.: Rubriky
plus 1) Poezie a próza
plus 2) Hudba
plus 3) Galerie
mínus 4) Film
mínus 5) Divadlo
plus 6) Věda a technika
plus 7) Mozaika (ostatní)
plus 8) Projekty POSTŘEHU

 .: Chci...

 .: Free MP3 album!
Vinylová budoucnost 2008 Vinylová budoucnost 2007

 .: Články podle data
<<  Duben  >>
PoÚtStČtSoNe
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30      

 .: Online
Stránku si právě čte 1 člověk.
 .: Informace
magazín Postřeh
ISSN 1803-5639
Národní knihovna ČR:
001686222
TOP 15, Fotogalerie

 .: Login

Jméno (přezdívka)
Heslo


Registrace nového čtenáře

 

Komentáře
ke článku: O jemném boji veršů
(ze dne 14.07.2007, autor článku: Pavel Kotrba)

Jméno (přezdívka): 
E-mail: 
Titulek: 
Čarodějnice létá na: 
(Ochrana proti spamu
doplňte slovo do pole)
 


zbývá znaků:   zapsáno znaků:

    

V rámci komentářů nelze používat HTML tagy.

Pro vložení tučného textu, hyperlinku nebo e-mailové adresy využijte následující značky:
[b]tučné[/b], [odkaz]www.domeny.cz[/odkaz], [email]jmeno@domena.cz[/email]

S vložením komentáře souhlasíte s našimi podmínkami

************** * **************

O jemném boji veršů
Kéžby takové boje byly všechny

S přibývajícími roky si člověk uvědomuje svoje každodenní postupy. Vstát, nasnídat se, vyčistit si zuby, převléknout se a tak podobně. Stejné je to i s psaním. Nyní mám na mysli spíše tvorbu poezie, protože do tajů prozaických forem příliš nevidím.

            Z hlediska tvorby vlastně nejde o to napsat nějakou poezii, ale pouze její stavební kámen, báseň. Vezmeme-li si poezii jako most (spojující duši s tělem, například), je kámen jejím základním článkem. Je samozřejmé, že každý tento kámen musí vypadat jinak, protože jinak by most nedržel, pokud tedy nemáme na mysli betonový nebo panelový most, kterých je v našich krajích mnoho.

            Existuje bezpočet názorů na psaní básní, každý z nich je víceméně subjektivní a ani já nemohu nabídnout jiný. Povětšinou se střetávají názory na vázané a volné verše. Někdo vázané verše pokládá za pravou složku poezie, protože rým je právě to, co dělá básnictví krásným, ale nesmíme zapomenout, že naprosto stejnou rovinu s verši vázanými tvoří verše volné. Není to odbytá práce, jen jiné vyjádření.

            Vzpomínám si, když jsem začínal sahat po listech papíru a po tužkách. Bylo pro mě absolutně nemyslitelné, aby v básních chyběla forma a pečlivě upravené rýmy. Později jsem zkoušel něco nového. Utvořit něco, co by trochu porušilo pravidla sloky a vrhlo to rozřešení. Původní začátečnické A/B/A/B jsem upravil na A/B/A/B/C, právě toto "C" mělo uvozovat celou sloku do otevřenosti, či zastřenosti - podle námětu básně. Později jsem se vracel ke čtení starých, formálně uhlazených básní a říkal jsem si, že tou formou něco utrpělo a mně se vlastní verše nelíbily. Ale co to utrpělo? Ano, sdělení. To, co uděluje poezii její postavení, vymezuje ji od ostatních literárních útvarů a co je podstatou básníka - sdělení v jinotaji. A proto jsem se stále uchyloval k volnosti a jemnějšímu průchodu myšlenek. Jistě, místy použitý rým (třeba i interní) není na škodu a báseň zpestří, ale nesmí být podmínkou. Volným veršem se nic neulehčuje ani neztěžuje, je to stejné. Doba, která uplyne od prvotního nápadu k uvedení tužky do pohybu je dlouhá, velmi dlouhá. Vše má vliv na konečnou podobu básně, nejvíce se ovšem vlivy projevují ve fázi prvního nápadu. Pracuje zde aktuální citové rozpoložení, prostředí, ve kterém inspirace přišla, slova, která v ten den řekl někdo jiný nebo autor sám. Ve chvíli, kdy je báseň na papíru se s ní dá pracovat jen jako s materiálem, ne jako s částí poezie. Nikdy jsem při myšlenkovém vzniku verše nepřemýšlel nad tím, které sloveso, nebo zájmeno je přebytečné a kde se použitý obrat vyskytl, upravoval jsem až na papíře.

            Doufám, že alespoň toto je nepatrný důkaz o postavení volného verše v poezii, má své místo, protože je v něm stejně práce jako na verších vázaných, ale přece v nich bývá myšlenka jinak uchovaná, a proto se může zdát, že jsou na pokraji vkusu. Stačí se vcítit a nesnažit se zarputile přijít na mnohokrát ohrávané: „Co tím chtěl básník říct." .: Služby & akce PT
 

 

(c) Postřeh team 2001 - 2009        postaveno na českém opensource redakčním systému phpRS

 

şehirler arası nakliyat şehirler arasi nakliyat ücretleri

fotografie

|

grafika

|

hudba

|

literatura

|

umění

|

galerie

|

poezie

|

gramodeska

|

ars polyri

|

věda

|

elektro

|

technika

|

radio

|

bastlení

|

konstrukce

|

schémata

optimalizace PageRank.cz