|
Linux - adresářová strukturaDominik Janků - Software - 01. 08. 2006 - 11110 přečtení![]() Linux je UNIXový systém. Z toho mimo jiné pramení i jeho adresářová struktura, která se poněkud liší od té, kterou běžně známe z prostředí M$ Windows. Všechna data jsou pečlivě roztříděná a tak můžeme snadno najít to co potřebujeme. Avšak pro běžné nebo začínající uživatele to může být nezvyk, který dnes prolomíme.
Všechna data jsou umístěna v tzv. root (kořenovém) adresáři, který se značí /. Do tohoto kořene jsou pak umístěny všechny ostatní "standartní" adresáře. Zde je přehled nejčastějších adresářů:
Jak
můžeme vidět, adresářová struktura je velice promyšlená. Snadno tak
nalezneme přesně to, co hledáme. Podívejme se však podrobněji na
jednotlivé adresáře, tedy alespoň na ty nejdůležitější. V adresáři /bin se nalézají programy. Název je přejat ze slova binary - binární - dvojkový. Jedná se o základní aplikace, umožňující například práci se soubory nebo příkazovou řádkou (včetně příkazové řádky samotné). Rozdíl mezi /bin a /sbin jsem popsal výše. Zde je výčet základních programů:
Za zmínku stojí také adresář /proc. Ten obsahuje virtuální soubory vázájicí se k jádru. Rovněž obsahuje adresáře s číselným pojmenováním, které v sobě obsahují soubory s bližšími informacemi o procesu - neboť název adresáře odpovídá číslu procesu. Dále pak obsahuje klasické textové soubory, ve kterých naleznete bližší informace o vybavení vašeho počítače. Zkuste například vypsat soubor /proc/cpuinfo třeba příkazem cat /proc/cpuinfo. Adresář /var využívají programy pro uchovávání proměnných dat (od toho i název adresáře z ang, variable). Jedná se například o databázové programy, webové servery atp. Rovněž zde nalezneme logy (záznamy) systému.
To už by pro dnešek stačilo. Snad se mi podařilo osvětlit řád a vymýtit chaos. Příště se podíváme na práci se systémem v příkazovém řádku, osvětlíme si pojmy jako je terminál, konzole, bash, proces atd. Takže nashledanou u dalšího článku!
Související články: Proč Ubuntu? (19.07.2009) Linux - příkazový řádek, díl 2. (14.10.2007) Proč se Linux nikdy nestane majoritou na desktopu (03.12.2006) Linux - příkazový řádek (30.11.2006) Nebojme se Linux (14.10.2006) Linux - oddíly a souborové systémy (07.07.2006) Linux - perspektivní operační systém (07.06.2006) Pro ohodnocení článku musíte být registrovaným čtenářem [Akt. známka: 1,00 / Počet hlasů: 2] ![]() ![]() Výpis komentářů:
|
|
|
|
(c) Postřeh team 2001 - 2009 postaveno na českém opensource redakčním systému phpRS |
|