Ve dnech 20. - 23. 7. 2006 proběhl v Ostravě
známý hudební festival Colours of Ostrava a já na něm nemohl chybět. Ve
čtvrtek zahájila festival pohodovým koncertem kapela Kuličky štěstí a
krátce po ní vystoupila kapela roku 2005 Chinaski z jejíhož koncertu
jsem po deseti minutách odešel a raději jsem zamířil do Boomerangu na
bosenské Dubioza Kolektiv, kteří předvedli skvělé energické vystoupení,
rozhodně lepší než nezáživní Chinaski. Závěr prvního dne obstarala
finská Värttinä, která také předvedla skvělý výkon, který byl jen
drobně poznamenán několikaminutovým výpadkem videoprojektoru. První den
se tedy vydařil, jediným problémem byla obrovská přeplněnost Černé
louky, kde se koncentrovali všichni fanoušci, protože na
Slezkoostravském hradě začal festival až v pátek a tak se na Černé
louce tvořily obrovské fronty jak na občerstvení, tak i na toalety.
V
pátek začal festival až v 17:00, takže se nabízí myšlenka, že festival
mohl být klidně třídenní a čtyři kapely, které vystupovaly ve čtvrtek
by mohly být přesunuty na začátek čtvrtečního programu. Pro mě je to
jen drobnost, protože bydlím přímo v Ostravě, ale mimostravští
návštevníci by to asi uvítali. Z pátečního programu mě nejvíce zaujali
britští Delirious?, kteří hrají perfektní křesťanský rock. A pak, že
křesťanská hudba je nudná
. Před Delirious? vystupovali irští The Frames, kteří sice nepodali
hudebně tak kvalitní výkon, ale o to více pobavil zpěvák publikum,
hlavně tím, že se naučil několik českých frází, například: “Je to tady
fucking dobre.” V pátek jsem se dočkal ale také největšího zklamání
celého festivalu, kterým bylo vystoupení vychvalované formace M.
Papalescu & The Nihilists, které ovšem nemělo s kvalitní hudbou
vůbec nic společného a po když ani po patnácti minutách nepředvedli nic
zajímavého, raději jsem odešel na vystoupení britsko-tureckého uskupení
Oojami, které mě nijak neoslnilo, ale ani nezklamalo, prostě to nebyl
můj šálek čaje.
U
večerních vystoupení na Colours music stage, tj. na hlavní scéně, kdy
už běžela projekce na obě plátna, mě zaskočila a dosti zklamala další
věc, možnost poslat za několik korun SMS, jejíž obsah se poté objevil
na plátně a to i během samotných koncertů, což dosti pokazilo celkový
dojem. Samozřejmě, že nejtypičtějšími zprávami byly: “Má X, strašně tě
miluji, tvůj Y.” “Ahoj, moje číslo je xxx xxx xxx, kdo si se mnou
pokecá?” “Jmenuji se X, jsem gay a hledám kamaráda s velkým penisem.”
Naštěstí pořadatelé tuto zrůdnost, která se hodí tak maximálně na Óčko,
během vystoupeních Salifa Keity a Roberta Planta vypnuli.
Ze
sobotních vystoupení zmíním pouze dvě a to Salifa Keitu a Gogol
Bordello. Keitův koncert byl pro mě, jako pro člověka, který se v
africké hudbě vůbec nevyzná, sice zajímavý, Keitův zpěv byl skvělý, ale
celkově mě jeho vystoupení nijak silně neoslovilo. Zato “cikánští
punkeři” Gogol Bordello jsou moje krevní skupina a jejich šílený a
vyčerpávající koncert jsem si naplno užil, stejně jako asi většina
diváků. Zpěvák Eugene Hütz, stejně jako ostatní členové, podal
fantastický výkon a jejich vystoupení bylo podle mě druhým nejlepším na
celém festivalu. Pokud někdy budete mít příležitost jejich koncert
navštívit a pokud máte rádi “trochu” divočejší hudbu, neváhejte a
určitě nebudete litovat.
Z nedělních vystoupení krátce zmíním
pouze jedno, vrchol festivalu, vystoupení bývalého zeppelína Roberta
Planta s jeho kapelou Strange Sensation. Plant předvedl strhující
výkon, který naprosto přečil všechny ostatní umělce, které jsem na
Colours viděl a především slyšel. Během asi hodinu a půl dlouhého
vystoupení jsme se dočkali nových Planotvých písní, tak i těch
old-schoolových z dob Led Zeppelin, které korunovala fenomenální
závěrečná Whole Lotta Love, která přivedla celé publikum doslova do
varu a po jejím zkončení se Plant dočkal obrovských ovací. Plant po
celou dobu zpíval fantasticky a také ostatní muzikanti podávali skvělé
výkony. Pro mě jako pro fanouška Led Zeppelin to byl obrovský a
nezapomenutelný zážitek.
Celý festival Colours of Ostrava 2006
musím ohodnotit velice pozitivně a to se netýká jen kvality hudebních
vystoupení, ale také organizace festivalu, chování pořadatelů a celkové
atmosféry. Příští rok určitě nebudu Colours chybět.