.: Rubriky
plus 1) Poezie a próza
plus 2) Hudba
plus 3) Galerie
mínus 4) Film
mínus 5) Divadlo
plus 6) Věda a technika
plus 7) Mozaika (ostatní)
plus 8) Projekty POSTŘEHU

 .: Chci...

 .: Free MP3 album!
Vinylová budoucnost 2008 Vinylová budoucnost 2007

 .: Články podle data
<<  Červenec  >>
PoÚtStČtSoNe
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31     

 .: Online
Stránku si právě čtou 3 lidé.
 .: Informace
magazín Postřeh
ISSN 1803-5639
Národní knihovna ČR:
001686222
TOP 15, Fotogalerie

 .: Login

Jméno (přezdívka)
Heslo


Registrace nového čtenáře

 

Komentáře
ke článku: Fenomén Sudoku
(ze dne 24.04.2007, autor článku: Markéta Laryšová)

Jméno (přezdívka): 
E-mail: 
Titulek: 
Čarodějnice létá na: 
(Ochrana proti spamu
doplňte slovo do pole)
 


zbývá znaků:   zapsáno znaků:

    

V rámci komentářů nelze používat HTML tagy.

Pro vložení tučného textu, hyperlinku nebo e-mailové adresy využijte následující značky:
[b]tučné[/b], [odkaz]www.domeny.cz[/odkaz], [email]jmeno@domena.cz[/email]

S vložením komentáře souhlasíte s našimi podmínkami

************** * **************

Fenomén Sudoku
SUDOKU je označováno za nejoblíbenější a nejrychleji se rozšiřující hru současnosti...

SUDOKU je označováno za nejoblíbenější a nejrychleji se rozšiřující hru současnosti a není se co divit. Žádné krabice, kostky ani figurky. Jenom papír a tužka. Můžete ho proto luštit kdekoliv. Ve vlaku, v parku, v posteli, v čekárnách nebo na záchodě a navíc si procvičíte schopnost uvažovat. Najdete ho jak v samostatných vydáních, tak jako součást časopisů a novin a za pár korun máte o zábavu postaráno. Většina luštitelů totiž tvrdí, že když jednou s touto hrou začli, už s ní jen tak neskončí.

SUDOKU je japonské označení pro hlavolam Howarda Garnese "Number Place", který se poprvé objevil roku 1979. Velmi populární se stal právě v "zemi vycházejícího slunce" odkud se rozšířil zpět do západní Evropy a dalších zemí, ve kterých mají na podobnou náplň času jen trochu pomyšlení. Řeší jej všichni. Od pátnáctiletých studentů přes vysokoškoláky po čiperné důchodkyně. A čím to, že je tedy tak oblíbené?

Do tabulky o devíti čtvercích rozdělených na dalších devět políček je třeba dosadit chybějící číslice od 1 do 9 podle jistých pravidel. Žádná z číslic se nesmí dvakrát opakovat v řádku, sloupci ani 3x3 čtverci. Pokud toto nedodržíte po pár dalších krocích prostě narazíte. Hlavolam má mnoho úrovní, přičemž ty nejlehčí vyluštíte snadno bez předchozích zkušeností, dále to už chce cvik a trpělivost. Váš úspěch zde není postaven na tom zda jste z matematiky propadali nebo měli za jedna, jde čistě jen o logické myšlení a předvídání situace. A to je nejspíš na SUDOKU to přitažlivé. Zdolání problému, hledání čísílek a postupů, vybírání cestičky, která nakonec zdárně skončí v cíli. Vysoká obtížnost i rychlý čas vyřešení. To vše nejspíš pošimrá lidské ego na bříšku a nutí k dalšímu řešení. No představte si to. Proč si po nedělním obědě neuvařit kafe a nezahrát SUDOKU?

Hra se stala natolik oblíbenou a masovou záležítostí, že už proběhlo i mistrovství světa v této disciplíně. A dokonce jej vyhrála Češka Jana Tylová, také mistryně ČR.  Milé je, že se může zúčastnit kdokoliv, na věku nezáleží. Možná i proto, že neklade mantinely, je SUDOKU celosvětovým fenoménem. Na internetu prý existuje 10 000 000 stránek alespoň zmiňujících tuto křížovku s čísly. Dokonce probíhají i on-line soutěže třeba o mobilní telefony.
Můj kamarád mi na otázku jak často řeší  SUDOKU odpověděl, že kdysi si  projel i tři za večer a že to perfektně posiluje mozek, moje babička dostala na vánoce několik publikací s "Number Place". Pro ty, kterým příjde základní verze nudná, existuje těžší SUDOKU KILLER.
Otázkou tedy zůstává jak dlouho toto "davové šílenství" po odkrývání spojitostí mezi čísly lidem vydrží. On čas je prověřená kvalita. 

sudoku.gif .: Služby & akce PT
 

 

(c) Postřeh team 2001 - 2009        postaveno na českém opensource redakčním systému phpRS

 

şehirler arası nakliyat şehirler arasi nakliyat ücretleri

fotografie

|

grafika

|

hudba

|

literatura

|

umění

|

galerie

|

poezie

|

gramodeska

|

ars polyri

|

věda

|

elektro

|

technika

|

radio

|

bastlení

|

konstrukce

|

schémata

optimalizace PageRank.cz