KSČ(M) kouří první cigaretky. Doutník, pane?

Autor: Pavel Kotrba <koziii(at)seznam.cz>, Téma: Fejetony, Vydáno dne: 11. 01. 2009

Pajdavá vinotéka - polosoutěžní zábava (1. soutěžní příspěvek od Pavla Kotrby)


A je to všude napsané. Kouření škodí Vašemu zdraví! Kouření zvyšuje riziko smrti! Kouření poškozuje Vaše sperma! Kouření je vysoce návykové, nezačínejte s ním! Kouření může zabíjet! A nakonec, myslím to nejdůležitější: Nenuťte děti vdechovat Váš kouř!  To je tak, když Ministerstvo zdravotnictví varuje! V posledních několika letech (pravděpodobně od doby, kdy jsem počal dostávat rozum po více jak jedné kapce za rok) se vláda opravdu snaží zamezit kouření. A to všeobecně. Nejen zdražováním, ale i prevencí v podobě propagace nezávadných, ba či dokonce zdraví prospěšných produktů KlasA. On takový třešničkový jogurt není nic špatného, když si potřebujeme spravit chuť po předvolebním guláši (a vlastně i po tom povolebním). Reklamy radí, jak přestat kouřit - to máme náplasti, žvýkačky a určitě i injekce proti bolestem a mnoho dalších.

Předbíhám? Jsem mimo? Určitě ano, protože v naší republice je nějak čím dál více kuřáků. A kdo je  naučil čvaňhat? No sami, jen s přispěním situace. Když se v Česku začalo poprvé pořádně kouřit, bylo to strašně výhodné. Nemoci se tutlaly, v krabičce bylo, místo dvaceti tabákových tyčinek, celých čtyřicet osm a kdo chtěl, mohl si ve speciálních místnostech nechat ubalit od pověřených příslušníků Kamarádského sboru čadění. Tehdejší velkorysá vláda dokázala perfektně uspokojit každého kuřáka. Každým rokem dokonce zvyšovala počet cigaret v balíčku.       

Vývoj se ale nedá zastavit a ve společnosti se najdou lidé, kterým chutná jiná značka, ne ta dovážená, ale domácí. Ovšem to si nenechal hlavní dodavatel z „ledových plání" líbit, a proto vyslal do naší země experty na kouření a dojednal nové dodávky silných cigárek jen za podpis. Značně přidušeným občanům se z počtu sedmdesát sedm cigaret začalo navalovat a podepsali si svoje značky, které chtějí kouřit. Samo sebou, že to Kamarádský sbor čadění nenechal jen tak a přizval si je na ochutnávku ubalených cigaret. V ústraní a za rohy se kouřila slabá a chutná viržinka. Tento utajený zvyk se rozšířil poměrně rychlou geometrickou řadou a nejvíce z něj měli požitek studenti, kteří snáze zvládali stres při zkouškách.  

V podzimní melancholické náladě se tehdy dokázal vzduch pročistit od nikotinu natolik, že dav občanů si kolektivně vyrazil do ulic. Veřejně si zapálit své tabáčky. Příslušníci Kamarádského sboru čadění byli připraveni, aby dokázali včas a hlavně efektivně ubalit nejednu cigaretku s palčivou chutí. Přesto si studenti prosadili své a až do teď si kouří, co chtějí.

Letos je správný počet bílo-oranžových tyčinek v krabičkách. Dvacet tak, jak má být. Ale zkuste přestat kouřit úplně, protože někdo vzadu nabízí: „Doutník, chlapče, děvče, pane, paní?" Nenuťte své děti vdechovat Váš kouř, který jste museli kdysi natahovat do plic.