.: Rubriky
plus 1) Poezie a próza
plus 2) Hudba
plus 3) Galerie
mínus 4) Film
mínus 5) Divadlo
plus 6) Věda a technika
plus 7) Mozaika (ostatní)
plus 8) Projekty POSTŘEHU

 .: Chci...

 .: Free MP3 album!
Vinylová budoucnost 2008 Vinylová budoucnost 2007

 .: Články podle data
<<  Duben  >>
PoÚtStČtSoNe
     1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

 .: Online
Stránku si právě čtou 2 lidé.
 .: Informace
magazín Postřeh
ISSN 1803-5639
Národní knihovna ČR:
001686222
TOP 15, Fotogalerie

 .: Login

Jméno (přezdívka)
Heslo


Registrace nového čtenáře

Dopis generálnímu řediteli Českého rozhlasu - Jak by mohl znít RADIOŽURNÁL po obměně playlistu

Histes - Gramodeska - 25. 10. 2011 - 4974 přečtení

Za 14 dní se sejdou finalisté skladatelské soutěže Gramodeska s generálním ředitelem Českého rozhlasu, kde budou moci otevřeně diskutovat o aktuálním stavu tohoto veřejnoprávního média. Rozhodl jsem se, že zveřejním jeden z dopisů a projektů, kterým jsem se snažil dokázat, že by mohl ČRo bez větších bolestí změnit svou hudební složku vysílání.

Vážený pane Petere Duhane,
toto CD je snahou dokázat, že i s jiným playlistem skladeb by mohl Radiožurnál bez větších potíží existovat - aniž by naštval dnešní posluchače. Snažil jsem se vybírat skladby napříč generacemi i styly tak, aby posluchače zaujaly, nikoli odradily od poslechu, jak je tomu často nyní.

Neříkám, že to co se hraje na ČRo 1 dnes je vše špatné, ale mnoho věcí je již otravných. Spousta stávajícího repertoáru může zůstat, ale spoustu by bylo záhodno taky vyřadit.Hodina Radiožurnálu - jak by zněl s jinou hudbou


Richard Vacula, 31. 7. 2011

Vážený pane Petere Duhane,
toto CD je snahou dokázat, že i s jiným playlistem skladeb by mohl Radiožurnál bez větších potíží existovat - aniž by naštval dnešní posluchače. Snažil jsem se vybírat skladby napříč generacemi i styly tak, aby posluchače zaujaly, nikoli odradily od poslechu, jak je tomu často nyní.

Neříkám, že to co se hraje na ČRo 1 dnes je vše špatné, ale mnoho věcí je již otravných. Spousta stávajícího repertoáru může zůstat, ale spoustu by bylo záhodno taky vyřadit.

ČRo by měl vychovávat posluchače. Česká televize dokázala přitáhnout mladé diváky novými technologiemi, serverem Ivysílání a kanálem ČT24. Pan Fridrich nedávno řekl, že právě veřejnoprávní média mají přicházet s novými věcmi, zkoušet na lidech, co by se jim ještě mohlo líbit. Neboť komerční stanice spíše vyčkávají, co se osvědčí. Jejich cílem není přinést něco nového, ale mít maximální zisk na tom, co je již odzkoušené. Pokud budou veřejnoprávní média kopírovat komerční sektor, dostaneme se do stojatých vod - pak už nikdo nebude riskovat s novými věcmi a nikam se nepohneme - a mladá generace se odvrátí od tradičních médií definitivně, protože, na rozdíl od více zakonzervované střední generace chodí mládež na koncerty, festivaly, klubové akce a ví, že se doba posunula někam jinam a rozhlasové vysílání pak působí jako muzeum, nebo spíš rezervace hudebních dramaturgů, kteří dávno ztratili pojem o aktuálním dění na hudební scéně.

Protože by, podle mě, měl ČRo především vychovávat a kultivovat své posluchače, pomáhat novým talentům dostat se ke svým případným posluchačům, zařadil jsem do virtuální hodiny jiného radiožurnálu i několik nových skladeb.

Pokud budete příznivě nakloněni umělcům, budou mít rádi i oni Vás a pozitivní vztah k ČRo by se musel dříve nebo později projevit. I tím, že by se na koncertech posluchačům pochlubili, že jsou ve vysílání ČRo… Stav hudební složky ČRo 1 je stále dost tristní a nové talenty v něm rozhodně neslyším. Každý, koho znám, ČRo 1 během hudby ztlumí. Pokud tedy není zrovna štěstí na dobrou skladbu (od P. Hapky, Wabiho Daňka nebo Lady Jane V. Neckáře ).

Kdybych byl hudebním dramaturgem, zašátral bych i v archivech Českého rozhlasu. Je na škodu, že po léta vytvářené záznamy rozhlas téměř neužívá ve svém vysílání. ČRo má bohatý fond vlastních hudebních záznamů, jejich pořízení jistě nebylo levné... Ovšem na Radiožurnálu slyším spíše evropský mainstream let 80. a 90. V tomto směru vůbec nespolupracují jednotlivé regionální stanice. ČRo Ostrava má například řadu orchestrálních nahrávek s Jarkem Nohavicou - skladeb, které dnes Nohavica prezentuje jako novinky na nových albech. A přitom existují i v zajímavějších aranžích ostravského rozhlasového orchestru (jednou za čas nějakou Ostrava odvysílá).

Na dalším listu je playlist tohoto virtuálního Radiožurnálu. Přeji příjemný poslech…
Playlist

1. Ambulanssikuskitar  - Eleanoora Rosenholm - Finsko
Nejlepší finská skladba roku 2010, mladičká Eleanoora je pod křídly společnosti Fonal Records

2. La valse d'Amélie - Yann Tiersen - Francie
Orchestrální živá verze nejslavnější skladby Yanna Tiersena pro film Amélie z Montmartru. Není kdo by tuto melodii neznal a neměl rád, ale taky není rádio, které by ji vysílalo. Je pravdou, že tuto zajímavou verzi mimo Francii není možné sehnat, ani na Youtube.

3. Zůstali jsme doma - Redl, Janoušek, Lenk - ČR

Závěrečná píseň z prvního společného alba (1990) těchto folkových a folkrokových legend české hudební scény.  Oblíbená u posluchačů 30 - 50 let, ale neurazí určitě ani mladší publikum.

4. Sleduj víc mraky - skupina Poletíme - ČR
Skupina Poletíme je novým zjevením mladé české hudební scény, velmi populární v Brně a v Praze (hostují na představeních divadla Sklep). Mívají společná vystoupení s kapelou Traband, koncerty vždy nacpané až po strop a s výbornou atmosférou, posluchači napříč generacemi. Že je ještě nikdo nevysílá, je ostudou…

5. When I grow up - skupina Fever ray - Švédsko
Patrně nejúspěšnější švédský hudební projekt posledních 2 let. V ČR odvysílalo celé album Radio Wave, jestli to vysílá cyklicky, netuším. Fever ray koncertuje občas i v České republice a mladí čeští posluchači je znají.

6. Čert ví proč - Zuzana Navarová - ČR
Hudba z pohádky Čert ví proč, jedna z posledních písní nazpívaných Zuzanou Navarovou.

7. The Colour Of The Earth - P.J. Harvey - Velká Británie

Zpěvačka P.J. Harvey vydala letos své 8. studiové album Let the England Shake. Všichni, které znám a kterým jsem album pouštěl, byli nadšeni. ČRo by mohl sem tam nějakou pěknou zahraniční novinku do vysílání taky dostat. Já se k tomuto novému albu dostal v obchodě s gramodeskami v Bergenu. Kromě Respektu (pochvalná kritika) se mu u nás média moc nevěnovala (jak bývá u dobrých věcí zvykem).

8. Henry Lee - Nick Cave and the Bad Seeds - Austrálie
Jeden z nejslavnějších duetů Nicka Cavea, Henry Lee.

9. Susanne - Leonard Cohen - Kanada (nahráno v USA)
Patrně nejslavnější a nejhranější skladba Leonarda Cohena. V posledních letech uskutečnil své dva vyprodané koncerty na Pražském hradě. Ve vysílání Radiožurnálu jsem jej přitom nikdy neslyšel…

10. Without Clouds - Melis Soyaslan - ČR

Skladba z debutového, ještě nevydaného minialba 17 leté Melis...

11. Good Bye Blue Sky - Pink Floyd - Velká Británie

Pink Floyd mají rádi snad všichni - ale v rádiích je leda skladba Another brick in the wall. A co ostatní tvorba od Pink Floyd…

Poslechněte si hodinu Radiožurnálu v této podobě zde:

http://postreh.com/phprs/audio/radiozurnal2011.mp3

Nahrávky převzaty z Youtube a Vimeo. Dostupné v omezené kvalitě 96kbit/s. 

 

****

Co myslíte, dostanou se někteří finalisté Gramodesky na playlist Radiožurnálu? Kéžby... 

 Pro ohodnocení článku musíte být registrovaným čtenářem  [Akt. známka: 0 / Počet hlasů: 0]

 
Informační e-mail Upozornit emailem     Vytisknout článek Vytisknout článek

Komentáře na Facebooku:

Komentáře na Postřehu:
Komentář ze dne: 26.10.2011 06:01:23     Reagovat    Nový komentář
Autor: neregistrovaný - Hill (@)
Titulek:
Jdeš rovnou za kovářem, a vlastně - proč ne?
Hudební redakce se musí vejít do uličky mezi rozpočtem a autorským a interpretačním zákonem, jinak řečeno - vysílací práva je nutno zakoupit a mít na ně. Na této straně účetní knihy není rozdíl mezi komerční a veřejnoprávní stanicí. Ale rozšířit tu zmíněnou uličku, aby se v ní dalo i stranou ukročit, to v moci ředitele určitě je.
Jsem skutečně zvědavý na reakci.

  
Komentář ze dne: 26.10.2011 12:31:58     Reagovat    Nový komentář
Autor: neregistrovaný - Richard (@)
Titulek: Re:
Vysílací práva se platí stejné, ať se hraje Dvořák, nebo Gott. Žádné baličky to nejsou, tak to funguje v TV.

Radiožurnál už hudební redakci a odpovědného hudebního redaktora nemá, skladby vybírá automat dle váhy, jakou jim v rádiu přiřknou. Problém je, že se pořádně ani neví (pro veřejnost), kdo tento automat dávkuje tak, že hraje, co hraje.


Komentář ze dne: 01.12.2011 22:01:44     Reagovat    Nový komentář
Autor: neregistrovaný - Severka (Lenca.Pozarova@seznam.cz)
Titulek:
http://kultura.idnes.cz/cesky-rozhlas-dostal-od-kr itiku-par-facek-za-hudbu-a-neuctu-k-hostum-1pu-/hu dba.aspx?c=A111201_202304_hudba_jaz

Komentář ze dne: 14.01.2012 17:33:29     Reagovat    Nový komentář
Autor: neregistrovaný - Karolína Maxová :-) (@)
Titulek: karolina
Pěkná práce, už mi to tu hraje...jen mi zde, Richarde, chybí nějaký zástupce Španělska - třeba Yasmin Levy s úpravou Cohenovy Hallelujah anebo (a vlastně obzvlášť!) Amaral - třeba Robin Hood je od nich skvostný :-) .: Služby & akce PT
 

 

(c) Postřeh team 2001 - 2009        postaveno na českém opensource redakčním systému phpRS

 

şehirler arası nakliyat şehirler arasi nakliyat ücretleri

fotografie

|

grafika

|

hudba

|

literatura

|

umění

|

galerie

|

poezie

|

gramodeska

|

ars polyri

|

věda

|

elektro

|

technika

|

radio

|

bastlení

|

konstrukce

|

schémata

optimalizace PageRank.cz