.: Rubriky
plus 1) Poezie a próza
plus 2) Hudba
plus 3) Galerie
mínus 4) Film
mínus 5) Divadlo
plus 6) Věda a technika
plus 7) Mozaika (ostatní)
plus 8) Projekty POSTŘEHU

 .: Chci...

 .: Free MP3 album!
Vinylová budoucnost 2008 Vinylová budoucnost 2007

 .: Články podle data
<<  Květen  >>
PoÚtStČtSoNe
  1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31   

 .: Online
Stránku si právě čte 1 člověk.
 .: Informace
magazín Postřeh
ISSN 1803-5639
Národní knihovna ČR:
001686222
TOP 15, Fotogalerie

 .: Login

Jméno (přezdívka)
Heslo


Registrace nového čtenáře

Hudební seriál 10 z 1000, Filip Drábek

Histes - Vlastní tvorba - 30. 09. 2007 - 3041 přečtení

"Je mi 16 let a jsem studentem oboru Reprodukčního grafika pro média v místní střední škole v Přelouči, kde mimochodem také bydlím." Takto se Filip drábek, přezdívkami Filous Drabajs či Stajpik na serveru HumanArt, prezentuje na svých osobních stránkách. Dle svých slov neumí ve skutečnosti pořádně na žádný nástroj hrát a ke komponování mu slouží počítač - jeho schopnost konvertu not do hudební stopy.

Hudbě na PC se věnuji už od 9 let a myslím, že za tu dobu jsem udělal velký pokrok. Nejen ve skládání, ale také v technice, naučil jsem se trochu lépe pracovat se zvukem, vytvářet si vlastní samply a také jednoduché melodie v MIDI. Samplových věcí jsem udělal opravdu hodně, ale letos jsem přesedlal na tvorbu své vlastní skladby, která se nebude skládat ze žádných samplů, ale opravdu z pravého notového zápisu.

Moje hudba je zatím hodně minimalistická, protože jsem samouk, a samoukům to trvá jaksi déle, než pochopí ty nějaké akordy, intervaly a podobně. Někdo říká, že ke skládání nemusíte ani umět noty. Ano nemusíte - u samplové hudby opravdu nemusíte. Tam jenom naskládáte hudební soubory ve formátu WAV a máte vyhráno. Ale v normálním skládání se bez not neobejdete. A bez harmonie už vůbec ne - i tu se teď učím. Marně...

S albem BEGIN rostlo přání dělat elektronickou hudbu. Ujistil jsem se, že to byly opravdu pouze experimenty, a že album jako takové je celkově fiasko. Rozhodl jsem se pro jiný žánr a sice pro KLAVÍR. Nechci být žádným Chopinem a ani se o to nesnažím. Chci skládat pocitové, jednoduché, minimalistické skladbičky, které potěší nejen mě, ale také ostatní.

Co bych ale chtěl skládat častěji, jsou soundtracky - hudba do filmů, nejlépe s celým symfonickým orchestrem. Přání se mi už z poloviny splnilo - demo Roses For Michelle je toho důkazem. Ale bohužel, je to jen demo a živý orchestr to nenahradí. Ale po tom, co předvádím, na nějaký živý symfoňák můžu s chutí zapomenout. Ale sen žije dál. 

 Filip se krom jiného baví tvorbou amatérských filmů a internetových stránek. Vytvořil server Údéčko (www.udecko.wz.cz) a při pohledu na něj Vám možná jeho struktura bude povědomá. Ano, jak sám autor v informacích o webu píše, inspiroval se magazínem Postřeh. ("Dejme tomu, že inspiraci jsem pak později objevil i u studentského svobodného magazínu Postřeh, který je dneska na velmi vysoké úrovni nejen v návštěvnosti, ale i popularitě. Společně s občasnými radami vedoucího projektu již zmíněného Postřehu jsem nainstaloval redakční systém phpRS a od této chvíle se oficiálně datuje vznik ÚDéčka.")

 

Oblíbená hudba: (většinou orientovaná směrem na britské ostrovy)  R.E.M., Travis, Coldplay, The Who, Pink Floyd, Franz Ferdinand, Red Hot Chilli Peppers, Radiohead... Rád také zpívá, jak sólově, tak i ve sboru.

Nebudu přehnaně chválit, když řeknu, že Filip alias Stajpik se řadí mezi pár uživatelů serveru HumanArt, jehož tvorba opravdu stojí za poslechnutí. Takových spočítám na jedné ruce - myslím si, že Filipa čeká v oblasti hudby zajímavá budoucnost.

Ukázky:

Raining
Creeping
On the road

Zdroje:
www.filous-drabajs.wz.cz
www.udecko.wz.cz
www.stajpik.humanart.cz


Skladby byly vydány se souhlasem autora, Filipa Drábka.

 


Související články:
Hudební seriál 10 z 1000, Petar Bogdanovski (28.09.2007)

Pro ohodnocení článku musíte být registrovaným čtenářem  [Akt. známka: 0 / Počet hlasů: 0]

 
Informační e-mail Upozornit emailem     Vytisknout článek Vytisknout článek

Komentáře na Facebooku:

Komentáře na Postřehu:
Komentář ze dne: 30.09.2007 11:11:26     Reagovat    Nový komentář
Autor: neregistrovaný - Drabajs (filip.drabek@seznam.cz)
Titulek: Co dodat
Co dodat - snad jen že je to hezky o mě napsané ... Jsem zcela zvyklý na drsnější kritiku. Ještě jednou díky! :-)

Komentář ze dne: 30.09.2007 17:59:54     Reagovat    Nový komentář
Autor: neregistrovaný - Marek Ruznar (ruzma@seznam.cz)
Titulek:
Díky moc za článek a za upozornění na nadějný hudební talent - ten kluk je opravdu, ale opravdu hodně dobrý - vřele doporučuji navštívit jeho stránky a poslechnout si další skvělé záležitosti - Melancholy, One little rose, American Happy-end a vůbec všechno ostatní. Skladby jsou komponovány v různém stylu, často se od sebe pocitově hodně liší, ale je to všechno tak čisté, má to vždy atmosféru a každopádně to člověka dostane do nálady (přesně do té nálady v jaké chce autor posluchače mít). Tenhle kluk by mohl jednout být autorem filmové hudby zcela bez problému, jelikož by dokázal napsat hudbu k melancholické komorní hře i k americkému velkofilmu. Každopádně mu držím palce.

Komentář ze dne: 30.09.2007 19:44:12     Reagovat    Nový komentář
Autor: neregistrovaný - Harr (Harr@atlas.cz)
Titulek:
Právě jsem doposlouchala poslední skladbu na výše uvedených stránkách, naprosto souhlasím s komentářem Marka Ruznara. .: Služby & akce PT
 

 

(c) Postřeh team 2001 - 2009        postaveno na českém opensource redakčním systému phpRS

 

şehirler arası nakliyat şehirler arasi nakliyat ücretleri

fotografie

|

grafika

|

hudba

|

literatura

|

umění

|

galerie

|

poezie

|

gramodeska

|

ars polyri

|

věda

|

elektro

|

technika

|

radio

|

bastlení

|

konstrukce

|

schémata

optimalizace PageRank.cz