|
Proč Ubuntu?Dominik Janků - Software - 19. 07. 2009 - 5809 přečteníJeště před měsícem jsem měl na svém noťasu (jedná se o HP 550)
distribuci Gentoo - 64 bitovou. Od té doby používám Ubuntu, proč to?
Ještě před měsícem jsem měl na svém noťasu (jedná se o HP 550) distribuci Gentoo - 64 bitovou. Od té doby používám Ubuntu, proč to?
Začal jsem se tedy porozhlížet po ostatních distribucích. Mé požadavky byly jasné: co nejméně starostí s během, rychlost, použitelnost a rozumná škálovatelnost. Všechny požadavky perfektně zastalo Ubuntu. Musím se přiznat, že jsem měl k této distribuci jistý odstup, vzhledem k její masové rozšířenosti, ale ten je již v propadlišti dějin. Příjemně mě překvapil fakt, že systém byl funkční po půl hodině s veškerým potřebným software. Nainstaloval jsem ještě pár serverových aplikací (jako např. apache, mysql, postgresql, ftp atp) a počal pracovat. Ubuntu se ukázalo jako perfektní systém a já pochopil, proč je tak oblíbené. Uživateli, jež zrovna nestuduje IT technologie příjde ovládání systému velice intuitivní a přehledné, odborník si jednoduše otevře terminál a projevuje svůj umělecký um zde. Tak jako tak, průsečík možných uživatelů je neomezený, každý si zde najde to své. Je velice rozšířenou fámou, že Ubuntu je pro lamy či BFU, chcete-li. Taková to označení mají zcela chybnou logiku. Ubuntu je propracovaný kus software a právě proto v něm nacházejí zálibu uživatelé, kteří k běžné práci nepotřebují znát velkou množinu unixových příkazů. Tzv. "guru distribuce" ještě nedělají "guru uživatele". Zaznívají také názory, že Ubuntu s sebou tahá zbytečný software, s tím lze z části souhlasit. Říkám z části, neboť není problém konkrétní software odinstalovat. Tak jako tak se nejedná o víc než 100 MB prostoru na disku a to je v dnešní době již poněkud pasé. Dle mého názoru je to přijatelná cena za to, že vše v systému funguje na 100% a vy se tak můžete plně soustředit na svou práci. Osobně přeji Ubuntu mnoho štěstí, ať chceme nebo ne, je to tahoun linuxového desktopu. Můžu jej, jako systém, doporučit do kanceláří, domácností ale i pro programátory, správce sítí a vlastně všechny lidi, kteří od svého systému vyžadují funkčnost, rychlost a přímočarost. Důrazně ale varuji před nesmyslným fanatismem "guru" uživatelů, kteří pomlouvají Ubuntu kam se jen hnou - linuxovému světu to nikterak neprospívá, konec konců, všichni kopeme za stejný tým. Ať člověk používá přesně to, co mu vyhovuje, je jedno jak se to jmenuje, nebo odkud to pochází, používá-li se to v souladu s právem, je to věc každého člověka a jeho vkusu :)
![]()
Související články: Linux - příkazový řádek, díl 2. (14.10.2007) Proč se Linux nikdy nestane majoritou na desktopu (03.12.2006) Linux - příkazový řádek (30.11.2006) Nebojme se Linux (14.10.2006) Linux - adresářová struktura (01.08.2006) Linux - oddíly a souborové systémy (07.07.2006) Linux - perspektivní operační systém (07.06.2006) Pro ohodnocení článku musíte být registrovaným čtenářem [Akt. známka: 0 / Počet hlasů: 0] ![]() ![]() Komentáře na Facebooku: Komentáře na Postřehu:
|
|
|
|
(c) Postřeh team 2001 - 2009 postaveno na českém opensource redakčním systému phpRS |
|