.: Rubriky
plus 1) Poezie a próza
plus 2) Hudba
plus 3) Galerie
mínus 4) Film
mínus 5) Divadlo
plus 6) Věda a technika
plus 7) Mozaika (ostatní)
plus 8) Projekty POSTŘEHU

 .: Chci...
... se stát autorem
... znát lidi kolem Postřehu
... sponzorovat Postřeh
... vložit/upravit článek
Boží Dar
 .: Free MP3 album!
Vinylová budoucnost 2008 Vinylová budoucnost 2007

 .: Články podle data
<<  Červen  >>
PoÚtStČtSoNe
 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30     

 .: Online
Stránku si právě čte 1 člověk.
 .: Informace
magazín Postřeh
ISSN 1803-5639
Národní knihovna ČR:
001686222
TOP 15, Fotogalerie
Chata v České KanaděChataUbytování velkých skupinPenzion v Jižních ČecháchPenzion v KunžakuRybařeníJižní ČechyPenzion StrmilovKomorníkChata u rybníka KomorníkaUbytování Česká KanadaKomorníkUbytování v Jižních Čechách
 .: Login

Jméno (přezdívka)
Heslo


Registrace nového čtenáře

O životě a hledání správné cesty

Foton - Zamyšlení - 20. 09. 2009 - 2357 přečtení

prozatimní životní zkušenosti a aforistické úvahy o nich. Je možné, že některé myšlenky budou všem zřejmé a známé a není v nich nic hlubokého. To ať, prosím, posoudí čtenáři.

1. Vše, co cítím, prožívám, myslím si, jsou jen mé pocity, myšlenky a nahlížení na věci v tomto světě, i když někdy můžu mít dojem, že tomu tak není, že např. cítím nějaký všeobecný pocit z dané věci, který by z ní měl stejný každý člověk. Tomu tak může být, ale taky nemusí.

2. Pravá svoboda je, když člověk ví nebo si dokáže logicky odvodit, za jakých okolností budou mít jaké jeho činy jaké důsledky, a podle toho jedná. Pokud toto neplatí a člověk má přesto pocit svobody, může být jen ovládán svými emocemi a touhami a tudíž nebýt tolik svobodný.

3. Dvou krajností se může dopustit člověk podřízený nějaké autoritě: ze zásady odporovat všem příkazům, které vydá, a ze zásady plnit všechny příkazy, které vydá. Nejlepší je však každý příkaz přezkoumat vlastním rozumem a na základě toho se rozhodnout, zda ho splnit nebo proti němu vznést námitku.

4. Správný logik dokáže u libovolné konečné posloupnosti slov, kterou zaznamená, rozlišit, zda: je to výrok, u něhož má smysl posuzovat, zda je pravdivý nebo ne, pokud to je takový výrok, v konečném (teoreticky libovolně dlouhém) čase za předpokladu zjištění potřebných informací určí, zda je pravdivý nebo ne.

5. Musím si to přiznat. Někdy mám sám o sebe strach, i když možná zbytečný. Není tento strach někdy (v případech, kdy je skutečně hodně absurdní) projevem egoismu? Člověku egoismem nezatíženému by přece nemuselo vadit, kdyby byl vystavován situacím, u kterých sice je trochu nejisté, co u člověka vyvolají, ale na druhou stranu zřejmě nemohou znamenat žádné větší ublížení jemu (čehož si ten člověk může na základě svých vědomostí a aktuálního poznání o světě být vědom), jen třeba drobnou nespokojenost, zmatek, a tu by přece mělo být možné s lehkostí překousnout.

6. Je možné, že např. nějaká duševní činnost, čtení něčeho, shlédnutí něčeho, atd. vyvolá v mysli člověka něco, co by dříve neočekával, jakýsi určitý „bug". Čas je nevratný, takže pokud se bug objeví, je nutné se s ním smířit, čelit jeho následkům, a pokud možno vyvíjet úsilí o jeho zmírnění nebo zmírnění následků, určitých drobných zásahů do psychiky nebo změnu aktuálního smýšlení, které s sebou přinese. Nejlepší asi je být připraven, počítat s tím, že se takovéto bugy mohou objevovat, a tak jimi nebýt příliš zaskočen. Časem si možná člověk vytvoří nějakou strategii a metodiku, jak se s podobnými bugy vyrovnávat.

7. Ať se děje cokoli, ať mi pokoušejí jakákoli škodlivá pokušení a libovolné věci, se kterými se nedovedu vypořádat, trýzní mou mysl, zachovat klid a vše snášet. Přece není nemožné snášet utrpení.

8. Je štěstím, že spousta situací je opakovatelných. Nemusím si proto zoufat, že se v nich něco nepovedlo, jak jsem před tím očekával, příp. že jsem nedokázal správně využít spousty příležitostí, které se v nich nacházely.

9. Strach je dobrý sluha, ale špatný pán. Jeho účelem je asi ochraňovat člověka (nebo jiné lidi nebo věci, na kterých mu záleží) před nebezpečím, když je ale příliš silný, může člověka nesnesitelně omezovat.

10. Má se to tak, že každá činnost zasazená do vnějšího světa má v tomto světě (obyčejně i pro jednajícího člověka) odpovídající důsledky (ad aforism 2). Tyto důsledky však vždy plně „určí" ten vnější svět, zřejmě oddělený a nezávislý na mysli člověka. Odtud plyne, že naprosto nezáleží na tom, co si ten jednající člověk myslí nebo cítí, ať už je to radostné, smutné, uklidňující, znepokojující či jakékoli jiné.

11. Zodpovídám jen sám za sebe a za nikoho jiného.

12. Přehnané emoce, ty vždycky nadělají nejvíc škody.

13. Jsem-li zatížen předsudkem, který se mi i přes všechnu snahu nedaří vyvrátit, ještě je možnost ho ignorovat a pokračovat dál v dosavadním žití. Časem by předsudek sám měl poznat, že se prostě mýlí, a zmizet.

14. S každou fyzickou i myšlenkovou činností, i takovou, která člověka velmi baví, je nutné na čas přestat a dát si pauzu.

15. Člověk podléhá vnitřní nejistotě, babrání se v sobě samém, planém přemýšlení o smyslu své existence hlavně tehdy, když není zaměstnán nějakou fyzickou nebo myšlenkovou činností zaměstnávající jeho pozornost. Ještě méně tomu podléhá, když je donucen starat se o existenční záležitosti.

16. Fascinující, jak někdy nadměrná sebekritičnost, podceňování se, atd. vzbuzuje v mysli (alespoň u mě) pravý opak, egoistické tendence, bezohlednost k věcem světa, atd. Že by nějaká nevědomá potřeba si vykompenzovat prvotní pocity méněcennosti?


Pro ohodnocení článku musíte být registrovaným čtenářem  [Akt. známka: 0 / Počet hlasů: 0]

 
Informační e-mail Upozornit emailem     Vytisknout článek Vytisknout článek

Komentáře na Facebooku:

Komentáře na Postřehu:
Komentář ze dne: 19.09.2009 13:12:43     Reagovat    Nový komentář
Autor: neregistrovaný - Harr (Harr@atlas.cz)
Titulek: O životě a hledání správné cesty
Přečetla jsem si Tvé poznatky, pocity a závěry, určité některý z 16 bodů je pro ostatní platnější, s něčím třeba nemusí souhlasit, ale jsou tu i poznatky, které si třeba ani neujasnili a teprve po přečtení Tvého dílka jim "DOCVAKNE". Každý z nás si občas "promluví do duše", každý z nás občas sám o sobě pochybuje a čím víc o sobě ví, tím jsou pochybnosti větší. Sebezpytování není lehké, protože každý z nás si tak trochu nerad přiznává chyby a chybičky, kterých se dopustil či kterých se právě dopouští - je na našem ujasnění si a na vlastní zodpovědnosti k životu a k lidem kolem sebe. Čím více se nám daří odhalovat nitro druhých tím méně odhalujeme své vlastní - je to zákonité či je v tom nějaká zvláštní alchymie - kdo ví? Nebo že by se mi to jen zdálo?

Komentář ze dne: 26.09.2009 22:20:12     Reagovat    Nový komentář
Autor: neregistrovaný - Histes (@)
Titulek:
1. proč by to mělo patřit někomu jinému, že jo. Na druhou stranu, buď někdo zpívat umí nebo ne. Troufám si říct, že v rámci lidské společnosti existuje podobné nazírání na určité věci, kdyby tomu tak nebylo, naše uvažování by se nikdy nesetkalo na společném bodě, nesmáli bychom se stejným vtipům a nechodili do kina, ani divadla.

2. výborný postřeh

3. kdyby se tím řídili všichni, nepomlouvají se tolik šéfové

4. to už je spíše matematická logika přenesená do slov...

5. jak kdy - záleží, jestli jsi zrovna doma v egoistickém domečku - pokud chceš tvořit třeba hudbu, budeš vždy egoistický - jinak si v podstatě nebudeš jistý, jestli se ta tvorba vůbec líbí tobě. Pokud budeš rozmlouvat egoismus někomu jinému, bude tvé jednání zase pouze vyvěrat z čirého egoismu, protože TY přece VÍŠ, jak je zbytečné se zabývat malichernostmi, které dotyčný řeší. Egoismus střídá egoismus, spíš je třeba rozlišit na ten extrovertní versus introvertní, zpětnovazební pouze na tebe, nebo i více na okolí.

6. Složité... pokud bug ovlivní okolí, při vyrovnání se s bugem doporučuji oznámit okolí, že to byl jen bug :-).

7. Přece není možné snášet utrpení. Zajímavý postřeh. Buď trpíš, nebo ne. Nehovořmě tedy vůbec o tom, jestli dá něco snést. Ano, dá - ale to slovo snést už předurčuje, že se na nás snáší negativismus a celkově se pokřivuje nahlížení na svět. Takže - buď trpět a prosit, ať už je konec, nebo je to zase přehnaná péče o své "útrpky"...

8. No - nejhezčí je přeci pocit, že moc chceš, ale říkáš si, snad stejné rozhodovací drama přijde i příště. A tak váháš, váháš, váháš...

9. jo.

10. Nesouhlasím. Často tvé pocity dokáží ovlinit okolí. Někdo ne. Ale někdo jiný ovládá masy kolem, ne masy ovládají jeho... nebo vlastně také ovládají, ale jde pouze o odraz jejich vlastní činnosti, ne že by nezávisle ovlivňovalo okolí.... (Beatles)

11. nesouhlasím v případě dětí.
12. pouze pokud jsou negativní, v případě že pozitivní, tak škodí pouze v případě, že jsou fa

  
Komentář ze dne: 26.09.2009 22:26:35     Reagovat    Nový komentář
Autor: neregistrovaný - Histes (@)
Titulek: Re:
..falešné.

14. Souhlasím. Proto střídám tolik věcí. Ale - někdy mě doba pauzy až děsí. Třeba s hudbou. Už mě nebaví hrát. Tak 3 měsíce. Ale v mém hudebním pravěku byl normální i půlrok, tak uvidíme. Každopádně ruce chřadnou.

15. no jo. Ale bez vnitřního napětí nelze tvořit napínavé věci.

16. krásně vystiženo.

17 - Fotone, spousta zajímavých myšlenek. Výborně. Jsi brilatní pozorovatel a chytrý kluk. Já naopak silný egoista, který simuluje zájem o okolí :-). Ale přitom se plácá ve vlastní neschopnosti a docela dobře maskuje svůj chaos úplně ve všem. Když už teda moc nehraju, egoisticky poslouchám svou hudbu a utápím se v ní... Nebo jsem naštvaný, že jsem věnoval nahrávání tolik hodin a výsledek stojí zaprd. Ale jsem příliš líný na to, abych nahrával znova. Proto většinou skladby, které se nepodaří nahrát poprvé, končí v propadlišti dějin. Ale, kdo chce kam, pomozme mu tam, že jo.

Komentář ze dne: 04.05.2010 22:01:22     Reagovat    Nový komentář
Autor: neregistrovaný - Igussa (@)
Titulek:
Docela zajímavé.

11.Nevím,jestli s tím mohu úplně souhlasit.

16. Moc nerozumím.Nepůsobí to na mě jako opak,ale nutný důsledek. .: Služby & akce PT
 

 

(c) Postřeh team 2001 - 2009        postaveno na českém opensource redakčním systému phpRS

 

fotografie

|

grafika

|

hudba

|

literatura

|

umění

|

galerie

|

poezie

|

gramodeska

|

ars polyri

|

věda

|

elektro

|

technika

|

radio

|

bastlení

|

konstrukce

|

schémata

optimalizace PageRank.cz