Japonské toulky 9. část - Moribito: guardian of the spirit

Autor: Epona <Rianon.D(at)seznam.cz>, Téma: Zajímavosti, Vydáno dne: 07. 01. 2009

Nemyslela jsem si, že něco předčí Princeznu Mononoke, ale je to tak.

moribito OSTMoribito: guardian of the spirit

 

 

 

Moribito: guardian of the spirit patří do žánru fantasy, jehož je autorka souboru, Naoko Uehashi, nadšenou příznivkyní.

Toto literární dílo je naplněno hodnotou mateřství, vůlí přivést na svět hojnost, radost a štěstí, postavivše se předsudkům s pomocí kopí ochránkyně Balsy, nezkaženého mládí prince Chaguna a srdce na správném místě.

Mezi její další práce patří The Tree Spirit, God Sleeps in a Moonlit Forest, Traveler, The Distant Fox's Flute a Musician to the Beasts.

Slavná předloha byla převzata mnoha médii, včetně mangy a 26 - dílné anime série.
Režie se ujal Kenji Kamiyama, který vdechl život také sci - fi Ghost in the Shell. Naprosto špičkové provedení, téměř dokonalá animace a tradiční hudba. Tyto tři atributy společně doplnily příběh o kabátek šitý na míru, pečlivě a s umem.

 trailer

 Balsa pochází z kraje Kambala, hornatého neutěšeného místa, kde muži učí své syny boji s kopím, aby se tito stali elitními válečníky panovníka. Jde o domov, který ztratila spolu s otcem lékařem, jenž byl zabit, jde o hřbitov osmi duší, obětovaných za mladý život. Obojímu splácí krví při práci osobního strážce. Vychována mužem, stala se obávanou bojovnicí, které osud náhle svěřil také roli náhradní matky. Poté, co zachránila druhého syna císaře Nového Yoga, Chaguna, je povinována bránit jej před těmi, kdo mu usilují o život. Posednut zlým duchem, stal se princ nebezpečím pro císařský palác a vlastní otec nařídil jeho smrt.

 

 

Bratr Chaguna, Sagun, korunní princ je však nemocen a jeho nepředvídaná smrt se stává vodou na mlýnské kolo událostí.

Svět je rozdělen. Za neviditelnou zdí se nachází říše samotné podstaty bytí, kam vstoupí duše, odpoutá - li se od těla. Jednou za sto let vloží božská bytost požehnaná vajíčka do těl lidí a zvířat, aby je ochránila před zkázou a až se vylíhnou, přinesla jim déšť a úrodu.

 

 

Postupná ztráta ústní lidové slovesnosti a fabulace způsobí, že Chagun namísto, aby byl veleben, stává se nevinnou obětí intrik a politických úskoků. Sucho, hlad, útrapy dlí ve stínu stromů obtížených ovocem, vykrmených ryb, honosných rób šlechty a příliš kostnatých figur chudých. Během jediného východu slunce se může karta obrátit.

Někomu by se snad mohl zdát příběh, vystavěný na vztahu sirotka, vychovaného tvrdým kambalkým mužem, a malého chlapce, jenž díky neovlivnitelnému koloběhu života přišel o rodinu a společenské postavení, nudný, ale každičký detail má své opodstatnění. Postupný vývoj tichého chlapce v sebevědomého mladého muže. Procitnutí mateřských pudů u ženy, která nikdy vlastní dítě neměla. Paradox lidských citů je kokteilem s příchutí pravého orientalismu. Věčný rozpor oficiální církve a místních pověr, ztracená tradice, nebo zaslepená věrnost jsou kapičkami. Ale jak říká Balsa, když vysvětluje nezkušenému Chagunovi taktiku boje: „Je důležité uvést věci do pohybu."

V mém osobním hodnocení je tato série to nejlepší, co jsem v anime viděla.