Allus, Mesto, Inoitis - 4. díl - Poznámky ke čtení

Autor: Jakub Raida <jakub.raida(at)seznam.cz>, Téma: Romány, Vydáno dne: 30. 08. 2007

Upozornění na možné nejasnosti.

Malý slovník nepochopitelných pojmů z knihy

Bespiluchloun            Dravá ryba, jejíž maso je jedovaté. Při lovu používá svých neuvěřitelně rychlých reflexů. Žije výhradně v laboratoři CF89E na Akademii.

Jahodový doutník      Doutník s příchutí lesních plodů. Bez nikotinu. Funguje jako spolehlivá

                                    antikoncepce (proto je také podáván studentům na Akademii).

Maxxálský polibek   Ve skutečnosti není používán maxxálci, neboť nejsou k líbání fyzicky

stavění. Název je tudíž záhadou i pro Fidohalerky. Při něm v podstatě jde o to, pokusit se dostat svůj jazyk co nejhlouběji do krku partnera.

Robotická liška         Kečetrkova recese. Instaloval ji do syntetického lesa, když se nepohodl s ředitelem Akademie. Ten mu to zazlívá dodnes. Cyril je jediný učitel, který při cvičení zásah lišky fotopuškou počítá do bodování a proto mívá jeho skupina obvykle o pár bodů lepší výsledky. Nikdo se zatím neodvážil lišku odstranit, neboť Cyril kdysi nad sklenkou pálenky pravil, že kdo se jí dotkne, toho zblízka seznámí se špičkou svého nože. Liška je poháněna párou, má šestikolový podvozek, za nímž při rychlé a hlučné jízdě vlají plyšové nožičky. V ryšavé hlavě vyrobené z orlích per je počítač s reproduktory, který pokaždé, když parní liška vrazí do syntetického stromu, vykřikne pár sprostých slov. Za hlavou je malý komínek, ze kterého vychází podivuhodné množství páry. Mnozí si myslí, že její konstrukce je v době pikotechnologie značně těžkopádná, ale Cyril říká, že pikotechnologie postrádá určitou romantiku. Liška při jízdě zlověstně kroutí očima, s hlasitým řinčením stříhá plechovýma ušima a z plandajícího dolního gumového pysku, díky němuž vypadá liška jako ochrnutá a retardovaná, neustále odkapává olej (iluze slintání), o čemž Cyril říká, že to dotváří dojem pokojné a přítulné lesní zvířeny. Snad už není třeba dodávat, že lišku Cyril sestrojil osobně.

Xichitl                         Nejlevnější jídlo. Napodobenina dračích žláz, obvykle vyráběna ze směsi končetin radioaktivní žáby a osolených neomločích nádorů. Chutná asi jako okurka nadívaná šlehačkou. 


Vysvětlení nesrovnalostí pro bystré čtenáře

Barva očí                    Skutečně v úvodu knihy je napsáno, že Aeria Christianová má zelené oči a o něco později je uvedeno, že všichni její synové po ní podědili modré oči. Jak je to možné? Její synové totiž byli avataři a barva očí avatarů je trochu jiná – zelená se lidským očím jeví jako modrá, modrá jako žlutá, hnědá jako červená, černá jako fialová.

Barva plášťů              Ti, co četli Deník Cyrila Kečetrka, si nemohli nepovšimnout, že zatímco tam byly Fidohalerkské pláště černé, zde jsou modré. Časy se prostě mění a Cyril chtěl po reformaci Fidohalerků spolu s černou barvou odhodit i nepravost bývalých Fidohalerků. Místo ní byla zvolena barva moudrosti.

Zasekova nemoc        Stejně jako předchozí, i zde se očividně rozchází Deník s touto knihou. Tam byla totiž popsána takzvaná Zasekova nemoc, díky níž mohla Aeria přežít tak dlouho, aby se mohla dostat do Metalu. V této knize však jakoby tato nemoc neexistovala. Že by další nepochopitelná věc? Každopádně Zasekova choroba existuje, skutečně pomohla Aerii, ale nejdůležitějším prostředkem proti stárnutí jsou nakonec stejně pikoimplantáty a proto tato nemoc nemá až zas takový význam.