|
Eugene O'NeillHarr - Osobnosti - 25. 11. 2008 - 7255 přečteníAmerický dramatik, čtyřnásobný držitel Pulitzerovy ceny a nositel Nobelovy ceny udělené v roce 1936. * 16. října 1888, New York + 27. listopadu 1953, Boston
Eugene Gladstone O´Neill se narodil v rodině herce irského původu, který pracoval v kočovné herecké společnosti. Malý Eugene tak vyrůstal na cestách, ale otcův zájem o divadlo zprvu nesdílel. Nejprve studoval katolickou internátní školu a po jejím absolvování se zapsal na práva na universitě v Princetonu. Studium však nedokončil, již po prvním semestru školu opustil a živil se celou řadou různých zaměstnání, z nichž některá byla poměrně dobrodružná (mimo jiné hledal roku 1909 zlato v Hondurasu a v letech 1910-1911 se plavil jako námořník do Jižní Ameriky, Afriky a Anglie). Většinou žil bohémským životem a jeho myšlení se radikalizovalo směrem k anarchismu a pod osobním vlivem Johna Reeda načas i k socialismu. Roku 1912 začal pracovat jako redaktor a téhož roku onemocněl lehkou formou tuberkulózy, z níž se léčil v různých sanatoriích. Tehdy začal psát své první dramatické pokusy, které však neměly žádný úspěch (nabízel je k realizaci otci, ten je však odmítal).
V letech 1914-1915 absolvoval O'Neill seminář dramaturgie a dramatické techniky na Harvardově univerzitě, kde se seznámil s herci z avantgardního divadelního souboru Provincetown Players (Provincetownští herci) z New Yorku. Napsal pro ně aktovku z námořnického prostředí Východním směrem do Cardiffu, která byla jeho první hrou uvedenou na scéně. Hra měla úspěch, a tak Provincetownští herci uvedli v letech 1916 - 1922 dalších patnáct O'Neillových her, z nichž největšího úpěchu dosáhl roku 1920 Císař Jones. Současně se spoluprácí s Provincetownskými herci se O'Neill snažil proniknout do „velkého divadla" na Broadway, což mělo za následek myšlenkové, stylové i kvalitativní výkyvy v jeho tvorbě, zaviněné určitou komerčností tamního divadelního prostředí. Velkého uznání zde však dosáhl roku 1920 hrou Za obzor, ve které se umělecky plně našel a poprvé naplno otevřel své téma: neúnavnou snahu hlavních hrdinů zvrátit svůj promarněný život. Roku 1921 uvedl na Broadway svou další slavnou hru Ana Christie. Roku 1926 ukončil O'Neill svou spolupráci s malými experimentálními scénami a téměř všechny jeho další premiéry pro něho realizoval Theatre Guild (Divadelní cech) tehdy jedna z nejlepších broadwayských institucí. Roku 1931 zde O'Neill uvedl jedno ze svých stěžejních děl, dramatickou trilogii Smutek sluší Elektře, ve které se pokusil najít moderní ekvivalent antického mýtu. O'Neillovy divadelní hry mají hluboký psychologický podtext, neboť zkoumají motivy odcizení, viny, iluze, touhy a zklamání. O'Neill v nich zobrazuje rodinné vztahy ničené nenávistí, incestní láskou a cizoložstvím, které ústí ve vraždy a sebevraždy vyvolané nepřekonatelným vědomím viny a trestu. „Za jeho dramatické dílo, charakterizované mocnou působivostí, čestností, silnými city a svébytným pojetím tragičnosti" (citace z odůvodnění Švédské akademie) mu byla roku 1936 jako druhému americkému spisovateli (a doposud jako jedinému americkému dramatikovi) udělena Nobelova cena za literaturu. Nobelovu cenu O'Neill obdržel paradoxně v době, kdy se na dlouhá léta odmlčel. Koncipoval totiž veliký cyklus devíti dramat pod názvem Příběh vlastníků, kteří se sami vyvlastnili, který měl kriticky zobrazit americký život od koloniálního období do první světové války. Z cyklu napsal šest her, čtyři však zničil a zbylé dvě byly uveřejněny až po jeho smrti. Rovněž po jeho smrti bylo roku 1956 provedeno jeho vrcholné dílo „psané slzami a krví", otřesné psychoanalytické drama s autobiografickými prvky Cesta dlouhým dnem do noci napsané již roku 1941.
dům Eugena O'Neilla v Denvilu
Dramata O´Neillem začíná slavné období moderního amerického dramatu. Jeho dramatické dílo obsahuje téměř padesát her. Náměty O´Neill ze života námořníků, spodiny, proletářských vrstev, života farmářů i inteligence. Jeho tvorba se rozpíná od naturalizujících aktovek přes hry expresionistické, psychoanalytické až k filozofujícím podobenstvím a alegoriím. Celým dílem prostupuje autobiografický motiv. V závěru svého života psal O´Neill realistická psychologická dramata:
Filmové adaptace
Česká vydání
Ukázky z děl Smutek sluší Elektře (Překlad: Jan Grossman, 1964)
Hra O'Neilla je zajímavou novodobou adaptací známé antické tragédie jednající o návratu Agamemnóna domů za manželkou Klytaiméstrou, ale je zavražděn jejím milencem. Navrátivší se syn musí za pomoci sestry Elektry pomstít jeho smrt - matkovraždou. Děj je tentokrát zasazen do roku 1865, přesněji do Ameriky za dob občanské války. Podobně jako v antických tragédiích zde máme průvodce - chór, vysvětlující popudy rodiny či upřesňující nenápadně nové indicie k ději.
Otec rodiny Ezra Mannon , je v poli stejně jako jeho syn Orin. Chlapec byl matčiným miláčkem, proto je jí Ezra neustále obviňován, že jí syna odvedl. Mannonovým se rozpadlo manželství již krátce po svatbě, přesto spolu zůstali. Ale za manželovy nepřítomnosti, dcera Lavínie zjišťuje, že její nápadník, námořník Adam Brant, se nezajímá o ni, ale dochází za Kristinou, její matkou. Navíc se ukáže, že je vlastně jejich vzdáleným příbuzným, jehož rodiči kdysi Mannovi pohrdali a vyhnali je z domu.zhanobí před Ezrou, který si s ní chce po příjezdu promluvit, bohužel hned první den doma, je otráven jedem. Zakrátko se vrátí z vojny i Orin. Je znát, že vyrostl teprve na frontě. Nerozumí zlosti své sestry, která se jej snaží cíleně vmanipulovat do vraždy matčina milence, plukovníka Branta. Netuší však, že její mladší bratr svou matku velmi miloval, což hraničilo až s oidipovským komplexem. Po vraždě se Kristina zhroutí a zastřelí se v blízkosti svého syna. K dalším událostem dochází až po roce. Lavínie odvezla svého bratra z domu, aby přišel na jiné myšlenky, ale je vidět, že jej tragedie zasáhla natolik, že se z traumatu již nikdy nedostane, i když má stále po boku milující sousedku Hazel. Elektra se však velmi změnila. Po roce vypadá přesně jako její matka. Má dokonce stejné pojetí života a dělá věci, jaké Kristině vytýkala. Ráda přijme žádost o ruku a vstoupí do manželství - s bratrem Hazel, Petrem. Štěstí jim však nepřeje, protože ona se snaží neustále zakrýt to, co se stalo před rokem. Orin naprosto nezvládne tlak, zastřelí se a od jeho sestry se všichni odvrátí, neboť ji považují za původkyni veškerého zla. Teprve tehdy Lavinie pochopí, že i když byla nejdříve přísná a poté poznala, jaký je život, s mužskými domorodci na ostrovech, musí kletbu své rodiny vykoupit co nejdelším utrpením v prokletém domě svých předků.
Cesta dlouhým dnem do noci
Tato hra patří mezi nejdrásavější osobní dramata, která můžeme v dějinách dramatické literatury najít. Sám autor si nepřál, aby dílo bylo publikováno dříve než pětadvacet let po jeho smrti. Byl totiž jedním z jeho aktérů, i když zde přijal jméno svého, v dětském věku zemřelého bratra, Edmunda. Drahá, dávám ti rukopis hry o staré bolesti, psanou slzami a krví. Mohlo by to vypadat jako nevhodný dar ke dni, který má být oslavou štěstí. Ale ty to pochopíš. Zamýšlel jsem ho jako poctu tvé lásce a něze, která mi vrátila víru v lásku, díky níž jsem se dokázal postavit svým běsům a napsat tuto hru - se soucitem, porozuměním a odpuštěním pro všechny čtyři utrápené členy rodiny Tyronových. S takovou dedikací věnoval americký dramatik Eugene O'Neill rukopis své poslední hry Cesta dlouhým dnem do noci své třetí ženě Carlottě k dvanáctému výročí svatby. Vzhledem k tomu, že O‘Neillova vdova jeho přání nerespektovala, vyšlo už dva roky po jeho smrti. O‘Neill se v něm vyrovnával se svými životními traumaty, které měly počátek v jeho rozvrácené rodině. Té vládl dominantní otec, ze staršího bratra se stal alkoholik a matka se dlouho snažila zbavit drogové závislosti, kterou si po těžké nemoci vytvořila. Sám O‘Neill zápasil s tuberkulózou, která na čas pozastavila jeho redaktorskou dráhu. A právě do tohoto období nás dramatik uvádí. Celá hra se odehrává v letním bytě rodiny Tyronů. Hlava rodiny, otec James Tyrone, je herec, který se proslavil jedinou rolí, a to v bulvární hře. Mary se právě vrátila z léčby závislosti na morfiu a snaží se marně zamaskovat že tato stále trvá. Nejstarší syn Jamie, neúspěšný herec, propadl alkoholu. Mladší,přecitlivělý Edmund trpí tuberkulózou. James je neustále obviňován z hamižnosti, která byla nejspíše původcem pozdějších Maryiných problémů. Všichni se hádají a alkohol teče proudem. Tento den rodiny Tyronů ale není nevšední. Jejich soužití je dlouhá řada podobných dní, plná hořkosti, bojů a pod nimi skryté lásky. Za hru získal dramatik Pulitzerovu cenu - posmrtně. Za svého života si její publikování nepřál, možná i proto, že rodinná traumata zanechala neblahá dědictví - sám O'Neill se potýkal s alkoholem a oba jeho synové spáchali sebevraždu. Poznámka na okraj: Výše zmiňovaná hra byla u nás poprvé uvedena v r.1966, ale viděla jsem ji až v r. 1978 v Činoherním klubu. V režii Ladislava Smočka si zahráli: fantasticky dokonalý Josef Somr v roli otce Jamese Tyrona, vynikající Jiřina Třebická( zemřela v 24.01. 2005) v roli Mary, Josef Abrhám jako Edmund, Petr Čepek (zemřel 20. 9. 1994) jako starší bratr Jamie a Libuše Šafránková jako služebná Cathleen.
Tutéž hru uvádí nyní Divadlo Bez zábradlí v režii Alice Nellis. Diváci se mohou těšit na hvězdné obsazení, vedle Jiřího Bartošky a Zuzany Bydžovské v hlavních rolích se objeví bratři Filip Čapka a Michal Čapka (oba nositeli Thálie pro mladé umělce do 33 let). V inscenaci „rodinného dramatu" se v další ženské roli objeví i Filipova žena - Zuzana Čapková. Film, který bohužel na DVD u nás nevyšel je hereckým koncertem níže uvedených protagonistů. Bohužel už si nepamatuji, kdo hrál roli Cathleen. Film jsem viděla na ZDF někdy kolem roku 1974.
Režie: Sidney Lumet USA, 1962, 174 min
Hrají: Ralph Richardson - otec Tyron Katharine Hepburn - matka Mary Jason Robards - alkoholik Jamie Dean Stockwell . mladší syn Edmund Všichni mužští představitelé získali za své role Cenu za nejlepší herecký výkon na MFF v Cannes 1962.
U nás dostupný na DVD je televizní film VB režisérů Michaela Blakemora a Petera Wooda Laurence Olivier - otec, Konstance Cummings - Mary Denis Quilley - Jamie Ronald Pickup - Edmund Maureen Lipman - Cathleen *Na příště pro Vás připravujeme životopis Rogera Martina du Garda - francouzského prozaika a dramatika, nositele Nobelovy ceny za rok 1937 *
Související články: Toni Morrisonová (02.04.2013) Derek Walcott (23.01.2013) Nadine Gordimer (17.05.2011) Octavio Paz (04.08.2010) Camilo José Cela (04.07.2010) NAGIB MAHFOUZ ABDELAZÍZ (18.05.2010) Josif Brodskij (08.05.2010) Wole Soyinka (02.03.2010) Claude Eugène Henri Simon (30.01.2010) Jaroslav Seifert (20.01.2010) William Gerard Golding (10.12.2009) Gabriel García Márquez (16.10.2009) Elias Canetti (04.10.2009) Czesław Miłosz (22.09.2009) Odysseas Elytis (15.09.2009) Isaac Bashevis Singer (08.09.2009) Vicente Aleixandre (02.09.2009) Saul Bellow (25.08.2009) Eugenio Montale (19.08.2009) Harry Martinson (11.08.2009) Eyvind Olof Johnson (11.08.2009) Patrick White (02.08.2009) Heinrich Böll (14.07.2009) Pablo Neruda (07.07.2009) Alexandr Isajevič Solženicyn (02.07.2009) Samuel Beckett (23.06.2009) Jasunari Kawabata (17.06.2009) Miguel Ángel Asturias (09.06.2009) Nelly Sachsová (02.06.2009) Šmuel Josef Agnon (02.06.2009) Michail Alexandrovič Šolochov (26.05.2009) Jean - Paul Sartre (19.05.2009) Giorgos Seferis (13.05.2009) John Steinbeck (05.05.2009) Ivo Andrić (28.04.2009) Saint - John Perse (21.04.2009) Salvatore Quasimodo (14.04.2009) Boris Pasternak (07.04.2009) Albert Camus (31.03.2009) Juan Ramón Jiménez (24.03.2009) Halldór Kiljan Laxness (19.03.2009) Ernest Hemingway (10.03.2009) Winston S. Churchill (02.03.2009) François Mauriac (17.02.2009) Pär Lagerkvist (10.02.2009) Bertrand Russell (03.02.2009) William Faulkner (28.01.2009) Thomas Stearns Eliot (19.01.2009) André Gide (13.01.2009) Hermann Hesse (06.01.2009) Gabriela Mistralová (30.12.2008) Johannes Vilhelm Jensen (23.12.2008) Frans Eemil Sillanpää (16.12.2008) Pearl Sydenstricker Bucková (09.12.2008) Roger Martin du Gard (02.12.2008) Luigi Pirandello (18.11.2008) Ivan Alexejevič Bunin (10.11.2008) John Galsworthy (04.11.2008) Erik Axel Karlfeldt (28.10.2008) Sinclair Lewis (21.10.2008) Thomas Mann (14.10.2008) Sigrid Undsetová (07.10.2008) Henri Bergson (30.09.2008) Grazia Deleddaová (23.09.2008) George Bernard Shaw (16.09.2008) Władysław Stanisław Reymont (10.09.2008) William Buttler Yeats (02.09.2008) Jacinto Benavente (26.08.2008) Anatole France (19.08.2008) Knut Hamsun (12.08.2008) Carl Friederich Georg Spitteler (06.08.2008) Henrik Pontoppidan (29.07.2008) Karl Adoplh Gjellrup (29.07.2008) Verner von Heidenstam (22.07.2008) Romain Rolland (15.07.2008) Rabíndranáth Thákur (08.07.2008) Gerhart Hauptmann (01.07.2008) Maurice Maeterlinck (24.06.2008) Paul Heyse (17.06.2008) Selma Lagerlöfová (10.06.2008) Rudolf Eucken (27.05.2008) Joseph Rudyard Kipling (20.05.2008) Giosuè Carducci (13.05.2008) Henryk Sienkiewicz (06.05.2008) José Echegaray y Eizaguirre (29.04.2008) Frédéric Mistral (29.04.2008) Bjørnstjerne Bjørnson (22.04.2008) Theodor Mommsen (15.04.2008) Sully Prudhomme (08.04.2008) Pro ohodnocení článku musíte být registrovaným čtenářem [Akt. známka: 0 / Počet hlasů: 0] Komentáře na Facebooku: Komentáře na Postřehu:
|
|
|
|
(c) Postřeh team 2001 - 2009 postaveno na českém opensource redakčním systému phpRS |
|