.: Rubriky
plus 1) Poezie a próza
plus 2) Hudba
plus 3) Galerie
mínus 4) Film
mínus 5) Divadlo
plus 6) Věda a technika
plus 7) Mozaika (ostatní)
plus 8) Projekty POSTŘEHU

 .: Chci...
... se stát autorem
... znát lidi kolem Postřehu
... sponzorovat Postřeh
... vložit/upravit článek
Boží Dar
 .: Free MP3 album!
Vinylová budoucnost 2008 Vinylová budoucnost 2007

 .: Články podle data
<<  Červen  >>
PoÚtStČtSoNe
 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30     

 .: Online
Stránku si právě čtou 3 lidé.
 .: Informace
magazín Postřeh
ISSN 1803-5639
Národní knihovna ČR:
001686222
TOP 15, Fotogalerie
Chata v České KanaděChataUbytování velkých skupinPenzion v Jižních ČecháchPenzion v KunžakuRybařeníJižní ČechyPenzion StrmilovKomorníkChata u rybníka KomorníkaUbytování Česká KanadaKomorníkUbytování v Jižních Čechách
 .: Login

Jméno (přezdívka)
Heslo


Registrace nového čtenáře

KSČ(M) kouří první cigaretky. Doutník, pane?

Pavel Kotrba - Fejetony - 11. 01. 2009 - 2133 přečtení

Pajdavá vinotéka - polosoutěžní zábava (1. soutěžní příspěvek od Pavla Kotrby)


A je to všude napsané. Kouření škodí Vašemu zdraví! Kouření zvyšuje riziko smrti! Kouření poškozuje Vaše sperma! Kouření je vysoce návykové, nezačínejte s ním! Kouření může zabíjet! A nakonec, myslím to nejdůležitější: Nenuťte děti vdechovat Váš kouř!  To je tak, když Ministerstvo zdravotnictví varuje! V posledních několika letech (pravděpodobně od doby, kdy jsem počal dostávat rozum po více jak jedné kapce za rok) se vláda opravdu snaží zamezit kouření. A to všeobecně. Nejen zdražováním, ale i prevencí v podobě propagace nezávadných, ba či dokonce zdraví prospěšných produktů KlasA. On takový třešničkový jogurt není nic špatného, když si potřebujeme spravit chuť po předvolebním guláši (a vlastně i po tom povolebním). Reklamy radí, jak přestat kouřit - to máme náplasti, žvýkačky a určitě i injekce proti bolestem a mnoho dalších.

Předbíhám? Jsem mimo? Určitě ano, protože v naší republice je nějak čím dál více kuřáků. A kdo je  naučil čvaňhat? No sami, jen s přispěním situace. Když se v Česku začalo poprvé pořádně kouřit, bylo to strašně výhodné. Nemoci se tutlaly, v krabičce bylo, místo dvaceti tabákových tyčinek, celých čtyřicet osm a kdo chtěl, mohl si ve speciálních místnostech nechat ubalit od pověřených příslušníků Kamarádského sboru čadění. Tehdejší velkorysá vláda dokázala perfektně uspokojit každého kuřáka. Každým rokem dokonce zvyšovala počet cigaret v balíčku.       

Vývoj se ale nedá zastavit a ve společnosti se najdou lidé, kterým chutná jiná značka, ne ta dovážená, ale domácí. Ovšem to si nenechal hlavní dodavatel z „ledových plání" líbit, a proto vyslal do naší země experty na kouření a dojednal nové dodávky silných cigárek jen za podpis. Značně přidušeným občanům se z počtu sedmdesát sedm cigaret začalo navalovat a podepsali si svoje značky, které chtějí kouřit. Samo sebou, že to Kamarádský sbor čadění nenechal jen tak a přizval si je na ochutnávku ubalených cigaret. V ústraní a za rohy se kouřila slabá a chutná viržinka. Tento utajený zvyk se rozšířil poměrně rychlou geometrickou řadou a nejvíce z něj měli požitek studenti, kteří snáze zvládali stres při zkouškách.  

V podzimní melancholické náladě se tehdy dokázal vzduch pročistit od nikotinu natolik, že dav občanů si kolektivně vyrazil do ulic. Veřejně si zapálit své tabáčky. Příslušníci Kamarádského sboru čadění byli připraveni, aby dokázali včas a hlavně efektivně ubalit nejednu cigaretku s palčivou chutí. Přesto si studenti prosadili své a až do teď si kouří, co chtějí.

Letos je správný počet bílo-oranžových tyčinek v krabičkách. Dvacet tak, jak má být. Ale zkuste přestat kouřit úplně, protože někdo vzadu nabízí: „Doutník, chlapče, děvče, pane, paní?" Nenuťte své děti vdechovat Váš kouř, který jste museli kdysi natahovat do plic.


Související články:
Je libo půl kila závisti? (10.02.2009)
Závidím, závidíš, závidíme... (27.01.2009)
Stáří mě děsí (14.01.2009)

Pro ohodnocení článku musíte být registrovaným čtenářem  [Akt. známka: 0 / Počet hlasů: 0]

 
Informační e-mail Upozornit emailem     Vytisknout článek Vytisknout článek

Komentáře na Facebooku:

Komentáře na Postřehu:
Komentář ze dne: 13.01.2009 14:33:38     Reagovat    Nový komentář
Autor: neregistrovaný - Harr (Harr@atlas.cz)
Titulek: KSČ(M) kouří první cigaretky
Přečetla jsem raději několikrát, podumala nad skrytými významy a mohu konstatovat, že se Ti povedla dobrá satira. Pan Stránský by Tě jistě pochválil. Fejeton je fajn. Černý humor mám ráda. Když se to vezme kolem a kolem, tak moc úsměvná situace,(ač jsem se pobavila), která se pod Tvými slovy skrývá, není.
Žijeme v ní všichni a mám strach, že jen menší hrstka opravdu vidí to, co je z fejetonu jasné - že ten doutníček je jenom lákadlo, pouťová atrakce s drakem, který když se oživí, tak teprve ukáže, co všechno umí - nepouťově. Už jednou tu ten kolotoč byl a zůstal zaparkován přes 40 let na tom nejhezčím palouku. Pak zůstalo chvíli místo ladem a vypadalo to, že se opět zazelená. Ale 40 let je dlouhá doba a soptík by rád soptil dál - díky prvním doutníčkům a cigaretkám v pouťovém balení. Nenechme ho se roztahovat. Palouk je poničený, ale někde hluboko v jeho půdě se skryl kořínek dobra. Škodí mu kouř, tak se před ním skrývá hlouběji. Těším se na to, že z našich dětí budou jednou nekuřáci. Moc jim to přeju.

  
Komentář ze dne: 18.01.2009 12:59:04     Reagovat    Nový komentář
Autor: [Kozííí] - Pavel Kotrba (poezie@postreh.com)
Titulek: Re: KSČ(M) kouří první cigaretky
jo jo, satiru to já rád - možná by se hodilo přidat novou rubriku třeba bychom se i více zasmáli :o)

A bacha na ex-premiéra Paroubka - kouří doutníky a rád...
mrzí mě, že lidé neustále opakují své chyby a v dobách, které nejsou příznivé pro ekonomiku volí tebou zmíněná lákadla v podobě slibů a uchylují se k totalitám, bylo to tak po 1. světové válce a následně po krizi v 30. letech a stejně tak po 2. světové válce a moje prognóza na příští měsíce? až skončí naše předsednictví v EU, budou předčasné volby, které vyraje čssd a půjde do koalice s ksčm a jsme tam, kde jsme byli kdysi

    
Komentář ze dne: 18.01.2009 19:55:45     Reagovat    Nový komentář
Autor: neregistrovaný - Harr (Harr@atlas.cz)
Titulek: Re: Re: KSČ(M) kouří první cigaretky
...mám obavy, že budeme dál a hlouběji než jsme kdy byli....

Komentář ze dne: 10.02.2009 22:13:59     Reagovat    Nový komentář
Autor: neregistrovaný - Histes (@)
Titulek:
Je to psáno dosti kódově a skrytě. Ostatně nadpis k tomu patrně vybízí. Tak co Pavle, až zvítězí zase KSČM, balíme kufry? :). No, přiznám se, že s jednou věcí jsme je možná doběhli už teď. Postřeh je každý měsíc zálohován do amerického webarchivu. I kdyby jej rozmetali na cimpr campr, tak v archivech USA zůstane zachován. .: Služby & akce PT
 

 

(c) Postřeh team 2001 - 2009        postaveno na českém opensource redakčním systému phpRS

 

fotografie

|

grafika

|

hudba

|

literatura

|

umění

|

galerie

|

poezie

|

gramodeska

|

ars polyri

|

věda

|

elektro

|

technika

|

radio

|

bastlení

|

konstrukce

|

schémata

optimalizace PageRank.cz