.: Rubriky
plus 1) Poezie a próza
plus 2) Hudba
plus 3) Galerie
mínus 4) Film
mínus 5) Divadlo
plus 6) Věda a technika
plus 7) Mozaika (ostatní)
plus 8) Projekty POSTŘEHU

 .: Chci...

 .: Free MP3 album!
Vinylová budoucnost 2008 Vinylová budoucnost 2007

 .: Články podle data
<<  Říjen  >>
PoÚtStČtSoNe
 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31    

 .: Online
Stránku si právě čte 1 člověk.
 .: Informace
magazín Postřeh
ISSN 1803-5639
Národní knihovna ČR:
001686222
TOP 15, Fotogalerie

 .: Login

Jméno (přezdívka)
Heslo


Registrace nového čtenáře

Linux - perspektivní operační systém

Dominik Janků - Software - 07. 06. 2006 - 5848 přečtení

Logo LinuxuLinux je v současné době druhým nejrozšířenějším operačním sytémem na platformě PC, přesto ho mnoho lidí nezná. Pojďme se tedy na něj podívat blíže...


Operační systém Linux vznikl v roce 1991. Vytvořil jej finský vysokoškolák, programátor a hacker v jedné osobě - Linus Torvalds. Jeho výsledek si velmi oblíbili další programátoři, zejména z řad studentů, a časem se z Linuxu stal plnohodnotný operační systém. Logo Linuxu - tučňák Tux (autorem je Larry Ewing)

Ve stejné době existoval také projekt GNU, který si kladl za cíl vytvořit svobodný a zcela bezplatný software pro co nejširší uplatnění. Chybělo však jediné: jádro operačního systému. A právě tímto jádrem se stal Linux. Proto se můžeme setkat s označením GNU/Linux. Jen pro úplnost: jádro je software, který umožňuje spouštění programů, manipulaci s hardwarem, popřípadě poskytuje další služby programům pro něj napsaných. Nepletmě si tedy jádro Linux s normálními programy jako například obrázkový editor, webový prohlížeč atp. To jsou ,,pouhé" aplikace.
 

Vývoj Linuxu byl poměrně dlouhý (14let) a nebudu se jím příliš zabývat. Raději si něco povíme o tom, co umí Linux dnes. Udělejme si prvně výčet jeho kladných vlastností:

  • stabilní a bezpečený
  • takřka bez virů
  • moderní a rychlý
  • podporující mnoho zařízení
  • zcela zadarmo

    Jak vidíte je toho mnoho ale nejvíce Linux vyniká v oné stabilitě a bezpečnosti. Téměř 90% webových serverů běží právě na Linuxu (např.: seznam.cz). Díky tomu nemusíte mít obavu, že by se systém ,,zřítil", nebo by na vás vyhodill obrazovku podobající se modré smrti. Mnohé počítače pracují již několik let bez jediného restartu... I tak bychom mohli onu stabilitu shrnout. 

V zájmu objektivity si řekneme také záporné vlastnosti, které se asi nejhůře překonávají. I když je Linux zcela zadarmo, jen přeci se za jeho používaní něčím platí: a sice vědomostmi. Linux vyžaduje poměrně dobré znalosti. Naštěstí existuje mnoho grafických prostředí, které se svou jednoduchostí podobají windows (viz. KDE, o kterém bude ještě řeč). Píši grafických prostředí. A proč? Protože samotný Linux pracuje v textovém módu, přes tzv. příkazovou řádku, někdy nazývanou terminálem. Tu využívá mnoho zkušených uživatelů. Jednak proto, že je to rychlejší, a jednak proto, že je to pohodlnější.

Je jasné, že mnohým uživatelům nového věku běhá z příkazové řádky mráz po zádech. A tak bylo vytvořené grafické prostředí pro Linux, které se nazvalo X serverem. Tento server zprostředkovává rozhraní pro ovladací zařízení (myš, klávesnice), grafickou kartu a výstupní zařízení (monitor, LCD panel). Jeho úkolem je rovněž 2D a 3D akcelerace. Vykreslování pixelů by ale nestačilo. Proto byly vytvořeny programy, které nazýváme správci plochy. Ty obstarávají manipulace s okny (přesun, maximalizace atp.), ikonami a panely. Ve windows je správce plochy jen jeden. V Linuxu tomu tak není. Zde existuje správců více, lišící se od sebe svými schopnostmi. Suveréně vedou GNOME, KDE a Fluxbox (viz.obrázky).
 

GNOMEKDE             

     

Jak jste se již mohli z obrázků přesvědčit, nejedná se o žádné šeredy. Já osobně dávám přednost GNOME.

Tito správci ploch v sobě většinou obsahují prohlížeče obrázků, panel (to dole), prohlížeč souborů, pálící program, přehrávač multimédií atp. To, ke kterému správci program patří většinou poznáte podle počátečního písmene. Například Grip, Gedit, GnomeBaker jsou určeny pro GNOME a KMail, KWrite pro KDE atp.  Stává se však, že se používají programy, které nejsou součástí správce plochy. Většinou se ale kombinují programy, které jednoduše vyhovují uživateli. Zde je výčet nejpožívanějších programů pro Xka:

  • Gimp - jeden z nejkvalitnějších obrázkových editorů
  • XMMS - přehrávač hudby, podobný WinAmpu
  • OpenOffice.org - kancelářský balík mnohdy převyšující MS Office, opět zcela zdarma
  • Firefox, Opera, Netscape - prohlížeče webových stránek
  • Thunderbird, Evolution, KMail - organizéry ve smyslu MS Outlook
  • MPlayer, totem - přehrávač filmů
  • XTerm, RXVT - termínaly
  • gFTP - FTP klient
  • GNOME Commander, Krusader - správci souborů (shodné s Total Commanderem)
  • K3B, GnomeBaker - palící programy
  • Grip, KAudioCreator - Ripovací programy

    Nechybí samozřejmě programy pro editaci videa, tvorbu 3D scén (Ac3D, Blender) a výukové programy.

 Teď si možná někdo klade otázku, zda-li jsou pod Linuxem i hry? Ano jsou! Pravda, nejedná se o poslední výstřelky jako Warcraft III, nebo Age of Empires III, ale i tak je nabídka her bohatá. Pro příklad jmenujme Quake I-III, Freecraft (značně vylepšený engine Warcraftu II.), OpenTTD, Glest (3D strategie), Racer (závodní hra), TuxRacer, Wolfeinstain Enemy Territory, American's Army, Cube a spousta dalších titulů. Většina z nich je dostupných zdarma.

 Dobrá, teď již zhruba víte co to Linux je. Ale jak jej získat? Linux se distribuje v takzvaných distribucích, které obsahují stovky až tisíce programů, včetně samotného jádra. Mezi nejznámější ditribuce patří Fedora, Mandriva (uživatelsky nejpřívětivější), SuSE, Slackware a další. Existují taky tzv. live distrubuce, což je linuxová ditribuce spustitelná přímo z CD. Hodí se tedy zejména pro uživatele, kteří si chtějí Linux vyzkoušet, třeba právě pro Vás.

Jak již bylo řečeno, za Linux se platí znalostmi a tak vám uvedu ještě odkazy, kde můžete nalézt další informace:

Z knih pak mohu doporučit Přecházíme na Linux od Computer Press.

 

Udělejme si malé shrnutí: Linux je stabilní, bezpečný a moderní operační systém, který je navíc zcela zdarma! Proč ho tedy nezkusit!?! Objevíte zcela nový svět bez omezení či útlaku. Osvoboďte svou mysl! :) Vyzkoušejte Linux!

 

Přeji mnoho příjemně strávených chvil s Linuxem! 

 



Pro ohodnocení článku musíte být registrovaným čtenářem  [Akt. známka: 1,00 / Počet hlasů: 2]

 
Informační e-mail Upozornit emailem     Vytisknout článek Vytisknout článek

Výpis komentářů:
Komentář ze dne: 07.06.2006 08:19:04     Reagovat    Nový komentář
Autor: neregistrovaný - RV (@)
Titulek:
Pěkný článek. Napsáno čtivě.

Komentář ze dne: 07.06.2006 12:16:56     Reagovat    Nový komentář
Autor: [Bell] - Běla Polášková (bela2006@volny.cz)
Titulek:
Jo, jo je to tak - syn v něm jede už nějaké 4 roky a nedá na Linux dopustit. Já lenoch líný jsem si prostě zvykla na Microsoft, opatřila antiviry a nějak se mi nechce přecházet a zvykat si na něco nového. Na druhou stranu je fakt, že co se aplikací a her týká, tak to pořád ještě není ono. Takže na hry a grafiku má zbaběle druhé počítadlo s XP. Ale docela mu přeji (tedy Linuxu), aby se dál rozvíjel - je to cesta pro monopolu Microsoftu a to je dobře.
Článek je napsaný dobře, srozumitelně, čtivě.

  
Komentář ze dne: 07.06.2006 16:35:27     Reagovat    Nový komentář
Autor: [djanku] - Dominik Janků (djanku@seznam.cz)
Titulek: Re:
Tak to syna pozdravujte, vybral si dobrého koňe :) Je pravda, že nabídka her není pro Linux zdaleka tak rozmanitá, jako pro Windows... Otázka ale je, je-li tomu tak dobře či špažně. Ono hry mnohdy svedou poutníka z pravé cesty poznání... :)

Komentář ze dne: 08.06.2006 11:07:24     Reagovat    Nový komentář
Autor: [skold5] - Roman Polách (@)
Titulek:
Jojo.Fajn článek.Mám dotaz :

jak je to u Linuxu se ztrátou dat ?
jakou má před tím Linux ochranu, respektive čím se po případném spadnutí systemu data obnoví.


celkem přemýšlím, že bych si ho pořídil, ale vrtá mi hlavou právě ona podpora internetu...co třeba flash atp. je s tím problém ? co mp3 ? co kodeky na video ?

  
Komentář ze dne: 08.06.2006 11:28:40     Reagovat    Nový komentář
Autor: [djanku] - Dominik Janků (djanku@seznam.cz)
Titulek: Re:
Tématice správy dat a organizací souborů se hodlám věnovat v některém z dalších článků zabývajících se Linuxem.
Předem však můžu říct, že se mi v Linuxu neztratila žádná data už jen díky odlišné struktuře souborového systému.
Pokud jde o flash, předpokládám, že myslíte flash na internetu. V tom nevidím problém, protože Firefox obsahuje plug-in pro podporu flashe. S mp3 a videem rovněž žádný problém není. Viz XMMS a MPlayer.

Komentář ze dne: 08.06.2006 14:36:15     Reagovat    Nový komentář
Autor: [WhiteShadow] - WhiteShadow (wwhiteshadow@centrum.cz)
Titulek:
Mám doma zcela nový nerozpečetěný Mandriva Linux 2005, je tuším i česky. Můžu dodat na sraz. 2CD

Komentář ze dne: 09.06.2006 18:25:02     Reagovat    Nový komentář
Autor: [WhiteShadow] - WhiteShadow (wwhiteshadow@centrum.cz)
Titulek:
Pro mě perfektní práce, napsáno opravdu čtivě a zajímavě. Už nějakou dobu jsem se chtěl o Linuxu něco dozvědět něco víc, ..SUPER. Sám jsem na vážkách. Jak jsem psal mám zcela nové Linuxy,..A co kdybych měl dva operační sytémy?
Hodnotím - 1

  
Komentář ze dne: 09.06.2006 23:01:47     Reagovat    Nový komentář
Autor: [djanku] - Dominik Janků (djanku@seznam.cz)
Titulek: Re:
Zdravím, moc mě teší, že je tento článek alespoň někomu užitečný, a že se předem nevihodil do koše... S dvěmi operačními systémy není žádný problém. Já osobně mám na svém notebooku Linux a Windows. Tuto službu obstarává tzv. zavaděč operačního systému, který se jmenuje LILO (LInux LOader), ve kterém si klidně můžeme nastavit i jiné operační systémy. Budu se snažit další články napsat co nejrychleji, abych vyhověl co největšímu počtu otázek... Zatím nashledanou a zdravím všechny zájemce !

  
Komentář ze dne: 27.07.2006 12:18:18     Reagovat    Nový komentář
Autor: neregistrovaný - Harvie.lamer (fakemail@dodgeit.com)
Titulek: Re: :eR
Zkus feather linux, alespoň uvidíš, jak jsi na tom, je to live cd vycházející z knoppixu (debianu), můžeš si ho pak nainstalovat i na harddisk, nebo cokoli jiného. jeho výhoda tkví v tom, že v něm najdeš abiword, firefox a pár dalších nejdůležitějších aplikací, ovšem systém je tak zjednodušený, že v něm není tolik konfiguračních souborů, a po pár minutách googlování jsem z něj udělal doslova vytuněné grafické rozhraní, vycházel jsem z tohoto obrázku, ale upravil jsem si ho více svým představám a také FluxBoxu (správce desktopu ve featheru):

[odkaz]http://www.linuxsoft.cz/scree nshot_img/53-a.jpg[/odkaz]

ke svému pc, můžeš se v něm naučit všechny základy konfigurace Linuxu a práce s Unixem, jako takovým (podobné operační systémy, komerční i nekomerční, více zaměřené na konkrétní použití i uživatelsky přívětivé, kromě Linuxu mezi ně patří také například FreeBSD, NetBSD, MacOS X, Irix, tuším že Solaris, atd...).

Feather linux najdeš na:

[odkaz]http://featherlinux.berlios.de/downl oad.htm[/odkaz]

Stáhni si soubor .iso ,vypal ho na cd (ne jako soubor, ale jako obraz, např v neru nebo burn4free (www.burn4free.com) najdeš něco jako vypálit cd z obrazu nebo vypálit iso), z tohoto cd nabootuj, jako když chceš instalovat MS Winblows XP z jejich cd, obraz je malý (cca 120MB) a vejde se na 8cm (210MB) cd, můžeš ho tedy nosit i v peněžence (poslední se mi takhle rozpustilo v moři =)

objeví se ti bootovací nabídka (Boot:), tam můžeš zadat nastavení, ty zadej "knoppix xdef ENTER", pro více možností můžeš stisknout F2, parametr xdef nastaví větší rozlišení grafického systému, a pak...

...uvidíš sám

PS.: Když něco nevíš, tak zkus hledat na root.cz abclinuxu.cz a na googlu.

Pokud se snažíš zprovoznit USB paměť otevři si program rox-filler, na panelu najdeš šipku nahoru (o úroveň výše), vyjeď kam až to půjde (adresář "/&quo

  
Komentář ze dne: 27.07.2006 12:21:17     Reagovat    Nový komentář
Autor: neregistrovaný - harvie.lamer (fakemai@dodgeit.com)
Titulek: Re: :eR
Pokud se snažíš zprovoznit USB paměť otevři si program rox-filler, na panelu najdeš šipku nahoru (o úroveň výše), vyjeď kam až to půjde (adresář "/", nebo také "file://" = tzv. root) a jdi do adresáře "/mnt/", pokud si jí měl připojenou při startu, uvidíš tam snad adresář "sda1" s průhledným kolečkem navrchu, klikni na adresář a kolečko zezelená a flashka by se měla připojit (stejně tak disky - "hda1,..."),

pokud chceš jiný kvaliní nástroj na práci se soubory, otevři si konzoli (na ploše) a napiš "mc ENTER", uvidíš něco trochu lepšího, než norton (pro zobrazení české diakritiky ho musíš nastavit - 8bitů vstup i výstup, je to v menu, tam se dostaneš přes F9, F10=konec programu)...

systém vypneš, tak, že v menu (pravé tlačítko na plochu najdeš "shutdown", nebo pomocí příkazu v konzoli "reboot")
<odkaz>http://hacking.e uweb.cz/</odkaz>

    
Komentář ze dne: 27.07.2006 12:25:29     Reagovat    Nový komentář
Autor: neregistrovaný - (@)
Titulek: Re: Re: :eR
http://www.linuxsoft.cz/screenshot_img/53-a.jpg

Komentář ze dne: 27.06.2006 19:36:08     Reagovat    Nový komentář
Autor: neregistrovaný - eng 323557597 (@)
Titulek: Pro i proti
Realisticky a strucne popisuje Linux tak, ze i lici pochopi "vo co go"...



 .: Služby & akce PT




 

 

(c) Postřeh team 2001 - 2009        postaveno na českém opensource redakčním systému phpRS

 

şehirler arası nakliyat şehirler arasi nakliyat ücretleri

fotografie

|

grafika

|

hudba

|

literatura

|

umění

|

galerie

|

poezie

|

gramodeska

|

ars polyri

|

věda

|

elektro

|

technika

|

radio

|

bastlení

|

konstrukce

|

schémata

optimalizace PageRank.cz