|
<<
Červen
>>
|
| Po | Út | St | Čt | Pá | So | Ne |
| 1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
| 8 |
9 |
10 |
11 |
12 |
13 |
14 |
| 15 |
16 |
17 |
18 |
19 |
20 |
21 |
| 22 |
23 |
24 |
25 |
26 |
27 |
28 |
| 29 |
30 |
| | | | |
|
Stránku si právě čte 22 lidí.
|
|
1968
Jarda - Zamyšlení - 19. 05. 2008 - 3161 přečtení
vím že co v tý paměti mám, to je jen můj pohled
(stejně uzoučkej jako pohledy těch co píšou učebnice, a těch co je potom vykládají)
máma si dodnes myslí že nás přijeli osvobodit
tenkrát v noci mi vzbudila, stovky tanků se valily ulicí
řvalo to, ale tak nějak jinak
nebyla z toho cejtit válka
aspoň né taková, jak sem ji jako skoro třináctiletej kluk znal
hektický ráno, rozhlas, fronty v obchodech, podpisový archy
OKUPACE
slovo, kterýmu jsem tenkrát moc nerozuměl
chodili sme s klukama podepisovat co šlo, a vždy za to dostali maličkou trikoloru,
(takový plastový, ty byly ceněný, plastu tolik nebylo no)
nápisy vápnem na všem
co se dalo popsat, úměrný asi množství barvy a velikosti plochy
"IVANE TÁHNI DOMŮ, ČEKÁ TĚ NATAŠA"
"ZA DUBČEKA ZA SVOBODU RUSŮM NEDAT ANI VODU"
no jo, vono se řekne: nedat vodu -
stáli na mostě, na každým jeden
někdy dva
regulovčíci
den, dva........... tři
a my je s klukama chodili obhlížet
exotika ZOO, všimli sme si, že nikdy nic nejedí, nepijou
to zrovna bylo horký léto, tenkrát
tak sme se osmělili, a šli blíž, byli to takový klucí
né o moc starší než tenkrát my
školskou ruštinou a spíš posunkama sme dali řeč
(je to úsměvný, když na to dnes vzpomínám)
měli jen hodně cigaret, takovejch co sme nikdy neviděli
(podivný krabičky, modrej mauritius mezi cigárama)
a tak si připnuli tu trikoloru
tu sme jim dali, a oni ............................
dali cíga, a my jim z domova nosili jídlo
a pití, to taky, i pivo, pamatuju ty pohledy
vyplašený zvíře v lese
(to snad aby to pití a jídlo nikdo neviděl)
né krvelačná šelma co nám přišla ublížit
(snad od tý doby, a pak vojnou, sem si pořádně uvědomil, co to je)
slovo rozkaz
slova o moci mocných, o zákulisních hrách,
když sme vyfásli třídní důtky za přátelení s okupanty,
dalo se to pochopit
když mi potom oddával tajemník národního výboru
velkej komunista a příznivec režimu,
to už sem nechápal vůbec nic
(byl to ten samej co mi dal tu třídní důtku)
nepochopil nic, nebo pochopil všechno
jak blízko maj tydle výrazy
pohledem dvou párů očí, sekundantů
se musíš dívat na souboj svých dvou JÁ, jen pak zjistíš
..................................... co se toho rána vlastně stalo
Pro ohodnocení článku musíte být registrovaným čtenářem
[Akt. známka: 0 / Počet hlasů: 0]
Upozornit emailem Vytisknout článek
Komentáře na Facebooku:
Komentáře na Postřehu:
Komentář ze dne: 18.05.2008 21:15:35 Reagovat Nový komentář
Autor: neregistrovaný - Harr (Harr@atlas.cz)
Titulek:
Pro své vzpomínání na onu dobu, jež jsi se snažil pochopit svým třináctiletým rozumem, sis vybral formu hovorové řeči, zařadil jsi tehdejší postřehy a prožitky a dopsal i pozdější nadhled.
Zažila jsem "pražské jaro", srpen i následnou normalizaci (a třebaže věkem trochu nad Tebou), některé věci vnímám stejně.
Často si říkám, kde bychom byli dnes, kdyby se to tehdy "povedlo".
Ale zpět k zamyšlení - je čtivé, napsané tak, aby zaujalo. Své čtenáře si bezpečně najde.
|
| |
Komentář ze dne: 19.05.2008 13:44:48 Reagovat Nový komentář
Autor: [tulák] - Jarda (jarda@poetickej.net)
Titulek: Re:
Často si říkám, kde bychom byli dnes, kdyby se to tehdy "povedlo".
~~~
dnes, s odstupem doby si myslím že tzv. socialismus s lidskou tváří byla hloupost, nemožná provést, nešlo stát mezi bloky, nešlo to stejně, jako dnes není možná cesta zpět
bylo mi třináct, sbíral sem QSL karty, vzpomínám, že zrovna v tý době jsem si psal na TWR Monte Carlo o bibli v češtině, nedošla, o deset let později u jednoho výslechu, kterej byl důsledkem jedný mý (jak říkali, protistátní) performance mi vyšetřoval vpálil větu, "o tobě je to známý, už ve třinácti si měl sklony k podvratný činnosti, jako všichni, kdo si tenkrát psali o bibli", jak se tohle dověděl je mi záhadou dodnes, otevřel někdo dopis co sem poslal, nebo holt bible doputovala na jinou adresu,
ale to je fuk, vlastně sem chtěl napsat, že to byl pro mě zlomovej rok, rok kdy sem si sám sebe uvědomil
|
Komentář ze dne: 20.05.2008 19:38:02 Reagovat Nový komentář
Autor: [Kozííí] - Pavel Kotrba (koziii@seznam.cz)
Titulek:
mluvit o roku 1968 z mého pohledu je docela humorné protože já ještě nebyl ani v plánu ale historie mě učila to známé a vyprávění dědy a mámy mi stačily k doložení jakéhosi obrazu o době,
děda byl (a je) komunistou - sice jeden čas volil sociální demokracii ale opět se navrátil ke ksčm, vyprávěl mi že když v roce 68 táhla vojska přes naši vesnici, měl tak ukrutnou zlost, protože cítil, že to co se mu podařilo do toho roku vybudovat ve vesnici padne, ano děda zakládal JZD a to JZD opravdu fungovalo tak jak by měl fungovat jakýkoli zemědělský podnik i v kapitalizmu a od dob normalizace to šlo všechno ho háje
mámě v té době bylo 9 let a ráno ji vzbudily tanky, její máma nikde a bráška ještě spal, běžela ven, zjistit co se děje, u obchodu uviděl frontu a v ní maminku, rozeběhla se po silnici k ní a maminka jí řekla aby šla domů, že ještě musí počkat na chleba a mouku, koupila jí ledňáčka za 20hal a poslala ji domů at se nebojí a at nechodí ven.
narozdíl od dědy táty a mámy, kteří všichni ve volbách dávají hlas ksčm, nejsem ten který by jim něco odpustil a to že jsou voleni pramení pouze z úzkosti některých lidí, vždyť u nás by neměli nejmenší šanci nebýt oslabení českého lidu válkou a sliby do prázdna, nikdy neklesnu k tomu abych je volil
a k zamyšlení... chtěl jsem ti taky poděkovat že jsem mohl být na chvíli třináctiletým klukem v roce 1968
|
| |
Komentář ze dne: 20.05.2008 20:35:28 Reagovat Nový komentář
Autor: [tulák] - Jarda (jarda@poetickej.net)
Titulek: Re:
úsměv, poděkování za komentář
(asi se na tu dobu mejma očima dívat nemusíš, abys věděl, že nic není a nebylo o tom kdo koho volil a třeba i dodnes volí, já osobně nemám koho, sem takovej mor na strany, volil sem republikánskou unii teda stranu né Sládka, ale dr. Jiřího Včelaře Kotase, kterej se dnes nachází na boomTV.cz, a je mi svejma názorama dost blízkej, strana nevydržela, stejně tak s dalšíma mnou volenejma ODA, US....., nevim jestli bych jednou neměl zvolit komunisty nebo ODS, třeba by zmizely v propadlišti dějin, jen do tý naivity zkusit to musim eště dorůst)
jj období normalizace bylo zrůdný
moh bych hodně vyprávět
bejt papežštější než papež našemu establišmentu ale myslím zůstane navěky a v tom je a asi i byl zakopanej ten pes
a ještě jednou děkuju
|
|
já jen
no ten datum, promiňte
|
|
|