ČRo 3 Vltava - Pořad Spektrum o Vinylové budoucnosti

Autor: Histes <magazin(at)postreh.com>, Téma: 2) Hudba, Zdroj: http://www.rozhlas.cz/mozaika/hrajeme/_zprava/436334, Vydáno dne: 21. 03. 2008

21.3.2007 po patnácté hodině odvysílal Český rozhlas Vltava pořad Spektrum, který se z vetší části věnoval našemu hudebnímu projektu Vinylová budoucnost mladých autorů hudby - skladatelská soutěž Gramodeska. Průvodní text ke skladbám i projektu připravila Ivana Radechovská. Během živého vysílání však patrně došlo k nedopatření a nebyly odvysíláný skladby podle článku, který byl ještě před vysíláním vydán na internetových stránkách ČRo. I přes drobné nedostatky je to veliká pomoc ze strany Českého rozhlasu a jsme za ni velmi vděční. Ihned po skončení pořadu nám přišly objednávky na desku. Tento článek Vám přinese upřesněné informace o skladbách, které se dostaly do vysílání. Rovněž si můžete celý pořad poslechnout z audio záznamu.

Už jste slyšeli o projektu Vinylová budoucnost mladých autorů hudby? Pokud ne, vězte, že jde o skladatelskou soutěž, kterou si loni vymysleli středoškoláci soustředění kolem studentského časopisu Postřeh. Oslovili Základní umělecké školy, konzervatoře, knihovny i gymnázia a vyzvali neznámé, talentované hudebníky do 27 let, aby se přihlásili do soutěže a své skladby, zkomponované v rozličných žánrech a vymykající se komerčnímu klišé, zaslali na jejich web www. gramodeska.com. Tento sympatický počin stál pořadatele soutěže veliké úsilí. Problém nebyl v nedostatku soutěžících, ale bylo nutné najít sponzory, mediální partnery i prostory, ve kterých by se původní záměr uskutečnil. Zdařilo se, a výsledný produkt - vinylová gramodeska s patnácti nejzdařilejšími skladbami je na světě a my vám z ní několik skladeb během Spektra zahrajeme. Úvodem se představí skupina The Roads s britským zpěvákem Rayem Gipsonem.

1. She´s my cure (h: Šimon Jelínek a sk. The Roads/t. Ray Gipson) tr. 6 3:15
2. Pohádka (Milan Bátor/David Bátor) tr. 4 / 1:53
3. V pláči (sk. Alaf/ Lukáš Kadava) tr. 2 / 4:35
4. Stars (Tomáš Janoška) tr. 8 / 2:29
5. Přelet plachetnice (Richard Vacula a Milan Bátor) tr. 14 / 2:09

Studentský magazín Postřeh letos vyhlásil druhý ročník skladatelské soutěže Gramodeska a hudební redaktorka Ivana Radechovská se zeptala vedoucího projektu Richarda Vaculy čím se nový ročník liší od předchozího.

6. Přelet plachetnice (Richard Vacula a Milan Bátor) tr. 14 / 2:09 (patrně omyl při živém vysílání)
7. Noční proud (Milan Bátor/David Bátor) tr. 3/ 1:52
8. Veselá vzpomínka (Aleš Vítek)


Ve Spektru jsme vám vybírali skladby z loňské Gramodesky Vinylová budoucnost mladých autorů hudby. Na soutěži, kterou iniciovali středoškoláci z Hradce nad Moravicí, je sympatické také to, že neurčuje pořadí výherců - první, druhé, třetí místo atd., ale vybírá nejzajímavější skladby. Chcete-li se o tomto projektu dovědět víc, navštivte jeho webovou stránku: www.gramodeska.com