.: Rubriky
plus 1) Poezie a próza
plus 2) Hudba
plus 3) Galerie
mínus 4) Film
mínus 5) Divadlo
plus 6) Věda a technika
plus 7) Mozaika (ostatní)
plus 8) Projekty POSTŘEHU

 .: Chci...
... se stát autorem
... znát lidi kolem Postřehu
... sponzorovat Postřeh
... vložit/upravit článek
Boží Dar
 .: Free MP3 album!
Vinylová budoucnost 2008 Vinylová budoucnost 2007

 .: Články podle data
<<  Květen  >>
PoÚtStČtSoNe
     1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31       

 .: Online
Stránku si právě čte 7 lidí.
 .: Informace
magazín Postřeh
ISSN 1803-5639
Národní knihovna ČR:
001686222
TOP 15, Fotogalerie
Chata v České KanaděChataUbytování velkých skupinPenzion v Jižních ČecháchPenzion v KunžakuRybařeníJižní ČechyPenzion StrmilovKomorníkChata u rybníka KomorníkaUbytování Česká KanadaKomorníkUbytování v Jižních Čechách
 .: Login

Jméno (přezdívka)
Heslo


Registrace nového čtenáře

Konec vakuových obrazovek v Česku

Histes - Elektrotechnika - 04. 02. 2006 - 7394 přečtení

philips2maly.jpgZbytečná investice, zbytečné hádky o pozemky, zbytečné snažení státu a o jedno pole míň. Tak co nám k tomu poví machr Philips?


Výroba vakuových obrazovek je na útlumu. Ne z důvodu menší spotřeby, ale kvůli čínské expanzi - naučili se je vyrábět - levněji a kvalitně. Toto je jeden z prvních ukazatelů na sílu čínské ekonomiky. V české republice se skleněné obrazovky vyráběly na třech místech. V Rožnově (TESLA), v Plzni (Matsushita Panasonic) a nově v Hranicích. A však již v době výstavby hranické továrny ukončoval Panasonic výrobu zastaralých obrazovek a s plnou vervou pracoval na vývoji plazmových a lcd obrazovkách. LG Philips je naprosto neschopnou firmou, když si za celé 4 roky neuvědomila, že lidi táhne placatá televize.

 Holandský Philips

Jediným závodem, který v současnosti obrazovky stále vyrábí, je TESLA EXIMEX (TCT) - tedy bývalá Rožnovská výrobna. Závod zde působí více jak padesát let a vyobil miliony kusů obrazovek, jeho kapacita je kolem 2 milionů obrazovek ročně. Jako jediný výrobce nedostal žádné pobídky, nebyl nijak zvýhodněn, narozdíl od Panasonic či Philips, kteří dostali spoustu daňových prázdnin a jiných výhod. Dnes vidíme výsledky. Právě společnost, na kterou se stát vykašle zde operuje nejdéle. Nelze se tedy divit, že se TESLA ozvala. Dokonce se spojila s největší Lotyšskou firmou na výrobu elektro součástek a společně požádali stížnost na čínské dovozce. Marná snaha, jedny z posledních elektrotechnických pozůstatků dávného gigantu TESLA ničí čínský průmysl.

teslatct_1.jpg 

 Nové televizory s plazmovou a lcd obrazovkou předvedla TESLA COLOR - daří se jí dobře, neboť všechny své výrobky jsou pouze skládačky čínských, tureckých a jiných komponentů. A však je důležité podotknout, že jsou mnohem kvalitnější nežli slovenská samovýroba OVP - každý model vypadá stejně, spousta závad a po rozebrání DVD přehrávače obou firem u OVP uvidíte jeden malý plošný spoj uprostřed velké krabice a pár drátů, zato český výrobce je naplněn elektronikou a dobře rozvrženými deskami. Tady se nešetří, neboť části, jak už jsme si řekli, vyrábí v asijských zemích.

teslacolor_1.jpg 

Stojíme tedy před otázkou - spolupráce s čínou a záchrana, či pokus konkurovat? Nejspíš nic jiného, než spolupráce nezbyde. Philips se spojil s korejskou firmou LG, která ovšem holandskou stařensku stejně odmítla dotovat a jak to vypadá, tak budou korejci i budoucími nástupci této slavné značky.

Pokud se tedy česká TESLA s již roční ztrátovostí netransformuje na jinou výrobu, hrozí jí zánik. Není tajemstvím, že pomoc státu by směřovala především do invace výroby... 

Příkladem úspěšného elektrotechnického podnikání může být právě plzeňská Matsushita, která zde začínala se 300 zaměstnanci. Jak však japonci poznali fasinující schopnosti českých vývojových techniků, darovali plzni samostatnost - firma se skoro 10x rozrostla a disponuje vlastním vývojem na světové úrovni. 

 matsushita.jpg

Philips je neschopný, ať táhne k čertu a přenechá výrobní prostory českým podnikatelům, kteří již projevili svůj zájem.Pro ohodnocení článku musíte být registrovaným čtenářem  [Akt. známka: 5,00 / Počet hlasů: 1]

 
Informační e-mail Upozornit emailem     Vytisknout článek Vytisknout článek

Výpis komentářů:
K tomtu článku nebyl doposud přiřazen žádný komentář!    Přidej komentář

  .: Služby & akce PT
 

 

(c) Postřeh team 2001 - 2009        postaveno na českém opensource redakčním systému phpRS

 

fotografie

|

grafika

|

hudba

|

literatura

|

umění

|

galerie

|

poezie

|

gramodeska

|

ars polyri

|

věda

|

elektro

|

technika

|

radio

|

bastlení

|

konstrukce

|

schémata

optimalizace PageRank.cz