Svět železnice - (38) - motorové lokomotivy ČKD, řada T 335.0

Autor: Václav Daranský <daransky(at)kabelta.cz>, Téma: Železnice, Vydáno dne: 19. 08. 2009

t335_001maly.gifLokomotiva řady T 335.0 vznikla v první polovině 60. let minulého století. ČKD vypracovala projekt na lokomotivu, která koncepčně vycházela z tehdy sériově vyráběné řady T 334.0, ale byla značně vylepšena. Byla pokračování typové řady třínápravových lokomotiv z ČKD. Z důvodu plné výrobní kapacity v ČKD se počítalo se sériovou výrobou těchto lokomotiv v tehdejších Slovenských metalurgických závodech v Dubnici nad Váhom, později ZŤS. 

V roce 1966 byly vyrobeny tři stroje 001 až 003. Objednávky na tuto lokomotivní řadu od ČSD nebyly nikdy uskutečněny. Lokomotivy jezdily pouze v závodové dopravě v Dubnici až do roku 1983, do konce roku následujícího pak byly všechny sešrotovány. V lokomotivách byl opět použit motor K 12 V 170 DR, ale již z označení vyplývá, že motor byl přeplňovaný. Jeho výkon byl 442 kW   při 1400 ot./min.

Přenos výkonu zajišťovala převodovka SRM. Výkon motoru byl tedy přenášen přes zmíněnou hydromechanickou převodovku, reverzní skříň, kloubové hřídele a nápravové převodovky. Zadní náprava byla poháněna kloubovým hřídelem přes nápravovou převodovku prostřední nápravy. Svařovaný hlavní rám byl konstruován tak, aby bylo možné lokomotivu upravit pro rozchod 1000 mm, včetně zabudování automatického spřáhla. Primární vypružení lokomotivy zajišťovaly listové pružnice. Uložení lokomotivy na nápravách bylo čtyřbodové, provedené tak, že pružnice první a druhé nápravy byly navzájem provahadlovány a třetí náprava byla s lokomotivou spojena samostatně. Pod přední, delší kapotou byl spalovací motor s hydromechanickou převodovkou a mechanickou rozvodovou skříní pro pohon kompresoru, dynamostartér a čerpadla pro hydrostatický pohon ventilátoru. Pod kabinou strojvedoucího byly umístěny chladiče oleje motoru a převodovky, pod kratší kapotou byly chladiče vody a chladící ventilátor s vertikální osou. Brzda lokomotiv byla typu DAKO-L s brzdiči Škoda N/O nebo DAKO BS 2. Lokomotiva ve službě vážila 45 t a konstrukční rychlost byla 65 km/h.

t335_001.gif