde. Za těch dvanáct společných let vzniklo mnoho zajímavých projektů, na které nejde zapomenout.

Sluší se začít rokem 1994, kdy vychází multižánrové album Vlasta Redl - AG Flek + Hradišťan - Jiří Pavlica. Byl to jeden z prvních pokusů u nás, skloubit rockový přístup k hudbě s citlivou lidovou písní, a dodnes jedna z nejvydařenějších desek, které vyšly. Za vše mluví písně Husličky, Vracaja sa dom či Bečva. Poprvé se vedle Redla objevují také členové budoucí kapely Každý den jinak Karel Macálka (klávesy, ak. kytara), Michael Vašíček (el. kytara) a David Velčovský (bicí nástroje). Staronovým Redlovým druhem zůstává baskytarista Pepa Šobáň. Setkání dvou obrovských talentů (Redla a Pavlici), naprosto odlišných povah a naturelů, bylo uměleckou senzací ještě dlouho po vydání alba, a čekalo se pokračování, které ovšem nikdy nevyšlo (snad z důvodu naprosté nekomerčnosti obou muzikantů).

Píše se rok 1998. Vlasta Redl mezitím stihl vydat  společný projekt se Slávkem Janouškem a Jaroslavem Samsonem Lenkem nazvaný Kde domov můj (1995). Ve stejném roce se autorsky podílel na albu Zuzany Homolové Slovenské balady, kde nahrál všechny nástroje a jednou provždy dokázal svůj mimořádný smysl pro aranž lidové písně. V roce 1997 mu vychází již třetí sólové album s názvem O kolo zpět. Ale zpět do roku 1998. Vychází stejnojmenné (tzv. eponymní) album s Kapelou každý den jinak, které je opět velmi příznivě přijato. Obsahuje písně V hornom dolnom konci, Čarodějova píseň a potvrzuje, že kapela má velký skladatelský potenciál v osobě Karla Macálky.

Posledním společným projektem bylo loňské album Dopisy z květin (obsahuje nádhernou úpravu lidové písně Vyletěly okná, Sbohem Ameriko a další). Už delší dobu vyplouvaly na povrch zprávy o neshodách v kapele. Vlasta se vyjadřuje jasně na svých www stránkách, že koncerty v říjnu, listopadu a prosinci budou poslední společné. Co bude dál je ve hvězdách. Můžeme jen doufat, že brzy uslyšíme Redlovo nové sólové album. Na adrese www.redl.cz naleznete jejich termíny. Myslím, že každý, kdo Vlastu Redla viděl hrát živě, nezaváhá a navštíví tuto jedinečnou poslední hudební příležitost jak nakrmit své uši pořádnou porcí skvělé muziky.

 redl2.jpg