Album Starý strom

Autor: Histes <magazin(at)postreh.com>, Téma: Vlastní tvorba, Vydáno dne: 10. 09. 2007

sts_maly.jpgPři hledání věcí dávno zapomenutých jsem narazil na papír, na němž byla natištěna předloha obalu alba, které vyšlo samonákladem v počtu 20ks. Je to druhá verze alba - ta první byla vydána již v roce 2004, v mých 15 letech. Tenkrát uvedenou doménu www.postreh.com jsem samozřejmě ještě nevlastnil a peníze na její zakoupení si našetřil až o rok později. A proč to sem dávám, v době, kdy stahuji nová alba z oběhu? Nejsou to závratná skladatelská díla, ale mají svou atmosféru...

 
Poslechnout ukázku
Stáhnout celé album (ZIP 53,1MB) 
 
 
Skladby 1-5  nahrány v roce 2003 za velmi improvizovaných podmínek
Skladby 6-12 nahrány v roce 2004
Skladby 13-18 nahrány v roce 2005
 
Bludiště
je má první skladba složená z nápadů (spíš už jen z jejich útržků, které jsem nezapomněl) od 3.  až do 8. třídy ZŠ. Jedna ze skladeb, ke kterým mám zvláštní vztah, protože odrážejí mou minulost.. Alespoň pro mě. (1998-2003)

Hymna
v sobě obsahuje mou druhou skladbu, kterou jsem nikdy nenahrál samostatně. Začíná 1:26 a končí zhruba po minutě. Je z období asi třetí třídy. (1998)

Objevy
Můj učitel mi řekl, že jsou mé věci kostrbaté, a mám zkusit použit existující harmonický postup z jiné skladby. Zkusil jsem harmonii od Vangelis - Ty otče náš... (2003)

Sny
Improvizace, některé části jsem použil v další tvorbě (2003)

Úvaha nad skutečností (později Indián)
Improvizace. (2003)

Výše zmíněné skladby nahrány poslední týden prázdnin roku 2003. Mikrofon čínský neznámé značky, gramofon Tesla jako předzesilovač (sice stavěný pro krystalovou přenosku). Kvůli RIAA charakteristice gramofonu musely být nahrávky zaznamenané přes vstup line in PC upraveny v Cool Edit 2000, tj. změna charakteristiky frekvenční (basy, výšky) a dodělání prostorového vjemu. 

 

Hymna II.
Druhá verze Hymny naší školy. Protože byla příliš těžká pro amatérský školní sbor,
z nacvičení a uvedení na veřejnost sešlo. (2004)

Kyvadlo
Po úspěchu s Bludištěm jsem chtěl vytvořit něco ještě lepšího, stejným stylem vytvořeného. Bylo vymyšleno spíše násilně, práce nešla od ruky a vznikla podle mého názoru spíš slátanina všeho možného. (2003) (Dnes už vím, že většina těch děl je tak trochu slátanina, informace ke skladbám jsem psal v dřívější době)

Umcaumca
Taková krátká blbost. V té době nejtěžší věc, co jsem dovedl zahrát. (2004)

Starý strom
Po roce nápadového klidu vzniklo toto dílo, se kterým jsem se rozloučil v deváté třídě. (04.2004)

Tání sněhové vločky
Poloimprovizace. Začátek byl připraven, ostatní jsem ponechal osudu při nahrávání. (2003-2004)

Nataša
Poloimprovizace. Začátek a uprostřed některé části připraveny, jinak opět improvizace. (2004)

Vítězi
Skladba. Lidi, co znají mou tvorbu od roku 2003, mají nejraději skladbu Bludiště. Kdo od r. 2004, je u něj nepřekonatelná Vítězi. A proč, to vážně nevím. (2004)

Poznání I.
Skladba. Chtěli jsme složit skupinu. Z naší první a poslední schůzky vzešla tato skladba. Autoři: Richard Vacula(skladba), Helena Víchová (úprava mého úvodu - postupný přechod F až na Gm, menší úpravy interpretace), Miroslav Binar (harmonický přechod mezi první a druhou částí). (2005)

Poznání II.
Nahráno u Miroslava Binara. Elektronické ztvárnění. (2005) (Poslouchal jsem si ji při cestě letadlem na novém recorderu, který používám dodnes. A tenkrát jsem na sebe byl opravdu pyšný, měl jsem pocit - teď už je moje tvorba profesionální. Jsou to nádherné pocity, škoda, že nevydrží napořád)

Rozmazaný svět
Skladba s trochou improvizace. Zahrál jsem jen párkrát, nevím, jestli bych si ji ještě dneska vybavil. Ale rád si ji vždy poslechnu znovu. (2005)

Cerveza
Skladba. Jednoduchá odrhovačka promísená docela odlišnými refrény. (v překladu PIVO) (05.2005)

Akt
Skladba. Vznikla při rozcvičení před nahráváním. Zachycení objektu do hudby. (06.2005)

Dedbeb
Poloimprovizace. Vzniklo rovněž před nahráváním. (06.2005)