.: Rubriky
plus 1) Poezie a próza
plus 2) Hudba
plus 3) Galerie
mínus 4) Film
mínus 5) Divadlo
plus 6) Věda a technika
plus 7) Mozaika (ostatní)
plus 8) Projekty POSTŘEHU

 .: Chci...
... se stát autorem
... znát lidi kolem Postřehu
... sponzorovat Postřeh
... vložit/upravit článek
Boží Dar
 .: Free MP3 album!
Vinylová budoucnost 2008 Vinylová budoucnost 2007

 .: Články podle data
<<  Červen  >>
PoÚtStČtSoNe
 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30     

 .: Online
Stránku si právě čtou 3 lidé.
 .: Informace
magazín Postřeh
ISSN 1803-5639
Národní knihovna ČR:
001686222
TOP 15, Fotogalerie
Chata v České KanaděChataUbytování velkých skupinPenzion v Jižních ČecháchPenzion v KunžakuRybařeníJižní ČechyPenzion StrmilovKomorníkChata u rybníka KomorníkaUbytování Česká KanadaKomorníkUbytování v Jižních Čechách
 .: Login

Jméno (přezdívka)
Heslo


Registrace nového čtenáře

DĚTI A SMRT

Vlasta Moravec - Fejetony - 29. 06. 2009 - 1835 přečtení

divkasmrt.jpgZamyšlení nad zbytečnou smrtí z nešťastné lásky a velkovýrobnou malých vrahů v Africe.


Úryvek z básně mladé autorky: Ve tvých vzpomínkách se rozplynu, / odložil jsi mne / jako nepotřebnou věc. / Z mého zápěstí / prýští teplá krev...
Úryvek z novin: Šestnáctiletá dívka z Broumovska spáchala z nešťastné lásky sebevraždu. Rodiče jsou v péči psychiatrů.

Smrt, která nemusela být. Není nic hrůznějšího, než zbytečná smrt vlastního dítěte. Vlastně ne... pletu se. Existuje ještě horší varianta: když z vašeho milovaného dítěte „vyrobí“ vraha.

valka1.jpgMalý dvanáctiletý Alim dostal uniformu, pravidelnou stravu, malý žold, odlehčenou automatickou zbraň s ostrými náboji a čtyřměsíční vojenský výcvik. Ten zakončil maturitou: velitel mu rozkázal zajít do sousední vesnice, tam zastřelit svého kamaráda, se kterým si ještě nedávno hrál. Před zraky zoufalých a bezmocných rodičů. Kdyby rozkaz nesplnil, byl by sám před svou jednotkou popraven. Kázeň a disciplína musí být!!! Po splnění rozkazu se s Alimem „počítalo“ do bojových akcí. Dnes střílí do vojáků i bez- branných civilistů. Aby mu nevadilo zabíjet děti a ženy, fasuje alkohol a drogy.
Nevím jak vy, ale já si větší hrůzu nedokážu představit.

Přidám trochu suchých čísel: mezi Súdánem a Zimbabwe je asi 200 000 vojensky vycvičených dětských vrahů. Barma 80 000, Nepál 6 – 9000. Výcvikové dětské tábory jsou také na Srí Lance, v Kolumbii, na Filipínách, v Čečensku a na Balkáně.

Všude mají lidi svá trápení, ale v Africe několikanásobně větší. A sebevraždy z nešťastné lásky? Mám tři dcery, ale jejich ZBYTEČNOU smrt bych asi nepřežil...

Pro ohodnocení článku musíte být registrovaným čtenářem  [Akt. známka: 0 / Počet hlasů: 0]

 
Informační e-mail Upozornit emailem     Vytisknout článek Vytisknout článek

Komentáře na Facebooku:

Komentáře na Postřehu:
Komentář ze dne: 24.06.2009 09:35:51     Reagovat    Nový komentář
Autor: neregistrovaný - Harr (Harr@atlas.cz)
Titulek: DĚTI A SMRT
Každá zbytečná smrt je oznámením toho, že je "něco shnilého ve státě jakémkoliv" - každý z nás si dosadí to, co by tam mělo patřit. Při čtení Tvého článku jsem si vzpomněla na dva filmy - 1/ popisující Hitlerovu školu pro mladé bojovníky za Říši, na to, jak chlapci ledva odrostlí školním lavicím, bojovali na frontě II.sv.války, kdysi jsem tu na to téma měla báseň "Psaní". a potom jedenprávě o výcviku takovýchto chlapců kdesi v Africe. Nikdy jsem v tomto světadíle nebyla, ve škole, za mých základních školních let, se učilo v tom smyslu, že Afrika je v měřítku hodnocení životní úrovně někde na konci pomyslného ocasu, kde my čníme na jednom z prvních míst - nebylo to řečeno tak okatě, ale přesto to v nás dětech vzbuzovalo domněnku, jak dobře se máme - pamatuji si besedy ve školách při propagaci všehomíru po smrti Patrice Lumumby, který tak bojoval, aby v Africe nebyl hlad - s hrůzou jsme pohlížely - my děti - na obrázky chudoby, podvýživy, nemocí a celkového utrpení a dávaly ze svých ušetřených peněz příspěvky "na děti v Africe."(Jak dnes víme, nikdy tam tyto finance nedorazily.)
Nikdy by mne tehdy nenapadlo, že v tom nedohledném roce 2000 nebude v celém světě mír - jak tvrdila slova jedné populární písně - ("Prý v roce šedesátém šestém, to bude vážně všude mír"...), jenže pokrok zasáhl i do Afriky, bohužel nejen v pozitivním, ale i ve velmi negativním smyslu slova. Není to jen dobou, ale hlavně myšlením lidí a nejde jen o Afriku samozřejmě. Za vším jsou peníze a boj o moc - Hitler chtěl vládnout světu a dával to okázale najevo - myslím, že myšlení některých mocipánů, či pánů, co by byli rádi mocní (hlavně na tu moc mají moc financí) se od těch Hitlerových myšlenek neliší. Nepropagují nacismus, (s ním nesouhlasí), ale metody už tolik neodsuzují. Sami nedělají nic (na všechno mají lidi) a pokud by se něco "profláklo" - oni mají vždycky své špinavé ruce čisté.
Tak vidíš Vlasto, donutil jsi mě zapřemýšlet o dětech

  
Komentář ze dne: 25.06.2009 11:59:33     Reagovat    Nový komentář
Autor: neregistrovaný - Vlasta (atan.jana@seznam.cz)
Titulek: Re: DĚTI A SMRT
Komentářem jsi mne donutila zapřemýšlet, jak jsem si jakožto malý školáček v 60.letech idealizoval budoucnost v roce 2000. Však to do nás Strana hustila horem dolem - hajzlové kapitalistický už nebudou, všechno bude zadarmo, lidi se budou milovat, až se samou radostí zblázněj.... atd. (asi se dám panáka, než se samou radostí zblázním:)

    
Komentář ze dne: 29.06.2009 10:15:49     Reagovat    Nový komentář
Autor: neregistrovaný - Harr (Harr@atlas.cz)
Titulek: Re: Re: DĚTI A SMRT
...jdem na panáka....

Komentář ze dne: 29.06.2009 10:59:14     Reagovat    Nový komentář
Autor: neregistrovaný - Richard (@)
Titulek:
Zamyšlení je to poutavé, doplnění obrázků chválím. Rozdíl mezí dítětem v Africe a tady je možná v tom, že to zdejší má větší prostor na to přemýšlet a rozebírat si v hlavě nějakou nespokojenost, dokonce servírovat své stavy do blogů apod. Myslím si, že by byly daleko zajímavější úryvky, kdyby tu možnost publikování měly právě afr. děti.

  
Komentář ze dne: 29.06.2009 19:25:41     Reagovat    Nový komentář
Autor: neregistrovaný - Vlasta (atan.jana@seznam.cz)
Titulek: Re:
Přiznám se bez mučení, že v tomto fejetonu mi nešlo o soutěž o nejzajímavější úryvek. Africké děti víc než internet potřebují najíst a hlavně lásku a bezpečí. To je základ všude na světě. Jak tohle není, vzdělání a výměna informací nepadne na úrodnou půdu, myslím si.

    
Komentář ze dne: 10.07.2009 18:18:53     Reagovat    Nový komentář
Autor: neregistrovaný - Histes (@)
Titulek: Re: Re:
Zajímavý postřeh, připadám si teď jako trubka.

Jo - v tomhle budeš mít pravdu. .: Služby & akce PT
 

 

(c) Postřeh team 2001 - 2009        postaveno na českém opensource redakčním systému phpRS

 

fotografie

|

grafika

|

hudba

|

literatura

|

umění

|

galerie

|

poezie

|

gramodeska

|

ars polyri

|

věda

|

elektro

|

technika

|

radio

|

bastlení

|

konstrukce

|

schémata

optimalizace PageRank.cz