Poezie solidární?

Autor: Hana Šustková <LadyEster(at)seznam.cz>, Téma: Aktuálně z kultury, Vydáno dne: 23. 12. 2008

Stalo se to zcela náhodou a změnilo to můj život. Co váš život? Lze najít společné znaky mezinárodního pohledu na literaturu a sejít se na poetickém poli?

Vážení přátelé!

Nevím, nakolik jsou moje představy reálné. Přesto dovolte, abych se pokusila Vám je lehce přiblížit.

Na mezinárodním setkání autorů poezie proběhla bouřlivá debata ohledně současné role poezie a její živosti. Přispívá literatura stále ke společenskému dění, nebo je už "mrtvá"? Osobně se domnívám, že ačkoliv vlivu masmédií poezie těžko dosáhne, stále existuje velké pole působnosti tam, kde lidé čtou. A také píšou.

Na tomto webu naleznete mnoho takových. Mnoho těch, kteří chtějí přemýšlet i nad tím, co vlastně denně svými slovy naznačují a co nechtěně přehlédli.

Cílem mezinárodního setkání nakonec bylo uspořádat lokální "den solidární poezie", tedy nějakou akci, která by ukázala, že lidé se poezií stále nejen zabývají, ale dokáží s ní své okolí  nějak ovlivnit a pomoci mu. Jsme národ, který dokáže svými básnickými výtvory podpořit své příslušníky? Nebo i mezinárodně někoho podpořit? Co myslíte?

Kdyby existovala šance, jak něco malého a skromného na toto téma uspořádat, byli bychom zatím první v Evropě, a možná že bychom našli něco zcela nového i sami v sobě. Co váš názor?

Je zbytečné v dnešní době psát, protože je to jenom slovo za slovem..?