.: Rubriky
plus 1) Poezie a próza
plus 2) Hudba
plus 3) Galerie
mínus 4) Film
mínus 5) Divadlo
plus 6) Věda a technika
plus 7) Mozaika (ostatní)
plus 8) Projekty POSTŘEHU

 .: Chci...
... se stát autorem
... znát lidi kolem Postřehu
... sponzorovat Postřeh
... vložit/upravit článek
Boží Dar
 .: Free MP3 album!
Vinylová budoucnost 2008 Vinylová budoucnost 2007

 .: Články podle data
<<  Červen  >>
PoÚtStČtSoNe
 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30     

 .: Online
Stránku si právě čte 1 člověk.
 .: Informace
magazín Postřeh
ISSN 1803-5639
Národní knihovna ČR:
001686222
TOP 15, Fotogalerie
Chata v České KanaděChataUbytování velkých skupinPenzion v Jižních ČecháchPenzion v KunžakuRybařeníJižní ČechyPenzion StrmilovKomorníkChata u rybníka KomorníkaUbytování Česká KanadaKomorníkUbytování v Jižních Čechách
 .: Login

Jméno (přezdívka)
Heslo


Registrace nového čtenáře

Ben

Branwen - Fejetony - 08. 06. 2008 - 2168 přečtení

Nasloucháte-li psu, naslouchejte pozorně...

Toho psa jsem vážně nesnášela.

Ne kvůli jeho vzhledu - Ben byl nepovedený kříženec, který ze všeho nejvíc připomínal špinavý mop na nožičkách -, ale pro to, co dělal. Každý večer, když se setmělo a jeho lidé (takto naši sousedé) zalezli do své vlastní zděné boudy, usedl Ben uprostřed dvora a skučel, naříkal a vyl až do úplného ochraptění. Pokud vás od takového tvora dělí jen několik metrů a nepříliš silná zeď, jistě pochopíte, odkud má averze pramenila. Ono vyspat se v noci sotva čtyři hodiny a to vše sedmkrát do týdne dá člověku pěkně zabrat. Netrvalo dlouho a byla ze mě chodící mátoha, zatímco můj trapič si přes den hodil šlofíka a za soumraku spustil nový koncert.

Možná namítnete, že dělám z komára velblouda, vždyť hlukem trpí spousta lidí. Pod okny jim rachotí těžké náklaďáky, na vedlejším staveništi bagry a sbíječky anebo vlaky, které zastavují na nedalekém nádraží. A přesto všichni v noci spí. Zvykli si. Jenže mechanický rámus, ječení brzd či skřípání kovu o kov je přece jen něco jiného než hlas živého stvoření.

Benovo kvílení mě vytáčelo natolik, že jsem dokonce začala uvažovat, jestli to nedělá schválně. Tak to dopadá, když podsouváte zvířatům lidské vlastnosti. Ona však nejsou ani zlomyslná, ani zákeřná, nedovedou plánovat nebo domyslet důsledky svého jednání. Řídí se instinktem.

„S ním nic nenadělám," krčil na mé stížnosti rameny Benův pán, jehož psí produkce nechávala narozdíl ode mě chladným. „Nepomůže ho okřiknout, ani zmlátit. Musel bych ho leda zastřelit, aby byl konečně zticha."

Zatrnulo mi. Zastřelit? To by přece bylo nelidské.

Omyl. To bylo naopak velice lidské - lidské řešení problému. Otravuje tě někdo? Zbav se ho. Ztrpčuje ti život? Zab ho. Ušetří ti to přemýšlení, proč to asi dělá.

Ano - proč to Ben vlastně dělal?

Traduje se, že úplněk probouzí ve psech prastaré vlčí geny, které je nutí usednout a s hlavou zvrácenou k bledé luně svolávat neexistující smečku. Ben však vyl stále - lhostejno, zda byl měsíc v úplňku nebo novu, ať obloha zářila miliony hvězd anebo ji zakrývaly těžké mraky. A přece byl smysl jeho počínání stejný - volal svou smečku. Ten pes byl jednoduše osamělý - a tak - poslušen instinktu - volal o pomoc.

My lidé se často chlubíme tím, že díky svému vyspělému mozku stojíme vysoko nad ostatními zvířaty. Zaštiťujeme se rozumem a nastavujeme světu třpytivý lak, který má zakrýt naše dávné zvířecí já - a který nazýváme civilizovaností. I my jsme však mnohdy osamělí, jenže ta pevná civilizační slupka nám nedovolí svoji osamělost projevit. A tak se utápíme v alkoholu, bereme drogy nebo skáčeme pod vlak a ostatní jen kroutí nad naším počínáním hlavou : Já fakt nechápu, proč to udělal, vždyť mu nic nechybělo.

Možná bychom si měli vzít z Bena příklad. Až nám zase bude smutno, až v našem životě bude chybět spřízněná duše - zkusme usednout a hlasitě to sdělit všem. Určitě nás někdo uslyší......


Pro ohodnocení článku musíte být registrovaným čtenářem  [Akt. známka: 0 / Počet hlasů: 0]

 
Informační e-mail Upozornit emailem     Vytisknout článek Vytisknout článek

Komentáře na Facebooku:

Komentáře na Postřehu:
Komentář ze dne: 08.06.2008 09:10:58     Reagovat    Nový komentář
Autor: [Hill] - Hill
Titulek: slyšet
Původně jsem chtěl dodat "nejvyšší čas začít", ale mnozí lidé už dávno volají. A volalo jich mnoho v generacích před námi. Jen to je přes ten skřípot strojů, šum věcí a silnější zdi moc špatně slyšet. A, když už něco slyšet je, nebývá to srozumitelné. Řvát hlasitěji? To se přece nedělá... (to ale jen mezi námi, pes je našimi uměle vytvořenými společenskými pravidly celkem nedotčený, tak proč by hlasitě nevyl steskem?).
Branwen, dobrý článek k zamyšlení. A dobře napsaný.

Komentář ze dne: 08.06.2008 15:41:20     Reagovat    Nový komentář
Autor: [all] - Ála (samankaal@seznam.cz)
Titulek:
...jj lidé vyjme..třeba se dočkáme, že nás někdo zastřelí..
ale jinak
líbí se mi ta úvaha, jen se nedá nějak v realu použít :-)
škoda..
město plné vyjících lidí..

Komentář ze dne: 08.06.2008 20:48:29     Reagovat    Nový komentář
Autor: neregistrovaný - Foton (@)
Titulek:
Hm, určitě to má něco do sebe... rozum je sice skvělá věc, leč bohužel, když se nepohodne se "zvířecími" instinkty a emocemi, bývá to blbé.... to potom tito dva se navzájem ignorují, člověk se ujišťuje: "jo, je to vše O.K.", jenže to potlačené druhé tu stále je a hlodá...

Komentář ze dne: 09.06.2008 06:01:32     Reagovat    Nový komentář
Autor: [Echinacea] - Echinacea
Titulek:
Také bych často zavyla jako ten Ben...pak napíšu jen nějaký literární povzdech v naději, že se někdo ozve ...:o)
Úvaha na téma osamocení je působivá, téma až příliš aktuální ve společnosti, kde rozpad rodin a vztahů je považován za běžnou situaci, zdůrazňovanou nejrůznějšími medii na příkladu t.zv. celebrit.

Komentář ze dne: 13.06.2008 05:49:32     Reagovat    Nový komentář
Autor: [Kozííí] - Pavel Kotrba (poezie@postreh.com)
Titulek:
mnoho lidí volá a naprosto stejný počet to neslyší avzhlíží se ve své slupce (tak jak jsi to řekla a povedeném fejetonu)
kromě aktuálnosti (v tom dnešním spěchu) nese i trochu nadčasovosti, protože počítám s tím že se jen tak něco s člověkěm a jeho chování změní .: Služby & akce PT
 

 

(c) Postřeh team 2001 - 2009        postaveno na českém opensource redakčním systému phpRS

 

fotografie

|

grafika

|

hudba

|

literatura

|

umění

|

galerie

|

poezie

|

gramodeska

|

ars polyri

|

věda

|

elektro

|

technika

|

radio

|

bastlení

|

konstrukce

|

schémata

optimalizace PageRank.cz