.: Rubriky
plus 1) Poezie a próza
plus 2) Hudba
plus 3) Galerie
mínus 4) Film
mínus 5) Divadlo
plus 6) Věda a technika
plus 7) Mozaika (ostatní)
plus 8) Projekty POSTŘEHU

 .: Chci...

 .: Free MP3 album!
Vinylová budoucnost 2008 Vinylová budoucnost 2007

 .: Články podle data
<<  Červen  >>
PoÚtStČtSoNe
     1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

 .: Online
Stránku si právě čte 6 lidí.
 .: Informace
magazín Postřeh
ISSN 1803-5639
Národní knihovna ČR:
001686222
TOP 15, Fotogalerie

 .: Login

Jméno (přezdívka)
Heslo


Registrace nového čtenáře

Stavebnice SMD bezdrátového mikrofonu ( štěnice )

Histes - Elektrotechnika - 18. 05. 2006 - 34633 přečtení

stenicemaly.jpgVe spolupráci s Vratislavem Michalem, tvůrcem zapojení, byla před nedávnem uvedena na trh stavebnice bezdrátového mikrofonu, který lze naladit na běžném přijímači s FM modulací od 88 do 108 MHz. Vývoj profesionální stavebnice s barevně tištěným typizovaným návodem, plošným spojem s nepájivou maskou, potiskem součástek a pocínováním zafinancovala společnost Tipa, spol. s r.o., díky čemuž je možné si zařízení zakoupit v obchodech společnosti v Brně či Opavě, nebo využít internetového obchodu.


Bezdrátový mikrofon slouží k rádiovému přenosu akustických signálu. Využívá kmitočtového pásma VKV a modulace WFM (wide-FM) a je tedy zachytitelný na běžném rádiovém přijímači. Bezdrátový mikrofon se díky impedančně oddělené anténě vyznačuje dobrou kmitočtovou stabilitou. Celá konstrukce je realizována na miniaturním plošném spoji s nepájivou maskou a pocínovanými pájecími vývody. Jsou použity součástky pro povrchovou montáž – SMD velikosti 1206 které jsou díky své velikosti snadno pájitelné.

stsch.jpg

Bezdrátový mikrofon se skládá ze tří částí: Mikrofonní zesilovač, oscilátor/modulátor a oddělovací zesilovací stupeň (obr.1). Mikrofonní zesilovač slouží k zesílení nízkofrekvenčního napětí z mikrofonu. Napětí z mikrofonu prochází přes odporový trimr, který umožňuje nastavit nízkofrekvenční citlivost, do tranzistorového zesilovače osazeného tranzistorem Q3. Zisk stupně je nastaven na cca. 30dB. Schotkyho diody D1,D2 omezují maximální rozkmit nízkofrekvenčního signálu na cca. 500mVP-P, a zamezují přemodulování oscilátoru. Oscilátor je tvořen tranzistorem Q1, s vysokofrekvenčně uzemněnou bází (kondenzátor C5). Kolektorovou zátěž tvoří paralelní rezonanční obvod C6 L1, který vykazuje na kmitočtu (viz vzorec) maximální (ideálně nekonečnou) impedanci. Tranzistor Q1 tedy pracuje na tomto kmitočtu s maximálním ziskem. (Kapacita CP je tvořena sériovou kombinací C7 a C8 a parazitními kapacitami tranzistoru). Zavedením kladné zpětné vazby (kondenzátor C8) se zesilovač stane nestabilní a začne na kmitočtu f0 oscilovat. Nízkofrekvenční napětí z mikrofonního zesilovače připojené na bázi tranzistoru Q1 posouvá pracovní bod, čímž dochází ke změně některých parametrů tranzistoru, především velikosti kapacity CCB (podobně jako u varikapu), což má vliv na hodnotu nosného kmitočtu f0.

stenice1.jpg

Modulovaný vysokofrekvenční signál je zesilován v zesilovači osazeného tranzistorem Q2 a přes kondenzátor C12 veden do antény a vyzářen. Důležitá funkce tohoto tranzistoru je impedanční oddělení antény od oscilátoru. Anténa na pracovním kmitočtu vykazuje v zásadě obtížně definovatelnou impedanci (která navíc záleží na prostorovém umístění antény). Tato impedance by se přičítala ke kapacitě Cp a nevýhodně by ovlivňovala stabilitu nastaveného kmitočtu F0.

Vzhledem k absenci výstupního přizpůsobovacího obvodu (tak jak je to u klasických vysílačů) nelze přesně konkretizovat požadavky na délku antény a tedy na její impedanci. Optimální délku antény je tedy lepší vyzkoušet experimentálně. Vhodné je i vyzkoušet i vliv umělé země (protiváhy).

Oživení a nastavení
Po osazení připojíme na napájení 9V a změříme odběr (cca. 8mA), čímž se zevrubně přesvědčíme o správném nastavení pracovních bodů tranzistorů. Nastavení kmitočtu provedeme nejlépe na čítači roztahováním/stahováním cívky L1. Nemáme-li čítač k dispozici, hledáme v pásmu VKV nejsilnější signál a pomocí zmíněných úprav cívky jej nastavíme na volný kmitočet. Vhodné je kmitočet nastavovat na přijímači bez automatického dolaďováním kmitočtu (AFC).
Pro správnou funkci je důležité vhodně nastavit nízkofrekvenční citlivost odporovým trimrem R2. V případě mobilního použití je vhodné celou konstrukci odstínit. Stínění propojíme s pólem 0V. Diodu led D3 není nutné osazovat.

Konstrukce
Konstrukce s SMD součástkami se od klasických s drátovými vývody podstatně liší. Nejen v náročnosti na stavbu a trpělivost, ale hlavně technikou pájení. Pro úspěšnou stavbu je vhodná výbava mikropájka, pinzeta a cín menšího průměru (0.8mm).
Tak jako u běžných součástek, začínáme i zde odpory, kondenzátory, pak rozměrnější součástky a až na konec tranzistory či integrované obvody.

Jelikož mikropájkou tavíme cín až na samotném plošném spoji (na rozdíl od trafopájky, kdy si můžeme cín nabrat předem a pro připájení součástky je třeba jen jedna ruka), což znamená, že druhá ruka obvykle přidržuje cín, ale v tomto případě je nutné přidržovat i součástku, nemáme dostatečný počet končetin. Musíme si proto nějakým způsobem pomoct. Jak vyplývá z obrázku, nejdříve jsme si vždy na jednu plošku nanesli malé množství  cínu, poté přiložíme SMD součástku uchopenou v pinzetě a posléze přiložíme hrot ke straně součástky, pod níž se nalézal onen nanesený cín.

stenicebaterka.jpg


Došlo tak k protavení součástky z jedné strany a tím i k jejímu upevnění na spoj. Druhou stranu už lze připájet klasickým způsobem - přiložení cínu a následně hrotu pájky. Spoj zbytečně neprohřívejte a s cínem šetřete. Stačí minimální množství. Vývody trimru před zapájením zkraťte, ať příliš neodstává od plošného spoje. Vývod mikrofonu jenž je spojen s jeho kostrou připájíme na spoj vedoucí na záporný pól baterie. Cívka tvoří součást dodávky stavebnice. Navinutá a pocínovaná je připravena k připájení. Výchozí vysílací frekvence s dodávanou cívkou je cca 90MHz. Tu lze zvýšit roztáhnutím cívky až do 108MHz.

Stavebnice
Lze koupit v prodejnách TIPA, na internetovém obchodu http://www.tipa.eu za 150kč s DPH
Návod v PDF na http://stavebnice.richardvacula.com/pdf/PT015.pdf

Dotazy směřujte na můj pracovní email richard.vacula(zavinac)tipa-czech.com  Pro ohodnocení článku musíte být registrovaným čtenářem  [Akt. známka: 0 / Počet hlasů: 0]

 
Informační e-mail Upozornit emailem     Vytisknout článek Vytisknout článek

Výpis komentářů:
Komentář ze dne: 18.05.2006 17:42:42     Reagovat    Nový komentář
Autor: [WhiteShadow] - WhiteShadow (wwhiteshadow@centrum.cz)
Titulek:
Popravdě řečeno tomu vůbec nerozumím.., i když to mě ani trochu nepřekvapuje. Nejspíš je to docela kvalitní práce. Na svoji obhajobu dodávám, že vím co je to mikrofon, anténa a rádio. Zdržuju se hodnocení..

Komentář ze dne: 18.05.2006 21:03:07     Reagovat    Nový komentář
Autor: [Krtica] - Jana Vyležíková (krtica.N@seznam.cz)
Titulek:
"Ha štěnice!" to jsem si řekla, když jsem zahlédla ten nadpis. "To by se mi mohlo hodit." Jenže když jsem uviděla schéma zapojení, protáhl se mi obličej........

  
Komentář ze dne: 22.11.2006 20:03:28     Reagovat    Nový komentář
Autor: neregistrovaný - all (BundAll@seznam.cz)
Titulek: Re:
To schéma se ti zdá jako problém? Není to problém :-)

Komentář ze dne: 03.03.2007 18:51:06     Reagovat    Nový komentář
Autor: neregistrovaný - Napster (voral@seznam.cz)
Titulek:
udělal sem si to z normálních součastek ne z SMD a bylo jestě vo dost levnější a funguje to stejně

  
Komentář ze dne: 10.02.2008 20:37:49     Reagovat    Nový komentář
Autor: neregistrovaný - jirka (@)
Titulek: Re:
no asi jsi nepochopil vyznam smd a filozofii odposlouchaciho zařízeni.
ale budiž...

    
Komentář ze dne: 14.03.2008 14:40:49     Reagovat    Nový komentář
Autor: neregistrovaný - (@)
Titulek: Re: Re:
S 9V baterií?

      
Komentář ze dne: 15.03.2008 16:01:49     Reagovat    Nový komentář
Autor: neregistrovaný - Histes (@)
Titulek: Re: Re: Re:
je to stavebnice, na které se mají děti naučit pájet SMD. Pokud to chce někdo miniaturizovat i co se baterie týče, nic tak složitého to snad není.

Komentář ze dne: 16.05.2008 18:35:48     Reagovat    Nový komentář
Autor: neregistrovaný - Martin (@)
Titulek:
No...hezký ale já jsem si postavil štěnici která je z klasických součástek, rozměr desky s mikrofonem mimo desku 1x1,5cm a se snadnějším schématem. Celá štěnice je z dvou rezistorů, 3 kondenzátorů, jedné cívky a tranzistoru:) Dosah ve volném prostoru (z druhého patra v místnosti) asi přez 100m. Viděl jsem i úpravy na 300+...

  
Komentář ze dne: 18.05.2008 00:51:42     Reagovat    Nový komentář
Autor: neregistrovaný - Histes [admin] (@)
Titulek: Re:
Tak si buď ty.

  
Komentář ze dne: 03.04.2009 20:45:46     Reagovat    Nový komentář
Autor: neregistrovaný - radek (7medvidek@seznam.cz)
Titulek: Re: prosim
prosim posli mi schema zapojeni a soucastek na e-mail

Komentář ze dne: 06.05.2009 20:27:18     Reagovat    Nový komentář
Autor: neregistrovaný - ferry (ok1sfw@seznam.cz)
Titulek:
zdravim přiznivce bezdr mikrofonu take jsem jich hromadu vyzkoušel nejjednoduši mi chodí 100-600m a ty složitějši pak 200- 2km jde o spravne nastavení a sladění schematek je všude plno!

  
Komentář ze dne: 07.07.2009 13:05:23     Reagovat    Nový komentář
Autor: neregistrovaný - Rusty (Rusty@atlas.cz)
Titulek: Re:
Ahoj, mám to už postaveny a chtěl bych trochu poradit. Vše funguje,ale chtěl bych zvýšit dosah,pravděpodobně snížením hodnoty odporu v emitoru koncového stupně,ale na kolik? Umís spočítat výkonový ztráty na tom tranzistoru? A pak bych chtěl trochu zlepšit citlivost mikrofonu a trochu zvednout modulaci... Díky moc za rady.
Dan

Komentář ze dne: 19.05.2014 13:19:47     Reagovat    Nový komentář
Autor: neregistrovaný - Amen (vanatkolukas@seznam.cz)
Titulek: Baterie
Dobrý den, je opravdu nutné toto schéma budit 9ti Voltovou baterii ? Šlo by to nějak šikovně upravit pro použití vhodnějšího a menšího zdroje energie ?Popř. jak ? Děkuji. .: Služby & akce PT
 

 

(c) Postřeh team 2001 - 2009        postaveno na českém opensource redakčním systému phpRS

 

şehirler arası nakliyat şehirler arasi nakliyat ücretleri

fotografie

|

grafika

|

hudba

|

literatura

|

umění

|

galerie

|

poezie

|

gramodeska

|

ars polyri

|

věda

|

elektro

|

technika

|

radio

|

bastlení

|

konstrukce

|

schémata

optimalizace PageRank.cz