.: Rubriky
plus 1) Poezie a próza
plus 2) Hudba
plus 3) Galerie
mínus 4) Film
mínus 5) Divadlo
plus 6) Věda a technika
plus 7) Mozaika (ostatní)
plus 8) Projekty POSTŘEHU

 .: Chci...
... se stát autorem
... znát lidi kolem Postřehu
... sponzorovat Postřeh
... vložit/upravit článek
Boží Dar
 .: Free MP3 album!
Vinylová budoucnost 2008 Vinylová budoucnost 2007

 .: Články podle data
<<  Říjen  >>
PoÚtStČtSoNe
    1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

 .: Online
Stránku si právě čtou 3 lidé.
 .: Informace
magazín Postřeh
ISSN 1803-5639
Národní knihovna ČR:
001686222
TOP 15, Fotogalerie
Chata v České KanaděChataUbytování velkých skupinPenzion v Jižních ČecháchPenzion v KunžakuRybařeníJižní ČechyPenzion StrmilovKomorníkChata u rybníka KomorníkaUbytování Česká KanadaKomorníkUbytování v Jižních Čechách
 .: Login

Jméno (přezdívka)
Heslo


Registrace nového čtenáře

Šel jsem se Zrzkem kolem vody

Histes - Mystery - 04. 06. 2007 - 1766 přečtení

Občas jsi úchyl, komár, sadista, strašpytel. Dalo by se říct "ve snu jako v životě".

Odklidil jsem sníh před babiččinými vrátky.

Po tom probuzení jsem byl v šoku, věděl jsem daleko víc. Vzpomněl jsem si na jiné sny, které jsem si nikdy předtím neuvědomoval. Na ty, ve kterých mi říkali, jednou ti o tobě všechno řekneme - až na to budeš připravený. Je to velmi zvláštní, protože normálně se z divokých snů probouzíme úderem, vystrašeni, velice rychle.

Cítil jsem, že to co mi předávají ještě dnes vědět nesmím a pozvolna jsem se přesouval do své postele. Vůbec to nebyl nucený přesun, když nadáváte, že jste k té holce už měli tak blízko. Byl to smířlivý transport jinam.

Dopadlo na mě zemské myšlení a uvědomil jsem si, že ten pes už nežije, prababi nechodí a v ten den se nikde netopilo a taťka měl pouze zelený nátělník.

Mám pocit, že mě chtěli ochránit a k tomu potřebovali nastínit některé skutečnosti.

V tom snu bylo vše v symbolech. Jako kdybych se to neměl dozvědět normálním způsobem. Prababi mě chtěla chránit a zapírala, že o mě ví. Jednalo se tak neuvěřitelně rychle, jakoby tušili, že dlouho tam s nimi nepobudu. A ve chvíli, kdy jsem cítil, že už budu vědět vše, to co mě přes den vůbec nezajímá, jsem se polehoučku probouzel. Dvě hodiny v noci. Přesně.

Sen mi přiblížil dobu mého vzniku, jak panovala hektická atmosféra, tak divoká, že se všichni z rodiny sešli.. A doteď nerozumím, že zde nebyly žádné generační rozdíly v uvažování. Jen ta řeč kdy můj otec se baví s prababi o kondomech...

Měl jsem ohromný strach, když jsem začal zachycení snu psát. Dělalo se mi špatně a nakonec je mi zase tak nějak neutrálně. Celkem nic nevím a v podstatě to, co bylo podstatou, ty pocity, kdy se cítíte a víte co jste, jsem stejně nezachytil a proto tahle povídka bude jen  "těším se na smrt". Pokud mi taky někdo předem odklidí sníh, který napadne jen před můj dům.

A bude tak krásně čerstvý, bude se třpytit a na jeho existenci se nepodepíše okolní teplota. Chci se v tom sněhu vyválet a postavit iglú. A být jen v tílku! Jo, ale my máme prý jednu nádhernou věc, která je jistá - fyzika propojená s matematikou.

Hovno.

 


Pro ohodnocení článku musíte být registrovaným čtenářem  [Akt. známka: 0 / Počet hlasů: 0]

 
Informační e-mail Upozornit emailem     Vytisknout článek Vytisknout článek

Komentáře na Facebooku:

Komentáře na Postřehu:
Komentář ze dne: 03.06.2007 14:24:42     Reagovat    Nový komentář
Autor: neregistrovaný - WhiteShadow (wwhiteshadow@centrum.cz)
Titulek:
Napsáno je to dobře, myšlenku to má ( dokonce silnou), ale ta mi nakonec tak silně a prožitě vůbec nevyznívá.
Hodnotím 2.7

Komentář ze dne: 03.06.2007 20:28:28     Reagovat    Nový komentář
Autor: neregistrovaný - Jakub Raida (ICQ je 213-261-633)
Titulek: hodnocení
Poselství je možná velké pro autora, pro čtenáře vyznívá lehce levně. Obraty typu v podstatě to, co bylo podstatou" se dají odpustit, leč celkově mi to vyznívá, jakože to sice aspiroval o něčem být, bohužel, forma vše nějak zabíjí a přijde mi, že to není o něčem, ale spíš tak trochu o ničem. Rámcové téma se sněhem hodnotím kladně. Hodnotím za dvě subjektivně (protože jsem si taky vzpomněl na Zrzka a protože znám tyhle maniodepresivní stavy dost dobře) a za tři objektivně (protože forma je mizerná a poselství pro většinovou čtenářskou obec je téměř nulové).

Komentář ze dne: 04.06.2007 07:56:43     Reagovat    Nový komentář
Autor: neregistrovaný - Harr (Harr@atlas.cz)
Titulek:
Histesi,

nejprve trocha gramatiky :"...Jen ta řeč ,kdy můj otec se baví ...."

Jak napsal Jakub přede mnou...že zná tyto maniodepresivní stavy.... myslím,že v určité fázi je zná každý.Naše sny s námi dovedou velmi silně točit.A někdy se ještě zdají na pokračování - hotový seriál a bez konce obyčejně.
Pokud mohu posoudit...asi ten sen sdělil Tobě více než Ty nám...alespoň,jak jsem to pochopila já.Myšlenka je dobrá,ale stránka sdělení je přesně jako ten sen - nevyvážená.

Komentář ze dne: 04.06.2007 08:19:26     Reagovat    Nový komentář
Autor: neregistrovaný - Histes (@)
Titulek:
Asi jsem to sem neměl vůbec dávat. Je to jen polovina textu - pocity ze snu. První část se mi nezdála vhodná - samotný popis snu, co se dělo.

Komentář ze dne: 05.06.2007 12:14:20     Reagovat    Nový komentář
Autor: neregistrovaný - GreenEyes (@)
Titulek:
Nenazyvala bych to "maniodepresivnimi" stavy. Ty stavy tesne po probuzeni, ale take tesne pred usnutim, jsou prokazatelne (mam na mysli neurologicke vyzkumy) zmenenymi stavy vedomi. Trvaji velmi kratce, ale jsou vzacnymi okamziky, kdy muzeme porozumet samy sobe, popr. sebe prijmout. etc. (to etc by bylo dlouhe).
Tady si netroufam hodnotit neco jako stylistickou vadu, ponevadz ma-li to byt autenticke sdeleni o stavu tesne po probuzeni, pak je nanejvys pravdive a stylistickych vad proste. Proste mozek a duse pracuji v takovych chvilich presne tak. Jakykoliv stylisticky zasah by ubral dilu naboj. A take v podstate neverim, ze by Histes, ktery si na dokonale stylisticke upravy svych del potrpi, ty "vady" tady nechal jinak, nez umyslne.
Zajimave. Mozna by ta prvni cast stala za uverejneni. .: Služby & akce PT
 

 

(c) Postřeh team 2001 - 2009        postaveno na českém opensource redakčním systému phpRS

 

şehirler arası nakliyat şehirler arasi nakliyat ücretleri

fotografie

|

grafika

|

hudba

|

literatura

|

umění

|

galerie

|

poezie

|

gramodeska

|

ars polyri

|

věda

|

elektro

|

technika

|

radio

|

bastlení

|

konstrukce

|

schémata

optimalizace PageRank.cz